بیانات رهبر انقلاب درباره مسائل پیش آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت؛
مسئولین دقّت کنند، هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند/ گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می کنم/ افزایش قیمت بنزین به افزایش قیمت دیگر کالاها منجر نشود

0 ۱۶۴

حضرت آیت الله خامنه ای صبح امروز (یکشنبه) در ابتدای جلسه ی درس خارج فقه درباره ی مسائل پیش آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، مطالبی بیان کردند. متن کامل بیانات رهبر انقلاب اسلامی دراین باره به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین.

قبل از اینکه بحث را شروع بکنیم، من عرض بکنم که در این یکی دو روز خب یک حوادثی به دنبال مصوّبه ی سران کشور، سران قوا اتفاق افتاد؛ دیروز، دیشب، پریشب، در برخی از شهرهای کشور، و متأسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد، از این کارها هم شد در این یکی دو روزه. چند نکته را باید توجه داشت؛ اولاً وقتی یک چیزی مصوبه ی سران کشور هست، آدم باید با چشم خوش بینی به او نگاه کند، بنده در این قضیه سررشته ندارم یعنی تخصص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان؛ گفتم من چون نظرات کارشناس ها هم در این قضیه ی بنزین مختلف است، بعضی ها آن را لازم و واجب میدانند بعضی ها مضر میدانند، بنابراین من هم که صاحبنظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت میکنم. من این را گفتم، حمایت هم میکنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه ی کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم؛ این یک نکته.

نکته ی دوم اینکه خب بله، یقیناً بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران میشوند یا ناراحت میشوند یا به ضررشان است یا خیال میکنند به ضررشان است به هر تقدیر ناراضی میشوند، لکن آتش زدن به فلان بانک این کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ کار اشرار است، این را باید توجه داشت. در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه ورزان، انسانهای ناباب وارد میدان میشوند، گاهی بعضی از جوانها هم از روی هیجان با اینها همراهی میکنند و این جور مفاسد را به بار می آوردند. این مفاسد هیچ مشکلی را درست نمیکند جز اینکه علاوه ی بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه میکند. ناامنی بزرگ ترین مصیبت برای هر کشوری است، برای هر جامعه ای است، اینها قصدشان این است. شما ملاحظه کنید در این دو روز تقریباً یعنی دو شب و یک روزی که از این قضایا گذشته همه ی مراکز شرارت دنیا علیه ما این کارها را تشویق کردند، از خانواده ی منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه ی خبیث و جنایتکار منافقین، اینها دارند مرتباً در فضای مجازی و در جاهای دیگر دارند تشویق میکنند ترغیب میکنند که این شرارتها انجام بگیرد. من عرضم این است هیچ کس به این اشرار کمک نکند، هیچ انسان عاقل و شایسته ای که به کشور خودش علاقه مند است، به زندگی راحت خودش علاقه مند است، به اینها نباید کمک بکند؛ اینها اشرارند، این کارها کار مردم معمولی نیست.

مسئولین هم البته دقّت کنند، مواظبت کنند، هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند. حالا من دیروز دیدم در تلویزیون که بعضی از مسئولین محترم آمدند گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود؛ خب بله این مهم است، چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود گرانی خب این برای مردم خیلی مشکلات درست میکند، باید مراقبت کنند. این مراقبت ها را اینها بکنند، مسئولین حفظ امنیت کشور هم به وظایفشان عمل کنند، مردم عزیز ما هم که خوشبختانه در قضایای گوناگون این کشور بصیرت خودشان را، آگاهی خودشان را نشان دادند بدانند که این حوادث تلخ از ناحیه ی کیست و چگونه است، این آتش زدن و خراب کردن و ویران کردن و دعوا کردن و ناامنی ایجاد کردن مال چه کسی است، این را بفهمند توجه کنند که میفهمند هم مردم ملتفتند، و از اینها فاصله بگیرند. این آن توصیه ی ما است، مسئولین کشور هم به وظایف شان به طور جدی عمل کنند.

بالاخره وقتی یک تصمیمی گرفته شد از ناحیه ی سران سه قوه، بحث دولت نیست، بحث یک وزارتخانه نیست، سران سه قوه ی کشور نشستند یک تصمیمی گرفتند؛ به یک پشتوانه ی کارشناسی هم متکی است. گفتم من صاحب نظر نیستم در این قضیه لکن به عنوان یک آدمی که میبیند مسئولین کشور تصمیم گرفتند. زمان امام (رضوان اللّه علیه) هم همین جور بود، یک کارهایی را مسئولین، سران سه قوه تصمیم میگرفتند و اجرا میشد، حالا هم همین جور است. امیدواریم ان شاء اللّه به کمک مردم، به هم فکری و هم افزایی مسئولین و دلسوزی و پیگیری آنها و لطف الهی ان شاء اللّه این کار به بهترین وجهی پیش برود.

گلایه و دستور رهبر انقلاب به رئیس جمهور
گفتنی است پیش از این نیز در حاشیه دیدار با مسئولین نظام در روز عید (جمعه ۲۴ آبان ۹۸)، رهبر انقلاب یک توصیه به روحانی داشتند که خوب است زودتر اجرایی شود.

روحانی در حاشیه جلسه گزارشی مختصر از روند اجرای طرح سهمیه بندی به رهبر انقلاب ارائه می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به رئیس جمهور گفتند: مناسب بود همزمان با اجرای این طرح اولین پرداخت نقدی یارانه ها (بسته حمایتی) نیز صورت می گرفت؛ ولی حالا که انجام نشده، لازم است زودتر اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.