رهبر معظم انقلاب در حرم امام رضا(ع):
سال جدید سال فرصت هاست، نه تهدیدها/ کانال مالی که اروپا مطرح کرده یک شوخی است

0 ۱۶۲

بیانات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائرین و مجاوران حرم مطهر رضوی در نخستین روز از سال ۱۳۹۸ دقایقی قبل آغاز شد.

رهبر معظم انقلاب در ابتدای این دیدار فرمودند: میلاد حضرت میلاد پیشوای عدالت و امیر همیشه مومنان در طول تاریخ حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب(ع) که نوروز حقیقی است را تبریک می گویم.

ایشان ضمن تبریک نوروز به عنوان آغاز سال هجری شمسی ایرانی، با اشاره به ایام اعتکاف فرمودند: این ایام را به دل های نورانی معتکفین تهنیت و تحیّت عرض می کنم و امیدوارم رحمت و تفضل الهی و اجابت پروردگار عالم به عنوان صحیح معتکفین ما شامل حال همه ملت ایران و به خصوص جوانان شود.

حضرت آیت الله خامنه ای در مورد مسائل سال جاری و برخی اظهار نظرهای غیر واقعی، فرمودند: من معتقدم سال ۱۳۹۸ به توفیق الهی سال فرصت ها امکانات و گشایش است و نه تهدیدها. البته کسانی که اظهار نظر دیگری کرده و تهدید به رخ این و آن می کشند، دانسته یا ندانسته تحت تاثیر رجزخوانی دشمنان ملت هستند.

رهبر معظم انقلاب گفتند: دشمنان این ملت علاوه بر آنچه که در واقعیت انجام می دهند، جنگ روانی و اظهار نظر و رجزخوانی هم می کنند و این رجز خوانی ها باید همان طور که هست دانسته شود.

ایشان خاطرنشان کردند: دشمنان در مورد سال ۹۷ هم رجز خوانی داشته و سعی می کردند دل مردم ایران را خالی کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای ادامه دادند: یکی از احمق های درجه یک آمریکایی در سال ۹۷ گفته بود که ما اگر از برجام خارج شویم، در خیابان های ایران شورش اتفاق می افتد و مردم نان هم نمی توانند بخرند البته یکی دیگر از همین احمق های درجه یک هم اعلام کرده بود که کریسمس سال ۲۰۱۹ در تهران گرفته می شود.

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش دشمن برای فشار به ملت ایران اضافه کردند: هم تحریم می تواند برای ما تجربه باشد و هم مشاهده نقص ها و ضعف ها؛ البته این امر می تواند برای مدیریت سال های بعد کشور فرصت باشد.

ایشان فرمودند: تحریم می تواند فرصت باشد زیرا تجربه نشان داده که کشورهایی که از منابع طبیعی مانند نفت برخوردار هستند هر وقت درآمدهای آنها از ناحیه این منابع کاهش پیدا کرده است به فکر اجرای اصلاحات اقتصادی افتاده و انگیزه پیدا می کنند تا خود را از وابستگی نجات دهند.

رهبر انقلاب اظهار داشتند: هم اکنون در سطوح دولتی و تحقیقاتی و دانشگاهی مطالعات وسیعی شروع شده تا اداره کشور با درآمدهای غیرنفتی را بررسی کنیم چراکه تا وقتی درآمدهای نفتی به وفور در اختیار باشند مسئولین دولتی و دیگران به فکر اصلاح اقتصادی کشور نخواهند افتاد.

ایشان خاطرنشان کردند: در سال های دفاع مقدس، قدرتهای شرقی و غربی بهترین امکانات جنگی را در اختیار صدام قرار دادند اما دست جمهوری اسلامی بسته بود و حتی سیم خاردار هم به ایران نمی فروختند. تحمل سختی ها در زمان جنگ منجر به آن شد که صاحبان فکر و ایده به فکر افتاده و وابستگی نظامی به بیگانه را تغییر دادند و هم اکنون وضع جمهوری اسلامی ایران از نظر امکانات نظامی و دفاعی از همه کشورهای منطقه بهتر و بالاتر است.

رهبر انقلاب تاکید کردند: به کوری چشم دشمنان، تقویت بنیه دفاعی را ادامه خواهیم داد و تحت فشار دیگران قرار نخواهیم گرفت.

ایشان افزودند: جمهوری اسلامی ایران مشتی محکم و دستی قوی دارد که باید در مسائل اقتصادی به این نقطه و امکان برسیم که این فرصت در سایه تهدید دشمنان در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

رهبر انقلاب فرمودند: برای اینکه ما خودمان این قدرت بازدارندگی اقتصادی را به وجود آوریم باید به کلی از کمک غربی ها چشم بپوشیم.

ایشان اضافه کردند: از غربی ها می توانیم انتظار توطئه و خیانت و خنجر از پشت زدن داشته باشیم ولی انتظار کمک و صداقت نمی توان داشت.

آیت الله خامنه ای گفتند: غربی ها به رژیم طاغوت کمک می کردند اما این کمک به او نبود بلکه کمک به خودشان و تسلط بیشتر و فروش تجهیزات نظامی و کمک به ۶۰ هزار نیروی مستشار آمریکایی بوده است.

رهبر انقلاب فرمودند: پدیده استعمار سه قرن است که صدها میلیون جمعیت را تحت فشار قرار داده است اروپایی ها در آسیا و آمریکا و در آمریکای لاتین کشورهای مستعمره را مکیده اند و منابع آنها را خالی کرده اند و مانع از پیشرفت علمی و فناوری آنها شده اند.

ایشان فرمودند: اروپایی ها از اواسط قاجار به ما ضربه زدند. آنها در جنگهای ایران و روس از پشت خنجر زدند و در قضیه فشار سفارتخانه های اروپایی در تهران در موضوع امتیاز تنباکو و قتل امیرکبیر ما اقدامات آنها منجر به دستور پادشاه احمق برای ریختن خون امیرکبیر شد.

رهبر انقلاب فرمودند: در قضیه برجام، اروپایی ها وظایف خود را به انجام ندادند و علی رغم خروج آمریکا، آنها باید با ایستادگی وظایف خود را در خصوص برجام انجام می دادند اما اروپایی ها به بهانه های مختلف کارهای خود را انجام ندادند و مرتب به ایران تأکید می کردند که نباید از برجام خارج شوید ولی عمل خودشان، همان خروج از برجام بود.

آیت الله خامنه ای اضافه کردند: کانال مالی اروپا که اخیرا مطرح کردند، بیشتر به یک شوخی تلخ شبیه است.

رهبر انقلاب فرمودند: با آن که سیاستمداران غربی کت و شلوار پوشیده و ادکلن و کراوات می زنند و کیف سامسونت در دست دارند اما باطن آنها به معنای واقعی، وحشی است.

ایشان ادامه دادند: برخی در حال بزک کردن غرب هستند که در بین مطبوعاتی ها و رسانه ای ها هم چیزی شبیه تقی زاده ها وجود دارند ضمن اینکه امروز مضمون کارهای تقی زاده های جدید اینگونه است که نقاط کار، روش ها و نظرات غربی ها را به صورت پیوسته در داخل کشور تزریق و مونتاژ می کنند که این رویه آنها در مدارس و دانشگاه ها و مراکز علمی وجود دارد.

آیت الله خامنه ای فرمودند: آنهایی که پشت سند ۲۰۳۰ می ایستند تقی زاده های امروزی هستند.

رهبر انقلاب گفتند: این حرف های من به معنای قطع رابطه با کشورهای غربی نیست چرا که من همواره در دوران های مختلف و دولت های متفاوت آنها را به توسعه روابط تشویق کرده ام ولی این به معنای آن نیست که دنباله روی داشته باشند ضمن اینکه نباید به غربی ها اعتماد کرد.

مقام معظم رهبری تأکید کردند: بخشی از مشکلات کشور ما ناشی از اعتماد به غربی ها در مذاکرات گوناگون است. ضمن اینکه نباید با لبخند و ترفند و سخنان دروغ آنها، راه را عوضی رفت.

ایشان اظهار داشتند: امروز مسئولین دولتی به این نتیجه رسیدن که نمی توان با غربی ها در مسیر صحیح حرکت کرد.

مقام معظم رهبری فرمودند: تحجر و تعصب بی جا و ندیدن امورات مثبت غرب و دانش آنها و همت شان در فناوری صحیح نیست ضمن اینکه تحجر در مقابل غرب و تعصب بی جا در خصوص آنها هم مورد قبول نیست. همچنین غرب زدگی هم خطر بزرگی محسوب می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای تصریح کردند: در همین قضیه اخیر نیوزلند -کشتار مسلمانان-، این از نظر آنها اسمش تروریست نیست؟ اروپایی – نه سیاستمدارانشان نه رسانه هایشان- حاضر نشدند اسم حرکت تروریستی روی آن بگذارند؛ گفتند حرکت مسلحانه! هرجایی که یک حرکتی بر علیه یک فرد که مورد علاقه غربی هاست، آنجا تروریسم و حقوق بشر ردیف میشود برای مقابله، اما اینجا به این وضوح نمیگوید این حرکت تروریستی است. اینها اینجوری اند.

ایشان گفتند: کشوری در این منطقه و شاید در همه جای دنیا به بدی دولت سعودی من سراغ ندارم. هم مستبد است، هم دیکتاتور است، هم فاسد است، هم ظالم است، هم وابسته است. این دولت اینجوری را برایش امکانات هسته ای فراهم می کنند. اعلام کردند که نیروگاه هسته ای برایش می سازند. اعلام کردند که مراکز تولید موشک درست می کنند. اینجا اشکالی ندارد، چون وابسته به آنها و چون متعلق به آنهاست! حالا البته اگر بسازند هم بنده شخصاً ناراحت نمی شوم، چون می دانم که اینها ان شاءالله در دوران نه چندان دوری به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد.

ولی امر مسلمین کار جهادی را کار خستگی ناپذیر توأم با اخلاص تعریف کردند که هدف آن کار کردن برای خدا و مردم است نه پر کردن کیسه خود و در ادامه گفتند: در کار جهادی افراد با سواد و کارآمد با موازین علمی راههای صحیح را پیدا می کنند و بدین صورت اقتصاد کشور شکوفایی پیدا خواهد کرد.

ایشان با اشاره به اینکه بنابر گفته کارشناسان با مدیریت خوب می توان همین نقدینگی موجود در کشور را به سرمایه گذاری تبدیل و کشور را شکوفا کرد، خاطرنشان کردند: البته بعضی از دستگاه های دولتی خوب عمل کردند و اینجور نیست که برخی خیال می کنند هیچ حرکتی انجام نگرفته است.

مقام معظم رهبری گفتند: در بخش های مختلف کشاورزی و رسیدگی به برخی مناطق کارهای زیربنایی خوبی انجام شده است البته در برخی بخش ها هم کوتاهی وجود دارد همانند بعضی موارد که کارها با تعلل صورت می گیرد.

ایشان عنوان داشتند: یکی از مسئولان عالی رتبه در سال های ۹۳ و ۹۴ نامه ای برای من نوشته بود مبنی براینکه برای اصلاح مسئله بانک کشور لایحه ای در دست تنظیم است و تا چند ماه دیگر به مجلس خواهد رفت؛ اما به من گزارش دادند که الان چهار ماه از آن زمان می گذرد و هنوز این لایحه به مجلس ارائه نشده است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به لزوم تشکیل بخش هایی که خوب کار کرده اند و تذکر داده اند به بخش هایی که کوتاهی داشته اند، گفتند: این حرف ها را بنده زمانی در مجامع عمومی به مردم می گویم که پیش از آن بارها به طور خصوصی به خود مسئولان تذکر داده ام.

ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به نام گذاری سال گذشته به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی اظهار داشتند: سال گذشته حرکت خوبی در این باره انجام گرفت و مردم شعار سال را اجابت کردند به طوری که در مراجعات به فروشگاه ها خودشان مطالبه جنس و کالای ایرانی می کردند و مشابه خارجی آن را نمی پذیرفتند.

مقام معظم رهبری با تأکید براینکه به طور کامل به شعار حمایت از کالای ایرانی در سال گذشته عمل نشد، گفتند: از این رو این شعار همچنان به قوت خود باقی است اما مسئله اصلی و اساسی رونق تولید است که اگر ایجاد شود در بخش های مختلف تأثیر می گذارد از جمله در اشتغال، کنترل تورم، توازن بودجه و بالا رفتن ارزش پول ملی و رفع مشکلات مهم اقتصادی.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود از لزوم حمایت از کسانی که برای کشور ثروت آفرینی می کنند سخن گفتند و با اشاره به ضرورت بهبود فضای کسب و کار خاطرنشان کردند: البته یک شرط دیگر هم وجود دارد و آن جلوگیری از سواستفاده ها است؛ این ذهن مبتکر ایرانی که در انجام کارهای خوب به درد می خورد روش های عجیب و غریبی هم برای سواستفاده پیدا می کند از این رو دستگاه های ناظر و قوای مجریه و قضاییه باید در این زمینه مراقبت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: من این را به رئیس جمهور محترم هم گفتم که مراقب باشید کارخانه های دولتی را که می خواهید به بخش خصوصی واگذار کنید بعضی از دولت می خرند اما نه به قصد اینکه کار و تولید را ادامه بدهند بلکه کارخانه و ماشین آلات آن را می فروشند و در زمین آن برج می سازند باید مراقب چنین سواستفاده هایی بود.

ایشان با اشاره به اینکه یکی از کارهای غلطی که در کشور صورت گرفت توسعه بی رویه بانک ها بود، بیان داشتند: با ایجاد بانک ها شرکت های صوری درست می کنند و پول های مردم را تحت عناوین وام و تسهیلات بانکی به شرکت ها انتقال می دهند؛ باید مراقبت کرد و جلوی اینها گرفته شود و در مقابل به کارآفرینان سالم کمک کرد. در این صورت است که کارشناسان می گویند مشکل بیکاری در کشور حل می شود.

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه منظور از تولید فقط تولید صنعتی نیست، گفتند: تولید کشاورزی، دامداری، صنایع بزرگ، صنایع متوسط، صنایع کوچک، صنایع دستی، صنایع خانگی همچون تربیت دام در خانه های روستایی به گسترش رفاه عمومی در کشور کمک می کند و مسئولان باید در این باره برنامه ریزی کنند.

ایشان از سهم بالای صنایع دانش بنیان در حل مشکلات اقتصادی کشور سخن گفتند و افزودند: باید از واردات بی رویه نیز جلوگیری شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری مطرح کردن موضوع اقتصاد مقاومتی گفتند: مسئولان از اقتصاد مقاومتی دم می زنند و شعار می دهند؛ یکی از بندهای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی رونق تولید داخلی و کنترل واردات بی رویه است.

ایشان خاطرنشان کردند: دستگاه های دولتی امسال در رونق بخشیدن به امر تولید متمرکز شوند و اگر مقرراتی در این زمینه لازم است لوایح مربوطه را به مجلس ارائه کنند و اگر در بخش هایی که حضور قوه قضاییه و دستگاه های نظارتی نیاز است قوا باید در این مورد دور هم جمع شوند و با هم همکار و اقدام کنند.

رهبر انقلاب فرمودند: تولید باید در داخل کشور رونق پیدا کند.

مقام معظم رهبری خطاب به عموم مردم و به خصوص جوانان فرمودند: از توجه بیانیه گام دوم انقلاب که بسیار به جا و خرسندکننده بوده ممنونم. اما نیاز به تبیین بیشتر دارد. هرچند که این آمادگی وجود دارد که باید مسئولین به آن توجه بیشتری کنند.

ایشان با تأکید براینکه جوانان باید شانه های خود را زیر بار مسئولیت های کوچک و بزرگ قرار دهند، اظهار داشتند: باید در گام دوم انقلاب حرکت کشور را بردوش جوانان قرار دهیم همچنانکه در اوایل انقلاب هدایت از سوی حضرت امام خمینی (ره) بود و حرکت توسط جوانان صورت گرفته و موتور پیشرفت برعهده آنها بود.

رهبر انقلاب تصریح کردند: امروز تلاش و سعی باید در تأمین استقلال و عزت کشور باشد. ضمن اینکه نسل های بعد از ما از دستاوردهای امروز استفاده خواهند کرد.

ایشان خاطرنشان کردند: روزگاری هزینه مبارزه با دستگاه طاغوت توسط عده ای جوان با زندان رفتن و کتک خوردن داده شد که البته نظام طاغوت پس از آن نابود شد. همچنین خانواده های زیادی هزینه دفاع از امنیت کشور را در جنگ تحمیلی دادند تا افراد فعلی از آرامش استفاده کنند.

مقام معظم رهبری تأکید کرد: آنچه در گام دوم انقلاب باید رخ دهد شناختن و جدی گرفتن داشته های خود است. لذا باید مزیت ها و ظرفیت های خود کشور را شناسایی کرده و آن را به کار بگیریم.

ایشان فرمودند: باید آفت ها، فسادها و راه های رخنه دشمن را بشناسیم و در مقابل آنها به صورت جدی ایستادگی کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای تصریح کردند: گام دوم انقلاب شناختن مزیت ها، ظرفیت ها و استفاده از آنها و همچنین شناختن فسادها، رخنه ها، کمبودها، مشکلات و سینه سپر کردن در برابر آنها است.

ایشان فرمودند: غرب و آمریکا به این نتیجه رسیده است که اگر ملت ایران چیزی را اراده کند حتماً آن را به دست خواهد آورد به همین دلیل آنها به این نتیجه رسیده اند که نمی تواند با اراده ملی ملت ایران مبارزه کنند و اگر ایرانی ها اراده ای کردند نمی توانند با سنگ اندازی با آن مقابله کنند.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: غربی ها به دنبال ضعیف کردن اراده ملت ایران هستند، به همین دلیل میلیاردها دلار هزینه می کنند با ضعف در اعتقاد مردم کشور، اراده ملت ایران را تضعیف کنند تا از ایجاد و شکل گیری جامعه اسلامی ممانعت به عمل آورند.

ایشان فرمودند: امروز باید دشمنان چشم های کور خود را باز کنند که پیشرفته ترین صنایع بزرگ ایران در برابر صنایع غربی ها در حال عرض اندام است که این صنایع در حال مدیریت و شکل گیری توسط جوانان متدین، دعا کمیل خوان و دعا ندبه خوان است.

مقام معظم رهبری تأکید کردند: جوانان باید در میدان فکر، معرفت، کار و سیاست تلاش های خود را مضاعف کرده و به مسائل فرعی و اختلاف افکن نپردازند. ضمن اینکه باید وحدت متمرکز داشته و حرکت های مؤمنانه را دنبال کنند. همچنین جوانان باید مرزهای خود را با دشمن پررنگ کرده و با نیروهای داخلی و خودی مرزی نداشته باشند.

ایشان در پایان اظهار داشت: دولت و مجلس باید به جوانان برای پیشرفت کشور کمک کنند و یقین دارم که فردای کشور بسیار بهتر از امروز خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.