حسن عباسی:
اشراف کافی به بیانات رهبر انقلاب لازمه ساختن تمدن اسلامی است

0 ۱۵۵

حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین در نشست « تبیین بیانیه گام دوم در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی» که در سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد با اشاره به نوع طرح ریزی استراتژیک در بین قدرتهای جهان گفت: در گذشته طرح ریزی مسائل استراتژیک بر پایه اصولی صورت می گرفت ولی اکنون آنچه در دنیا اصالت پیدا کرده ترند گذاری یا به تعبیر دیگری آینده نگاری است.

وی ادامه داد: ترندگذاری بدین معنا است که مثلا در بحث جمعیت یک کشور، با توجه به شرایط و تعداد کنونی و میزان رشد و جوان بودن جمعیت و … میزان جمعیت آن کشور را در چد سال آینده پیش بینی می کنند.

عباسی در ادامه با بیان جایگاه تعمق علمی در گام دوم تصریح کرد: ۴ مرجع اصلی با عنوان موسسه DCDC، موسسه ترودوک، موسسه ترندبان و اندیشکده یقین در دنیا وجود دارند که در حیطه ترندگذاری فعالیت می کنند.

رئیس اندیشکده یقین گفت: موسسه DCDC در انگلستان مستقر است و طرح های آن در انگلستان، اتحادیه اروپا وسازمان ملل مورد استفاده قرار می گیرد. موسسه ترودوک هم در آمریکا مستقر است و به مثابه حوزه علمیه بوده که خروجی های آن در قالب رساله با موضوعات سیاسی، فرهنگی و مخصوصا نظامی که مورد استفاده کلیه ارتشهای جهان قرار می گیرد. این موسسه مستشاری تا کنون ۴۳۰۰ رساله اراده داده که آیین نامه های سازمان ملل نیز بر اساس رساله های این موسسه تنطیم می شود.

وی یادآور شد: موسسه ترندبان هم در آلمان مستقر است و مبنای طرح ریزی خود را فضای سایبر قرار داده و مبتنی بر آن فضا یک نظام حاکمی را تعریف می کند همه طرح های استراتژیکی که از موسسات فوق صادر می شود بوسیله آقای ریچارد داستون در همدیگر ادغام می شود و به تعبیری یک پارچه سازی صورت می گیرد که غالبا سازمان ملل متحد این طرح ها را مبنای خود قرار می دهد.

عباسی با بیان اینکه برای ساختن تمدن اسلامی که هدف نهایی بیانیه گام دوم است باید ۳ حرکت اصلی صورت بگیرد، اظهار داشت: شناختن آینده نگاری که در کشورهای غربی به خصوص انگلستان و آمریکا طرح ریزی می شود. باید به این نکته توجه کرد که چشم انداز ۲۰ ساله کشور به دلیل مورد توجه قرار ندادن آینده پژوهی نتوانست برنامه عملیاتی ای را طراحی کند و تاکنون نیز به هدف مورد نظر خود نرسیده است. بنابراین یکی از الزامات گام دوم این است که بدانند کشورهای دیگر در بحث آینده شناسی چه نظری دارند و گام دوم آنها چیست.

رئیس اندیشکده یقین اضافه کرد: اشراف کافی به بیانات ۳۰ سال اخیر رهبر هم حرکت دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. رهبر انقلاب در این مدت ۳۶۰ ترند را معیین کرده اند. فرق نگاه رهبری در ترندگذاری با غربی ها در این است که آن ها فقط ترندگذاری می کنند اما رهبر انقلاب علاوه بر ترند گذاری، تراز گذاری نیز می کنند.

عباسی گفت: نشناختن این ترازهایی که رهبر انقلاب مشخص کرده اند یکی از خلأها برای اجرایی کردن گام دوم است. لذا برای اجرایی کردن گام دوم نیازمند مطالعات ترکیبی هستیم که عبارت اند از این که اولا غربی ها چه کردند و دوما این که رهبر انقلاب چه می خواهد.

وی ادامه داد: توجه به این نکته مهم است که اشراف به بیانات رهبر انقلاب و اشراف به نظریات غربی ها در طرح ریزی استراتژی موجب جامع نگری و کلان نگری می شود.

رئیس اندیشکده یقین تاکید کرد: گام دوم یک امر تخصصی است و علاوه بر شناخت آینده نگری نیازمند زمان بوده که در این باره برای تحقق بخشیدن به ترندگذاری رهبر انقلاب کمترین زمان لازم ۱۶ سال است.

عباسی اصلاح سنجه ها را راه نهایی تحقق تمدن نوین اسلامی دانست و گفت: تمدن سازی از اصلاح سنجه ها صورت می گیرد. سنجش یعنی اینکه برای اموری مانند رتبه بندی مدارس و یا درجات نظامی و … باید شاخص معیار خاص خود را داشته باشد و به تعبیری ملاک و معیار خاص خودش را برای یک شغلی مانند معلم بودن و یا قاضی و… باشد.

وی گفت: این موضوع بدین معناست که یک شخص از جامعه برای این که بتواند معلم باشد باید چه معیارهایی را داشته و یا کسب نماید. برای یک تمدن ۱۰۰۰ تعریف شده است که برای ایجاد تمدن نوین اسلامی باید در این ۱۰۰۰ مورد معیار خود را ارائه بدهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.