حجت الاسلام روانبخش:
اروپایی ها دلال امتیاز موشکی برای آمریکا هستند/ از برجام خارج نشویم ضرر بیشتری می کنیم

0 ۱۹۳

حجّت الاسلام قاسم روانبخش عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات مقامات دولتی مبنی بر عدم خروج از برجام پس از مهلت ۶۰ روزه گفت: اروپایی ها در سیاست خارجه خود در رابطه با ایران نشان داده اند که از آمریکا حساب می برند و استقلال رأی ندارند. در مذاکرات زمان خاتمی هم در حالی که اروپایی ها تنها با ما مذاکره می کردند ولی سایه آمریکا بر سر مذاکرات بود و آن ها نمی توانستند مستقل تصمیم بگیرند و مذاکرات بر اساس میل آمریکایی ها بسته می شد و اینکه هسته ای ما باید کاملاً متوقف بشود.

وی با بیان اینکه روحانی به عنوان مذاکره کننده ارشد ما، تعلیق کامل را پذیرفته بود و این خواست آمریکایی ها بود، خاطرنشان کرد: روحانی در کتاب دیپلماسی هسته ای هم به همین مطلب اشاره می کند که در موارد متعددی مشاهده کردم که اروپایی ها از چشم غره آمریکا می ترسند. به همین خاطر نظر روحانی این بود که با خود آمریکا مذاکره کنیم.

کارشناس مسائل سیاسی به تقسیم کار آمریکا و اروپا پس از امضای برجام اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد سناریویی که آن ها نوشته اند این است که آمریکا از برجام خارج شود تا هیچ تعهدی هم نسبت به اجرای برجام نداشته باشد. از آن طرف هم قرار شده اروپایی ها در برجام بمانند تا برجام حفظ شود و ایران در آن باقی بماند.

روانبخش ادامه داد: هدف آن ها این بود که ایران با ماندن در برجام، فعالیت های هسته ای اش را شروع نکند و بازار رفت وآمد اروپایی ها و ایران گرم باشد تا از این طریق، زمان بگیرند. در این مدت که آن ها زمان می خرند، دست آمریکا باز می شود تا فشارهای مضاعفی به ایران وارد کند تا اروپایی ها در مذاکراتی که با ما دارند با توسل به آن فشارها از ایران امتیاز بگیرند. اینکه دائماً در یکسال گذشته سخن از مذاکرات موشکی از سوی آلمان و فرانسه و انگلیس مطرح می شود برای همین است.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو با بیان اینکه اروپایی ها می گویند اگر از موشکی کوتاه بیایید به آمریکا می گوییم کم تر فشار بیاورد تا مشکل اقتصاد شما حل شود، گفت: آن ها در یکسال و نیم اخیر فکر می کردند به دلیل فشار اقتصادی ایران حاضر به دادن امتیاز موشکی می شود و این همان چیزی است که آمریکا می خواهد و اروپا دلال این موضوع است؛ یعنی موشکی را برای آمریکا بگیرد؛ در قبال کانال بی اعتبار اینستکس.

روانبخش ادام داد: اروپایی ها زمان می خواهند و متأسفانه دولتمردان ما دارند این زمان را به آن ها می دهند. اکنون یکسال از خروج آمریکا از برجام گذشته است و آن ها می دانند که این دولت، دولت اقدام نیست و اگر هم حرفی می زند در حد شعار است. ولی می دانند که سیاست رهبری روشن و شفاف است و ایشان گفتند که اگر آن ها از برجام خارج شوند ما آن را آتش می زنیم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه معطل شدن پای وعده اروپایی ها روزبه روز به ضرر ما خواهد بود، اظهار داشت: هر روزی که ما زودتراز برجام خارج شویم و دست به اقدام عملی بزنیم آن ها زودتر پای کار می آیند؛ چون آن ها از اورانیوم بالای بیست درصد به شدت هراس دارند. یعنی اگر همین فردا صبح دولت اعلام کنند که سقف اورانیوم برداشته شده، آن ها بلافاصله کوتاه می آیند. درواقع اگر ما می خواهیم تحریم را برداریم راه آن اقدام انقلابی است.

روانبخش با بیان اینکه بعید است دولت از برجام خارج شود، تصریح کرد: تنها داشته دولت در این سال ها، برجام است و با از دست دادن آن، چیزی برای دولت باقی نمی ماند. همانطور که دیدیم وقتی رهبر انقلاب گفتند ستاره خلیج فارس کار انقلابی سپاه بود و ما را از تحریم بنزین نجات داد، روحانی بلافاصله گفت ستاره خلیج فارس از معجزات برجام است. چرا که هرطور شده می خواهد معجزه ای برای برجام درست کند.

وی افزود: در نهایت به نظر من کار به خروج از برجام کشیده می شود؛ چرا که سیاست رهبر انقلاب این است که هر دولتی که عقب نشینی کرده باشد، آغاز بازگشت باید از همان دولت شروع شود. فکر می کنم شرایط طوری پیش می رود که در نهایت خود دولت اشتباهش را بپذیرد و در نهایت از برجام خارج شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.