حجت الاسلام قاسم روانبخش:
اصلاح طلبان برای فرار از عملکرد دولت و پیروزی در انتخابات به «رادیکالیسم» روی آورده اند

0 ۱۶۸

حجّت الاسلام قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در گفت وگو با فارس در تشریح راهبرد اصلاح طلبان برای بازگشت به قدرت گفت: دولت آقای روحانی به هیچ کدام از وعده هایی که داده، جامه عمل نپوشانده و بعد از گذشت نزدیک به شش سال، نه در عرصه سیاست خارجه موفق بوده و نه در عرصه سیاست داخلی و نه در بحث اصلی که اقتصاد است.

وی ادامه داد: در عرصه اقتصاد شعارهای دولت محقق نشده و تورم نقطه به نقطه از آبان سال گذشته تا آبان امسال حدود ۴۰ درصد و درمواد غذایی حدود ۶۰ درصد است. در لوازم خانگی نیز حدود هشتاد درصد است. این تورم، تورمی است که در هیچ کدام از دولت های بعدا از انقلاب حتی دولت هاشمی رفسنجانی که تورم ۴۹ درصدی را تجربه کرد سابقه نداشته است.

روانبخش با اشاره به شعار روحانی مبنی بر رونق کسب وکار، گفت: امروز کم تر خانه ای را می توان یافت که در آن بیکار نباشد.

وی با بیان اینکه در یک جمله می توان گفت شاخص های اصلی اقتصادی، رشد منفی داشته و در این عرصه ها دولت به شعارهایش عمل نکرده است، تصریح کرد: مردم هم احساس می کند که سفره شان کوچک شده و برخلاف وعده آقای روحانی مبنی بر اینکه کاری خواهیم کرد که نیاز مردم به یارانه قطع شود و مردم به دولت کمک کنند، امروز می بینیم که متأسفانه خود دولت، خطّ فقر را سه میلیون تومان اعلام می کند و می گوید هر کس زیر سه میلیون حقوق می گیرد بیاید بسته حمایتی دریافت کند. این در حالی است که جمعیتی که بالای سه میلیون حقوق می گیرند، درصد چندان قابل توجهی نیستند؛ شاید حدود سی درصد جامعه باشند ولی ایشان کاری کرده که قریب به هفتاد درصد مردم به خط فقر نزدیک باشند.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو سخن به کاهش بی سابقه ارزش پول ملّی اشاره کرد و با بیان اینکه پول ملّی ما در برابر افغانستان و سوریه که چندسال درگیر جنگ است و سایر کشورهای منطقه پایین تر است، اظهار داشت: این نشان می دهد دولت در شعارهای اقتصادی اش موفق نبوده است.

روانبخش، عملکرد دولت در عرصه سیاست خارجی را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه دولت در سیاست خارجه موفق نبوده است، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات دولت، تصویب برجام بود که متأسفانه در برجام دولت به اهدافش نرسید و به گونه ای عمل کرد که همه امتیازات را داد و امتیازاتی که ما باید می گرفتیم را به صورت نسیه دادند و بعد هم آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی ها هم خارج از پازل آمریکا بازی نمی کنند. امروز بعد از گذشت چند سال از اجرای برجام، مردم ما حاصلی از آن ندیده اند.

عضو جبهه پایداری شعار روحانی مبنی بر افزایش اعتبار پاسپورت ایرانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: با برخوردهای کشورهای کوچکی مثل گرجستان با شهروندان ایرانی، عزّت پاسپورت ایرانی خدشه دار شده است.

وی ادامه داد: درست در شرایطی که فرانسه درگیر برخورد با مردم و جلیقه زردها است، دولت ما نسبت به این رفتارهای غیرحقوق بشری و غیر دموکراتیکی که فرانسه انجام می دهد هیچ موضعی نمی گیرد ولی غربی ها ایران را به خاطر برخورد با فلان عضو گروهک تروریستی محکوم می کنند؛ یعنی در زمانی که ما باید فعالانه در سیاست خارجه از آن ها مطالبه داشته باشیم، آنها از ما مطالبه دارند؛ این سیاست ذلیلانه است.

روانبخش ادامه داد: مردم ما مردم عزیز و عزّتمندی هستند؛ اگر ببینند عزّت ملّی شان مخدوش می شود، به کسانی که دست اندرکار آن بوده اند، روی خوش نشان نخواهند داد؛ چپ و راست هم نمی شناسند.

فعّلا سیاسی اصول گرا با بیان اینکه اعتبار دولت در میان توده های مردم، پایین آمده است، خاطرنشان کرد: برخی طرفداران دولت؛ مثل آقای زیباکلام گفته اند اگر آقای روحانی الان کاندیدا شود دو میلیون هم رأی نمی آورد. با این وضعیت به نظر می رسد اصلاح طلبان به این جمع بندی رسیده اند، سفره خودشان را از دولت جدا کنند و اگر بخواهند با همین فرمان جلو بروند، هم مجلس را از دست خواهند داد هم ریاست جمهوری را، و حالا حالاها نمی توانند به عرصه سیاسی برگردند.

روانبخش ادامه داد: اصلاح طلبان می خواهند در یکسال باقی مانده تا انتخابات مجلس، از طریق شعارهای تند و افراطی علیه دولتی که خودشان ایجادکننده آن بوده اند، نقش اپوزیسونی بگیرند و آن ها فکر می کنند حافظه ملّت ایران کم است و دوباره می توانند در انتخابات، هم چنان نقش اوّل را بازی کنند و مجلس و دولت را با شعارها و رفتارهای سیاسی دیگری در اختیار بگیرند.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه راهبرد اصلاح طلبان جواب نمی دهد، اظهار داشت: آن ها راه دیگری ندارند و فکر می کنند اگر با همین فرمان همراه با دولت جلو بروند، مرگ سیاسی شان قطعی است. همچنین فکر می کنند اگر یک مقدار لبه انتقاداتشان به دولت را تیز کنند و حرکت های رادیکالی انجام دهند شاید بتوانند میدان را از دست منتقدان قبلی دولت بگیرند.

روانبخش با یادآوری تهمت هایی که در سال های اخیر به منتقدان دولت زده شد، اظهار داشت: مردم دارند می بینند، حرف هایی که منتقدان می زدند درست بوده و اصلاح طلبان با انواع ناسزاها آن ها را نوازش می کردند برای اینکه بتوانند میدان را از دست منتقدان بگیرند تا نتوانند در آینده معرکه گردان میدان سیاست بشوند.

وی تصریح کرد: اصلاح طلبان فکر می کنند اگر مقداری نقش رادیکالیسم بگیرند، اثرگذار خواهد بود، ولی بعید است ملّت ایران به این زودی عملکرد آن ها را فراموش کنند و در بازی دیگری که آن ها می خواهند انجام دهند قرار بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.