رئیس قوه قضائیه در دیدار با اصحاب رسانه:
دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه ها و مطبوعات می داند/ در برخورد با مرتکبین فساد هیچ گونه خط قرمزی را قائل نیستیم

0 ۴۰۵

حجت الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه در نشست با مسئولان و اصحاب رسانه، ضمن تبریک میلاد باسعادت امام حسن مجتبی(ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگان بیان کرد: ان شاءالله خداوند به برکت ولادت امام حسن مجتبی (ع) در ماه مبارک رمضان برکات خود را بر جمع ما، نظام مقدس ما و امت اسلامی نازل کند.

وی تصریح کرد: این جلسه برای من جلسه مغتنمی بود و دیدگاه ها، نظرات و صحبت های اصحاب رسانه و مطبوعات را شنیدم. ان شاءالله در ادامه این جلسه، جلساتی در مقاطعی که مناسب باشد، خواهیم داشت و می خواهیم که این ارتباط برقرار بماند و هم از طریق مرکز رسانه و هم از طریق دفتر خود ما، دوستان ممکن است هر نکته ای را ضروری ندانند در رسانه و سایت منتشر کنند و نکاتی که به عنوان پیشنهاد به نظرشان می رسد، منتقل کنند؛ لذا این ارتباط حتماً باشد و دوستان دیدگاهایشان را منتقل کنند و حتماً دیدگاه های شما و دوستان مختلف می تواند در جهت اصلاح امور کارساز باشد و ان شاءالله اگر کاستی ها و نواقصی هست که قطعاً در یک مجموعه عظیم، کاستی ها و نواقص محتمل است، انعکاس آن به طرق مختلف حتماً درجهت رفع کاستی ها و مشکلات می تواند کمک کند.

در جامعه باید با هر سلیقه ای قانون حاکم باشد

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان این که “وجوه مشترکی بین ما هست که نباید از ذهن دور کنیم”، گفت: در این نظام همه به رفع ناهنجاری های اجتماعی فکر می کنیم و فکر نمی کنم رسانه ای باشد که به کاهش آسیب های اجتماعی فکر نکند. باید حتماً به کاهش آسیب های اجتماعی فکر کرد. در جامعه، وجود ناهنجاری های اجتماعی برای همه با هر گرایشی مهم است.

رئیسی در ادامه بیان کرد: همه ما در جامعه به اجرای قانون و قانونمندی فکر می کنیم. در جامعه باید با هر سلیقه ای قانون حاکم باشد و اگر قانون مورد نقض قرار گیرد، عدالت نیز مورد نقض قرار می گیرد. نمی خواهم بگویم که اجرای عدالت مساوی با اجرای قانون است؛ اما اگر بخواهیم همه روی نکته ای به عنوان ملاک تحقق عدالت در جامعه توافق کنیم، باید بگوییم یک ملاک این است که ببینیم قانون چه میزان نقض شده و چه میزان اجرا شده است.

وی افزود: اگر همگان در اداره جامعه بر اجرای عدالت توافق کنند، باید بگوییم اجرای قانون ملاکی برای اجرای عدالت است؛ به نحوی که هیچ کس و در هیچ شرایطی به خود اجازه ندهد قانون را در کشور نقض کند؛ چون نقض قوانین و مقررات در جامعه به ضرر همگان است و کسی نباید به خود اجازه نقض قانون را بدهد.

نباید اجازه داد فساد در هیچ جای جامعه لانه کند

رئیس دستگاه قضایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع مبارزه با فساد اذعان کرد: فساد در کشور ما فراجناحی است و اصلاً مربوط به یک جناح و جریان خاص نیست. مقوله فساد نکته ای است که هیچ کس نباید آن را در هیچ بخشی از جامعه قبول کند. ممکن است فساد رخ دهد؛ اما فساد نباید لانه کند و مطلقاً نباید اجازه داد فساد در هیچ جای جامعه لانه کند. سخن در این نیست که افراد هیچ کدام مرتکب تخلف و جرمی نشوند؛ اما مجموعه دست اندرکاران جامعه باید اتفاق داشته باشند که مطلقاً اجازه ندهیم در هیچ کجای جامعه فساد لانه کند. مبارزه با فساد امری است که باید جملگی بر آن باشیم؛ لذا این نکته مشترکی است که من فکر نمی کنم کسی مخالف آن باشد.

وی در ادامه با تصریح به لزوم حفظ و ارتقاء امنیت ملی گفت: حفظ و ارتقاءِ امنیت ملی امری است که همگان بر آن اتفاق نظر داریم هم حفظ و هم ارتقاء امنیت ملی و اجتماعی امر مهمی است؛ بنابراین همگان در نوشته ها، در گفتار و در اقدامشان توجه به امنیت اجتماعی را یک امر قطعی و لازم بدانند.

رئیسی اظهار کرد: افزایش اعتماد عمومی به نظام و کارآمدی نظام نکته بسیار مهمی است و هم به نظام و هم کارآمدی نظام کمک می کند که یک نکته نیز مورد اشتراک است.

این که امروز دشمن نسبت به ما کاری نمی تواند انجام دهد، نه به این دلیل است که نمی خواهد؛ واقعاً می خواهد؛ اما نمی تواند

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تأکید به لزوم حفظ و ارتقاءِ سرمایه اجتماعی گفت: مردم سرمایه اجتماعی هستند و مهمترین مؤلفه قدرت ما و اقتدار نظام محسوب می شوند. این که امروز دشمن نسبت به ما کاری نمی تواند انجام دهد، نه به این دلیل است که نمی خواهد؛ واقعاً می خواهد؛ اما نمی تواند؛ چرا؟ اولین رمز این است که ما مردم متدین، در صحنه و مدافع انقلاب و نظام داریم. ممکن است مردم از عملکرد یک فرد یا یک مجموعه ناراضی باشند؛ اما نسبت به اصل انقلاب، نظام و ارزش ها پایبند هستند و نشان هم داده اند. ما باید حفظ این سرمایه اجتماعی را در دستور کارهای مان قرار دهیم و این نیز نقطه مشترکی است که جملگی باید بر آن تأکید داشته باشیم.

تنفر عمومی نسبت به جرم جامعه را در مقابل ناهنجاری ها و تخلفات بیمه می کند

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به لزوم نفرت عمومی نسبت به جرم اظهار کرد: نسبت به ایجاد تنفر عمومی به جرم و جنایت جملگی باید بر این موضوع اتفاق نظر داشته باشیم. جامعه باید نسبت به کسی که مرتکب جرم و فساد می شود، واقعاً یک تنفر عمومی داشته باشد. ما اعلام می کنیم و شما هم فضاسازی را انجام دهید تا جرم در جامعه پرهزینه شود و ارتکاب جرم در جامعه پرهزینه باشد. چنانچه کسی مرتکب جرم، جنایت، توزیع مواد مخدر، قاچاق، فحشا، فساد اقتصادی و اجتماعی شد، باید یک نفرت عمومی در جامعه نسبت به او وجود داشته باشد و این تنفر عمومی نسبت به جرم در جامعه بسیار مهم است و جامعه را در مقابل ناهنجاری ها و تخلفات بیمه می کند.

وی افزود: اگر کسی بداند که اگر مرتکب جرم شد در جامعه انگشت نما می شود و نسبت به او نفرت به وجود می آید، این خیلی مهم است. این ها نکات مشترکی است که به آن ها اشاره می کنم و فکر نمی کنم مخالفتی در جمع دوستان و عزیزان در این موارد وجود داشته باشد. در جامعه نیز باید رغبت نسبت به قانون مداری و اجرای قانون ایجاد شود. نظم اجتماعی، قانون مداری، امنیت ملی و عدالت اجتماعی این ها مقولاتی است که فکر نمی کنم در جمع ما کسی مخالف آن ها باشد.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: شما نیز در رسانه خود این موارد را پیگیری کنید و ما نیز در اقدامات خود می کوشیم همین فضا را با رسانه ها ایجاد کنیم.

رسانه ها را همکاران خود در اجرای عدالت می بینیم

رئیسی در ادامه با اشاره به جمله ای از امیرالمؤمنین(ع) گفت: وصف کردن عدالت خیلی وسیع است و در مورد آن می توان کتاب ها نوشت که عدالت چیست؛ اما سخن در عدالت اجرایی، اثباتی و در میدان است. بالاخره ما باید اجرای عدالت کنیم و تمام سازمان اداری کشور باید اجرای عدالت کند و مجموعه رسانه ای کشور باید در جامعه بسترسازی کند و زمینه سازی های ذهنی و اقناع عمومی نسبت به اجرای عدالت انجام دهد. کاملاً درست است که ما در اقدامات مان خصوصاً در برخی احکام که برای جامعه ایجاد سؤال می کند، پیوست رسانه ای لازم داریم و باید یک پیوست داشته باشیم که کاملاً برای جامعه تبیین کند که صدور یک حکم این مبنا را داشته است و، چون همه از پرونده مطلع نیستند؛ خصوصاً در پرونده هایی که دغدغه عمومی می شود و به نحوی در رسانه ها مطرح می شود، حتماً کار تبیین، توجیه و اقناع که اشاره فرمودید، کار مهمی است. البته ممکن است برخی قانع نشوند؛ اما قاعدتاً باید تبیین و توجیه باشد که افکار عمومی را توجیه کند؛ حالا اگر کسی قانع نشد، بحث دیگری است. حتماً این را بدانید که اقناعات شما در رسانه می تواند کمک بسزایی در اجرای عدالت و برخورد با متخلفان و مجرمان در جامعه و احساس عدالت و امنیت باشد.

رئیسی با بیان اینکه “ما رسانه ها را همکاران خود در اجرای عدالت می بینیم؛ نه در مقابل خود”، گفت: اصلاً فلسفه این جلسه برای این است که ما مجموعه رسانه ای کشور را همکاران اجرای عدالت می بینیم و حتماً لسان نقد شما هم می تواند در جهت اجرای عدالت کمک کند. کسی با نقد هیچ مخالفتی ندارد؛ خصوصاً زمانی که آن نقد، نقد منصفانه است. حتماً نقد منصفانه می تواند در جهت کمک به دستگاه ها، نظام اداری کشور و مجموعه دستگاه قضایی مؤثر باشد.

از نقد منصفانه استقبال می کنیم

رئیس قوه قضاییه همچنین گفت: نقد منصفانه حتماً می تواند کمک کند و ما نیز حتماً از آن استقبال می کنیم. نقد منصفانه می تواند در بهتر دیدن ما نسبت به مسائل و در جهت رفع مشکلات کمک کند و دوستان از همین موضع اگر نکاتی را مطرح می کنند، حتماً مورد استقبال هستند و مشکلی در این جهت وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: در ارتباط با نکته ای که دوستان اشاره کردند، یک وقت موضوع حق شخصی فرد است و یک وقت حق فرد دیگری است و یک وقت هم حق کل نظام است. شما دیگر سیره ما را دیده اید که در قضایا ما چگونه عمل کردیم. ما نسبت به حق شخصی راحت گذشت می کنیم؛ اما نسبت به حق نظام نمی توانیم گذشت کنیم. حق نظام و حق مربوط به نظام را نمی توان گذشت کرد. نسبت به حق شخصی، عفو در قضایا بهتر است و حتماً در این قضیه که یک شاکی خصوصی پیدا شده، تشویق می کنیم اگر گذشت کند بهتر است و یکی از کار های دادگاه ها این است که تا می توانند با صلح و سازش قضیه را حل کنند. اولین مسیری که می توانند پیگیری کنند، این است که کار را با صلح و سازش حل کنند و کار به دادگاه و محکمه نکشد و با شورای حل اختلاف، ریش سفیدی، کدخدامنشی، مسائل درون سازمانی، درون صنفی مشکلات حل شود و به دستگاه قضایی کشیده نشود. ما از این فضا بسیار استقبال می کنیم. این فضا را گسترش دهید تا پرونده های ما کمتر شود و بگذارید مسائل درون اصناف مختلف مربوط به دو روستا، دو شهر، مربوط به یک منطقه با منطقه دیگر، مربوط به دو محله، مربوط به مسائل زناشویی، مربوط به طلبکار و بدهکار، مربوط به بازار و بازاری حل شود. از اینکه مسئله ای که با شاکی خصوصی آغاز و با شاکی خصوصی تمام می شود، به دادگستری کشیده نشود، بسیار استقبال می کنیم.

به نحوی عمل شود که خط قرمز هایی که قانون برای حفظ آزادی قرار داده، رعایت شود

وی ادامه داد: حال، آن هایی که نسبت به دستگاه قضایی حرفی زده اند و نسبت به ایشان احیاناً کیفرخواستی صادر شده، از آن ها هم گذشت می کنیم؛ اما مسئله ما حق نظام و حقوق مربوط به اصل نظام و اجرای مقررات و قوانین است و ان شاءالله حتماً عزیزان با توجه به قانون مطبوعات به آن پایبند هستند و پایبند باشند تا کار به دادگستری و بخش های دادسرای ما کشیده نشود. ما می گوییم به نحوی عمل شود که آن خط قرمز هایی که قانون برای حفظ آزادی قرار داده و حفظ رسانه و مطبوعات در گروی آن خطوط قرمز است، رعایت شود.

وی تصریح کرد: در واقع در این قضیه بحث نگاه شخصی و برداشت های فردی چهارچوب هایی است که قانون گذاشته و این ها همه برای این است که این آزادی ها حفظ شود.

در دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه ها و مطبوعات می دانیم

رئیسی با یادآوری اینکه وجود آزادی در کشور به برکت انقلاب اسلامی و خون مطهر شهداست، گفت: ما در دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه ها و مطبوعات می دانیم و معتقدیم که این آزادی به نفع مردم و کشور است. بیان انتقادات از جانب رسانه ها حتماً می تواند به رفع اشکالات و نواقص در نظام اداری ما کمک کند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به وجوه مشترکی که میان دستگاه قضایی و رسانه ها وجود دارد، گفت: امروز دشمن در مقابل ما صف آرایی کرده است و هر یک از ما برای مقابله با دشمن، وظایف و مسئولیت هایی داریم؛ مجلس با وضع مصوبات و قوانین، دولت با اتخاذ تمهیدات در حوزه های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و قوه قضاییه با مراقبت و حساسیت نسبت به افرادی که می خواهند جای پای دشمن را ایجاد کنند و دشمن را شادمان نمایند.

در مقابله با صف آرایی دشمن، رسانه ها وظیفه رصدگری را به عهده دارند

رئیسی افزود: در این مقابله با صف آرایی دشمن، رسانه ها نیز وظیفه رصدگری را به عهده دارند و باید مراقبت کنند تا نکته ها و سیگنال هایی که موجب شادمانی دشمن می شود، در جامعه منتشر و شنیده نشود.

وی با تأکید به اینکه حفظ آبرو و حرمت و منزلت اشخاص به عنوان یک سرمایه مهم مورد نظر دستگاه قضایی است، گفت: تمام تلاش ما این است که خدای ناکرده حیثیت افراد مخدوش نشود. قضاوت در محاکم باید کاملاً عادلانه و منصفانه و به دور از هر گونه نفوذپذیری باشد. ما می گوییم قاضی حتی حق دخالت دادن حبّ و بغض شخصی خود را نیز ندارد؛ چه برسد به اینکه تحت نفوذ افرادی دیگر باشد؛ به همین دلیل کار قضاوت کار سختی است.

ایجاد سامانه ای در دستگاه قضایی برای انتشار آراء محاکم

رئیس دستگاه قضا با اشاره به ایجاد سامانه ای در دستگاه قضایی برای انتشار آراء محاکم گفت: امروز در جلسه ای که با حضور وزرای مربوطه و همکاران قضایی برگزار کردیم، مطالبی را در رابطه با بحث عدالت الکترونیک از جمله سامانه آراء که دنبال فعال کردن آن هستیم، مطرح کردیم. هدف ما آن است که آراء محاکم در منظر و نگاه صاحب نظران و نخبگان و پژوهشگران قرار گیرد و انجام این کار در جهت ایجاد شفافیت در دستور کار ما قرار دارد.

رئیسی با اشاره به نخستین جلسه خود با رؤسای کل دادگستری استان ها بعد از معارفه به عنوان رئیس دستگاه قضا گفت: تأکید من از ابتدا این بوده است که باید نگاه ها در جهت ارتباط با رسانه ها، نخبگان، محافل علمی و فرهنگی و در جهت تبیین احکام و تصمیم گیری های قضایی برای افکار عمومی تغییر کند و این مهم باید شیوه همگان در قوه قضاییه باشد.

دستورالعملی در راستای حفظ کرامت همه مرتبطان و مراجعان به دستگاه قضایی در مسیر ابلاغ قرار دارد

وی در ادامه با اشاره به ضرورت حفظ کرامت همه مراجعان و مرتبطان به دستگاه قضایی گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و برنامه هایی که ارائه کردم، دستورالعملی در راستای حفظ کرامت همه مرتبطان و مراجعان به دستگاه قضایی اعم از قاضی، وکیل، کارکنان، ارباب رجوع و متهم در مسیر ابلاغ قرار دارد. تأکید ما حفظ کرامت همه مراجعان به دستگاه قضایی به موازات حفظ استقلال قضات است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت “قاعده قبح عقاب بلابیان” گفت: حتماً باید همه قوانین و مقررات که لازم الاجراست، ابلاغ شود. اگر شورای امنیت ملی مصوبه ای را در حوزه رسانه ها صادر می کند، حتماً باید این مصوبه به اطلاع رسانه ها برسد و رسانه ها نیز، چون ابلاغ شورای عالی امنیت ملی مبتنی بر یک تصمیم امنیتی است، وظیفه دارند تصمیم مزبور را رعایت کنند.

در برخورد با مرتکبین فساد هیچ گونه خط قرمزی را قائل نیستیم

رئیسی با اعلام اینکه “ما در دستگاه قضایی در برخورد با مرتکبین فساد هیچ گونه خط قرمزی را قائل نیستیم”، گفت: به همکاران قضایی خود نیز تأکید کرده ام که “خط قرمز شما در مقوله رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی باید غیرمستند حرف زدن باشد”؛ اما چنانچه موردی مستند به ادله و براهین محکمه پسند باشد، بنای ما در دستگاه قضایی این است که آن را با جدیت پیگیری کنیم و در این راستا تحت تأثیر هیچ نگاه و جریان خاصی نباشیم.

وی تأکید کرد: کشور و نظام پاکی که به واسطه خون مطهر شهدا و ایثارگری ایثارگران بنا شده است، در آن نباید دستان ناپاکان به اموال مردم دراز شود و ما به هیچ وجه اجازه چنین کاری را نمی دهیم.

در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت ها و ریز ها نیست

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: به هیچ وجه نباید اجازه دهیم که افراد متخلف، میدان را در دست گیرند و این یک وظیفه همگانی است و ما نیز در این رابطه مصمم هستیم.

رئیسی گفت: در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت ها و ریز ها نیست. ما معتقدیم که باید با ریز ها هم برخورد کرد و این گونه نیست که به خاطر دانه درشت ها از رسیدگی به جرایم و تخلفات ریز ها بگذریم.

وی راجع به موضوع حمایت از ایرانیان خارج از کشور گفت: هم دولت و هم همه بخش ها و دستگاه ها باید حمایت های حقوقی لازم را از ایرانیان خارج از کشور به عمل آورند و باید ارتباط هموطنان مان در خارج از کشور را با فرهنگ و آداب و رسوم ملی شان حفظ کنیم؛ چرا که چنین ارتباطی هم در راستای سیاستگذاری کشور و هم به نفع امنیت ملی و خود هموطنان خارج از کشور است.

رسانه ها باید نگاه ما در حاکمیت را برای مردم تبیین کنند

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه “تبیین نگاه ما در حاکمیت یکی از مسئولیت های رسانه هاست”، اظهار کرد: ما معتقدیم رسانه ها هم باید نگاه ما در حاکمیت را برای مردم تبیین کنند و هم نگاه مردم را به ما منعکس کنند؛ بنابراین معتقدیم باید کار رسانه ای یک جاده دوطرفه باشد.

رئیسی تصریح کرد: زمانی که من به عنوان تولیت آستان قدس رضوی به مشهد رفتم، مدیر مسئول روزنامه قدس را به دفتر خود دعوت کردم و به ایشان گفتم “همان طور که حرف های تولیت آستان را برای مردم منتشر می کنید، در یک ستون مجزا نظرات مردم را نیز به ما منعکس کنید”. ایشان در پاسخ به این مطالبه من پرسید که “آیا همه سخنان و مطالبی را که مردم می گویند، در روزنامه منعکس کنیم؟” که من به وی پاسخ دادم: “تمام مطالبی را که مردم در رابطه با من مطرح می کنند، منتشر کنید” و ایشان همین کار را کرد؛ بنابراین باور من همین است و اعتقاد دارم که باید هم سخنان مسئولین و هم سخنان مردم منتقل شود و این امر اعتماد مردم را افزایش خواهد داد.

دلایل تأسیس خبرگزاری های وابسته به دستگاه های مختلف

وی با اشاره به دلایل تأسیس خبرگزاری های وابسته به دستگاه های مختلف بیان داشت: اینکه دستگاه های مختلف برای خود اقدام به تأسیس خبرگزاری می کنند، برای آن است که رویکرد و نگاه و خبرشان به جامعه منتقل شود. اگر همه رسانه ها این موضوع را مورد توجه قرار دهند، طبعاً همه آن ها، رسانه حاکمیت خواهند شد و رسانه حاکمیت شدن یک افتخار است.

رئیس دستگاه قضا با ابراز اینکه رسانه ای که از حاکمیت مجوز گرفته، مربوط به حاکمیت است، گفت: البته آن رسانه می تواند نگاه و سخن خود را منتقل کند و این امر به خاطر وجود سلایق مختلف است؛ اما اینکه در حاکمیت رسانه ای مانند خبرگزاری میزان به دستگاهی مانند قوه قضاییه مرتبط باشد، به سبب آن است که دستگاه قضایی بتواند دیدگاه ها و آرای خود را به جامعه منتقل کند و ما در این جهت فکر می کنیم که خبرگزاری یا روزنامه و رسانه ای که در دستگاه قضایی است، مطالب را منتقل می کند؛ البته این امر به معنای آن نیست که دستگاه قضایی می تواند با یک خبرگزاری مردم را در جریان همه مطالب و دیدگاه های خود قرار دهد؛ مگر یک خبرگزاری چقدر مخاطب دارد؟ بنابراین حتماً باید همه رسانه ها در این ارتباط کمک کنند.

مسئولین با اقدام و عمل خود و رسانه ها با جلوگیری از فضاسازی دشمنان باید در جامعه امیدآفرین باشند

رئیس دستگاه قضا با تصریح به اینکه “در دستگاه قضایی بنا داریم نسبت به آنچه قانون تکلیف کرده، عمل کنیم”، گفت: شما اصحاب رسانه و مطبوعات باید با توجه به جایگاه اجتماعی خود در جهت تبیین اقدامات، نقش آفرینی کنید. احساس عدالت درجامعه در گروی اقدامات ما و آگاهی بخشی و امیدآفرینی شما اصحاب رسانه است.

رئیسی با یادآوری تلاش دشمن برای ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه افزود: مسئولین با اقدام و عمل خود و رسانه ها با جلوگیری از فضاسازی دشمنان باید در جامعه امیدآفرین باشند و ما تردیدی نداریم که آینده این کشور و نظام با پشت سر گذاشتن تنگنا های ایجادشده از جانب دشمن روشن است.

تلقی فساد فراگیر در جامعه یک تلقی بسیارغلط است

رئیسی در ادامه با ابراز اینکه تلقی فساد فراگیر در جامعه یک تلقی بسیار غلط است، گفت: ما باید خبر هایی را در جامعه منتشر کنیم که برای مردم ایجاد اطمینان کند. این که بگوییم مجرمی محاکمه شد و یا زمینه ای فسادزا در کشور اصلاح شد، برای مردم اطمینان ایجاد می کند؛ اما این که مدام بگوییم فساد، فساد، این برای کشور اطمینان ایجاد نمی کند؛ اطمینان ایجاد کردن در گروی اقدام و عمل است.

وی اضافه کرد: قانونگذار تأکید دارد که احکام قضایی بعد از قطعیت حتماً باید منتشر شود. در این رابطه نسبت به برخی موارد الزام وجود دارد و همه بنا داریم در مواردی مثل فساد اقتصادی حتماً موارد را دراختیار رسانه ها بگذاریم و علاوه بر حکم، جهات تبلیغی و اقناعی را به رسانه ها ارائه دهیم تا همه در جریان قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: تعامل بین همه بخش ها و قوا و اصحاب رسانه در جهت امیدآفرینی، آگاهی بخشی، اجرای عدالت، توجه واقعی به مردم در پرتو امر خداوند، رضایتمندی و افزایش اعتماد عمومی به کارآیی نظام می باشد.

رئیس دستگاه قضا در پایان با اشاره به سودمند بودن مطالب مطرح شده در این جلسه از جانب اصحاب رسانه گفت: نکاتی را که دوستان رسانه ای در این جلسه مطرح کردند، یادداشت کردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.