آیت الله مجتهد شبستری:
FATF در مجمع رأی نمی آورد/ اقدام آمریکا روحیه مسئولان را تغییر داد

0 ۱۴۴

آیت الله مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی، گفت: خصومت های آمریکا از ابتدا با اصل انقلاب اسلامی و با نهادهای مرتبط که ارتباط نزدیکی با انقلاب دارند و حافظ آن هستند، مشهود و ملموس بوده است.

وی افزود: آمریکا همیشه اظهاراتی بر علیه نهادهای انقلابی داشته است اما اخیراً این مخالفت را به اوج رسانده و رئیس جمهورش اعلام کرد که سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی قرار دارد. این اوج خصومت، حماقت و خباثت آنها است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: آمریکایی که خودش پدرخوانده تروریست ها است و ریشه اصلی تروریسم به این کشور بازمی گردد و در عین حال حامی اصلی آنها بوده و داعش را نیز خود آنها به وجود آوردند و به جان مسلمانان انداختند، امروز ادعا می کنند که در تلاش هستند با تروریست مبارزه کنند و نهادی را که شدیداً با داعش مبارزه می کند و شهدای فراوانی را در این راه تقدیم کرده، به عنوان تروریست معرفی می کنند.

آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه حرکت آمریکا بسیار مضحکانه است، اظهار داشت: اگر مردم مفهوم این اقدام آمریکا را به درستی متوجه شوند، به مضحک و ناعاقلانه بودن آن پی خواهند برد.

وی با بیان این مطلب «اقدام آمریکا نشان از نهایت خصومت آنهاست»، گفت: این موضوع با طرح لوایح FATF که بخشی از آن نیز مربوط به تأمین مالی تروریسم است، مرتبط است. آمریکایی ها وقتی احساس کردند در ایران، اگر طرح در مجلس هم تصویب شود، شورای نگهبان آن را رد کرده است و حتی پس از ارسال به مجمع تشخیص هم زمینه رأی مخالف به آن نیز در مجمع وجود دارد، علناً با این موضوع مخالفت کرده و مبارزه علنی خود را با ایران آغاز کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به خصومت های دولت آمریکا، خاطرنشان کرد: در شرایطی که آمریکا ارتفاعات جولان را به صهیونیست ها داده و پایتخت رژیم صهیونیستی را از تل آویو به قدس منتقل کرده است، اینها تمام نشانه هایی از خصومت دولت آمریکا با جمهوری اسلامی و نهادهای مرتبط با انقلاب خواهد بود.

آیت الله مجتهد شبستری اضافه کرد: آمریکایی ها با این اقدام به دنبال آن هستند که در مقابل تلاش های بی شمار سپاه که حتی در موضوعاتی همانند سیل هم مردم را تنها نمی گذارند، چشم ببندند. این نشان دهنده عناد آمریکا با سپاه پاسداران است.

وی افزود: البته در ایران که همه نوع جناح سیاسی وجود دارد که برخی از آنها حتی تا به امروز در خط انقلاب و ولایت هم نبوده اند، در برابر این اقدام آمریکا ایستادند و در مجلس شورای اسلامی همگی لباس یکدست پوشیده و مخالفت خود را با این اقدام آمریکا اعلام کردند. در کشورهای دنیا نیز اگر این موضوع مطرح شود، مردم آزادیخواه جهان با این اقدام آمریکا به شدت مخالفت خواهند کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در مورد تأثیر اقدام آمریکا به رأی مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت بهلوایح FATF اظهار داشت: برای عده ای از اعضای مجمع تشخیص، حقیقت روشن است و همه تصمیم خود را گرفته اند و معلوم است که در برابر «پالرمو»، چه تصمیمی خواهند گرفت.

آیت الله مجتهد شبستری تاکید کرد: با این تفاسیر عیان می شود که CFT هم حتی بدتر از «پالرمو» به انقلاب ضربه می زند اما برای آنکه سیر قانونی داشته باشد، طبق مقررات مجمع تشخیص این لوایح باید در کمیسیون ها مورد بحث قرار گیرد از این رو « پالرمو» بررسی شده است اما CFT به تازگی وارد مجمع شده و باید کمیسیون برای آن تشکیل شود.

وی تصریح کرد: پس از طی مراحل قانونی، این لوایح در جلسه عمومی مجمع رأی منفی خواهند گرفت زیرا عده قلیلی هم که با پالرمو موافق بودند، پس از این اقدام آمریکا، موضوع برایشان روشن شد، امیدواریم این افراد نیز بصیرت پیدا کنند و خصومت آمریکا را به وضوح ببینند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات متقابل ایران در برابر آمریکا، خاطرنشان کرد: صحبت های مسئولان اجرایی کشور نشان می دهد که این آگاهی را به دست آورده اند زیرا پیش از این اقدام آمریکا، چنین سخنانی را به زبان نمی آوردند و حمایت صریح از سپاه پاسداران نداشتند اما پس از اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران، اکثر قریب به اتفاق مسئولان اجرایی کشور، حمایت قاطع و بیش از حد انتظار از خود نشان دادند. امیدواریم این موضوع زمینه ای برای آگاهی بیشتر مسئولان شود.

آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه برای بسیاری از روحانیون و مسئولان روشن بود که ضرر پیوستن به این کنوانسیون ها، بسیار بیشتر از منفعت آنهاست، اظهار داشت: این کنوانسیون ها بیش از آنکه برای کشور مفید باشد، ضرر دارد. در حوزه اقتصادی ضررهای بسیاری را از لحاظ مالی و اقتصادی به ما وارد می کنند.

وی گفت: حال «عدو سبب خِیر شده است» و این اقدام آمریکا باعث شده تا روحیه مسئولان تغییر کند و با قاطعیت و استقامت بیشتری وارد میدان شوند و آن محافظه کاری ها و مخالفت ها از میان برود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: دولت پیش از این بر تصویب لوایح چهارگانه FATF اصرار می ورزید ولی باید بدانیم که در نهایت دولت نیز تابع نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام است و این موضوع در نهایت باید در مجمع تعیین تکلیف شود و درحالی که مجمع این کنوانسیون ها را رد کند، دولت نمی تواند این موضوع را اجرا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.