علامه مصباح یزدی در دیدار با شورای مرکزی جبهه پایداری:
باید اصلح را بشناسیم، سهم خواهی چیست؟/ اگر ائتلاف برای شناخت اصلح باشد، اهلا و سهلا/ تکرار تجربه دوره گذشته کار عاقلانه ای نیست؛ مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود/ اگر بنا شد که قولی بدهند اما بعد بزنند زیرش دیگر برای چه اعتماد کنیم؟!

0 ۱۷۰

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در دیدار اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری که امروز (جمعه) برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: بسیاری از مشکلاتی که انقلاب در طول این سال ها داشته، ناشی از عدم انتخاب اصلح بوده است. وی ادامه داد: اسلام به ما گفته است که به دنبال اصلح برای مدیریت، سیاست و حکومت باشید.

علامه مصباح یزدی با بیان اینکه انقلاب اسلامی محصول انتخاب اصلح توسط مردم بوده و استمرار آن نیز محصول انتخاب مجدد اصلح در مدیریت کلان کشور است، تصریح کرد: باید بنایمان بر این باشد که افراد اصلح را بشناسیم.

رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) برخی سهم خواهی ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: سهم خواهی یعنی دنیاطلبی؛ سهم خواهی چیست؟! یعنی اگر من می دانم فردی از یک گروه دیگر اصلح است، به او ر أی ندهم بلکه به هم گروهی خود رأی بدهم. اما چرا او را انتخاب نکنم؟! فردا که خودم بخواهم رأی بدهم اگر به او رأی ندهم چه حجتی پیش خدا دارم؟!

وی ادامه داد: فرض کنید حتی در بین اصلاح طلبان فردی بود که من دانستم که او اصلح از کاندیدای اصولگرا است؛ چه حجتی دارم که به او رأی ندهم؟! من باید به اصلح رأی بدهم.

آیت الله مصباح یزدی درباره ائتلاف در انتخابات گفت: اگر ائتلاف برای این باشد که بنشینند و واقعاً اصلح ها را انتخاب کنند، مفید است. اگر فرض کنید یکی دو مورد اختلاف شد چون راه دیگری برای تشخیص وجود ندارد با اکثریت آراء انتخاب شود. اگر بنا بر این است أهلاً و سهلاً!

ایشان افزودند: اصل بر این است که با رعایت ادب و احترام، بدون تهمت زدن و بدون شایعه سازی، به صورت دوستانه سعی کنیم با گروه های دیگر بنشینیم و تک تک بررسی کنیم که واقعا در میان مجموع این مثلا صد نفر از گروه های مختلف، چه کسانی بهترند؟ یکی یکی آنها را با هم مقایسه کنیم هرکدام بهترند را همه قبول کنیم. اگر این است معنای ائتلاف اهلاً و سهلاً خیلی خوب!

عضو شورای فقهی جبهه پایداری در ادامه گفت: اگر [در برخی موارد و بعد از این بررسی ها به نتیجه نرسیدیم و] به ناچار رسیدیم که باید اکثریت را پذیرفت باز هم قبول می کنیم، به خاطر مصالحی که در سایر موارد هست. اما اگر بنا شد که قولی بدهند اما بعد بزنند زیرش! دیگر برای چه اعتماد کنیم؟!

وی، انقلاب اسلامی را محصول اقبال به اصلح [امام خمینی] توسط مردم دانست و گفت: استمرار آن نیز محصول انتخاب مجدد اصلح [آیت الله خامنه ای] در مدیریت کلان کشور است.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: می توان با جرأت گفت که پیشرفت ها در کشور نتیجه انتخاب اصلح بوده است. برای اجرای عدالت و رفع مشکلات کشور باید به دنبال «اصلح» باشیم.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: بهتر شدن فرهنگ دینی جامعه در گرو انتخاب «اصلح» است. همچنین باید برای رونق تولید به دنبال «اصلح» باشیم. برای مبارزه با فساد نیز به دنبال «اصلح» باشید. انتخاب اصلح وظیفه دینی ماست.

این استاد اخلاق حوزه با اشاره به اینکه آخرین عرض بنده این است که باور کنیم بهترین راه برای موفقیت و هدایت، توسل به اهل بیت (صلوات الله علیهم اجمعین) است افزود: توسل هم [فقط] این نیست که روضه بخوانیم و بنشینیم گریه کنیم! [بلکه این هم از توسل است که] هرکاری که می خواهیم شروع کنیم اول یک صلوات برای امام زمان (عج) بفرستیم و ته دلمان بگوییم: «آقا دستمان را بگیر!» [سعی کنیم] این برایمان ملکه بشود.

وی در نهایت اضافه کرد: تجربه های زیادی هست که [اهل بیت] در مقام عمل کسانی را که اینگونه رفتار می کردند، رها نکردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.