علامه مصباح یزدی:
دین فروشان شرم کنند / دین در جامعه اسلامی مظلوم واقع شده است

0 ۴۲۳

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، عصر امروز در همایش ائمه جماعات استان قم که با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)برگزار شد، با اشاره به اهمیت مسجد در دنیای اسلام اظهار داشت: در ابتدا باید ببینیم چه برداشتی از مساجد داریم هرچند که از دوران کودکی با مساجد و نقش آن ها گاه و بی گاه آشنا شده ایم.

ایشان ادامه داد: با بالا رفتن سن کم کم با این مهم آشنا شدیم که مسجد مکان مقدسی برای عبادت است البته این همه کارکرد مساجد نبود، اما برداشت ما از مساجد در همین حد بود.

آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: درحالی که مساجد نقش مهمی در دنیا داشته و دارند درواقع اهمیت مساجد زمانی مشخص شد که امام خمینی (ره) نهضت را شروع کرد و درواقع ریشه انقلاب به مسجد برمی گردد.

ایشان شناخت مسجد را موردتوجه قرارداد و بیان داشت: یکی از موضوعاتی که باید در این زمینه بدانیم این است که قرآن و دین به چه گونه ای مسجد را معرفی کرده اند.

آیت الله مصباح یزدی افزود: از نظر تاریخی حضرت رسول اکرم (ص) مؤمنین را دعوت به ساختن مسجد می کردند و بارها از ائمه و اهل بیت (ع) بیان شده که مساجد پلیدی ها را از انسان دور و انسان را تطهیر می کند.

ایشان ادامه داد: مسجد جلوه گاه حقایق دین است و در تاریخ اسلام به مرور مساجد توسعه پیدا کردند تا به مقطع کنونی رسیده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: علاوه بر این خداوند می فرماید اولین خانه ای که به نفع مردم ساختیم مسجد است.

ایشان تصریح کرد: حاصل این نهاد مقدس این است که انسان ها در این مکان ها دین را می شناسند و علاوه بر این مساجد مردم را دین دار می کند و اهداف دین تبیین و تحقق پیدا می کند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به وضعیت کنونی دین در جامعه پرداخت و گفت: جامعه ای اسلامی آن طوری که باید دین را نشناخته و غالباً شناختی که از دین دارند کم است.

ایشان ادامه داد: دین در جامعه اسلامی مظلوم واقع شده و حتی در بین خواص نیز این موضوع کم رنگ است.حتی در برخی مواقع افرادی پیدا می شوند که از دین برای خودشان درآمدزایی ایجاد کرده اند و درواقع دین را برای پول و دنیا می خواهند.کسانی به نام دین می خواهند مادیات کسب کنند این گونه افراد باید شرم کنند. برای فهم جایگاه مسجد باید دین را بفهمیم و بدانیم که هدف از ایجاد مساجد چه بوده است.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به سوره های آغازین قرآن کریم گفت: در قرآن کریم ابتدا سوره حمد آمده و بعد از این سوره بقره است که در ابتدای آن خداوند می فرماید باید به غیب ایمان داشته باشد.

ایشان در تفسیر این آیه اظهار داشت: دو معنی از این آیه به دست می آید نخست یک نمونه انسان هایی هستند که عقل آن ها در چشمشان است و به غیر این را نمی پذیرند و نوع دیگری هستند که این عالم را چهره ای ضعیفی از عالم وجود می دانند و عالم واقعی را در جای دیگر می دانند و معتقد هستند که حقایق و عالم های دیگر به غیراز این عالم وجود دارد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: آیا تاکنون به هدف از ساخته شدن مساجد فکر کرده ایم و آیا دینی که در این مساجد به مردم ارائه می دهیم آیا کافی است؟

ایشان بر ضرورت تفکر در دین و افزایش دین داری تأکید کرد و بیان داشت: برای زندگی دنیایی بالای ۲۰ سال درس می خوانیم، اما آیا برای آخرت نیز این همه تلاش و همت می کنیم، درحالی که تنها این آخرت است که باقی می ماند و این دنیا سرابی بیش نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.