شکایت نماینده مشهد از نحوه واگذاری ایران ایرتور

0 ۲۰۱

حجت الاسلام نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند خصوصی سازی ها در کشور گفت: خصوصی سازی در واقع فرصتی است تا نقطه ضعف اقتصاد کشور که تصدی گری دولت است رفع شود و اصل ۴۴ قانون اساسی نیز بر این نکته تأکید دارد که باید به سمتی برویم که دولت تصدی گری نداشته باشد و کارش نظارت باشد.

وی افزود: متأسفانه خصوصی سازی های ما دچار اشکالات اساسی شده و آن این است که شرکت ها و کارخانجات را از دولتی به سمتی بردیم که خصوصی نبود و چیزی در این بینابین درست شد به اسم خصولتی و همین باعث شد که هزینه های سربار زیادی را بر دولت ها تحمیل کند و هم نتایجی که باید در بخش خصوصی حاصل شود مشاهده نشد.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: از سوی دیگر بخش های مختلفی به اسم خصوصی سازی به جریان های قدرت و صاحبان نفوذ و ارتباطات واگذار شد و نتیجه آن هم این شد که بخش قابل توجهی از بیت المال علی الظاهر به بخش خصوصی اما به صاحبان رانت و قدرت واگذار شد که از جمله می توان به نحوه واگذاری ابزارمهدی، بخش های واگذار شده نیروگاه ها و بعضی پروژه های بزرگ که بعضا هم حاکمیتی بود اشاره کرد.

پژمان فر خاطرنشان کرد: یکی از واگذاری ها موضوع واگذاری شرکت ایران ایرتور بود که این شرکت با قیمت حدود ۳۴ میلیارد تومان در یک پرداخت سه ساله واگذار شده که هنوزم که هنوز است این مبلغ از سوی خریدار پرداخت نشده است.

وی افزود: این واگذاری با این قیمت در حالی که طبق گفته وزیر راه تنها برند یک شرکت هواپیمایی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد، صورت گرفته است؛ این در حالی است که شرکت ایران ایرتور دارای ۵ هواپیمای MD و همچنین دارای اراضی، املاک و مستقلات بود و تعداد زیادی هواپیمای توپولف داشت و اموار و دارایی های فراوان دیگری داشت که همه آنها به ۳۴ میلیاردتومان فروخته شد و همانطور که گفتم هنوزم که هنوز است اقساط آن پرداخت نشده است.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: بنده در قالب شکایت از نحوه واگذاری این موضوع را پیگیری کردم که پرونده هنوز در دستگاه قضا در حال بررسی است و در ادامه کار هم نسبت به طولانی شدن روند رسیدگی اعتراض خودم را اعلام کردم و امیدوارم در دوره ریاست آقای رئیسی در قوه قضائیه این موضوع تعیین تکلیف شود.

وی خاطرنشان کرد: حتما و مصرّاً پیگیر شکایتم در رابطه با نحوه واگذاری شرکت هواپیمایی ایران ایرتور هستم و به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) اگر این دارایی ها در مهریه زنانشان هم رفته باشد، ما این اموال ودارایی ها را به بیت المال بازخواهیم گرداند.

وی در پایان گفت: موضوع دیگر در رابطه با واگذاری نیروگاه مشهد است که گذشته از قیمت نازل آن برای واگذاری، نیروگاه های مشهد از یک انبار بزرگ قطعات و تجهیزات مربوط به نیروگاه برخوردار بود که طبق گزارش کارشناسان، در زمانی که این نیروگاه در اختیاردولت بود، قطعات مورد نیاز برای صد سال آینده این نیروگاه توسط دولت خریداری شده بود و این نیروگاه همراه با این انبار بزرگ و پر از تجهیزات به بخش خصوصی واگذار شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.