حجت الاسلام قاسم روانبخش:
حقوق بگیران نجومی باید مثل عناصر ضدانقلاب محاکمه شوند

0 ۱۶۱

حجّت الاسلام قاسم روانبخش؛ کارشناس مسائل سیاسی و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری فارس، ضمن ریشه یابی پدیده نجومی بگیران به تحلیل روند شکل گیری آن پرداخت و نکاتی را خطاب به دستگاه قضایی مطرح کرد.

وی با اشاره به خدمات چشمگیر انقلاب اسلامی، گفت: هر کس به اطراف خودش نگاه کند، پیشرفت های عظیم را می بیند؛ چه در عرصه های علم و فن آوری، چه عمران و آبادی و چه در بالا بردن سطح رفاه مردم از لحاظ خوراک و بهداشت و درمان و…

عضو مؤسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: گذشته از اقداماتی که در این دولت انجام شده و باعث به هم ریختن وضع زندگی مردم شده، در طول این ۴۰ سال همواره وضعیت رفاه مردم، روبه رشد بوده است.

روانبخش به نارضایتی موجود در بین مردم، علی رغم خدمات انجام شده اشاره کرد و با بیان اینکه یکی از علل این نارضایتی، شکاف طبقاتی است، خاطرنشان کرد: از زمان آقای هاشمی متأسفانه این وضعیت به وجود آمد و وقتی که دموکرات ها روی کار آمدند نگاه شان این بود که باید این شکاف طبقاتی ایجاد بشود؛ لذا کتابی هم که فرامرز رفیع پور تحت عنوان «توسعه و تضاد» به رشته تحریر درآورد، موجب ناراحتی بسیاری از آقایان شد.

عضو جبهه پایداری خاطرنشان کرد: نکته مهمی که در آن کتاب وجود داشت این بود که دولت هاشمی دارد نمایش اشرافی گری می دهد و اشرافی گری را به نمایش می گذارد؛ مانند اینکه شما در داخل منزل خودتان کباب درست کنید و کسی هم متوجه نشود؛ امّا یک زمان دیگر، همین کباب را داخل حیاط منزل درست کنید و در حالی که همسایه ها نون و پنیر می خورند، بوی کباب به مشام همه برسد.

روانبخش با بیان اینکه در دوره هاشمی شکاف طبقاتی عمیق شد و اشرافی گری به نمایش گذاشته شد، تصریح کرد: علاوه بر این، اشرافی گری ترویج شد و این باعث شد که همواره توده های مردم نسبت به آن طبقه بالا که عمدتاً هم در دولت و مجلس بودند بگویند چرا آن ها دارند و ما نداریم. همین باعث شد طبقه نوکیسه ها رشد کند و کسانی که تا دیروز وضع خوبی نداشتند به آلاف و الوف رسیده بودند. این ها سبب نارضایتی مردم شده و می شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه در این دولت که دولت کارگزاران است همان وضعی که در دولت هاشمی بود ادامه پیدا کرد و شکاف طبقاتی افزایش یافت، ادامه داد: مثلاً ضریب جینی که در زمان شاه تقریباً پنجاه درصد بود با تلاش های انقلاب، در دولت قبل به حدود ۳۴ درصد رسید و در یکی دو سال اخیر، بالا رفته و شکاف طبقاتی بیشتر شده است.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری یکی از عوامل ایجاد شکاف طبقاتی را حقوق های نجومی دانست و افزود: عده ای حق خودشان می دانند که حقوق های کلان بگیرند؛ مثلاً آقای صالحی اعلام می کند که حقوق من ۳ هزار دلار است؛ این جدا از حق مأموریت هایی است که می گیرند.

«عده ای حقوق های تا دویست میلیون و وام های کلان چندصد میلیونی می گیرند و این بحث ها باعث می شود زندگی شان را به یک زندگی اشرافی تبدیل کنند. خانه های چندهزار متری را در شمال تهران و مناطقی مثل فرمانیه و نیاوران تهیه می کنند که تشریفات خاص شبیه کاخ شاهان دارد. اگر هم از آن ها بپرسید چرا این کار را می کنند، می گوید ما حق داریم و حقوق گرفته ایم، یا اینکه می گویند ژن ما با دیگران فرق می کند و بچه های ما می فهمند و درک دارند امّا بچه های شما نمی فهمند. در واقع برتری خود را یک موضوع خدادادی تلقی می کنند. فرزندان شان را برای تحصیل به خارج از کشور می فرستند بعد می گویند طبیعی است دیگر. عروسی ها و عزایشان فرق می کند. ماشین های آنچنانی سوار می شوند و می گویند حق ما است».

روانبخش با بیان اینکه نمایش اشرافی گری و دریافت حقوق های نجومی، باعث ایجاد نارضایتی مردم نسبت به انقلاب و ارزش های نظام می شود و عده ای تصور می کنند این کار نظام بوده است، تصریح کرد: یکی از کارهای مهمی که دستگاه قضایی باید انجام دهد، برخورد با این عناصر است. مسئله یک موضوع شخصی نیست؛ بحث زیر سؤال رفتن اعتبار چهل ساله نظامی است که با خون صدها هزار شهید به ثمر رسیده است.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو افزود: باید به دیده پدیده های ضد انقلابی با این افراد برخورد کرد و در دادگاه های انقلاب محاکمه شوند. متأسفانه علی رغم تأکیدات مقام معظّم رهبری، و وعده هایی که در برخورد با نجومی بگیران داده شد، مردم در دو سه سال اخیر اقدام ملموسی را مشاهده نکردند و همین روند ادامه دارد و اخیراً آقای صالحی حقوق سه هزار دلاری اش را به رخ مردم می کشد. همچنین اخیراً فیش دیگری از حقوق کلان یکی از افراد منتشر شد و عکس العمل آنچنانی دیده نشد.

روانبخش با بیان اینکه انتظار مردم از دستگاه قضایی این است که با قاطعیت با این افراد برخورد کند، به نامه رئیس قوه قضائیه به رهبر انقلاب و کسب اجازه برای ایجاد دادگاه های ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: مردم فکر می کردند که با تشکیل دادگاه اقتصادی بناست به چنین اموری رسیدگی شود ولی متأسفانه از این دادگاه چیزی بیرون نیامد، جز اعدام دو نفر، که نمی توان آن را تحوّل خاصی تلقی کرد چرا که برخوردهایی از این قبیل، قبلاً هم مشاهده شده است؛ از جمله در ماجرای شهرام جزایری، بابک زنجانی و امیر منصور آریا.

وی افزود: وقتی رئیس قوه قضائیه چنین نامه ای به رهبر انقلاب می نویسد، مردم خوشحال می شوند و می گویند قرار است اتفاقی رخ دهد ولی بعد می بینند در برخورد با کسانی که پول های کلان کشور را تضییع می کنند و وضعیت بازار ارز را به چنین روزی می اندازند، اتفاقی رخ نمی دهد؛ مخصوصاً در ارتباط با برادران برخی مسئولین.

روانبخش اظهار امیدواری کرد که ریس قوه قضائیه نسبت به آثار دادگاه های اقتصادی و تفاوت آن با دادگاه های قبلی برای مردم توضیح دهد و بگوید آیا انتظاراتی که مردم داشتند برآورده شده یا نه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.