واکنش استاد حقوق دانشگاه تهران به اظهارات روحانی:
سخنان رییس جمهور درباره شورای نگهبان مردود و تعجب آور است/ این اظهارات از یک حقوقدان دور از انتظار بود/ در مجلس اول شورای انقلاب شرایط نامزدها را تعیین کرد

0 ۲۱۳

دکتر فیروز اصلانی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران با انتقاد از سخنان اخیر رئیس جمهور در هیئت دولت درباره انتخابات مجلس اول، اظهارات ایشان را خلاف واقع و تعجب آور دانست. آقای روحانی در جلسه هفته گذشته هیئت دولت گفته بود «در آن مجلس [مجلس اول]، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود»!

دکتر اصلانی در این خصوص گفت؛ طبق اصل ۶۲ قانون اساسی، قانون گذار عادی عهده دار تعیین شرایط نامزدهای مجلس شورا بود و از آنجا که هنوز مجلس به عنوان قانون گذار عادی تشکیل نشده بود تا قانون لازم تدوین شود، لاجرم این امر بر عهده مرجع وقت قانون گذاری یعنی شورای انقلاب اسلامی نهاده شد که بعد از پیروزی انقلاب با اراده حضرت امام(ره) و در فقدان مجلس شورا، مسئول وضع قوانین لازم برای کشور بود. شورای انقلاب اسلامی بر همین اساس قانون انتخابات دور اول مجلس را تدوین کرد. مطابق مواد ۹ و ۱۴ و ۱۷ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی (مصوب شورای انقلاب) شرایط نامزدها را اعلام گردید و با مشخص کردن هیئت اجرایی موضوع ماده ۱۴ و انجمن نظارت موضوع ماده ۱۷ نحوه تشخیص شرایط و نظارت بر انتخابات را مقرر داشت.

ماده ۹ قانون یادشده – که ۶۱ ماده و ۱۵ تبصره داشت-، شرایط لازم برای نامزدهای انتخابات مجلس را در ۶ محور مشخص کرده بود.

تابعیت ایران، ۲۵ سال سن، عدم اشتهار به فساد و نادرستی، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، ابراز وفاداری به قانون اساسی، سواد خواندن و نوشتن به حد کافی.

ماده ۱۵ نیز در فقدان شورای نگهبان- هیئت اجرایی را موظف می کرد که «در مدت پنج روز به تقاضاها رسیدگی نموده و نامزدهای واجد شرایط قانونی را برای شرکت در انتخابات مجلس شورای ملی حوزه انتخابیه تعیین نماید.» و ماده ۱۷ نیز از شکل گیری انجمن نظارت صحبت می کرد.

دکتر اصلانی پس از این توضیح حقوقی سخنان رئیس جمهور را که اظهار داشته بود در انتخابات دور اول مجلس شورای اسلامی، نظارتی وجود نداشته است، مردود و تعجب آور ارزیابی کرد و گفت؛ اظهارات آقای رئیس جمهور درباره فقدان شورای نگهبان برای دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از جانب ایشان به عنوان رئیس جمهور و حقوقدان، دور از انتظار بود، زیرا ایشان می دانند که انتخاب شش عضو حقوقدان شورای نگهبان بر عهده مجلس است و بدیهی است که تا مجلس شکل نگرفته، تشکیل شورای نگهبان ناممکن خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.