رحیم پور ازغدی قبل از خطبه های نماز جمعه تهران:
رهبری نباید پاسخگوی وظایف بر زمین مانده مسئولین باشد/ نمازجمعه جای تکرار مکررات نیست

0 ۳۹۴

حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی سخنانی در پیش از خطبه های امروز حمعه ۲۳ آذرماه با بیان اینکه دو قرائت از نمازجمعه وجود دارد گفت: نمازجمعه محمّدی و علوی و نمازجمعه انقلاب، با بقیه نمازجمعه ها متفاوت است. نمازجمعه تریبونی است که باید هم خدمات حکومتی ها را توضیح دهد تا مردم سوءظن پیدا نکنند هم مسئولین به جای پاسخگویی به برخی مفاسد که چهار نفر دزد یا بی عرضه کاری نکنند به کل سیستم تعمیم داده شود و ولی نعمت ها را متهم به تشویش اذهان و ضدانقلابی گری نکنند.

وی با بیان اینکه رهبری را پاسخگوی چند میلیون کارمند در سه قوه نکنیم، تصریح کرد: آنها را اینجا بیاوریم تا پاسخگوی عملکرد خود باشند؛ رهبری هم باید پاسخگوی وظایف خود باشد نه وظایف بر زمین مانده صدها هزار مسئول در حوزه ها مختلف.

رحیم پور ادامه داد: نمازجمعه ای که دهه به دهه نتواند مخاطبان خود را به شکل کمی و کیفی تجدید نکند و نمازجمعه ای که با بطن جامعه ارتباط نگیرد، نمازجمعه انقلاب نیست.

وی با بیان اینکه نباید تریبون نمازجمعه را تبدیل به تریبون تکرار مکررات کم فایده و بی فایده کنیم، اظهار داشت: برخی از نمازجمعه های ما اینطور هستند و برخی نیز اینطور نیستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بین دو قرائت از نمازجمعه اید مواظب باشیم کدام طرف می رویم. نباید گذاشت کارگری که قربانی اقتصاد برجامی شده، بی جواب بماند. هم خدمات حوزه و دانشگاه را بگوییم و هم صدماتی که زده اند با کوتاهی هایشان باید شفاف در نمازجمعه مطرح شود. حوزه و دانشگاه و مدیریت ها، همگی باید شجاعانه پاسخگو باشند و مسئولیت ها را بپذیرند.

رحیم پور با اشاره به تأکیدات اخیر رهبر انقلاب در درس خارج از فقه خود مبنی بر لزوم پاسخگو بودن مسئولین و شفاف سازی نسبت به مسئولیت های خود گفت: همه نهادها باید پاسخگو باشند؛ اینکه چقدر امکانات گرفته اند و چه کرده اند. یکی از نهادهایی که باید پاسخگو باشد، شورای عالی انقلاب فرهنگی و در رأس آن رئیس جمهور و دبیرخانه شوراست. همچنین اعضای حقوقی باید پاسخگو باشند. اعضای حقیقی نیز باید پاسخگوی مواضعی که گرفته اند و نگرفته اند باشند.

وی با بیان اینکه باید پاسخگو باشیم که به خودمان رسیدیم یا محرومین، تصریح کرد: رهبری هم باید پاسخگوی وظایف خود باشد که پاسخگوست. اما نباید کاری کرد که رهبری مجبور باشد پاسخگوی کوتاهی های ما و از جمله قصوری باشد که از سوی سه قوه و مخصوصاً رئیس جمهور صورت می گیرد.

رحیم پور ادامه داد: نمازجمعه انقلابی نمازجمعه امیرالمؤمنین است که خانمی به نام «سوده» از دیار خود می آید و نزد حضرت می رود و می گوید قبل از اینکه نماز را بخوانی، پاسخ مرا بده. مسئول شما در شهر ما آدم خشن و بی ادبی است و حق الناس را رعایت نمی کند. امیرالمؤمنین همان جا از برخی مسئولین توضیح می خواهند و وقتی که سخنان آن خانم تأیید می شود، همان جا نامه عزل آن مسئول را به آن خانم می دهد تا به دست او برساند؛ این می شود مدیریت علوی.

وی، نمازجمعه بدون امر به معروف و نهی از منکر را به نمازشب با حالت جنابت تشبیه کرد و گفت: باید به این روح مقدسی که در نسل سوم و جمهوری مظلوم جوانه می زند سلام بگوییم. امر به معروف حکم الله و نیاز قطعی است. هزار سال غربت شیعه را از یاد نبریم. با شتاب و بی فکر حرف نزنیم اما حتماً حرف بزنیم. نمازجمعه زنده، جریان خون را در رگ ها جامعه حفظ می کند.

«بار سنگینی از دهه پنجاه بر دوش ما قرار دارد استخوان هایمان درد می کند و این بار سنگین را باید به دوش فرزندان مان بسپاریم. همه ما رفتنی هستیم و می رویم و اسلام می ماند. انقلاب باید بماند و ما باید فدای انقلاب شویم. نگذاریم کسانی از مسئولیت ها آویزان شوند و اسلام را فدای خودشان کنند؛ اگرچه در شورای عالی انقلاب فرهنگی.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مراقب باشیم نمازجمعه عقیم نباشد، تصریح کرد: نمازجمعه باید تریبون دوطرفه باشد؛ دادگاه اخلاقی و حق الناس است اینجا. نمازجمعه جای لالایی خواندن و تکرار مکررات بی اثر نیست؛ جای طرح مسائل جدید است.تریبون پاسخگو کردن سران سه قوه و معاونانشان است و شفاف سازی درباره اینکه چه کسی چقدر از بیت المال گرفته و در قبال آن چه کار کرده است. نمازجمعه تریبون پاسخگو کردن دانشگاه ها و حوزه هاست؛ مدیریت های حوزه های علمیه، مدرسین تا مراجع تقلید همه باید پاسخگو باشند؛ پاسخگوی مسئولیت های معرفتی خود.

رحیم پور ادامه داد: دوره کلیّات و مکررات گذشت؛ عبور کنیم از این عصر؛ در متن جامعه باشید؛ جامعه رفت و شما جا ماندید. دوره استثنایی تشیع است و شما در دنیا و آخرت مسئول هستید که چرا از دشمنان ملّت عقب ماندید. بسیاری از سنگرهای معرفتی و فقهی خالی مانده است. فیضیه مظلوم باید پرچمدار آگاهی و عدالت و فقاهت زنده باشد. امام گفت مراقب خطر نفوذ در حوزه تا حد مرجع سازی باشید؛ هم در وصیت نامه این را گفت و هم بارها قبل از آن؛ از قم تا نجف و از نجف تا قم.

وی با بیان اینکه امام گفت که مرجع، پاپ نیست و مرجعیت نمایشی و ارثی نیست، تصریح کرد: حوزه محافظه کار و روحانیت بی درد، روحانیت شیعه علوی نیست؛ تمایل به اشرافی گری خیانت به روحانیت شیعه است. امام به برخی ها گفت ضعیفید آقا!

رحیم پور با بیان اینکه عده ای معدود به جای کل حوزه و رحانیت پاسخ سؤالات و شبهات را می دهند و از چهار طرف می جنگند و از دو طرف فحش می خورند، افزود: شماها کجایید؟ در صحنه های خطر نیستید. آنجا که شفاف و منطقی باید سخن بگویید، تعداتان خیلی کم است.

وی، نمازجمعه را قلب تپنده جامعه دانست که باید به مردم امید بدهد و دشمنان را مأیوس کند؛ نمازجمعه ای که مغز بیدار جامعه باشد و برای مشکلات مادی و معنوی و اخلاقی مردم مدام راه حل بدهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امام جمعه باید در کنار کارگر محرومی که قربانی اقتصاد برجامی یا قربانی خصوصی سازی های بی حساب و کتاب و بی نظارت شد بایستد. هیچ امام جمعه ای حق ندارد به کارگری که در اقتصاد برجامی بیکار شده است و خانواده اش به خاطر نظارت غلط حکومت در مسأله خصوصی سازی گرسنه مانده است بگوید این ها به نمازجمعه چه ربطی دارد بروید جاهای دیگر حرف تان را بزنید؛ ربط دارد آقا! عین ربط است.

رحیم پور با بیان اینکه تشریفات در نمازجمعه حرام است و صف اول نمازجمعه؛ مقابل دوربین نشستن فضیلت نیست، تصریح کرد: امنیت نود درصد مسئولین در خطر نیست؛احتیاجی به محافظ و تشریفات ندارند؛ امنیت اسلام در خطر است. وی آی پی نشینی ها در سراسر کشور مضر به حال جمهوری اسلامی است. برای دفاع از حیثیت جمهوری اسلامی چند مسئول دزد و فاسد و حقوق نجومی بگیر را به صف اوّل بیاورید و مثل امیرالمؤمنین شلاق بزنید تا ببینید نمازجمعه چگونه هم جوان تر می شود و هم جمعیت آن هزاربرابر.

وی ادامه داد: مسئولین صالح و خدمتگزار هم باید بیایند و به سوالات پاسخ دهند و تشویق بشوند تا قربانی چند مسئول فاسد نشوند. مدیرانی که دروغ گفتند و وعده دروغ دادند و امیدهای دروغ و ترس های دروغ در دل ملّت پروراندند، نه صداقت داشتند نه شفافیت و نه مسئولیت پذیری باید در این محفل مقدس به صراحت مورد خطاب و نهی از منکر قرار بگیرند. نهضت امر به معروف و نهی از منکر را سرکوب نکنید؛ نه در فیضیه قم نه در دانشگاه و جامعه و نه در نمازجمعه. عزل و نصب ها باید در سه قوه باید زیر ذرّه بین برود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به حضور مجدد خود در نمازجمعه اشاره کرد و گفت: به عنوان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سالروز تشکیل این شورا دعوت دوستان را پذیرفتم تا به عنوان فردی که در شورا تنها صاحب یک رأی است و اختیارات بیشتری نیستم، پاسخگو باشم و سخنگوی شورا هم نیستم.

رحیم پور با اشاره به سؤالات متعددی که درباره تعطیلی سخنرانی های وی در نمازجمعه پرسیده می شود اشاره کرد و گفت: خود من هم نفهمیدم چه شد. یک شخصی مسئول ستاد نمازجمعه بود که عزل شد و پیش من هم آمد و شفاف حرف نزد؛ متناقض حزف می زد. یک جا می گفت تحت فشار هستم و وقتی می گفتم از طرف چه کسی و چرا، شفاف جواب نمی داد و یک بار دیگر می گفت تقصیر خودم بوده و حرف هایی از این قبیل.

وی ادامه داد: در این فاصله نیز بارها دوستان جدید نمازجمعه تهران و شهرهای دیگر لطف کردند و دعوت کردند و بنده کوتاهی کردم. این بار هم به خاطر مسئله مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی که باید آن را شورای مظلوم نامید، نه به عنوان منتقد بلکه به عنوان منادی مظلومیت شورا آمده ام و به دوستان گفتم من نمازجمعه نخواهم آمد؛ اگر خواستید آن مباحث یا مباحث دیگری ادامه پیدا کند من همان آدم هستم و به همان سبک حرف می زنم و فعلاً قبول کرده اند و آمده ام تا ببینیم بعد چه می شود.

رحیم پور به برخی نسبت ها و نقل قول هایی که به وی نسبت داده می شود اشاره کرد و گفت: از بنده راجع به مسائل مختلف و یا خودم در فضای مجازی تهمت و شایعه و دروغ مطرح می شود و حتی در خبرگزاری های رسمی چیزهایی می گویند که روح من هم از آن ها خبر ندارد. تکذیبیه هم می دهیم منتشر نمی کنند. در رسانه ها و به خصوص فضای مجازی تا اطلاع ثانوی اصل را بر دروغ گو بودن خبرها قرار بدهید مگر ثابت باشد راست است.

وی افزود: نه در اینستاگرام هستم نه توئیتر. توئیتر را از طرفی ممنوع کردند؛ از طرفی خود مسئولین آنجا عضو هستند؛ این توهین به مردم است؛ یا آزاد کنید یا به قانون احترام بگذارید. من نه وقت دارم نه پول و امکانات. البته یکی دو گروه از دوستان به کمک آمدند تا ان شاءالله سایت را در فضای مجازی فعال کنیم تا پاسخ برخی ابهامات داده شود.

رحیم پور به ارائه توضیحاتی درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخت و گفت: اولاً این را بدانید که دو نفر از سران سه قوّه، کلاً در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت نمی کنند؛ راحت! آقایان برادران دو قوّه، کلاً در جلسات شورا شرکت نمی کنند و این خلاف قانون است. رئیس شورا، همیشه رئیس جمهور است و رئیس جمهور فعلی، بسیاری از جلسات شورا را لغو می کند و برگزار نمی کند.

وی با بیان اینکه تعداد جلسات و مصوبات شورا در پایین ترین سطح خود در چهل سال اخیر قرار دارد، اظهار داشت: رکورد پایین ترین مصوبات شورا مربوط به سه سال اخیر است. جلساتی که باید ماهی دو بار تشکیل شود و هفته ای یک بار هم کم است، ماهی یک بار و گاهی دو ماه یکبار تشکیل می شود؛ نیم ساعت تا یک ساعت را هم سخنرانی می کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما اسناد تصویب شده ای در شورا داشته ایم که برخی از آن ها سی چهل جلسه و نزدیک به یک سال طول کشیده تا تصویب بشوند، امّا به مقام اجرا که می رسد رئیس جمهور آن ها را امضاء و ابلاغ نمی کند و حتی یک جلسه اجرایی برای آن تشکیل نمی دهند.

وی با بیان اینکه دوستان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به من گفتند بیش از ۱۵ مصوبه مهم شورا به دفتر رئیس جمهور رفته که ایشان نه جواب می دهد نه رد، تصریح کرد: این هم خلاف قانون است. هیچ رئیس جمهوری در هیچ دوره ای حق ندارد مصوبات شورا را امضاء و ابلاغ و اجرا نکند. نباید به بهانه اینکه داده ایم به مشاوران تا نظر بدهند، مصوبات را معطل بگذارند. اصلاً بعد از تصویب مصوبه در شورا، هیچ کسی حق ندارد نظر بدهد؛ باید برود برای اجرا. اگر کسی حرفی دارد؛ رؤسای سه قوه، معاونان آن ها، وزرا و وکلا و مهم ترین افراد در شورا هستند و همان جا حرف هایشان را بزنند و چکش کاری کنند؛ وقتی تصویب شد دیگر ارائه به مشاور، معنا ندارد.

رحیم پور ادامه داد: کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل را دولت اجرا می کند و برای اجرای آن، بودجه تخصیص داده و تقسیم کار شده است؛ در حالیکه شورای نگهبان سال ها قبل چند اشکال به آن وارد کرد. با این حال، سند ملّی کودک و نوجوان که سال گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور رئیس جمهور تصویب شده، ماه هاست که در دفتر رئیس جمهور قرار دارد. ایشان می گویند در دفتر خودم نیست؛ در دفتر بغلی است. نه امضاء می شود نه ابلاغ و اجرا. سندی که خودمان تصویب کرده ایم و ایشان هم رئیس جلسه بوده ابلاغ نمی شود و آن چیزی که سازمان ملل داده دارد اجرا می شود؛ این است مظلومیت شورای عالی انقلاب فرهنگی.

وی با بیان اینکه وزیران و نهادهایی که در شورا عضو هستند و خودشان رأی می دهند باید هر چند ماه یا یکسال یکبار، به شورا گزارش بدهند امّا این کار را نمی کنند. نه اجرا می کنند نه گزارش می دهند. آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی قرارگاه فرماندهی است؟ قرارگاه فرماندهی بدون فرمانبر؟

رحیم پور ادامه داد: برخی اعضای شورا و کسانی که دوستان ما هم هستند کاملاً شخصیت و رفتار دوگانه دارند و ملاحظات شخصی شان بر مسئولیت شرعی و تکلیف قانونی شان می چربد. افکار اعضای شورا هم جهت و قرارگاهی نیست؛ همه شفاف نیستند. برخی عضویت در شورا را یک موقعیت شخصی می بینند نه یک رسالت انقلابی و سنگر مکتبی. در اظهارنظر کردن یا نکردن، ملاحظات شخصی برخی ها غالب است. در شورای عالی انقلاب فرهنگی، از لیبرالِ مذهبی داریم تا محافظه کارِ بله قربان گو، تا کسانی که مکتب و خطّ انقلاب و امام را شناخته اند و می خواهند اجرا کنند، امّا عرضه ندارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما اعضای شورا از هیچ جا بازخواست نمی شویم و کسی به ما نمی گوید شما که ده سال یا بیست سال هست آنجا نشسته اید، دارید چه می کنید. در شورا مصوبات بسیار خوبی داشته ایم که آرشیو شده اند و برنامه عمل قرار نمی گیرند. سه قوّه خودشان شریک تصمیم گیری و تصویب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند ولی کار خودشان را می کنند. رؤسای سه قوه، وزیران مدیران، تقریباً در هیچ یک از بودجه بندی ها و عزل و نصب ها پاسخگوی مصوبات شورا نیستند.

رحیم پور با طرح این سؤال که آیا ما اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مشاور فرهنگی رئیس شورا و منصوب او هستیم؟ گفت: نه! ما هم ردیف او هستیم. رئیس شورا، رئیس جلسه است و از طرف شورا مأمور می شود که اجرا کند. رؤسای سه قوه هم اینطور است. چرا گفته اند سران هر سه قوه در شورا حضور داشته باشند؟ برای اینکه هر سه قوه مصوبات را عمل کنند چون خودشان در جریان تصویب بوده اند.

وی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر می خواهد قرارگاه فرهنگی کشور باشد باید یک دادگاه عالی تشکیل بشود تا کل کسانی که مصوبات شورا را در نهادهای حکومتی رعایت نمی کنند در آن دادگاه بازخواست بشوند. در این سال ها هرچه فکر کردم می بینم راه دیگری وجود ندارد. باید هر کس در این شورای سیاست گذاری و تصمیم گیری و استراتژیست فرهنگ و علم در کشور کوتاهی کند در این دادگاه پاسخ بدهد؛ باید بودجه اش را کم یا قطع کنند؛ باید عزل بشود.

«ما قرارگاه عالی مدیرت ، نظارت و سیاست گذاری و ضامن اجرای آن در کشور هستیم. امّا تفنگ بی گلوله. مصوبات خوب اما در آرشیو. اسناد بالادستی بدون اسناد پایین دستی. اسناد پایین دستی که بر اساس آن عزل و نصب می شود و بودجه ها تقسیم می شود دست جاهای دیگر و کسان دیگری است و آن ها پاسخگو نیستند.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه رهبر انقلاب اخیراً به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفتند که من در پیشگاه خدا با شما اعضای شورا احتجاج می کنم که من شما را شناختم و برای این کار گذاشتم امّا کوتاهی کردید، گفت: ما هم اینجا پیشنهاد می کنیم که این وضعیت که بخواهیم شاهد بی نظمی و عدم شفافیت و عدم پاسخگویی در موسیقی، سینما، تئاتر، نشر کتاب، فضای مجازی بی شناسنامه و… باشیم نباید ادامه پیدا کند و سران سه قوه و مسئولین نهادها و وزرا و وکلا و مسئولین نهادهایی مثل سازمان تبلیغات، صداوسیما و سایر نهادها که منصوب مستقیم رهبری هستند و معاون رئیس جمهور که مسئولیتش تنظیم بودجه است- و اصلا علت حضورش در شورا این است که اگر مصوبه ای بار مالی دارد و خلاف قانون است همانجا بگوید، نه اینکه تصویب بشود و بیندازند دور- یا باید بگویند مصوبات شورا نادرست بوده و خلاف قانون بوده یا باید اجرا کنند؛ با حیثیت رهبری و جمهوری اسلامی و با حقوق فرهنگی و آموزشی و علمی مردم بازی نکنید.

رحیم پور ادامه داد: چند روز پیش در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی همین دعوا و جرّ و بحث شد که چرا مصوبات شورا را می برید در دفتر رئیس جمهور معطل می گذارید و چرا دستورات سازمان ملل را یکی یکی؛ بی صدا و با صدا اجرا می کنید و بعد می گویید قبلاً رونوشت دادیم به شما؟ نه سند ۲۰۳۰ به شورا آمد و نه موارد متعدد دیگر. کنوانسیون کودک را اجرا می کنند و نمی گویند بار مالی دارد. سند شورای انقلاب فرهنگی در همین باب را از سال گذشته نگه داشته اند. این موارد یکی دوتا نیست. این تفکر غرب زده و غرب پرست؛ این تفکر ما نمی توانیم وآن ها می توانند؛ این تفکر «به آن ها بهانه ندهیم» و رعیت شان باشیم، از «میرزا ملکم خان» تا امروز با شدّت و ضعف وجود دارد ولی ما باور نمی کردیم در چهلمین سال جمهوری اسلامی در حکومت جمهوری اسلامی کسانی را در سه قوه داشته باشیم که اینطوری فکر می کنند.

سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران با بیان اینکه رئیس جمهور در قبال شورای عالی انقلاب فرهنگی و اقدامات آن، پاسخگو نیست و سران دو قوه دیگر، کلاً صورت مسأله را پاک کرده اند و در جلسات شرکت نمی کنند، گفت: از دبیر شورا خواستم تا گزارشی را در اختیار من قرار بدهد تا در نمازجمعه ارائه کنم و کتابچه مهمی به من دادند که فرصت نمی کنم محتوای آن را مطرح کنم و اگر دوستان مایل بودند، در فرصتی دیگر آن را شرح خواهم داد.

رحیم پور افزود: چند صد مصوبه بسیار خوب شوارا داشته است که اگر اجرا بشود بسیاری از مشکلات حل می شود.

وی با بیان اینکه دولت ها غالباً مقید نیستند در چارچوب سیاست های مصوب شورا عمل کنند، تصریح کرد: ما ابزار تشویق و تنبیه؛ مخصوصاً به لحاظ اختصاص بودجه به دستگاه ها نداریم. نظام برنامه ریزی کشور، در موارد زیادی از مصوبات شورا تبعیت نمی کند و محل نمی گذارد و فقط تأیید می کنند. همه می گویند اسناد بالادستی انشاءهای خیلی قشنگ و اهداف عالی و نورانی هستند، اما حلقه وصل آن ها با اسناد پایین دستی در بسیاری موارد، وجود ندارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بسیاری از اسناد از جمله الگوی پیشرفت پنجاه ساله که اخیراً رهبر انقلاب ابلاغ کردند، همه این ها از دل قانون اساسی است. ما بهترین اسناد بالادستی در جهان را داریم امّا اسناد پایین دستی اش کجاست؛ در نظام برنامه ریزی کشور کجاست و تصمیمات و سیاست گذاری و در برنامه ها جاست؛ به خصوص در حوزه فرهنگی؛ حالا در حوزه آموزش و علم و فن آوری گاهی هست.

«در حوزه فرهنگی، سند مهندسی فرهنگی که نزدیک به یک سال وقت شورا ی انقلاب فرهنگی را گرفت، هنوز یک جلسه از سوی سه قوه برای اجرای آن برگزار نشده است؛ باور می کنید؟ هنوز جلسه نخست را برای اجرای این سند برگزار نکردند؛ فقط گفتند به به؛ خیلی سند خوبی است!»

رحیم پور با بیان اینکه برخی می گویند شورای عالی انقلاب فرهنگی بحران مشروعیت یا قانونی دارد و جایگاهش کجاست، خاطرنشان کرد: از همان اول سال ۵۹ که امام دستور داد ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل بشود آنجا گفت که ضرورت انقلاب فرهنگی اولاً امر مستمری است و این انقلاب تا همیشه است؛ اصلاحات انقلابی. البته انقلابی بودن به معنای دست پاچه بودن نیست. هرچیزی در سطح خودش اما با اراده انقلابی؛ نه شک در انقلاب و اصول انقلاب و نه اینکه بعد از چهل سال کسانی را در سه قوه ببینیم که دارند حرف های ابتدای دهه شصت امثال بازرگان و بنی صدر و لیبرال های مذهبی را در سیاست خارجه، فرهنگ، عدالت اقتصادی تکرار می کنند و دوباره همان دعوا ها مطرح می شود و فقط آدم هایش عوض شده اند. این ارتجاع وبازگشت به عقب است.

وی ادامه داد: مگر هر چهل سال یک بار باید از صفر شروع کرد و دوباره در قانون اساسی تردید کرد؟ آن هم توسط کسانی که سی چهل سال پیش خودشان آدم های درجه دو و سه جبهه انقلاب بودند و همین حرف ها را زدند که مشهور شدند و حالا که به جایی رسیدند و وقتی قدرت را در دست گرفته اند در همان حرف ها تشکیک کنند.

«امام همان موقع گفت این انقلاب فرهنگی خواست این ملّت و یک ضرورت اسلامی است؛ ملّت و دانشجویان و خانواده های شهدا نگرانند. پایبندها به اسلام خوف دارند فرصت از دست برود و کار مثبتی نکنید و فرهنگ رژیم شاه و فرهنگ غرب پرست دوباره تجدید صورت کند با ظواهر مذهبی. امام می گوید دانشگاه در خدمت استعمار نباید در خدمت آن ها بماند. امام صریحاً می گفتند اگر در انقلاب فرهنگی تسامح کنید، خیانت بزرگ به اسلام و انقلاب است.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: من به شما بگویم که این تسامح سال هاست که دارد صورت می گیرد. در دهه های قبل هم کم و بیش داشته ایم.

رحیم پور یاد آور شد: شورای عالی انقلاب فرهنگی سال ۶۳ تشکیل شد و امام گفت وظیفه شورا این است که انقلاب بارور بشود. اگر این شورا نباشد و درست عمل نکند این انقلاب بارور نخواهد شد. رهبر انقلاب سال ۹۲ می گوید فرهنگ حاشیه و ذیل اقتصاد و سیاست نیست؛ اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل فرهنگ هستند. ایشان گفتند شورای عالی انقلاب فرهنگی، قرارگاه مرکزی فرهنگ کشور است و باید سیاست گذاری کند. صریح گفتند کار شما فقط سیاست گذاری هم نیست؛ باید دنبال ضمانت اجرا باشید؛ از طریق رؤسای سه قوه و به خصوص رئیس جمهور و رئیس مجلس.

وی خطاب به مسئولان سه قوّه گفت: مشروعیت ندارید اگر در راستای قانون اساسی عمل نکنید.

رحیم پور با اشاره به سخنان سال ۹۰ رهبر انقلاب مبنی بر اینکه دایره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی خیلی وسیع تر از دانشگاه و آموزش و پرورش است و در حوزه فرهنگ کل جامعه و در همه ابعاد باید پاسخگو باشید، تصریح کرد: خیلی خب؛ پاسخگو باشیم. به نظر من تک تک اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را بیاورید و بگویید در این سال ها چه اختیاراتی داشتنید و چکار کردید.

وی با بیان اینکه رهبری یکی از وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی را طراحی شیوه های اجرایی تصمیم ها در حوزه استراتژیک دانستند، تصریح کرد: چه کسانی مانع هستند؟ چه کسانی اصلاً به این مسئولیت عمل نمی کنند؟ سال ۸۶ رهبری به شورا اعلام کرد که باید سازوکارهای لازم را برای هماهنگی و مدیرت کلان دستگاه های فرهنگی در اسرع وقت تدوین کنید؛ به ابعاد جدید تهاجم فرهنگی توجه کنید. باید برنامه ریزی قدرت های سلطه گر را در استقاده از روش ها و ابزارهای نو بفهمید که می خواهند انقلاب را از ریشه بردارند.

رحیم پور افزود: رهبری به شورا دستور داد تا جبهه فرهنگی انقلاب را در برابر جبهه فرهنگی معارض و ضد اسلام و انقلاب ساماندهی کنید؛ به خصوص در عرصه ترویج مفاسد اخلاقی. خب مسئولینی که فضای مجازی دست شان است بیایند جواب بدهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره راه حل عملیاتی شدن مصوبات شورای متبوع خود گفت: یک راه این است که یا اعضای حقوقی شورا و در رأس آن ها سران قوه بیایند صریح اعلام کند که از این به بعد مصوبات شورا را به این دلایل عمل نمی کنیم یا به این دلایل عمل می کنیم. یک راه دیگر این است که اعضای حقیقی شورا استعفا کنند و به محضر رهبری بگویند این مسئولیت شرعی که به عهده ما گذاشته اید تا شورای عالی انقلاب فرهنگی را تبدیل به قرارگاه کنیم، توانش را نداریم.

رحیم پور با بیان اینکه مشکل از سطوح پایین حکومت نیست و مشکل در سطوح بالای حکومتی و در خود رؤسای سه قوه است، در پاسخ به شعار یکی از حضّار که وی را «اباذر زمانه» نامید، گفت: من اباذر نیستم؛ من صحبت های رهبری را می گویم؛ رهبری ابوذر زمانه است که می گوید و حتی کاری که دیگران باید بکنند را به عهده می گیرند و کسی پاسخگو نیست.

وی ادامه داد: رؤسای سه قوه باید بگویند که وقتی رهبری ۸۱ می گویند مصوبات شورا باید ابلاغ و اجرای آن توسط رئیس جمهور تضمین شود، چرا عملی نمی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این سخن رهبر انقلاب که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باید سریع ابلاغ بشود، گفت: رؤسای دولت ها در همه دوره ها به خصوص دوره فعلی بسیاری از مصوبات را ابلاغ نکرده اند.

رحیم پور با بیان اینکه کسی حق ندارد صدتا صدتا دانشگاه و پژوهشگاه وابسته به دستگاه های حکومتی ایجاد و بعد چندصدتا چندصدتا تعطیل کنند، گفت: اینها باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.

وی، یکی از وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی را مدیرت کلان و هدایت کل دستگاه های فرهنگی آموزشی و پژوهشی و رسانه های کشور دانست و گفت: این ها را باید از شورا بخواهید ولی اختیارات هم باید به شورا بدهید. کسانی که امکانات و رسانه و پول های بیت المال در اختیار دارند، باید کنار شورا باشند؛ همه هم در شورا هستند و خودشان رأی می دهند و تصویب می شود اما بیرون که می روند مثل اینکه دوشخصیتی هستند و کار خودشان را می کنند.

رحیم پور، حمایت از نظریه پردازی و مناظره در حوزه و دانشگاه را یکی از طرح هایی دانست که وی یکی از پیشنهاددهندگان اصل آن بوده و گفت: از شورای مدیرت حوزه ها جواب بخواهید که چکار کردید با این مصوبات؟ مدیریت حوزه های علمیه و دانشگاه ها پاسخ بدهند. ده ها هزار طلبه با استعداد در اختیار مدیریت حوزه های علمیه و مدرسین حوزه هاست؛ چهل سال از انقلاب می گذرد شما که نباید حرف های چهل سال پیش را به ما تحویل دهید؛ چهل سال قبل همین بهانه ها را می آوردید.

«وظیفه سیاستگذاری برای تعیین سهم اعتبارات فرهنگی و پژوهشی و تعیین اولویت هزینه کرد اعتبارات در برنام های پنج ساله و بودجه سالیانه از وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ امّا مگر اصلا در زمان تدوین بودجه از شورا سؤال می کنند؟ شورای عالی انقلاب فرهنگی باید برنامه های توسعه فرهنگی، علمی و اجتماعی کشور را دائم ارزیابی کند؛ از شورا و دبیرخانه اش بپرسید که ارزابی کرده اید؟ نتیجه اش چه بوده؟»

وی با بیان اینکه تک تک مسئولین باید در قبال وظایف شان پاسخ بدهند و نمی شود کلی گویی کرد، گفت: همه چیز را که نباید به پای اسلام و انقلاب گذاشت. می گویند ولی فقیه باید پاسخ دهد؛ بله، ولایت فقیه باید پاسخگو مسئولیت های خودش در حدود اختیارات خودش باشد، اما وقتی مسئولیتی به ما سپرده شده، ما باید جواب بدهیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی طراحی سازوکارهای مناسب برای نظارت بر اجرایی شدن مصوبات، را یکی از وظایف شورا دانست و گفت: کدام نظارت و با کدام اهرم؟ چه کسی به ما جواب می دهد؟ چه کسی محل می گذارد؟ همان هایی که عضو شورا هستند و مسئولیت دارند جواب نمی دهند و وقتی از آن ها سؤال می پرسی یا انتقاد می کنی پاسخت را با متلک می دهند.

«یکی از وظایف شورا این است که برنامه های توسعه علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور را دائماً ارزیابی کند. مدیریت فعالیت فرهنگی، علمی خارج از کشور را در رایزنی های فرهنگی مدام ساماندهی کند و در ارتباط با آن ها سیاست گذاری انجام دهد. امّا آیا رایزنی های فرهنگی، تحت کنترل شورا هستند و به این شورا جواب می دهند؟! آیا سفارتخانه ها پاسخگو هستند و اصلاً آیا وزارت خارجه کاری به شورا دارد؟»

وی ادامه داد: صدا وسیما باید هر سال بابت عملی کردن مصوبات شورا پاسخگو باشد، امّا آیا این کار را انجام می دهد؟ ما باید پیوست فرهنگی برای تمام طرح های ملّی و کلان اقتصادی عمرانی و صنعتی کشور تصویب کنیم. کدام طرح کلان را به شورا می آورند تا پیوست فرهنگی آن را ارائه دهیم بعد هم بیایند جواب دهند که ما چقدر به پیوست ارائه شده توسط شما عمل کردیم.

سیاست گذاری برای بازبینی و تحول محتوایی رشته های علوم انسانی و اجتماعی را یکی از وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: هیئتی برای این کار تشکیل شد. آقایان فاضل و استاد بیایند جواب بدهند؛ ۹ سال گذشت، در حوزه علوم انسانی چه کردند و با چه موانعی روبه رو بوده و هستند.

رحیم پور سخنان خود را اینطور پایان داد: از شما، رسانه ها و خواص حوزه و دانشگاه خواهش می کنم از همه کسانی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت حقیقی و حقوقی دارند، بخواهید که چه چیزهایی را تصویب کرده اند و بر سر مصوبات چه آمده و مدیریت های اجرایی چه چیزهایی را اجرا کردند و چه مصوباتی را اجرا نکردند و چرا. آماده هستم فحش های جدید را بشنوم و تحمل کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.