تبلیغ فرقه های جنسی در نمایشگاه دائمی کتاب خیابان انقلاب!

0 ۴۳۰

کافیست یک بار مسیرتان به خیابان انقلاب بیافتد تا با چهره متفاوتی از شهر تهران رو برو شوید. خیابان انقلاب جولانگاه اصلی دست فروشان کتاب است؛ دست فروشانی که بدون کم ترین نگرانی، مبتذل ترین محصولات فرهنگی را عرضه می کنند و گویا دستگاه های نظارتی بر روی محصولات فرهنگی در خوابی عمیق هستند. صنعت نشر سال هاست که با پدیده ی قاچاق به صورت جدی رو برو است و این پدیده به صورت زیرزمینی گسترش پیدا کرده و بدون هیچ نظارت خاصی کتاب های قاچاق در خیابان های شهر به فروش می رسد.

برای فروش بیشتر اولویت دست فروشان، جلب نظر مخاطب به هر نحوی بوده و به همین دلیل در کنار خیابان انقلاب سبک خاصی از کتاب ها در معرض فروش قرار گرفته است؛ کتاب های پرفروش، کتاب های جنجالی، کتاب های نایاب، کتاب های سانسور نشده و هر نوع کتابی که بتواند توجه مخاطب را جلب کند در بساط دست فروشان خیابان انقلاب پیدا می شود.

این نمایشگاه دائمی کتاب هر روز به وسیله ی دست فروشان در خیابان انقلاب برپاست و کمترین تاثیر خود را در ناخودآگاه عابرین پر شمار خیابان انقلاب می گذارند و بستر را برای انحراف بسیاری از عابرانی که ذهنیتی پیرامون کتاب های عرضه شده ندارند فراهم می کنند.

در ویترین همیشگی دست فروشان خیابان انقلاب کتاب ها با قیمتی ارزان تر از قیمت اصلی پشت جلد عرضه می شود که این نشان دهنده کپی بودن بسیاری از این کتاب ها به صورت زیرزمینی است. این مسئله باعث شده که به گفته ی ناشران هیچ سودی به نویسنده و صاحبان امتیاز این آثار نرسد.

کتاب هایی با محوریت عرفان های کاذب و جنسی!

کتاب های غیر مجاز خیابان انقلاب را می توان به دسته های متعددی تقسیم کرد. بعضی از این آثار در بر دارنده محتوایتی ضدمذهبی هستند که در راستای ترویج فرقه های عرفانی و جنسی نگارش شده. مثلا کتاب های «اوشو» در میان بساط دست فروشان همیشه قابل مشاهده است اما معمول خریداران این مدل کتاب ها تصوری از ماهیت آن ها ندارند.

زیست جهان انسان مدرن پیوند خورده با خلاهای عمیق معنوی و اخلاقی و ویژگی انسان عصر ما توجه به فرقه های مختلف متکثر و بی مبناست.

اوشو پایه گذار «جنبش راجنیش» و نوعی عرفان «ضد دینی و جنسی» در هند و امریکا محسوب می شود. او در سال ۱۹۸۱ برای درمان از هند به امریکا مهاجرت می کند که این سفر باعث می شود او در بین مردم آمریکا نیز طرفداران و حامیان زیادی پیدا کند. محبوبیت اوشو در میان مردم امریکا از آن جهت است که فقر معنویت جزو مختصات اصلی انسان معاصر است و امریکا نیز در این مسئله با بحران معنویت رو به روست.

با گذر زمان نفوذ اوشو در امریکا تا جایی بالا می رود که طرفدارانش شهری برای فرقه ی وی تاسیس می کنند و آن را شهر معنویت می نامند.

این فرقه که کلیه ی ارزش های اخلاقی را زیر سؤال می برد توسط امریکایی ها نیز مورد نقد قرار می گیرد تا جایی که وزیر دادگستری وقت آمریکا، از نابودی فرقه اوشو به عنوان اولویت اصلی خود یاد می کند. در نهایت در سال ۱۹۸۶ اوشو به دروغ و فساد متهم شد و در سال ۱۹۹۰ توسط دادگاهی در امریکا به ترک ایالت متحده محکوم شد.

دیدگاه های اوشو جز مایه های جنسی، مایه های ضد دینی و فلسفی نیز دارد اما مایه های جنسی به خصوص در پایان عمر وی چنان در نگاه وی گسترش می یابد که در سال های آخر عمر از فلسفه وی با عنوان سکس گورو یاد می شود.

حال در قلب پایتخت جمهوری اسلامی شاهد فروش کتب این فرقه ضاله هستیم و این در حالیست که گویا هیچ نهادی برای نظارت بر این آثار مبتذل که توسط دست فروشان عرضه می شود، وجود ندارد. در این میان نکته ی تامل برانگیز این است که به گفته ی این دست فروشان و براساس تحقیقات میدانی آن ها به ماموران شهرداری پول پرداخت می کنند و گویا به همین دلیل است که شهرداری آن ها را به رسمیت می شناسد!!!

آیا دستگاه های نظارتی خود نیز ذینفع هستند؟

امروز بازار غیر رسمی کتاب پای خود را از خیابان انقلاب و تهران فراتر گذاشته و در بسیاری از کلان شهر ها نیز این پدیده قابل مشاهده است و قطعا گسترش این توده سرطانی آسیب های بسیاری در پی خواهد داشت.

در این میان دستگاه های عریض و طویل نظارتی هیچ پیگیری جدی ای در رابطه با وضعیت قاچاق کتاب ندارند و بازار غیر رسمی کتاب به حیات خود بدون هیچ اخلالی ادامه می دهد؛ این در حالیست که ناشران مدعین بیشتر از نصف بازار کتاب به صورت قاچاق و زیرزمینی است. بی توجهی مسؤلین موجب دلسردی بازیگران رسمی حوزه نشر و چاپ است و حتی موجب شده بسیاری از بازیگران رسمی به حوزه غیررسمی ورود کنند.

گروهی از ناشران نیز این ادعا را مطرح می کنند که دستگاه های نظارتی خود در بازار قاچاق کتاب ذینفع هستند و این عدم برخورد از سر ناآگاهی نیست. با توجه به وضعیت اسف بار بازار نشر که دغدغه بسیاری از فعالین فرهنگی است، لزوم ورود و برخورد نهاد های مربوطه برای سامان دادن به وضعیت فعلی بیش از هر زمانی حس می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.