قاضی زاده:
رئیس جمهور با کدام اختیار از خطوط قرمز و قانون عبور کرده است؟

0 ۱۹۰

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست رئیس جمهور برای داشتن اختیارات بیشتر، گفت: آقای رئیس جمهور که حقوقدان است و پنج دوره نماینده مجلس و مدتی هم نایب رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری بوده و در سخنرانی های سال ۹۲ خود در تبلیغات انتخاباتی اش عنوان کرد که والله اگر من می دانستم کاری نمی شد کرد کاندیدا نمی شدم آیا نمی دانست که در قانون اساسی ما اختیارات رئیس جمهور چقدر است و این مسئولیت را پذیرفت؟

وی افزود: آقای روحانی ۶ سال است که رئیس جمهور است آیا بعد از ۶ سال به این نتیجه رسیده که اختیارات رئیس جمهور برای پاسخگویی اختیارات کافی نیست که الان خواستار اختیارات بیشتر است.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: اگر آقای رئیس جمهور فاقد اختیار است، کارهایی که تاکنون انجام داده و مطابق میل و نظر مقام معظم رهبری نبوده را چگونه و با کدام اختیار انجام داده است؟ آنچه که روشن شده مقام معظم رهبری بعضی موارد را در بحث عملکرد دولت نادرست می دانسته اند و دولت آن کار را انجام داده است.

قاضی زاده خاطرنشان کرد: مجلس قانون گذرانده، محدودیت هایی را در روش اجرای برجام مصوب کرده، مجلس در قانون برنامه ششم در حوزه اقتصاد و شفافیت احکامی دارد همچنین مجلس در قانون بودجه احکامی در رابطه با نحوه توزیع یارانه ها دارد و دولت هیچ کدام را اجرا نکرده است. این آقای حقوقدان بفرماید عبور از خطوط قرمز رهبری و قوانین مجلس را بر اساس کدام اختیار انجام داده است که الان می گوید دستش بسته است.

وی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا با محوریت رئیس جمهور و با دستور رهبر معظم انقلاب، افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب این سطح از اختیارات آن هم با حکم ولی فقیه را هیچ نهادی که رئیس اش هم رئیس جمهور است از آن برخوردار نبوده است. الان یک سال است که شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شده، سؤال اینجاست از این ظرفیتی که رهبر معظم انقلاب در اختیار این شورا و در اختیار رئیس جمهور قرار داده چه استفاده ای در جهت حل مشکلات شده و چه خروجی داشته است؟

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: آقای رئیس جمهور تاکنون کدام اختیار را دریافت کرده و در کجا محدودیت داشته یا دارد که نیاز به دریافت اختیار آن را دارد و به چه دلیل و این اختیارات را چه برنامه ای می خواهد؟

قاضی زاده خاطرنشان کرد: دولت یک برنامه داشت به نام تعامل با آمریکا که این برنامه با شکست روبه رو شد، الان دولت بعد از آن چه برنامه ای جز شعارهایی که رئیس جمهور می دهد دارد؟

وی در پایان گفت: یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس به من می گفت کسی باید اختیار دریافت کند که دارای یک وجهه عمومی و اجتماعی باشد. آقای روحانی با این همه گسل هایی که بین دولت و شخص او با مردم ایجاد شده و با این افت شدید محبوبیت این اختیار را حتی اگر دریافت هم کند حرام می کند. چرا که توان اقناع سازی و هماهنگ سازی و همچنین توان رهبری مدنی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.