سید حسن نصرالله:
اسرائیل وارد لبنان شود نابودی اش را بطور زنده پخش خواهیم کرد/ اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

0 ۴۳۷

دبیر کل حزب الله لبنان جمعه (۲۵ مرداد) به مناسبت پیروزی این حزب در جنگ ۳۳ روزه سخنرانی کرد.

او از طریق ویدیو کنفرانسی در همایش پیروزی بزرگ موسوم به «نصر و کرامه» در سیزدهمین سالگرد پیروزی حزب الله در این جنگ و شکست ارتش رژیم صهیونیستی با مردم لبنان سخن گفت.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود این پیروزی را به مردم لبنان و جنوب این کشور تبریک گفت و تأکید کرد که آبادانی شهرک ها و روستاهای مرزی نشان دهنده اعتماد مردم به توانایی مقابله با دشمن صهیونیست است.

او با بیان اینکه «صحت و امنیت دو نعمت ناشناخته ای هستند»، اظهار داشت که جنوب لبنان در مقایسه با گذشته و زمان جنگ، از امنیت و ثبات برخوردار است و این امنیت و ثبات از موضع قدرت و پیروزی است و باید از آن که اوجب واجبات است، حفاظت کرد.

سید حسن نصرالله گفت زمانی که از موازنه قدرت و بازدارندگی و مقابله با دشمن و ترس آن از مقاومت و حمله به لبنان سخن می گوییم، این مسئله با خطابه گفتن ها و شعارها محقق نمی شود.

او در مورد علت ادامه جنگ ۳۳ روزه (جنگ ژوئیه یا حرب تموز) گفت که این جنگ، اسرائیلی نبود بلکه در ادامه حمله آمریکا به افغانستان و عراق بود.

سید حسن نصرالله گفت: «قرار بود اسرائیل در روز اول و [بعد از] به اسارت گرفتن سربازهای اسرائیلی ، به این مسئله واکنش نشان دهد ولی آمریکا آن را به جنگ تبدیل کرد و خواستار ادامه آن شد».

او در ادامه، به اهداف این جنگ و نحوه پایان یافتن آن اشاره کرد و گفت که یکی از اهداف این جنگ، سرنگونی حزب الله و حذف مقاومت در لبنان، عراق و فلسطین، سرنگونی دولت سوریه و محاصره ایران بود.

دبیر کل حزب الله گفت که تنها دلیلی که باعث شد که این جنگ علیه مقاومت در لبنان متوقف شود این بود که آمریکایی ها و صهیونیست ها به این نتیجه رسیده اند که در این جنگ شکست خورده اند.

او با بیان اینکه اگر رژیم صهیونیستی اگر به جنگ ۳۳ روزه ادامه می داد، با فاجعه بزرگی روبه رو می شد، اظهار داشت که شرایط انسانی و اجتماعی در این جنگ، ما را مجبور کرد که با آتش بس موافقت کنیم. این در حالی بود که برخی از فرماندهان با این آتش بس مخالفت کردند؛ چرا که آن ها مطمئن بودند که نتایج بزرگی خواهد داشت.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «برخی در کشورهای عربی ترجیح دادند که برای دو هفته منتظر بمانند با این امید که اسرائیل در این مدت هدفش را (که نابودی مقاومت بود) محقق خواهد کرد».

او به اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی فعلی کاخ سفید در آن مقطع با مقامات عربی اشاره کرد و گفت که بولتون در آن زمان گفته بود این جنگ تنها با خلع سلاح و نابودی حزب الله متوقف خواهد شد. سید حسن نصرالله گفت: «بعد از آنکه نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل خواستار توقف جنگ شد، جان بولتون نیز با آن موافقت کرد».

سید نصرالله با توانمندی های امروز مقاومت لبنان اشاره کرد و گفت که آنچه مقاومت امروز در اختیار دارد قابل قیاس با آنچه که در جنگ ۳۳ روزه داشت، نیست. او گفت که آنچه جنگ رژیم صهیونیستی علیه لبنان را متوقف کرد، قدرت حزب الله و «معادله طلایی» این حزب در مقابله با دشمن صهیونیست بود.

دبیر کل حزب الله لبنان مواضع «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان در جنگ ۳۳ روزه را شجاعانه و قوی خواند و گفت که مواضع او یکی از مواردی بود که منجر به ناکامی دشمن در تحمیل شکست علیه لبنان بود.

وی پیروزی حزب الله در جنگ مذکور را «نصرتی از جانب خداوند» خواند و گفت که این پیروزی هیچ تفسیر دیگری ندارد. سید حسن نصرالله ادامه داد: «ارتش اسرائیل بعد از آنکه شکست خورد به دنبال دستاورد نظامی زمینی بزرگی بود تا بر آن تأکید کند».

او شرایط جنگ در جبهه ها را سخت خواند و گفت که نیروهای مقاومت در این جبهه ها با فاصله چند متری می جنگیدند و درگیری ها گاهی اوقات خانه به خانه بود.

سید حسن نصرالله گفت که شکستی که ارتش رژیم صهیونیستی در «بیت جبیل» متحمل شد، عمیقا در وجدان و حافظه آن ها تأثیر گذاشت به گونه ای که بعد از گذشت ۱۳ سال تا به امروز تلاش دارد که روحیه و اعتماد به نفس خود را ترمیم کند. این شکست باعث شد که ارتش زمینی این رژیم همچنان از انجام عملیات نظامی زمینی علیه لبنان و همچنین غزه ناتوان است.

او مقامات رژیم صهیونیستی را تهدید کرد که در صورت تکرار جنگ ۳۳ روزه، همه مناطق جنوب لبنان به بنت جبیل تبدیل خواهد شد. او افزود، این جنگ با هدف نابودی حزب الله آغاز شد ولی نه تنها این هدف محقق نشد بلکه حزب الله به قدرتی تبدیل شد که امروز حضور منطقه ای دارد.

سید حسن نصرالله صهیونیست ها را خطاب قرار داد و گفت: « اگر بار دیگر وارد لبنان شوید، شاهد پخش مستقیم نابودی تیپ های ارتش خود خواهید بود».

حزب الله در سومین روز جنگ ۳۳ روزه توانست با موشک، ناوچه ارتش رژیم صهیونیستی موسوم به «ساعر ۵» را در ساحل لبنان هدف قرار دهد و سید حسن نصرالله طی پخش زنده ای از این حمله خبر داد.

سید حسن نصرالله گفت که حزب الله به اینکه بخشی از محور مقاومت است،افتخار می کند؛ چرا که این محور از جنگ ممانعت می کند نه اینکه منطقه را به سمت جنگ سوق دهد.

دبیر کل حزب الله گفت که «خودداری آمریکا از اعلام جنگ علیه ایران یک دستاورد است؛ چرا که ثابت می کند ترامپ متوجه قدرت نظامی ایران هست».

او به سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی در آب های سرزمینی ایران طی ماه های گذشته اشاره کرد و گفت که «ایران با سرنگون کردن هواپیمای جاسوسی آمریکایی و توقیف کشتی انگلیسی [استینا ایمپرو] شجاعت خود را ثابت کرد».

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: که « مردم ایران تحت فشار، هرگز با آمریکا مذاکره نمی کند و این بدین معناست که بزرگی و کرامت آن ها ما فوق همه چیز است و اگر جنگی علیه ایران اعلام شود، این به معنای اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است و به منزله منفجر شدن سراسر منطقه خواهد بود».

او گفت: «آتشی که برخی می خواهند آن را در منطقه مشتعل کنند، شعله های این آتش، نه تنها دستان آن ها بلکه چهره و وجود آن ها را نیز خواهد سوزاند».

سید حسن نصرالله گفت که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به یقین رسیده است که ایران در سطح نظامی قوی و مقتدر است و جسارت و شجاعت دارد؛ برای همین از حمله به ایران اجتناب کرد.

او گفت که این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی، امارات عربی متحده و برخی از کشورهای عربی خلیج فارس به دنبال سوق دادن منطقه به جنگ هستند و ما به دنبال این هستیم که جنگ در یمن و سوریه متوقف شود و ثبات در لبنان و عراق نیز حفظ شود.

سید حسن نصرالله گفت که آنچه مانع از وقوع «جنگ ویرانگر» در منطقه می شود، انسجام جبهه محور مقاومت است و با مقاومت است که نفت، خاک، کرامت، حاکمیت، آبرو و شرف حفظ می شود.

او ادامه داد: «با قدرت جبهه مقاومت می توان قدس و مقدسات اسلامی را بازگرداند و با این مقاومت است که امید در دل های فلسطینیان زنده می شود».

سید حسن نصرالله به مقاومت در عراق نیز اشاره کرد و گفت که «عراق امروز به نگرانی ای برای آمریکا و اسرائیل تبدیل شده است و در یمن بشارت هایی وجود دارد که شکست متجاوزان نزدیک است».

دبیر کل حزب الله لبنان در بخش هایی از سخنان خود به عملیات های شهادت طلبانه در سرزمین های اشغالی اشاره کرد و گفت که شهدای این عملیات نسل جدید فلسطین هستند و این شهدا و شهادت طلبان فلسطینی، همان نسل آینده و مقاومت اند.

سید حسن نصرالله در پایان سخنان خود به مسائل داخلی لبنان پرداخت و گفت که حزب الله در امور داخلی بر اساس قدرت تعامل نمی کند بلکه به دنبال همکاری با همه است و به دنبال این نیست که کسی را از صحنه سیاسی حذف کند.

او از نحوه تعامل برخی از جریان های سیاسی لبنان با حزب الله انتقاد کرد و گفت: «اگر اسرائیل و آمریکا در جنگ ۳۳ روزه پیروز می شد، آیا شما همانگونه که ما الآن با شما تعامل می کنیم، با ما رفتار می کردید؟».

سید حسن نصرالله بار دیگر از احزاب و جریان های سیاسی در لبنان خواست که به نتایج انتخابات پارلمانی این کشور که بیانگر حجم مشخص این جریان ها بود، احترام بگذارند.د او در پایان توصیه کرد به جای اینکه حزب الله را به حذف دیگران در لبنان متهم کنند، خود از حذف سایر شخصیت ها خودداری کنند و سمت درگیری حرکت نکنند؛ چرا که درگیری به نفع هیچ کسی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.