آیت الله مصباح یزدی در دیدار با اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری:
نمی شود شعارهای الهی بدهیم ولی رقیب را به هر نحوی از میدان به در کنیم

0 ۱۴۲

حجت الاسلام والمسلمین محمّدناصر سقای بی ریا، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در گفتگو با فارس جزییات بیانات آیت الله مصباح یزدی، عضو شورای فقهای جبهه پایداری، در دیدار اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی را مطرح کرد.

مشکلات کشور ما، در سایر جوامع نیز وجود دارد
وی اظهار داشت: علامه مصباح یزدی، مطالب خود را در قالب چند سؤال مطرح کردند. سؤال نخست این بود که آیا مشکلات ما، از قبیل تحریم، تورم و بیکاری از یک طرف و سوءاستفاده از بیت المال، رانت و رشوه خواری از طرفی دیگر، فقط مربوط به کشور ایران است یا کشورهای دیگر هم بحران های مالی و اقتصادی و فسادهای اخلاقی و سوءاستفاده از مقام وجود دارد؟

وی با بیان اینکه از دید آیت الله مصباح، در اغلب کشورها، این موارد وجود دارد و در برخی جاها، بسیار شدیدتر است، افزود: ایشان، رئیس جمهور برزیل را مثال زدند که به هشت سال زندان محکوم شده است و حالا سخن از کاندیداتوری او، برای دور بعدی انتخابات مطرح می شود و عجیب اینکه طبق قانون، اگر وی کاندیدا بشود، پرونده اش مسکوت می ماند و چنانچه رأی بیاورد، پرونده، تا پایان دوره ریاست جمهور مسکوت می ماند.

رئیس جمهور ما، لیبرالیسم را قلّه فکر بشر می دانست
به گفته سقای بی ریا، آیت الله مصباح یزدی دیدگاه آیت الله مدرس، نسبت به حکومت و سیاست در اسلام را مورد اشاره قرار می دهد و با یادآوری اینکه ابتدا آیت الله کاشانی به عنوان «حلقه وصل» این موضوع را دنبال کردند و بعد حضرت امام خمینی(ره) آن را پیاده کردند، اظهار می کند: مسئله و سؤالی که دنیا هنوز به جواب آن نرسیده، این است که امام با نداشتن عِده و عُده ظاهری چطور بر حکومتی که همه قدرت ها پشت سر آن بودند غلبه کرد و چطور توانست انقلاب را به پیروزی برساند و جمهوری اسلامی را به وجود بیاورد.

«این سؤال بزرگی است که ما و مسئولین، چه نسبتی با فکر حضرت امام داریم. در تاریخ انقلاب، رئیس جمهوری را داریم که می گوید اندیشه ای بالاتر از لیبرالیزم غربی وجود ندارد و این قلّه فکر بشر است. این در حالی است که ما لیبرالیزم را منشأ بسیاری مشکلات بشریت می دانیم. ببینید بین فکر این فرد با فکر حضرت امام چقدر فاصله وجود دارد.»

شاگرد آیت الله مصباح ادامه داد: سؤال دیگری که ایشان مطرح کردند این بود که ما باید ببینیم هدف حکومت چیست؟ و این، به مسئله هدف زندگی بازمی گردد. آیا هدف ما در زندگی این است که اقتصاد بهتر داشته باشیم، پول بیشتر تولید کنیم و لذّت بیشتر برای مردم به وجود بیاوریم؟ یا اهداف بالاتر از اینها وجود دارد؟

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) آیه شریفه «اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَیَاهُ الدُّنْیَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزِینَهٌ وَتَفَاخُرٌ بَیْنَکُمْ وَتَکَاثُرٌ فِی الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ کَمَثَلِ غَیْثٍ أَعْجَبَ الْکُفَّارَ…» را مورد اشاره قرار می دهد و ادامه می دهد: کسی که زندگی دنیا را کالایی بیش نداند و آن را مقدمه قرب الی الله و مقامات بلندتری بداند رویکردش با کسی که هدف زندگی را حل مسائل مادی می داند کاملاً متفاوت است.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری ادامه داد: سؤالی که آیت الله مصباح یزدی در همین راستا مطرح کردند این بود که واقعاً ما چطور فکر و عمل می کنیم. در ادامه، به رویکرد حضرت امام نسبت به اطرافیان شان اشاره کردند و گفتند که امام به حاج احمد می فرمودند شما هم یک طلبه هستی که شهریه می گیری؛ برو شهریه ات را بگیر. همچنین کسانی که مطلع بودند می گفتند اگر حاج آقا مصطفی شهریه نمی گرفت، نمی توانست زندگی اش را اداره کند. خلف صالح حضرت امام نیز فرزندانش را از ورود به معاملات دنیایی و فعالیت های اقتصادی منع کرده است و اکثر آن ها زندگی ساده ای دارند و اجاره نشین هستند.

خاطره ای از ساده زیستی رهبر انقلاب
«در زمان ریاست جمهوری حضرت آقا، یک روز، موقع ناهار خدمت ایشان رسیدم. دو ظرف لوبیاپلو ساده، بدون هیچ خورشتی روی سفره گذاشتند و با آن، از ما پذیرایی کردند. ایشان گفتند که ما از همان گوشت سهمیه ای یخی که به مردم می دهند، استفاده می کنیم و گوشت گرم استفاده نمی کنیم. مگر اینکه کسی برای ما نذری بیاورد. چند نفر از ما، چنین روحیه ای دارد؟»

وی ادامه داد: آیت الله مصباح یزدی گفتند؛ نقل شده که آقایی گفته بود دوره قبل، دوره طاغوت بود و حالا ما برنده شده ایم و دور، دور ماست. این روحیه با آن روحیه مقام معظّم رهبری بسیار تفاوت دارد. آیت الله مصباح یزدی، معتقد بودند که این یک اپیدمی و ویروس است که در ته دل بسیاری از ما وجو دارد و آن اینکه حکومت همین است که در این معادلات دنیایی و رایج وجود دارد و ما هم باید طبق همان رفتار کنیم. در عمل می بینیم که بسیاری از گروه ها، دسته جات و احزاب، چنین روحیه ای دارند و وقتی نوبت به خودشان می رسد یادشان می روند.

آیت الله مصباح در این دیدار، با بیان اینکه چند نفر از ما حاضر هستیم عملاً دستورات الهی را در مسائل حکومتی پیاده کنیم، به آیه «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَیٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَکَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَٰکِن کَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُم بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ» اشاره می کند و می گوید: خداوند می فرماید اگر اهل آبادی ها ایمان می آوردند و تقوا پیشه می کردند، ما برکاتی را از آسمان و زمین بر آن ها نازل می کردیم که منطور از برکات زمینی، همان رفاه است. این آیه نشان می دهد که بین تقوا و صلاح و سداد حکومت و بین تقوا و صلاح و سداد جامعه، رابطه وجود دارد و ما اگر به این مسائل توجه نکنیم، خدای متعال ما را به همان علل و عوامل طبیعی و عادی وا می دارد. همان چیزی که سردمداران دنیا با آن روبه رو هستند، ما هم همانطور می شویم.

وی در ادامه، به رابطه بین استغفار و نزول باران که خداوند به آن تصریح می فرماید اشاره می کند و می گوید: اگر امروز، یک نفر از ما، آیه های «فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا. یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا» را بخواند، عده ای به او می خندند و می گویند مردم دنیا ابرها را بارور می کنند، امّا اینها دارند حرف های قدیمی می زنند. آیا ما هم همان حرف های دنیایی را قبول کرده ایم و اینها را در ته دل خود دروغ می پنداریم و تعارف است؟ آیا ما هم در ته دل مان این ایمان را نداریم که اگر تقوا داشتیم خداوند عنایت ویژه ای به ما می کند و حتی در باران آمدن، خدا به ما کمک می کند؟ کجاست آن روحیه هایی که نماز باران می خواندند؟

نمی شود شعار الهی داد و رقیب را به هر طریق از میدان خارج کرد
«ویروس این انحرافات، ممکن است در دل من و جنابعالی و همه ما هم رسوخ کرده باشد و شما قبل از اینکه محاسبه بشوید، باید محاسبه نفس کنید. خدا را نمی شود گول زد. نمی شود در لفظ بگوییم انقلاب اسلامی، و شعارهای الهی بدهیم، ولی در تزاحمات و درگیری های حزبی، سعی کنیم به هر نحوی که شده است، رقیب را از میدان به در کنیم و بگوییم خب امروز روز ماست و حالا ما آمده ایم و رأی آورده ایم و همه آن چیزها را فراموش کنیم. ین درد جامعه است.»

استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه می دهد: اگر ما ایمان داریم که یک عامل قوی تر از مناسبات مادی در کار است، چرا هیچ وقت از آن سخن نمی گوییم. ممکن است شعارش را بدهیم ولی وقتی نوبت به این می رسد که اقدامی انجام بدهیم همه این ها از بین می رود و تبدیل به یک فرد عمل گرا می شویم به طوری که هیچ اثری از مسائل الهی در آن نمی بینیم.

ماجرای مکاشفه علامه طباطبایی
شاگرد علامه طباطبایی در دیدار اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری، مکاشفه ای را از علامه طباطبایی نقل می کند: «فردی از دنیا می رود. از او می پرسند چه خبر؟ می گوید آنجا مو را از ماست بیرون می کشند. می پرسند ائمه کمک نمی کنند؟ آن شخص در جواب می گوید: خود ائمه هستند که مو را از ماست بیرون می کشند.

به گفته سقای بی ریا، آیت الله مصباح یزدی در این دیدار، اشاره ای هم به رفتارهای برخی سیاسیون می کند و اظهار می کند: برخی تا قدرت دارند و کارشان پیش می رود هیچ سخنی از گروه های اقلیت بر زبان جاری نمی کنند و کار خود را پیش می برند، امّا همین که احساس می کنند دارند ساقط می شوند و عرصه را می بازند، دم از وحدت می زنند. حساب و کتاب اینها باید پیش خدای متعال روشن باشد.

پرسش پایانی آیت الله مصباح یزدی این طور طرح می شود: ما اگر می خواهیم مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه- که اختصاص به جامعه ما هم ندارد- را حل کنیم، راه حل قطعی چیست؟

وی ادامه می دهد: پاسخ این است که باید برویم ایمان مان به خدای متعال را تقویت کنیم و مناسباتی که تقوا اقتضا می کند را برقرار کنیم. هم مردم و هم مسؤولین، باید تقوای خود را تقویت کنند، مخصوصاً مسؤولین. به شعار و حرف هم نیست. خدای متعال گول نمی خورد و ما باید در این مسیر، امام(ره) و خلف صالحش را الگو قرار دهیم و باز گردیم به اصل خودمان، وگرنه خدای متعال ما را به خودمان واگذار می کند و دیگر ما هستیم و شرایط دنیا و مسائلی که همه جا هست و در کشور ما هم خواهد بود. بستگی دارد که جزر و مدهای مادی چه اقتضایی را برای ما رقم بزند. امّا اگر ما بیاییم و از الگوهای صحیح خودمان که امام(ره) و مقام معظّم رهبری هستند، پیروی کنیم، امید است این مشکلات حل بشود.

سقای بی ریا با بیان اینکه این نخستین باری نیست که علامه مصباح یزدی، چنین سفارشی را به ما می کنند اظهار داشت: هر بار که خدمت ایشان می رسیم، روی بُعد معنوی مسائل تأکید می کنند. بارها از ایشان شنیدیم که خدای سیاست همان خدای مسجد و محراب و همان خدای جبهه و جنگ است. خدا در همه جا عنایت دارد و رب است. اگر شما در مسائل سیاسی به جانب الهی توجه نداشته باشید، خدا شما را به حال خودتان رها می کند و شما می مانید و همین مسائل مادی.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه ما معمولاً بیشتر به همان جنبه های سیاسی مسائل توجه داریم، خاطرنشان کرد: آیت الله مصباح می گویند اگر بخواهید فقط به این عوامل توجه کنید، تفاوتی با دیگر سیاستمداران دنیا ندارید.

سقای بی ریا ادامه داد: آسیب شناسی که آیت الله مصباح انجام می دهند، آن چیزی است که همه باید به آن توجه کنند و اختصاص به جبهه پایداری ندارد. همه فعالان و انقلابیون و کسانی که خودشان را در این مسیر می بینند و مدافع انقلاب هستند و می خواهد کاری برای انقلاب انجام دهند، باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر می خواهند خدمت ماندگاری انجام دهند، شرطش این است که معنویت و تقوا را در مناسبات سیاسی رعایت کنند. الگو هم حضرت امام و مقام معظّم رهبری به عنوان خلف صالح حضرت امام هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.