صادق محصولی:
مردم‌سالاری دینی در ایران امری تزیینی نیست/جبهه پایداری انتخابات را مردم‌بنیاد و مردم‌گرا می‌خواهد

0 ۱۱۷

صادق محصولی دبیرکل جبهه پایداری در ابتدای نشست خبری که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد بیان کرد: امام راحل مردم را باور داشت و نقش و جایگاه مردم در فعالیت‌های مختلف نظام، بی‌بدیل تعریف شده است و مردم‌سالاری دینی در خط امام وجود دارد.

دبیرکل پایداری گفت: اگر کسی معتقد به خط امام باشد باید در نقش بیشتر دادن مردم به موضوع حاکمیت و حکمرانی و هم‌چنین دخالت مردم در سرنوشت خود، از امام تبعیت کند.

محصولی گفت: بعضاً می‌بینیم برخی جریانات در عین اینکه مدعی تبعیت از خط امام هستند ولی با انواع رفتار و گفتار، مانع حضور مردم در مشارکت بیشتر در مقاطع حساسی مثل انتخابات می‌شوند؛ این عدم تبعیت از خط امام تلقی می‌شود.

انتخابات دموکراتیک و آزاد در ایران محصول جمهوری اسلامی است

وی بیان کرد: انتخابات دموکراتیک و آزاد در ایران، محصول جمهوری اسلامی است و حکومت پدرسالار و دیکتاتوری پهلوی چنین ظرفیتی نداشت و اساساً سلطنت و حکومت سلطنتی ارتباط و نسبتی با رأی مردم ندارد و انتخابات واقعی در پساانقلاب صورت گرفته است، در ایران عزیز ما تعیین سرنوشت و حق‌الناس رأی مردم است.

دبیرکل پایداری ابراز کرد: ما انتخابات را در ایران هم حق تعیین سرنوشت، هم حق‌الناس و تکلیف می‌دانیم.

محصولی گفت: جمهوری اسلامی باوجود شرایط مختلف از جمله هشت سال دفاع مقدس یا شرایط امنیتی و طبیعی مثل زلزله و سیل، هیچ‌وقت مانع برگزاری انتخابات نشده است.

 پروژه اعتبارزدایی از انتخابات در سال ۱۳۷۶ کلید خورد

وی گفت: پروژه اعتبارزدایی از انتخابات در سال ۱۳۷۶ در ایران کلید خورد و گفتند؛ “اسم یکی را می‌نویسیم و به فلانی رأی می‌‌دهند!”، در سال ۸۸ هم پروژه اعتبارزدایی عملیاتی شد و با کمک و حضور مردم در همان سال دفن شد؛  الحمدلله مردم‌سالاری تا آخر جمهوری اسلامی متحد باقی خواهد ماند.

دبیرکل پایداری تصریح کرد: انتخابات مقوّم نظام و بسترساز امنیت، پیشرفت و تمدن است. انتخابات در ایران با گرایش‌ها و سلایق مختلف و آزاد و گفتمان‌های متنوع فکری داخل نظام صورت می‌گیرد. اثر وضعی انتخابات هم اصلاح حکمرانی و رفع مشکلات از مردم و بهبود روش کشورداری است.

مردم‌سالاری دینی در ایران امری تزیینی نیست

محصولی گفت: مردم‌سالاری دینی در ایران امری تزیینی نیست، بلکه واقعی است و بهر خلاف لیبرال‌دموکراسی در دنیا امر سیاسی بین کانونهای قدرت دست به دست نمی‌شود، بلکه اینجا گرایش‌های مختلف نقش دارند و مردم در تعیین سرنوشت خود حضور دارند.

وی گفت: در آمریکا شاهد نبودیم که حاکمیت از دو حزب خارج شده باشد و مردم نقش جداگانه‌ای از آنچه این دو حزب دیکته می‌کند داشته باشند؛ نتیجه این دو حزب را در دو رئیس‌جمهور اخیر آمریکا شاهدیم که خودشان می‌گویند؛ “ترامپ دیوانه است.”، یا؛ “بایدن که فرسوده و فرتوت است و مشکلات ذهنی دارد.”، این نتیجه لیبرال‌دموکراسی به‌خلاف دموکراسی در ایران است.

جبهه پایداری انتخابات را مردم‌بنیاد و مردم‌گرا می‌خواهد

دبیرکل پایداری عنوان کرد: با اینکه پایداری تحزب را برای کادرسازی و پرورش حکمرانان جوان لازم می‌داند اما ما انتخابات را متعلق به توده مردم می‌دانیم و پایداری خداباور و اسلام‌بنیاد است و انتخابات را مردم‌بنیاد و مردم‌گرا می‌خواهیم و به‌گفته امام خامنه‌ای، مشروعیت و مقبولیت جمهوری اسلامی بسته به حضور مردم است.

جبهه پایداری به‌سمت سکولاریسم نمی‌رود

وی افزود: جبهه پایداری به‌سمت سکولاریسم نمی‌رود؛ جبهه پایداری حزبی سیاست‌زده نیست و خط اصلی خود را در راستای آموزه‌های فقاهتی آیت الله مصباح دنبال می‌کند؛کمااینکه هم‌اکنون نیز مبانی ایدئولوژیک خود را با حضور سه فقیه ادامه می‌دهد.

محصولی ادامه داد: همان‌طور که امام خامنه‌ای گفتند میدان انتخابات باید میدان مشارکت باشد؛ باید حزب معبد باشد نه اینکه حزب را معبود خود کنیم و آن را پرستش کنیم؛ جبهه پایداری به این فکر می‌کند که چگونه می‌تواند سودمندتر از گذشته خود باشد، اگر حزبی برای جامعه خود سودمند نباشد نمی‌تواند افراد خود را به‌عنوان مرد زمانه خود پرورش دهد.

دبیرکل پایداری عنوان کرد: جبهه پایداری انتخابات آتی را یوم الله و راهی برای کارآمدتر شدن و انقلابی‌تر شدن مجلس دوازدهم و دولت سیزدهم می‌داند؛ برنامه‌ریزی‌های اقتصادی باید مردم‌محور باشد. توصیه رهبری به‌روی مردم‌محور شدن اقتصاد است که یکی از شاخص‌های آن عدالت‌محوری است.

وی تصریح کرد: ان‌شاءالله مجلس آینده با همکاری قوای سه‌گانه و عدم دخالت نمایندگان در قوه مجریه بتواند خدمت بیشتری کند و در عین افزایش نظارت باید نمایندگان دوشادوش دولت نسبت به رفع کاستی‌ها در حوزه اقتصادی تلاش کنند. تضعیف دولت گناه نابخشودنی است و یکی از استراتژی‌های وحدت کمک به دولت برای حل مشکلات بوده است‌.

محصولی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری مهر مبنی بر حضور نبویان در لیست شورای ائتلاف، گفت: شورای ائتلاف برای خود یک سازوکار در نظر گرفته بود و جبهه پایداری در این سازوکار نبود و این‌که جبهه پایداری با شورای ائتلاف مذاکره کرده بود، پس این درست نیست که با گروه‌های دیگر مذاکره کرد ما فقط با مرکزیت اصولگرایان مذاکره کردیم و جلسات متعدد با آنها برگزار کردیم.

وی اضافه کرد: ما نه قاضی هستیم و نه وکیل و نه حقوق‌دان پس نمی‌شود یکی را متهم کنیم ما اگر می‌گوییم این فرد در لیست نباشد بدین معنا نیست که؛ “درباره‌اش در فضای مجازی صحبت می‌شود حتماً درست است! یا مشکل دارند؟”، همچنین نه‌تنها این فرد بلکه خیلی از افرادی بودند در لیست که ما خواهان نبودن آنها بودیم.

تفاوت جبهه پایداری و جریان شانا و دلیل ائتلاف این جبهه در این دوره با شانا چیست؟

محصولی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری ایرنا در خصوص این‌که؛ “تفاوت جبهه پایداری و جریان شانا و دلیل ائتلاف این جبهه در این دوره با شانا چیست؟” گفت: ما در جبهه پایداری با دوستان شورای ائتلاف اختلافاتی داشته و داریم، وحدت ما به این معنی نیست که یکی شدیم، بلکه به این معنی است که با اغماض سعی کردیم به جامعه این نسیم وحدت را القا کنیم و به‌نوبه خود سعی کردیم به دوستان دیگر انقلابی هم آن را منتشر و منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در گذشته ما بارها با این دوستان وحدت کردیم. من در ۶+۵ جلسه یکی از رکن‌های جلسات وحدت بین نیروهای انقلابی بودم، از آن موقع گرفته تا لیست دو دوره قبل و زمانی که اصلاح‌طلبان بیشتر رأی آوردند یا همین دوره مجلس فعلی ما لیست مشترک دادیم پس این وحدتی جدید نیست اما هرچه جلوتر آمدیم به چیزهایی که می‌خواستیم نزدیکتر شدیم.

محصولی با اعلام اینکه “به‌جای سهمیه‌بندی شاخص شایسته‌سالاری را قرار دادیم” خاطرنشان کرد: افرادی که شائبه‌هایی داشتند حدود ۷ ـ ۸ نفر بودند و از دوستان شانا نظرشان بود که آنها در لیست باشند اما خطوط قرمز ما بودند و ما اعلام کرده بودیم هرکس شائبه داشته باشد چه مالی و چه غیره در لیست نباید باشد و دوستان شانا هم با ما توافق کردند. شاخص‌محور بودن افراد ملاک ما بود نه سهمیه‌بندی؛ ملاک ما رسیدن به توافقی بود که در آن رعایت اصول نیز به‌صورت حداکثری در آن صورت پذیرد.

جبهه پایداری کدام جریان را رقیب خود می‌داند

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار پایگاه خبری حیات که سؤالی درخصوص اینکه؛ “جبهه پایداری کدام جریان را رقیب خود می‌داند و این‌که آیا در هیئت رئیسه مجلس آینده، روند مستقل خواهید داشت و به ریاست آقای قالیباف تن می‌دهید؟”، گفت: رقیب جبهه پایداری آن‌هایی هستند که با ارزش‌های انقلابی تعارض دارند. هرکسی که در صحنه سیاسی کشور به‌دنبال پیشرفت کشور و اعتلای جمهوری اسلامی است، پایداری خود را با آنها هم‌افزا می‌بیند، فارغ از اینکه اسم آنها در لیست اصولگرا باشد یا نباشد.

دبیرکل جبهه پایداری عنوان کرد: ملاک ما این است؛ آیا این افراد به‌دنبال پیشرفت نظام‌اند و بالا بردن قدرت جمهوری اسلامی را با تبلیغ در افزایش مشارکت و اقداماتی که منجر به این شود، می‌کنند؟ کسانی که در کشور سیاه‌نمایی می‌کنند و خدماتی که دولت و شخص آقای رئیسی انجام داده‌اند و پیشرفت‌های عمده و قدرت کشور را که در تاریخ بی‌نظیر بوده است، نمی‌بینند، کسانی که دنبال تضعیف نظام هستند و آنها که دنبال گرایش به غرب و دیکته‌های اعمال‌شده از محاکمه بین‌المللی وابسته به کاپیتالیسم هستند، رقیب ما هستند.

محصولی گفت: باید ببینیم بعد از انتخابات ترکیب مجلس چگونه می‌شود، پایداری چه با این دوستان شورای ائتلاف، سایرین و با آنها که دلسوز انقلاب هستند مثل گذشته همکاری خواهد کرد، از الآن نباید دراین‌باره حرف بزنیم و باید دید چه‌چیزی در مجلس رقم می‌خورد و نمایندگان مجلس دراین‌باره تصمیم‌گیری می‌کنند، ما همکاری را با گروه‌های انقلابی ادامه خواهیم داد.

برنامه سیاست خارجی و ارتباط بین‌المللی جبهه پایداری چیست؟

دبیرکل جبهه پایداری در پاسخ به سؤال خبرگزاری ژاپن مبنی بر اینکه سیاست خارجی و ارتباط بین‌المللی این جبهه چگونه است، گفت: در واقع ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بدون همسایه و کشورهای منطقه و بین‌الملل نمی‌شود زندگی کرد؛ ازاین‌رو ارتباط با دنیا محور اصلی یک کشور و همچنین جمهوری اسلامی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: اما باید این ارتباط براساس مصلحت و احترام دوطرفه باشد و اگر کشوری این اصول را رعایت نکند قطعاً ارتباط با آن سخت می‌شود. ایران چندین بار اعلام کرده است که وابستگی به هیچ‌یک از ابرقدرت‌های جهانی را نمی‌پذیرد اما در روابط بین‌الملل با همه کشورها هیچ محدودیتی وجود ندارد.

محصولی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه “آقای قالیباف در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که؛ «لیست اصلی ما همین لیست شانا و پایداری به‌عنوان لیست اصلی جبهه انقلاب است و در دیگر لیستها حضور ندارند.»، آیا نامزدهای پایداری هم فهرست اصلی‌شان همین لیست است و بقیه فهرست‌ها با نظر شخصی خودشان اسم نامزدهای پایداری را اضافه کردند؟” گفت: طبیعتاً ما با هفت، هشت گروه صحبت کردیم اما وقتی ائتلاف می‌کنیم به همین منظور است که بعداً حرفی غیر از ائتلاف زده نشود.

وی ادامه داد: قطعاً لیست اصلی هر ۲ جبهه، همین لیستی است که اعلام شده است و اینجا برای یکی از دوستان که گفتند؛ “شما قبلاً مخالف آقای قالیباف بودید و الآن برای ترس از باخت با جبهه آنها ائتلاف کردید.”، یادآور شوم که همان‌طور که در تبلیغات شاهد بودید؛ دو سرلیست داریم، آقای آقاطهرانی و آقای قالیباف و با احترام به همه اعضای لیست این دو نفر سرلیست هستند.

محصولی در پاسخ به سؤالی مبنی بر دلیل نبویان و حضور یا عدم‌حضورش در لیست و این‌که آیا با اصرار جبهه پایداری بوده یا خیر، گفت: ما با ائتلاف که صحبت می‌کردیم مشخص شد که ما در سازوکاری که شانا تعریف کرده بود مثل مصاحبه با آن هزار و چند نفر و خروجی ۹۰نفره و بعد خروجی افراد نهایی، نبودیم، البته این نبود که گروه‌های مختلف با آنجا مذاکره جدا داشته باشیم، این یک کار زشت است که با گروهی جدا صحبت کنید.

وی ادامه داد: ما نه قاضی هستیم، نه وکیل و نه حقوقدان. ما نمی‌توانیم کسی را متهم به کار خلاف و جرمی کنیم، آن هم قبل از اینکه در دادگاه‌های صالحه مشخص و روشن شده باشد. اگر می‌گوییم در لیست نباشد فرض را بر این گذاشتیم که بحث سر این هست که مردم نسبت به موضوعی حساسیت نشان می‌دهند و ما تأکید می‌کنیم افرادی که شائبه دارند نباشند، نه‌تنها ایشان بلکه تعدادی دیگر که دارای شائبه بودند.

این جریان چپ بود که اصرار داشت که پایداری مقابل رئیس مجلس است

محصولی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری دانشجو مبنی بر اینکه “جبهه پایداری با وجود اینکه در مجلس یازدهم به عملکرد شورای ائتلاف حتی بیش از اصلاح‌طلبان انتقاد داشت، چطور بار دیگر با شورای ائتلاف لیست مشترک داد؟”، گفت: متأسفانه بعضاً مثل این سؤال فضاسازی رسانه‌ای علیه جبهه پایداری صورت می‌گیرد و هر دروغی را به‌عنوان راست به‌ خورد مردم می‌دهند.

وی اضافه کرد: این جریان چپ بود که اصرار داشت که پایداری مقابل رئیس مجلس است. ۸۰ ـ ۹۰ مقاله بعد از مجمع عمومی اخیر پایداری نوشته شد و با پولهایی که معلوم نیست از کجا تأمین شده، تلاش شده اینگونه القا شوند که ما به عنوان جبهه پایداری در مقابل رئیس مجلس هستیم در حالی که چنین چیزی واقعیت نداشت. اصولگرایان به‌هیچ‌وجه مجاز نیستند که ایرادات و نواقص را لاپوشانی کنند، انقلابی‌گری یعنی اینکه اگر ضعفی بود آن را بیان کنیم و در جهت رفع آن تلاش کنیم و خوشبختانه این افتخار دوستان انقلابی بود که در برابر ضعف‌ها سکوت نکردند.

دبیرکل جبهه پایداری تصریح کرد:‌ دولت و مجلس در این مدت کارهای بسیار بزرگی انجام داده‌اند و مجلس قوانینی بسیار خوبی وضع کرده است، نباید مثل اصلاح‌طلبان چشم خود را ببندیم و نکات مثبت را نبینیم‌، در دولت قبل یک هواپیما آوردند و گفتند که؛ “بفرمایید هواپیما!”، و وزیری که افتخار او این بود که یک مسکن نساخته است، رفت بالای پله‌های هواپیما و گفت؛ “بفرمایید هواپیما!”، در حالی که دولت سیزدهم تاکنون حدود ۵۷ هواپیما وارد کرده است که البته این انتقاد به دوستان خبرگزاری ایرنا وارد است که چرا دستاوردهای دولت را آن‌طور که باید و شاید بازتاب نداده‌اند.

محصولی در ادامه اظهاراتش گفت: ما در داخل شورای مرکزی جبهه پایداری حتی چنین چیزی را نداریم که چون فلانی از ماست پس ایرادات او را لاپوشانی کنیم. خیلی‌ها با ما بودند ولی الآن دیگر با ما نیستند چون دیدیم ممکن است دیگر تداعی‌کننده منویات رهبر انقلاب نباشند با آن قطع همکاری کردیم، بنابراین ما در عین حال که اختلاف سلیقه داریم،  اشتراکات زیادی هم داریم. ما  مخالف این هستیم که الآن در فضای رسانه‌ای برخی‌ها که مدعی انقلابی‌گری هستند بددهنی می‌کنند، ما این اظهارات را مخالف نظرات رهبر انقلاب می‌دانیم، ما با تمرکز بیشتر به‌روی اشتراکات به دولت کمک می‌کنیم که در جهت رفع مشکلات حرکت کند.

ما در جهت وحدت از ارزش‌ها، شاخص‌ها و اصول کوتاه نمی‌آییم

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا در خصوص اصرار جبهه پایداری برای حذف آقای نبویان و این‌که “شما منتقد آقای قالیباف بودید، پس چطور الآن با لیست ایشان ائتلاف کردید؟”، گفت: بله، این مطلب ادعایی است که رسانه‌های چپ منتشر می‌کنند که جبهه پایداری شمشیر را از رو بسته است.

وی ادامه داد: شما از بنده یا دیگر اعضای جبهه پایداری یک جمله بیاورید که گروه یا فرد خاصی را تخریب کرده باشیم، اینها ساخته و پرداخته رسانه‌هایی هستند که مایل به وحدت نیستند و ما بازی آنها را نمی‌خوریم.

محصولی خاطرنشان کرد: ما در جهت وحدت تا جایی که می‌شود از ارزش‌ها، شاخص‌ها و اصول کوتاه نمی‌آییم و در مواردی که فرعی هستند و جای تنزل و اغماض هست نیز اغماض خواهیم کرد.

وی در ادامه گفت: دوستان فراکسیون انقلاب اسلامی سال ۸۸ خدمت آقا رسیدند و آنجا گلایه‌مند بودند و از مدیریت مجلس و‌ ریاست آن موقع مجلس گله‌مند بودند‌، حضرت آقا نیز می‌گویند؛ “بله، اینها هست اما بعضی جاها باید برای پیشبرد کار مملکت اغماض کنید.”، اتفاقاً در آن جلسه مرحوم حجت الاسلام حسینیان و مرحوم زارعی که از شورای مرکزی جبهه پایداری بودند در آن جلسه حضور داشتند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.