حجت الاسلام قاسم روانبخش:
آخوندی ۵ سال همه امکانات دولت را در اختیار داشت و نتوانست کار ملموسی انجام دهد

0 ۳۸۲

حجّت الاسلام قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با اشاره به دو دوره حضور در شورای شهر قم، گفت: ما و همه دوستانی که در شورا بودیم، تلاش می کردیم که شورا را سیاسی نکنیم. به رغم اینکه افرادی که در شورا حضور داشتند گرایش های سیاسی مختلفی داشتند، امّا با هم به توافق رسیدیم که به عنوان کسانی که منتخب مردم هستیم، شهرداری را انتخاب کنیم که در برای حل معضلات شهری توانمند باشد؛ شهر را بشناسد و مدیریت اجرایی قوی داشته باشد.

وی با بیان اینکه نگاه مان به افرادی که به شورا مراجعه می کردند نگاه سیاسی نبود، اظهار داشت: وقتی افرادی که با جناح سیاسی خاصی مشکل داشتند به شورا و شهرداری مراجعه می کردند، تعجب می کردند از اینکه با یک نگاه فراجناحی به مسائل شهری می پردازیم.

روانبخش ادمه داد: درست است که در این دوره، شورای شهر تهران به دست یک جناح سیاسی افتاده است ولی انتظاری که مردم کلان شهر تهران دارند این است که این جناح سیاسی که در درون خودشان هم گرایش های سیاسی حزبی خاصی دارند، اصل اوّل را بر خدمت به مردم قرار دهند و مشکلات زیادی که کلان شهر تهران دارد را حل کنند نه اینکه در داخل شورا فقط نگاه سیاسی وجود داشته باشد و احزاب سیاسی به تسویه حساب بپردازند.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه متأسفانه از زمان روی کار آمدن شورای پنجم، آنچه که مردم شاهد بوده اند بیشتر طناب کشی های سیاسی است، گفت: سعی آن ها این است تا یک نفر مثل آقای هاشمی از شورا خارج نشود تا مبادا یک نفر از جریان اصول گرا وارد شورای شهر بشود. این برای آن ها تبدیل به یک اصل می شود که به هیچ وجه عضو علی البدلی وارد شورا نشود؛ البته اگر جای مهدی چمران یک نفر از دوستان خودشان علی البدل بود، مانع خروج هاشمی از شورا نمی شدند؛ و این نگاه کاملاً سیاسی است.

روانبخش، تلاش ها برای استثنا کردن محمّدعلی افشانی از قانون منع به کارگیری بازنشستگان را نیز در راستای سیاسی کاری اعضای شورای شهر دانست.

وی با اشاره به گزینه های مطرح برای شهرداری تهران، گفت: برخی از این افراد، امتحان های خود را در جاهای دیگر پس داده اند؛ مثلاً اگر آقای آخوندی توان کار داشت، در وزارت مسکن و شهرسازی این کار را انجام می داد. وقتی ایشان پنج سال در آن جا تکیه زده؛ همه امکانات دولت هم در اختیار او بوده ولی هیچ حرکت ملموس و محسوسی در این وزارتخانه دیده نشده، چطور می تواند در شهرداری کار کند؟

روانبخش با اشاره به وعده آخوندی در بدو حضور در وزارت مسکن و شهرسازی در ارتباط با ایجاد مسکن اجتماعی گفت: آخوندی، مسکن مهر را قبول نداشت و آن را مزخرف می دانست و قرار بود به جای آن، برای فقرا مسکن اجتماعی بسازد. فکر می کنم مردم ایران بعد از گذشت پنج سال دوست داشته باشند یک نمونه از این مسکن اجتماعی را در یک نقطه ای از کشور ببینند؛ متأسفانه یک مصداق آن هم دیده نشد.

وی ادامه داد: تنها کاری که کردند این بود که برخی مسکن های نیمه کاره را تمام کردند ولی در بخش مسکن هیچ موفقیتی به دست نیامد. در راه و حمل و نقل عمومی هم موفقیت خاصی نداشتند و بیشتر جنبه های شعاری بود. می گفتند هواپیما خریده ایم و قرارداد هواپیما بسته ایم و تعاریفی که روحانی از ایشان انجام می داد که بدون پول، ناوگان هوایی کشور را دارد راه می اندازد و سخنانی از این قبیل ولی همه شعار بود و هیچ اتفاقی نیفتاد.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی سابق بدون سر و صدایی، بیش از ۱۰۰ هواپیما را وارد کشور کرد، گفت: در دورانی که ما در تحریم بودیم، وی ناوگان کشور را فعّال کرد.

روانبخش به حوادث متعددی که در دوره وزارت آخوندی رخ داد اشاره کرد و گفت: متأسفانه مجلس هم با حمایت های رئیس مجلس و رئیس جمهور، به ایشان جایزه می داد و رأی بیشتری به او می داد. ولی اگر از مردم بپرسید توانمندی ایشان در این وزارت چه بود، کسی نمی تواند موردی را نشان دهد.

وی با بیان اینکه جنبه های سیاسی کار آخوندی و نظریه پردازی های سیاسی اش بیشتر از جنبه های عمرانی است، تصریح کرد: حق مردم تهران خیلی بالاتر از این است که شهر آن ها به چنین فردی تحویل داده شود.حق مردم تهران نیست که شهرشان تبدیل به آزمایشگاهی بشود که افرادی بیایند چند روزی مدیریت خود را به نمایش بگذارند و بروند در حالی که این همه مشکلات در کلان شهر کشور وجود دارد و پایتخت به عنوان آبروی جمهوری اسلامی، در معرض دید کسانی است که وقتی وارد آن می شوند نباید چنین معضلاتی وجود داشته باشد.

روانبخش ادامه داد: جدا از اینکه جناح سیاسی ما به اعضای شورای شهر تهران می خورد یا نه؛ توصیه ما به آن ها این است که کلان شهر و پایتخت کشور انقلاب اسلامی را تبدیل به آزمایشگاهی برای نشان دادن مدیریت افراد و برای طناب کشی های سیاسی درون جناحی یا بیرون جناحی نکنند.

وی، سوگندی که اعضای شورا در روز اول آغاز به کار خود، یاد کرده اند را یادآور شد و تصریح کرد: اعضای شورای شهر تهران بار دیگر به سوگند خود مراجعه کنند و به سراغ افراد توانمندی بروند که در شأن اداره پایتخت کشور باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.