وقتی فضای مجازی بی صاحب رها شده است

0 ۱۷۵

به گفته یکی از شاهدان عینی حادثه زمانی که حجت الاسلام قاسمی (مقتول) از حوزه علمیه خارج شده از پشت به ضرب دو گلوله توسط ضارب به قتل می رسد.حجت الاسلام «مصطفی قاسمی» امام جماعت مسجد حاج کربعلی بوده و چندی پیش هم در حوزه علمیه دامغانی به عنوان مسئول کتابخانه فعالیت می کرد.

بهروز حاجیلو قاتل این روحانی همدانی نیز در منطقه قاسم آباد همدان زندگی می کرده و به گفته برخی از نوچه های وحید مرادی از اراذل و اوباش معروف همدان بوده که سال گذشته کشته شد؛ قاتل پیش از این عکس ها و فیلم هایی با انواع سلاح های گرم در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده بود. وی بعد از ارتکاب قتل نیز مطلبی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده و به قتل اعتراف می کند.

نحوه هلاکت قاتل طلبه همدانی

سردار بخشعلی کامرانی صالح صبح یک شنبه ۸ اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه قاتل روحانی ۴۶ ساله ساعت ۴ بامداد دیروز در یکی از مناطق حاشیه شهر، به دام افتاد. همه نقاطی که امکان داشت مجرم در آن پنهان شود تحت نظر پلیس قرار گرفت و سرانجام قاتل ساعت ۴ بامداد در یک درگیری مسلحانه در مخفیگاه خود به هلاکت رسید.

کامرانی صالح با بیان این که عملیات دستگیری مجرم بیش از ۲۰ دقیقه به طول انجامید، یادآور شد: در این درگیری مسلحانه دو تن از مأموران دچار جراحت سطحی شدند که خوشبختانه در حال حاضر در وضعیت خوبی قرار دارند و جراحت شان سطحی است.

تلنگری پر هزینه؛ برای خطر فضای مجازی بی ضابطه

ظاهرا ماجرای قتل مظلومانه طلبه همدانی با ورود نیروی انتظامی برای بازداشت قاتل و سرانجام، درگیر شدن با او و هلاکت رساندنش به اتمام رسید اما این تمام شدن تنها از نظر شکل قضایی و پرونده انتظامی متهم است وگرنه به نظر می رسد اتفاق عجیب جنایت، باید جرقه و تلنگر پر هزینه ای برای خیلی ها باشد.

چرا که قاتل طلبه همدانی در فضای مجازی یک صفحه شخصی داشته و در طول یک سال و نیم فعالیت خود با هزاران دنبال کننده، عموماً مطالب و عکس ها و فیلم هایی منتشر نموده که شاید بتوان در یک کلام، همه آنها را تهدیدی جدی برای امنیت اجتماعی جامعه دانست. چراکه اغلب این فیلم ها و تصاویر همراه با نمایش سلاح جنگی بوده است.

حال سؤال مهمی که باید به آن پاسخ داد این است که چطور چنین فرد خطرناکی، مدتها در فضای مجازی بطور آزادانه دست به انتشار چنین مواردی می زده و هیچ محدودیت و برخوردی از سوی نهادهای انتظامی، قضایی، اطلاعاتی – امنیتی و سایر نهادهای نظارتی دیگر دریافت نکرده که این فرد را در عالم واقع کنترل کند.

اکنون اینستاگرام و به طوری کلی فضای مجازی بی ضابطه و نظارت، در سایه غفلت مسئولان امر به محلی برای بروز و نمایش،عرض اندام ،آموزش و ترویج شرورهای مجازی و گسترش در فضای حقیقی و واقعی شده است.

آنهایی که در صفحات مجازی خود، مکررا این بزهکاری ها را نمایش می دهند، مانند همین قاتل طلبه همدانی، ممکن است یک روز در عالم واقع هم چنین کاری را انجام دهند. اکنون خروجی این سهل انگاری، از دست رفتن جان یک «انسان مظلوم» است.

از نفرت پراکنی در فضای مجازی تا قتل وحشیانه طلبه همدانی

از سوی دیگر پس از انتشار خبر قتل طلبه همدانی، فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یکی از هم فکران ضارب، با تأیید اقدام وحشیانه او مردم را به این کار تشویق می کند. در بخشی از فیلم، گوینده از قاتل یعنی بهروز حاجیلو به خاطر قتل فجیع طلبه همدانی تشکر می کند و این اقدام را متأثر از شانتاژ ضدانقلاب می داند.

اما نکته مهم در صحبت های این فرد اشاره به فتوای ساختگی از یک روحانی است که چند روز پیش در فضای مجازی مورد توجه کاربران قرار گرفت. ماجرا از این قرار بود که یک اکانت جعلی با تصویر یک روحانی مازندرانی دروغ کثیفی را به نیروهای حشدالشعبی که برای کمک به سیل زدگان در خوزستان بودند نسبت می داد. «مهناز افشار» یکی از سلبریتی ها حاشیه ساز هم این اکانت جعلی را جدی گرفت و در محکومیت آن توئیتی منتشر کرد و به نوعی با بازنشر آن، شایعه پاگرفته در فضای مجازی را بیش از پیش قوت بخشید و به این ترتیب سهم خود را در این جنایت داشت.

این در حالی بود که طی روزهای گذشته موج کمک رسانی طلاب به سیل زدگان و علاقه مردم به آنها مخالفان این روزهای روحانیت را به شدت عصبانی کرده بود و از سوی دیگر بخشی از مردم سیل زده لرستان و خوزستان و حتی اهل تسنن آق قلا، با مشاهده بیل زنی طلاب جوان و کمک به سیل زدگان، نظر منفی خود را درباره طلاب و روحانیون تغییر داده بودند.

بر همین اساس چند روز پس از انتشار آن توئیت، همان اکانت جعلی شروع به فعالیت کرد تا شاید اینگونه مردم را نسبت به روحانیون تحریک و فضا را برای جنایت همدان مهیا سازد.

در این میان آنچه که بیش از هر چیز دیگر، مردم و کاربران فضای مجازی را متأثر کرده عاملان جوسازی های مسمومی است که در سایه غفلت، عدم نظارت و یا بی توجهی مسئولان امر به این گونه اقدامات دامن می زنند؛ از عناصر ضدانقلاب که در خارج از کشور و در پس عناد چهل ساله دستور قتل و جنایت صادر می کند تا سلبریتی هایی که در داخل بدون آگاهی از چند و چون ماجرا، جوسازی های مسموم را تقویت و علیه قشرهایی همچون روحانیون نفرت پراکنی می کنند.

مدعیان اصلاحات: قتل طلبه همدانی تقصیر حجاب است!

نکته تاسف بارِ دیگرِ اینکه جریان مدعی اصلاحات که برای حاشیه امنیت مفسدان سیاسی و اقتصادی و فرهنگی گریبان چاک می کنند و برای تعلیق فلان کنسرت و پخش نشدن آواز فلان مطرب پالوده خور با بهائیت اشک ماتم می ریزند و از قضا دفاع از فضای مجازی بی ضابطه و نظارت را به یکی از ابزارهای تامین اهداف و اغراض سیاسی و جناحی خود تبدیل کرده اند، به جای موضع گیری مسئولانه، در این ماجرا نیز با فرافکنی و فرار از مسئولیت قتل این طلبه همدانی در بستر فضای مجازی را به موضوع حجاب ربط دادند!

عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت اصلاحات در توئیتی در این رابطه نوشت: «حادثه دیروز همدان نشان می دهد پلیس در تشخیص اولویت های امنیتی کشور به خطا رفته است. آن قدر حواسشان به افتادن روسری خانم ها در داخل اتومبیل پرت شده است که تهدید علنی مسلحانه یک شرور را در دو سال اخیر ندیده اند.»

الهه کولایی فعال اصلاح طلب نیز درباره این جنایت وحشیانه در واکنشی عجیب نوشت: «موبایل من را هم در روز روشن در خیابان شیخ بهایی دزدیدند. پلیس امنیت بر تامین امنیت شهروندان، که وظیفه اصلی اش است، تمرکز کند نه حجاب زنان.»

تروریسم فضای مجازی و مدیریت بی تفاوت

به هر ترتیب خانواده شهید طلبه همدانی، دو روز است که عزادار هستند و متاسفانه فضای مجازی در سایه غفلت و اهمال کاری مسئولان امر، محل بروز و ظهور جانیانی شده که به راحتی استفاده از سلاح گرم را نمایش می دهند، علیه ارزش ها و مقدسات دینی و مذهبی نفرت پراکنی می کنند، ترویج مشروب خواری و بی بند و باری جنسی می دهند و در این سوی میدان، وزارت ارتباطات و نهادهای نظارتی و امنیتی همچنان در خواب غفلت بسر می برند.

متأسفانه این موارد که به شکل متعدد- و در ابعاد گوناگون- هرازچندگاه تکرار می شود، از رهاشدگی مطلق فضای مجازی و پیام رسان های خارجی حکایت می کند. نکته قابل تامل این که گفته می شود منشأ اغلب این تروریسم رسانه ای، جریان های نفاق و سرویس های جاسوسی بیگانه هستند. اکنون باید از وزارت ارتباطات و نهادهای امنیتی ذیربط پرسید با وجود این که از این تروریسم خبر دارند، چرا با بی تفاوتی نسبت به ماجرا رفتار می کنند؟!

آنهایی که افتخارشان این بود که دستشان روی دکمه فیلترینگ نیست، چه پاسخی در برابر این خون به ناحق ریخته شده دارند؟ کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و اخلاقی کم از فضای بی در و پیکر مجازی ضربه نخورده است؛ از آشوب امنیتی گرفته تا اخلال در نظام اقتصادی کشور، جرم و جنایت، ترویج فساد و فحشا و… دیگر چه فاجعه ای باید رخ دهد که مسئولان امر به خود آیند و فکری به حال این سگ هار و بی قلاده کنند؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.