فرمانده کل سپاه:
تا می خواهیم مشکل مردم را حل کنیم، یک عده که منافع شان در خطر است پیدا می شوند/ چرا مشکل ماهی گیری چینی ها در جنوب کشور حل نمی شود؟

0 ۱۱۰

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در آئین اختتامیه دومین جشنواره ملی جهادگران که صبح امروز (۲۶ بهمن ماه) در سالن بصیرت سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه امروز به کشتی های چینی مجوز می دهند که در سواحل خلیج فارس ماهی بگیرند و از طرفی مردم محروم و بیچاره آن منطقه باید قایق هایشان را پارک کنند و ماهی گیری خارجی ها را نگاه کنند.

فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: این مسائل را باید گروه های جهادی که در جاسک مستقر می شوند حل کنند. البته در این شرایط صدای آنهایی که پول گرفتند و مجوز صادر کردند در می آید، اکثر مسائل امروز کشور به همین شکل است. اگر سیستم های اداری می توانستند مسائل مردم را حل کنند که دیگر مشکلی در کشور نداشتیم، اما با وجود افراد نفوذی و سوءاستفاده گر همواره این مشکلات بوجود می آید.

سردار جعفری تأکید کرد: نقش آفرینی نیروهای جهادی به همگان ثابت شده است، جوانان انقلابی در تمام عرصه ها نقش آفرینی کرده اند. شهادت ۲۷ شهید پاسدار در روزهای گذشته بیانگر همین است.

وی تأکید کرد: جوانان انقلابی در عرصه فرهنگی با جهاد فرهنگی که مقام معظم رهبری در دهه دوم انقلاب تحت عنوان «ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی» هشدار داده بودند، عمل کردند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: نیروهای جوان انقلابی توانستند در زمینه فرهنگی فعال باشند و به صورت خودجوش جمع شدند و تشکل های فرهنگیِ انقلابی را شکل دادند.

باید فعالیت های جهادی بیشتری انجام شود

سردار جعفری خطاب به جهادگران انقلاب اسلامی، گفت: جوانان انقلابی در عرصه محرومیت زدایی، بسیار خوش درخشیدند. کاری که شما انجام می دهید، سال ها طول کشیده تا اینکه ضرورت حرکت جهادی در جامعه نهادینه شود و امروز به این وضعیت رسیده که قابل قبول است؛ البته باید فعالیت های جهادی بیشتری انجام شود.

وی افزود: در تجربه دفاع مقدس، اعتقاد مدیریتی کشور برای اداره کشور به کمک مردم وجود داشت و موفق شدیم موانع انقلاب اسلامی و بحران های پیش رو را با اعتقاد راسخ به کمک های مردمی پشت سر بگذاریم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: باید امروز هم این اعتقاد در بین مدیران کشور وجود داشته باشد که با کمک نیروهای مردمی، موانع را پشت سر بگذارند. متأسفانه مهم ترین مانع این کار، سیستم ها، روش ها و نیز بروکراسی اداری در کشور است که باید برای اصلاح آن، کار زیادی انجام شود و حتماً این کار سختی است.

سردار جعفری در این رابطه اظهار داشت: لازم است که جوانان انقلابی، نخبه و هوشمند، راه های مناسب را برای رفع مشکلات سیستمی در کشور پیدا کنند تا حضور نیروهای مختلف جهادی در تمام عرصه ها میسر شده و خدمت به مردم گسترده تر شود.

۱۱ هزار گروه جهادی در کشور فعال اند

وی ادامه داد: باید فعالیت های جهادی، شبکه سازی شود درحالی که اگر هزاران گروه، کارهای جهادی انجام دهند اما اهداف جداگانه داشته باشند، نتیجه مطلوب حاصل نمی شود و با این روش های جزیره ای، هرگز نمی توان به عملیات بزرگی مانند عملیات فتح المبین یا بیت المقدس در عرصه های جهادی دست یافت.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تخصصی شدن فعالیت های جهادی را مهم برشمرد و گفت: اثرگذاری حرکت جهادی، به کار تخصصی ارتباط دارد و این یک حرکت عظیم است که امروز به شکل تخصصی، نیروهای جهادی در همه عرصه ها پیشگام هستند و باید این نیروها به درستی مدیریت شوند. امروز ۱۱ هزار گروه جهادی در کشور داریم.

فعالیت ۴۰ هزار پایگاه بسیج در سراسر کشور

سردار جعفری خاطرنشان کرد: کشور ما دارای ۴۰ هزار پایگاه بسیج است، چرا ما نباید به همین تعداد پایگاه بسیج، گروه های جهادی داشته باشیم؟ درحالی که می توانیم با توسعه گروه های جهادی، تعداد آنها را به ۴۰ تا ۶۰ هزار گروه برسانیم و این یک کار بزرگی در بهره برداری از توان عظیم مردمی خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه در هر مقطعی کشور اولویت خاص خودش را دارد، گفت: آنچه در این مقطع مهم است، همین حرکت شماست که کار جهادی انجام می دهید و جهادگونه، مشکلات را رفع می کنید. ما در عرصه دفاع و امنیت کشور، اقدامات سازماندهی شده را انجام داده و در زمینه آن تجربه کسب کرده ایم. همچنین در عرصه های دیگر هم نیاز به سازماندهی و کسب تجربه داریم.

جهاد تنها جنگ با دشمن نیست

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه جهاد تنها جنگ با دشمن نیست، عنوان کرد: حرکت جهادی، خدمت به مردم و حل مسائل مختلف اجتماعی است که امروز توسط گروه های جهادی انجام می شود و آنها عملیات های متعدد محرومیت زدایی را اجرا می کنند. همچنین توسعه این عملیات ها مانند عملیات فتح المبین خواهد بود و این میسر نمی شود جز هدف گذاری و توجه به توسعه فعالیت های جهادی.

سرلشکر جعفری گفت: نیروهای جهادی امروز می توانند به نحو احسن تشخیص دهند که مردم در هر محله از چه چیزی رنج می برند و می توانند آن موضوع را به شکل تخصصی حل کنند. امروز آبرسانی به روستاها یکی از مشکلات بزرگ است که روستاییان با آن دست به گریبان هستند و نیروهای جهادی می توانند این مشکلات را شناسایی و برای آن چاره جویی کنند.

وی تأکید کرد: فعالیت جهادی فرصتی است که جوانان انقلابی بتوانند تجربه کسب کنند و خود را برای مدیریت در مقاطع بعدی آماده کنند. جوانان انقلابی در ابتدای انقلاب و در جنگ، مدیریت بحران را آموختند و پس از آن برای اداره کشور استفاده کردند.

مدیران به میزهای خود چسبیده اند

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: امروز به دلیل مشکلات اداری در کشور، مدیران به میزهای خود چسبیده اند و جوانان امکان کسب تجربه در عرصه های مدیریتی را ندارند، درحالی که در فعالیت های جهادی، جهادگران این موقعیت را پیدا می کنند که بتوانند گروه های ۱۵ نفره یا چند گروه ۱۵ نفره را مدیریت کنند.

سردار جعفری با اشاره به ویژگی های که مقام معظم رهبری از حرکت جهادی برشمردند، افزود: نیت فردی که کار جهادی انجام می دهد؛ سخت کوشی، تلاش شبانه روزی و نیز فعالیت های جهادی ای که مقابل دشمن دارد، از شروط و ویژگی های کار جهادی است.

وی مطالبه و پیگیری نیازهای مردم را یکی از اقدامات جهادی برشمرد و گفت: وقتی این پیگیری ها با مخالفت مواجه می شود، یعنی شرط سوم حرکت جهادی محقق شده، البته پیگیری کردن از دستگاه ها، هزینه دربردارد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ما برای مطالبه گری در حل مشکلات مردم، باید ابتدا به سمت مسائل محلی برویم و مشکلات کوچک را حل کنیم؛ در عملیات های دفاع مقدس هم بر این اساس، از عملیات ها و موفقیت های کوچک شروع کردیم. نمی توانیم به یکباره به سراغ حل مشکلات ملی برویم.

مسئولان با خدمت بیشتر شکر نعمت حضور مردم را به جا آورند

سردار جعفری ضمن گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی و شهدای راه امنیت به ویژه یاد ۲۷ شهیدی که اخیرا به دست تروریست ها در شرق کشور به شهادت رسیدند، افزود: حماسه عظیمی که مردم در ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب آفریدند را تبریک می گویم و امیدوارم مسئولان با خدمت بیشتر بتوانند شکر این نعمت عظیم مردمی را ادا کنند.

فرمانده کل سپاه پاسداران به پیام مقام معظم رهبری که به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب صادر کردند، اشاره و عنوان کرد: نکته اساسی پیام رهبری امیدی است که به جوانان و نقش آفرینی آنها برای تحقق اهداف انقلاب بسته شده است و در جای جای این پیام امید رهبر انقلاب به نیروی جوان انقلاب است.

سرلشکر جعفری ادامه داد: مصداق این نقش آفرینی جوانان در دوران دفاع مقدس است که باید امروز زمینه نقش آفرینی جوانان در تحقق اهداف انقلاب نیز فراهم شود.

وی گفت: مهم است در کنار نقش آفرینی مردم، باید به ویژگی آنهایی که خط شکن بودند نیز توجه کرد و نقش آنها را احصا کرد، اغلب آنها جوانان مومن انقلابی بودند.

فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: سوال اینجاست که چرا در ابتدای جنگ این نقش آفرینی انجام نشد و این موضوع مهمی است که باید به آن بپردازیم. امروز مدیریت و به کارگیری این ظرفیت عظیم مطرح است.

سرلشکر جعفری ادامه داد: در یک سال نخست جنگ مدیریت جنگ بر عهده بنی صدر با دیدگاه لیبرالی بود، او با نیروهای مردمی در جنگ مخالفت می کرد در حالی که نیروی مردمی در یکسال اول در جبهه وجود داشت.

وی ادامه داد: در آن مقطع اعتقادی در به کارگیری نیروهای مردمی در جبهه ها وجود نداشت و وقتی عملیات هویزه در سال ۵۹ شکست خورد بنی صدر به حضرت امام(ره) گفت ما نمی توانیم عراق را پس بزنیم بنابراین باید مذاکره کنیم اما امام نپذیرفتند.

فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: پس از فرار بنی صدر در تیرماه ۱۳۶۰، حضرت امام خمینی (ره) صیاد شیرازی را برای هدایت جنگ انتخاب کرد و ۱۰ ماه بعد با استفاده صحیح از توان مردمی پیروزی قاطع در جبهه ها حاصل شد.

ما بحرانی بالاتر از جنگ نداشتیم

وی تصریح کرد: تجربه دفاع مقدس در تمام عرصه ها و صحنه ها نجات بخش کشور است و ما بحرانی بالاتر از جنگ نداریم. ما جنگی را پشت سر گذاشتیم که همه دنیا علیه ما بسیج شدند و ما نیز در برابر همه دنیا و قدرت های شرق و غرب با تکیه بر نیروی جوانان ایستادگی کردیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران یادآور شد: پس از فتح بستان به حضرت امام خمینی(ره) گزارش دادند و به نقش تجهیزات نظامی در این پیروزی تاکید کردند اما امام هشدار دادند که تکیه بر ابزار مادی بدون توجه به معنویت و اتکاء به خداوند متعال مفسده می آورد.

سرلشکر جعفری افزود: امام راحل در آن جلسه فرمودند افتخار من تربیت نیروهای جوان انقلابی است که جان بر کف برای دفاع از میهن آماده هستند و این فتح الفتوح انقلاب اسلامی است.

امید رهبری به جوانان است

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری بارها و بارها نسبت به فتح الفتوح انقلاب تاکید کردند. امید رهبری به جوانان، مربوط به همین موضوع است و رمز پیروزی انقلاب اسلامی و عبور از تمامی موانع و حل مشکلات اساسی کشور، همین مساله است.

فرمانده کل سپاه پاسداران همچنین به دیگر عرصه های جهادی از جمله امنیت پرداخت و گفت: پس از دفاع مقدس، عرصه های امنیتی یکی از محورهایی بود که جوانان انقلابی در آن نقش آفرینی کردند، در خنثی سازی فتنه ۸۸ و فتنه زمستان سال گذشته شاهد این امر بودیم که گردان های فاتحین و بیت المقدس در حوزه امنیت نقش آفرین بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.