جای خالی دیپلماسی در انتقام سخت

0 ۱۸۰

علی خضریان: شهادت عظیم سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی یک هفته است که با حماسه های مردمی در سطح ملی و جهانی باعث شده تا جهان عیان تر از قبل شاهد چهره کریه خوی خباثت و وحشی گری سردمداران آمریکا باشد؛ اما آنچه اهمیت دارد اینکه برای مقابله با اقدام تروریستی دولت آمریکا انتظار می رود در کنار بیداری افکار عمومی نسبت به این جنایت و همچنین انجام اقدامات نظامی برای انتقام سخت از قاتلان شهدای مظلوم مقاومت، دولت جمهوری اسلامی از تمام ظرفیت دیپلماتیک خود برای ایجاد اجماع جهانی در مقابل آمریکا استفاده نماید.

در ادامه پیشنهاداتی مشخص در این خصوص ارائه می گردد:

۱- ابتدایی ترین اقدامی که از دستگاه دیپلماسی ایران انتظار می رفت حتی در طول یک هفته ای که گذشت انجام دهد، برگزاری اجلاس تهران با حضور سفرای تمام کشورها جهت تشریح جزییات ترور با هدف عدم تحریم واقعه، تعیین زمان جهت ابراز نظر سفرا پیرامون این اتفاق و در نهایت صدور بیانیه ای برای محکومیت اقدام تروریستی دولت آمریکا است.

۲_ اقدام دیگر برای محکومیت ترور مقام ارشد نظامی ایران که میهمان رسمی دولت عراق بوده است، تلاش جهت همراه کردن دولت های اسلامی جهت صدور مواضع رسمی شفاف در محکومیت اقدام آمریکا و همچنین پیگیری جهت برگزاری نشست اضطراری سازمان کنفرانس اسلامی حداقل در سطح وزرای امور خارجه است تا با صدور یک قطعنامه جبهه متحد دیپلماتیک اسلامی در مقابل آمریکا تشکیل گردد.

۳- همچنین با توجه به نقش مهم ایران در میان کشورهای جنبش عدم تعهد، برگزاری نشستی با حضور وزرای امور خارجه کشورهای غیرمتعهد نیز می تواند نسبت به یارگیری بین المللی ایران در مقابل آمریکا کمک شایانی نماید.

۴- دولت جمهوری اسلامی می تواند تا زمان برگزاری دو نشست بین المللی در سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد، با اعزام دیپلمات های خود به اطراف و اکناف جهان ضمن ارسال پیام ایران در محکومیت اقدام تروریستی آمریکا، مانع از به فراموش سپرده شدن این واقعه بر اثر عملیات روانی دشمن شود.

۵- نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز می بایست با در دستور کار قراردادن برگزاری جلساتی با نمایندگان دیگر کشورها و انتقال پیام محکم و مستدل ایران در این خصوص، زمینه مستندسازی بین المللی برای ثبت جهانی این پیام در مجمع عمومی سازمان ملل را فراهم نماید.

۶- دولت جمهوری اسلامی می بایست با ثبت شکایت رسمی از دولت آمریکا در مجامع حقوقی از قبیل دادگاه بین المللی لاهه و همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد زمینه محکومیت جهانی آمریکا را فراهم کند.

موارد یاد شده جدای از کسب نتیجه مطلوب، می تواند جمهوری اسلامی را در شرایط تهاجمی نگه دارد و افکار عمومی جهانی را برای مقابله با آمریکا و گرفتن انتقام سخت توجیه نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.