حسن رحیم پور ازغدی:
اگر به جوان انقلابی در مدیریت کشور بها ندهیم از عدالت دور می شویم

0 ۴۴۹

حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ویژه برنامه روز دانشجو که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با عنوان «دانشجو و مسیر عدالت» برگزار شد، با بیان اینکه عدالت در تفکر شیعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: عدالت اقتصادی پیشانی عدالت اجتماعی است، هرچند که نباید عدالت اجتماعی را منحصر در عدالت اجتماعی کرد.

وی ادامه داد: روی کاغذ این تقسیم بندی ها معنا دارد، ولی در عمل عدالت، بی عدالتی و کم عدالتی داریم.

رحیم پور ازغدی افزود: یک نگاه معتقد است در عرصه عمل برقراری عدالت ممکن نیست. باید واقع بین بود نه واقع گرا! انسان واقع گرا تسلیم واقعیت می شود ولی انسان واقع بین علی رغم توجه به واقعیت تلاش می کند تا واقعیت را تغییر دهد!

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: راه رشد از نظر تئوری توحید و از نظر عملی عدالت است، که هدف همه این موارد در یک راستا و در یک پروژه هستند. این مورد انگیره اسلامی از ورود به عدالت است(نگاه پازل گونه).

وی یادآور شد: تصور مارکسیست ها از عدالت این است که انسان ها را گاو هایی می پندارند که باید از علوفه برابر برخوردار باشد!

رحیم پور ازغدی بیان کرد: لیبرال ها معتقدند اساسا با برابری چرخ جامعه نمی چرخد و لازمه توسعه وجود نابرابری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کفر یعنی واقع پوشی و کافر کسی است که بزرگ ترین واقعیت که خداوند باشد را انکار می کند. ظالم به خود نیز ظلم می کند، قرآن می گوید در ظلم هم ظالم و هم مظلوم ضرر می کنند.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: معنویت هم در افراط هم در تفریط از بین می رود، به عنوان مثال هم کم خوری غیرارادی باعث کاهش معنویت می شود هم پرخوری.

وی یادآور شد: قدرت، ثروت، شهوت و حتی علم اگر به عنوان وسیله استخدام شوند می توانند انسان را به خدا برسانند اما اگر تبدیل به هدف شوند تبدیل به تور شیطان می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: گروه های متعددی سعی کردند پرچم دار عدالت باشد، از سوسیالیسم تا اسلام. شهید مطهری معتقد بود نزدیک ترین مدل اقتصادی به اسلام از منظر عدالت، سوسیالیسم آرمان خواه است!

رحیم پور ازغدی گفت: لیبرالیسم قابل تفکیک است و می توان در برخی موارد نظیر پاسخگو بودن قدرت، کرامت زن و حقوق بشر را الگو برداری نماییم و این امر با التقاط فرق دارد!

وی تاکید کرد: در حوزه عدالت اجتماعی اقتصادی جریان های اسلامی با نه گفتن به سوسیالیسم و کاپیتالیسم، اقدام به نظریه پردازی کردند هرچند در اقلیت بودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به دانشجویان تاکید کرد: بروزرسانی نظریه ها و حل مسائل (عملی) وظیفه شماست، دوران شما نباید از صفر شروع شود، باید بررسی کرد کجا خوب جلو آمدیم و کجا درجا زدیم.

رحیم پور ازغدی اظهار داشت: مدیران خوبِ عدالت خواه به مرور زمان رسوب می کنند و محافظه کار می شوند ولی عقل تجربی آنها برخلاف جوانان زیاد می شود. مدیر جوان دو بار چرتکه می اندازد و صدبار عمل می کند ولی مدیر پیر صدبار چرتکه می اندازد و شاید دوبار هم عمل نکند!

وی تاکید کرد: اگر مدیریت کشور به همین سبک ادامه پیدا کند و به روح جوان انقلابی بها داده نشود، دهه به دهه از عدالت دور می شویم، هرچند که پس از انقلاب گام های بزرگی در عرصه عدالت برداشته شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پوتین در جایی نقل کرده است تنها یک کشور کمونیسم در جهان داریم آن هم ایران است که انرژی را مفت می دهد و تنها بخاطر نفت است که ورشکست نشده است.

وی افزود: برخی معتقدتد سوپسید عین عدالت است، برخی آن را ضد عدالت می دانند. جالب است هر دو هم با معادلات و نمودارهای ریاضی اقتصادی حرفشان را اثبات می کنند!

رحیم پور ازغدی گفت: افزایش سن مدیران نباید موجب کاهش آرمان گرایی بشود و باید ریسک عقلایی کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.