آیت الله علم الهدی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی:
با موسیقی مشکلی ندارم، مساله ام ابتذال است/ مشکل اصلی ما با جریان قدرت و ثروت است

0 ۱۵۶

طرح ضیافت رضوی این روزها در مشهد مقدس با حضور جمعی از دانشجویان در حال برگزاری است؛ طرحی که در هر دوره یک هفته ای آن نزدیک به ۵۰۰ نفر از فعالان دانشجویی از دانشگاه های سراسر کشور در آن شرکت می کنند و علاوه بر برنامه های آموزشی، فرهنگی، برنامه هایی دیگر با حضور مادران و همسران شهدا و برخی چهره هایی که برای دانشجویان محبوبیت دارند و… برای این دانشجویان در نظر گرفته شده است. یکی از برنامه های اخیر این طرح در دوره ششم پرسش و پاسخ صریح دانشجویان با آیت الله سیداحمد علم الهدی امام جمعه مشهد بود، که متن کامل این پرسش و پاسخ را در ادامه می خوانید:

به اندازه ۳ تا جوان، من پیرمرد کار می کنم
دوست داریم بدانیم که حاج آقا روزی چند ساعت کار می کنند و آخرین کتابی که خوانده اید چه بوده است و چقدر تلویزیون نگاه می کنید و آیا سریال ها را دنبال می کنید؟
ما هر وقت با جوان ها برخورد می کنیم در ابتدا این سوال را می کنند. علت این است که واقعا جوان ها ما را که می بینند، مثل اینکه یادشان نمی آید با یک پیرمرد روبه رو هستند، جوانی خودشان را در نظر می گیرند و سوال هایشان هم سوال های جوانی است. شما خواهران و برادران نمی توانید یک پیر را درک کنید و پیر نیستید، اما ما جوان را می توانیم درک کنیم، چون یک روزی جوان بودیم و می فهمیم جوانی چیست؟ ولی شما نمی دانید پیری چیست؟ چون در عمرتان پیر نبودید. من چون جوانی را درک می کنم و دوران جوانی را گذرانده ام، تقریبا کار روزمره خودم را با کار یک جوان بین ۲۵ تا ۳۰ ساله تقسیم می کنم، می بینم به اندازه سه تا جوان، من پیرمرد کار می کنم. کار روزمره ام از نظر فعالیت های اجتماعی، جوابگویی مراجعات، مطالعه بولتن ها و جریان های اطلاعاتی که ما را در جریان وضع روز، چه در مسائل داخلی و چه در مسائل خارجی قرار می دهد و به اضافه مطالعاتی که برای سخنرانی ها و برای خطبه های نمازجمعه و برنامه ها انجام می دهیم و جوابگویی مراجعات و جلسات و… روی هم رفته اگر از نظر کمیت و کیفیت ارزیابی کنم، شاید به اندازه کار سه تا جوان در شبانه روز باشد.

بنده اگر وقت زیاد بیاید، مقید هستم که فیلم ببینم و عمدتا هم، همین سریال های تلویزیونی را مقیدم تا آنجایی که بتوانم ببینم و حتی شاید نتوانم یک سریال را تا آخرش ادامه بدهم، چون فرصت نمی کنم. ممکن است وقتم کم بیاید، ولی از مدت مدیدی قبل مقید بودم. چون بنده در ابتدای جوانی ام کشور را فسق و فجور گرفته بود و دوره طاغوت بود و امکاناتی برای ما فراهم نبود، آنچه در عرصه هنر وجود داشت، همه اش مخالفت با دین و مخالفت با انقلاب و مخالفت با اسلام بود، ما هیچ بهره ای نداشتیم. ولی در همان زمان بنده، دوران جوانی (قبل از ۲۰ سالگی) دنبال نوشتن بعضی پی اس های تئاتر بودم که در پی اس نویسی در آن زمان دست داشتم. منتها آن زمان در عرصه هنر امکاناتی برای ما فراهم نبود، ما جا نداشتیم و از الطاف خفیه پروردگار این بود که ما آن روز، وارد عرصه هنر نشدیم، چون در خیلی از موفقیت هایمان ممکن بود با آن وضعیت عقب بمانیم.

دانشگاه امام صادق شعبه هاروارد بود
حتی بعضی از نوشتارهای من در دوره جوانی ام، تقریبا از یک جریان به اصطلاح رمانی شروع می شد. نوشتارها و کتاب آن زمان هم موجود است و چون از یک طرف در عرصه مبارزه بودیم و همه شما می دانید مبارزه، وضعیتش فرق می کند که طبیعی است که آدم در یک فضایی قرار می گیرد و حرکت ها جدی تر است و در عرصه مبارزه، آن فضای لطیف، ذوقی و هنری برای انسان دیگر مهیا نیست. طبیعی است در آن فضا تا اندازه ای کنده شدیم و در آن فضا قرار نگرفتیم. اوایل پیروزی انقلاب بنده کمیته چی و مسئول کمیته منطقه ۱۰ تهران بودم که در آن زمان یکی از پرماجراترین کمیته ها بود. شاید در بعضی خاطرات برای شما گفته شده باشد که مخصوصا در درگیری با منافقین که ما در جبهه اول، مبارزه می کردیم و خیلی از مسائل، درگیری ها و مشکلاتی که با جریان های انحرافی آن زمان ازجمله قصه بنی صدر پیش آمد و منشأ آن کمیته بود که بعد از آن هم ما دانشگاه امام صادق(ع) را در سال ۶۱ راه اندازی کردیم. ولی این موضوع را برای شما برادران جوان می گویم؛ وقتی انسان وارد انقلاب شد، باید انقلابی کار کند. نمی خواهم بگویم آدم انقلابی ای هستم، چون شاید خود من وضعم با آن زمان فرق کرده است. در پنجم شهریور سال ۶۱ بنده به اتفاق آیت الله باقری کنی (اخوی بزرگ مرحوم آیت الله مهدوی کنی) و (خدا رحمت کند) حاج سیدحسین مصطفوی که یکی از علمای تهران بودند، ما سه نفر وارد دانشگاه امام صادق(ع) شدیم که اینجا شعبه هاروارد بود و از آمریکایی ها گرفته شده بود و ملکیت آن برای خاندان شاه بود و مصادره و در اختیار ما گذاشته شده بود. از دوران استقرار شعبه هاروارد در اینجا، یک نگهبان سیبیل کلفتی که دم در می ایستاد، یک جمع داری هم بود که خدا بیامرزدش آدم خوبی بود و از همان دوران مانده بود. یک باغبانی هم بود که به او مش ممد می گفتند، هفت باغبان در اختیارش بود و رئیس باغبان های آنجا بود. یک تلفنچی بود که او به اندازه یک کامپیوتر فقط شماره حفظ داشت و خیلی آدم واردی بود.

اولین کنکور را برگزار کردیم
در پنجم شهریور ما سه آخوند به این دانشگاه وارد شدیم و با این وضع قرار شد دانشگاه را راه اندازی کنیم. اولین کنکور سراسری بعد از انقلاب فرهنگی، قبل از اینکه دانشگاه تشکیل شود را در شانزدهم مهر همان سال برگزار کردیم. یعنی از پنجم شهریور تا ۱۶ مهر، در ۴۰ روز دانشگاه را راه اندازی و چارت آن را تهیه کردیم و امکانات دفتری اش را به راه انداختیم و تمام مقدمات برگزاری کنکور را تدارک دیدیم و چون جای کنکور آنجا نبود، در دانشگاه علم و صنعت کنکور را برگزار کردیم.

چون کمیته چی بودیم و خواستیم دانشگاه را راه اندازی کنیم و زمان انقلاب و حرکت های انقلابی بود، بنده به دوستانم می گفتم که ما باید به جبهه برویم و آمدیم اینجا. آمدیم اینجا که کاری کنیم که خدا رحمت کند مرحوم آقای مهدوی کنی فرمودند این جنگ به پیروزی می رسد، ما که در جنگ شکست نمی خوریم. آن روزی که جنگ به پیروزی برسد، این کشور باید اداره شود، این درس خوانده های آمریکا و اروپا بیایند کشور را اداره کنند؟ آنها برای ما کشور را اداره نخواهند کرد. ما باید نیرو برای انقلاب خودمان پرورش دهیم تا وقتی جنگ تمام شد، نیروی ما به بازار کار برسد. عینا هم همین اتفاق افتاد. دقیقا در سال ۶۷ که امام قطعنامه را قبول کردند، سال ۶۸ اولین گروه ما فارغ التحصیل شده و جذب جریان های نظام شدند؛ یعنی باید با سرعت جوری کار می کردیم و نیرویی تربیت می کردیم که با زیربنای شناخت و معرفت اسلامی، در عرصه کار قرار بگیرند و نظام را اداره کنند و به خاطر آنهایی که به جبهه می روند و شهید می شوند، خون آنها پایمال نشود. ما باید مثل آنها، اینجا باشیم و کار کنیم.

هیچ امکاناتی نداشتیم
این به طور کلی مفهوم کار انقلابی است. شما دانشجو هستید و بعضی از آقایانی که مدیر و مسئول دانشگاه هستند می دانند که دانشگاه چیست. ما در آن سال از پنجم شهریور تا ۱۶ مهر، ۴۰ روزه یک دانشگاهی را که قبلا سنخیتی با نظام دانشگاهی و ماهیت دانشگاهی نداشت، راه انداختیم، تا جایی که کنکور برای گزینش دانشجو برگزار کردیم و تمام این کارها ظرف ۴۰ روز انجام گرفت. اما اگر بخواهیم امروز عزیزان مسئول ما و جریان های کارآمد ما وارد کار جهادی و کار انقلابی بشوند تا اینجا می شود کار انقلابی کرد. تازه امروز که همه امکانات برای ما فراهم است، آن هم در زمانی که جنگ بود، دوران دفاع مقدس بود، هیچ امکاناتی نداشتیم، هیچ بودجه ای نداشتیم و امکانات اقتصادی و اجتماعی نداشتیم و همه نیروهای ما درگیر جبهه بودند در آن زمان، آن طور کار شد. در این زمان که همه نیروها آزادند، همه امکانات در مملکت وجود دارد، اگر ما بخواهیم وارد فعالیت جهادی و انقلابی بشویم، به خاطر ارز و سکه، مملکت این طور به خاک و خون کشیده می شود. آیا این واقعا قابل تصور است؟

این موضوع را عرض کردم برای اینکه ببینید وضع امروزمان در چه شرایطی است و چه جور باید باشیم. انشاءالله شما جوان ها انقلابی هستید و با جهاد و انقلاب کار مملکت را درست می کنید.

میانگین مطالعه ام برای نمازجمعه چهار ساعت است
آخرین کتابی را که مطالعه کردید، بفرمایید چه کتابی بوده است.
مطالعاتم براساس کتاب نیست، بلکه براساس موضوع است. بنده اگر بخواهم سخنرانی کنم، مطالعه می کنم و مطالعاتم موضوع محور است و کتاب محور نیست. بنده از امکانات دیجیتالی که شما جوان ها استفاده می کنید، نمی توانم استفاده کنم. لذا ما باید مطالعه کنیم و کتاب بخوانیم. مثل شما که به فضاهای مجازی و دیجیتالی مراجعه می کنید، من نمی توانم استفاده کنم. من اگر بنا شد پنج دقیقه با این مسائل سرگرم شوم، سرم درد می گیرد و به طور کلی اعصابم به هم می ریزد و من با همان کتاب مانوسم. بنده برای دو خطبه نمازجمعه میانگین مطالعه ام چهار ساعت است.

۵۶ سال است که من خطیب و سخنرانم، ولی در عین حال برای سخنرانی مطالعه می کنم. بیشتر مطالعاتم موضوع محور است نه کتاب محور.

با موسیقی مخالف نیستم
برخی ورودهای شما را به حوزه های اجتماعی مانند ورود به عرصه موسیقی، برای جبهه انقلاب هزینه زا می دانند. به طور مثال آیا لغو کنسرت در نیشابور، قوچان و… لزومی دارد؟
کسی شیطان را خواب دید که خیلی خوشگل است و قد و قامت رعنا و ابروهایی کشیده و چشم های بادامی دارد. گفت تو اینقدر خوشگل هستی و شیطان هستی، پس چرا عکس تو را اینقدر عوضی می کشند، هرجا عکست هست با نیش های بلند و با یک قیافه بدترکیب می کشند. گفت چه کار کنم، قلم دست دشمن است. حالا حکایت ما، حکایت شیطان شده است.

واقعیت ما منعکس نمی شود. معمولا افراد برحسب مطامع خودشان سعی دارند از ما مطلب منعکس کنند. بنده به هیچ وجه با موسیقی مخالف نیستم، با هنر مخالف نیستم. موسیقی شاخه ای از هنر است و نظر بنده شاید در مسائل موسیقی از نظریه فقهی شاید با خیلی از بزرگان و فقهایی که در مساله موسیقی نظر دارند، خیلی بازتر از نظر دیگران باشد. آن چیزی که مخالفم، ابتذال است. بحث ما این نیست که کنسرت مال موسیقی نیست، الان کنسرت بستر ابتذال است. هر کجا که اجرا می شود، مالامال ابتذال است. کنسرت، مرکز ابتذال است و ما با ابتذال قضیه مخالف هستیم. موسیقی در کشور ما کنسرت کاباره ای است، ولی کنسرت فنی که در کشورهای دیگر اجرا می شود این است که یک نفر یک آهنگی می سازد و می نوازد و یک عده وارد به آهنگ ها هستند و آنها تشخیص می دهند که نقطه ضعف و نقطه قوت آهنگ کجاست و نقد می کنند و درباره آهنگی که آقای آهنگساز ساخته است نظر می دهند؛ به این کنسرت می گویند. بنده حرفم این است که اینجا حرم امام رضا(ع) است، در حرم امام رضا(ع) نباید ابتذال اجرا شود.

مشکل من فقط کنسرت نیست
افرادی که با ما مخالفت می کنند، یک عده موسیقیدان هستند که اصل نقطه هدف ما را نمی دانند، ولی وقتی با ما صحبت می کنند، خودشان قانع می شوند که حق با ماست. عده ای از مخالفان ما یک عده جوان هستند که می خواهند فعالیتی در جهت شادی و عیش و نوش داشته باشند و بنده را ضد آن می دانند و با ما مخالفند، با جوانان مشکلی نداریم.

مشکل اصلی ما با جریان قدرت و ثروت است. آنها دشمن اصلی هستند و همه این افتراها و تخریب ها که در فضای مجازی علیه بنده می شود، آنها انجام می دهند.

این جریان قدرت و ثروت است که می خواهد فعالیت های فسق و فجور را در حرم امام رضا(ع) سرمایه گذاری کند، به خاطر اینکه فکر می کند مشتری اش در اینجا حضور دارد.

لذا مشکل من فقط کنسرت نیست، بلکه مسائل دیگری هم که می خواهند اجرا کنند و مراکز ابتذال و فسق و فجور راه بیندازند، بنده مخالفم. حتی با نوع فعالیت های اقتصادی هم که تا اندازه ای اینجا را بازار کار کالا های خارجی و وسیله ای برای تولید ابزار و کالاهای تجملاتی خارجی کنند، بنده با این هم مخالف هستم. با بعضی از ساخت وسازهای شهری که نتیجه اش این باشد، مخالف هستم. این جریان ها می خواهند بر ثروت خود بیفزایند.

به نظرم اگر نظام و انقلاب هزینه بدهد و یک استان یا یک شهر را با این خصوصیات به عنوان قوه الاسلام کاملا محافظ از همه ابتذال ها و انحراف ها نگه بدارد و فضایی سالم برای مسلمانان و جوانان روشن اندیش در کل کشور باشد، به نظر من این هزینه زیادی نیست که نظام و انقلاب می دهد.

حقوق بازنشستگی دارم
در اخبار بیست و سی اعلام کردید که حقوق نمی گیرید و درآمدی ندارید. پس امرار معاش خانواده تان از کجا تامین می شود؟
بنده حقوق بازنشستگی دارم. بقیه هزینه های ما، هزینه های تشکیلات است که به بنده مربوط نیست و دستگاه های حفاظت ما مربوط به سپاه است و هزینه مربوط به بنده نیست و ماشین بنده هم مال خودم نیست و مال سپاه است. اینها به نهادها مربوط می شود. هزینه شخصی بنده عبارت از شام و ناهار و صبحانه است که یک حقوق بازنشستگی هم زیاد می آید.

یارانه هم می گیرید؟
از اول هم یارانه را نمی گرفتم، چون قبول ندارم.

چرا رفتار سیاسی شما نسبت به دولت های مختلف مثلا آقای احمدی نژاد یا روحانی متفاوت است؟
این کم لطفی است. اتفاقا رفتارم یکسان است. بنده از ابتدای پیروزی انقلاب با تمام دولت ها رفتارم یکسان بوده است و آنجایی که انحرافی در دولت می دیدم، می ایستادم و برخورد و مقابله می کردم و شاید اولین کسی که در قضیه بنی صدر در بین علمای تهران مخالفتش آغاز شد، بنده بودم. چون بنده از همان اول یک آدم صریحی بودم و از کسی توقع نداشتم و چون توقع نداشتم، از همان اول هم با هر انحرافی برخورد می کردم. من از دولت ها حمایت هم می کنم و حمایت ما از دولت نادیده گرفته می شود، اما برخوردهای ما، که برخورد با انحراف است، دیده می شود.

چون صراحت دارم، به عنوان منتقد دولت می شناسند
آقای احمدی نژاد کسی است که بنده برحسب ارتباطی که با ایشان قبل از کاندیداتوری اش داشتم، ایشان خیلی آدم خوب و متدینی بودند و با ما ارتباط داشتند و در موقع کاندیداتوری اش از ایشان حمایت کردم. نه تنها حمایت کردم، بلکه هزینه شدم.

۶ ماه بعد از ریاست جمهوری ایشان که مستقر شدند و رفاقت شان با من خوب بود، اولین کسی که به قصه فرهنگی ایشان در ارتباط با آقای مشایی اعتراض کرد، بنده بودم، با اینکه حمایت زیادی از کاندیداتوری ایشان کردم.

من با دولت سازندگی آقای هاشمی رفسنجانی، دولت اصلاحات، دولت احمدی نژاد و حتی دولت کنونی بنده برخورد یکسانی داشتم. بنده با نقطه های انحرافی دولت در خط سیاست اقتصادسالاری برخورد می کردم.

بنده را چون صراحت دارم، به عنوان منتقد دولت می شناسند، در حالی که بنده موید دولت هستم و خیلی جاها دولت را تایید کردم.

اولین کسی که طرح تحول سلامت را تایید کرد، خودم بودم و اولین کسی که متوجه شد طرح تحول سلامت دچار اشکال شده است، باز هم من بودم. ما که با نظام دشمنی نداریم. الان دولت کارگزار نظام است. من که نمی خواهم با کارگزار دولت دربیفتم.

متاسفانه بینش جامع در جامعه ما نیست، چون یک عده با این حرف ها کاسبی می کنند؛ یا در عرصه سیاست یا در عرصه قدرت خودشان.

با توجه به اینکه حضرتعالی عضو مجلس خبرگان رهبری هم هستید، آیا از عملکرد مجلس خبرگان در شرایط فعلی دفاع می کنید؟ آیا مجلس خبرگان رهبری به مطالباتی که آقا از خود این مجلس داشتند، عمل کرده است؟ آیا تذکراتی در این خصوص به اعضا و همکاران تان در مجلس خبرگان داده اید؟
وظایف مجلس خبرگان مشخص است. مجلس خبرگان وظیفه اش این است که رهبری را نظارت کند به غیر از انتخاب رهبری که وظیفه اش است. نظارت بر رهبری، نظارت بر عملکرد رهبری نیست؛ یعنی چون رهبری ولی است، خبرگان تحت ولی اند و بر ولی خود و عملکرد آن نمی تواند نظارت کند. نظارت بر رهبری نظارت بر بقای شرایط در رهبری است، نه در عملکرد رهبری. ولی ولایت دارد و در عملکردش هم براساس ولایتش عمل می کند.

در اینکه شرایط رهبری حافظاً لدینه، مخالفاً علی هواه، مطیعاً لأمر مولاه، همه اینها در رهبری محفوظ باشد، بر این شرایط نظارت می کند و یک کمیسیون تحقیق هم دارند که بر این شرایط کاملا نظارت می کنند و در نظارت شان کوتاه نیامده اند، نه در این دوره که ما هستیم و نه در دوره های قبل.

خدا رحمت کند آیت الله مهدوی کنی که می گفت نظارت بر رهبری، مصونیت ولایت فقیه است که باید مساله ولایت فقیه را حفاظت کنند تا به وسیله سقوط شرایط در یک مصداق ولی فقیه، اصل ولایت فقیه ضربه نخورد. این کار را خبرگان انجام می دهند و کوچک ترین تنازلی در انجام وظیفه خودشان ندارند.

مقام معظم رهبری به عهده خبرگان گذاشته اند که یک گروه اندیشه ورز تشکیل شود و اصول انقلاب را از اول انقلاب که ۴۰ ساله شده است، بررسی کنند که این معیارها و اصولی که در اول انقلاب اعلام کردند تا حالا کدام عمل شده است و کدام عمل نشده است. کدام ها قوی است و کدام ها ضعیف است و اگر ضعفی در این اصول و اجرای اصول هست، مقصر این ضعف چه کسی است؟ و مقصر را مشخص کنند و پیگیری کنند و بعد از این هم در امتداد اصول انقلاب ناظر باشند. برحسب دستور مقام معظم رهبری گروه اندیشه تشکیل شد و قریب به هفت، هشت ماه که کار را شروع کرده است و با یک سلسله کارگروه هایی که در مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجی، بین المللی و در مسائل فرهنگی تشکیل داده است، با آن کارگروه ها یکایک مسائل از اول انقلاب تا الان را بررسی می کنند و گزارش شان کامل شده است تا به عرض مقام معظم رهبری برسانند و به مردم اعلام کنند. این وظایفی است که باید خبرگان انجام دهد. اما اینکه مسائل اجرایی کشور به هیچ وجه در حوزه وظیفه خبرگان نیست، دخالت خبرگان در مسائل اجرایی هم کار را خراب می کند.

مشکل لاینحل نداریم
با توجه به شرایط کنونی کشور و جنگ تمام عیار دشمنان خارجی و کوتاهی و خیانت برخی نیروهای داخلی می خواستم اعتقادات قلبی و بدون تعارف و بدون سانسور را در مورد آینده انقلاب و آینده مردم جویا شوم.
ما در مشکل اقتصادی گیر هستیم، اما مشکل لاینحلی نداریم. ما بحث اختلاف مان سر دو بینش است؛ یک بینش این است که ما از آرمان های انقلاب تنازل کنیم و بیاییم با آمریکا و اروپا بسازیم، معامله کنیم و مشکلات مان را حل کنیم. یک بینش می گوید که نخیر. با اینها مشکلات مان حل نمی شود. اگر بسازیم، همه چیز ما را می گیرند و ما را بدبخت تر می کنند و بیشتر توی سرمان می زنند و مشکلات مان را هم بیشتر می کنند. ما بیاییم دست مان را روی زانوی خودمان بگیریم و همه چیز هم داریم و حرکت کنیم و به آنها هم بی اعتنایی کنیم و تابع هیچ چیز اینها هم نشویم، این بینش مال آقاست.

بینش اول مربوط به بینش آقایان در دولت است که معتقدند تا با آمریکا و اروپا نسازیم، مشکلات مان حل نمی شود. نه بگویم که اینها خیانتکارند؛ بینش آنها غلط است. اختلاف در مورد این دو بینش است. از این طرف ما در مملکت مشکلی نداشتیم. اینها آمدند خواستند مشکل جوری شود که مقام معظم رهبری تحت شرایط یک فشار داخلی بیایند و بپذیرند که با آمریکا و اروپا معامله کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.