محمد ایمانی:
چشم انداز تاریک عملیات زمینی در غزّه

0 ۹۵

محمد ایمانی: حمله زمینی قریب الوقوع به غزه”. این عبارتی است که ظرف ۱۷ روز گذشته، بارها از سوی محافل عبری و غربی تکرار شد و حتی کار به اعلام ساعت حمله رسید.

اما پیامد های حمله زمینی به غزه، بزرگتر از آن است که اسرائیل بتواند تحمل کند. تمام هنر ارتش اسرائیل در شلیک بمب و موشک است، اما اظرف دو دهه اخیر از هیچ جنگ زمینی موفق بیرون نیامده و آمادگی جنگ رویارو آن هم در غزه را ندارد.

دو هفته قبل، آکسیوس و واللا نوشتند: “واشنگتن برخی ژنرال ها و افسران خود را برای مشاوره و هدایت جنگ زمینی، به تل آویو فرستاده است”. اما خبرهای بعدی، از تردید های جدی حکایت می کند و عوامل متعددی را شامل می شود:

۱) کابووس بزرگ؛ ورود کامل حزب الله به میدان جنگ:

منوشه امیر، سردبیر رادیو اسرائیل: اسرائیل در محاصره نیروهای همسو با ایران است و نمی‌تواند در جبهه‌های مختلف بجنگد؛ جنگ درازمدت، بزرگترین خطر برای اسرائیل است؛ به همین دلیل هم حمله زمینی به غزه را تاخیر انداخته است.

روزنامه انگلیسی تلگراف: جبهه ‌ای که حزب ‌الله در مرز های لبنان به راه انداخته، پروژه حمله زمینی اسرائیل به غزه را پیچیده کرده است.

فرانک گاردنر گزارشگر امنیتی  BBC: چرا اسرائیل، حمله‌ زمینی را آغاز نکرده؟ یک علت، چند بار هشدار جدی ایران و گروه های همسو، از جمله حزب الله لبنان است که بیش از ۱۵۰ هزار راکت و موشک آماده شلیک دارد. –

جروزالم پست: یکی از علل تعویق حمله زمینی، نگرانی فزاینده از گشودن جبهه جدید است. حزب الله منتظر لحظه‌ ای است که نیروهای زمینی اسرائیل در غزه مشغول شوند تا یک جبهه جدید باز کند.

۲) آمریکایی ها، مارگزیده اند و نگرانی های متعددی دارند:

یاکی دیان کنسول اسرائیل در لس آنجلس: آمریکا شدیدا از آغاز جنگ در شمال اسرائیل در صورت حمله زمینی به غزه، نگران است.

صدای آمریکا: جنگ طولانی خواهد بود، ما یک غزه روی زمین و یک غزه زیر زمین داریم.

وزیر دفاع آمریکا: حمله زمینی به غزه به دلیل تونل‌های حماس بسیار سخت خواهد بود. این می تواند سخت تر از حمله ۹ ماهه ای باشد که آمریکا علیه داعش در موصل رهبری کرد. شما با یک مبارزه‌ شامل تعداد زیادی بمب ‌های دست ‌ساز و تله ‌های انفجاری مواجه خواهید شد.

دیوید پترائوس (رئیس اسبق سیا و سر فرمانده سابق ارتش آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی) : جنگ با حماس سالها طول خواهد کشید. از تجربه ما در عراق استفاده کرده و وارد غزه نشوید.

(آمریکایی ها تا بتوانند بفهمند که اشغال زمینی چقدر مصیبت به همراه دارد، هم ۷ هزار میلیارد دلار هزینه را بر باد دادند و هم حیثیت و اعتبار خود را.)

نیویورک تایمز: مقامات واشنگتن نگرانند اسرائیل، آمادگی حمله زمینی با یک طرح مطمئن را نداشته باشد.

تایمز اسرائیل: ممکن است هرگز دستور حمله زمینی صادر نشود. مقامات آمریکایی معتقدند اسرائیل، هدف مشخصی از عملیات نظامی در غزه ندارد و هیچ برنامه قابل اجرایی از نتانیاهو دریافت نکرده اند.

۳) عدم آمادگی ارتش، و بی اعتمادی و شیرازه از هم پاشیده جبهه داخلی اسرائیل:
مشاور سابق ارتش اسرائیل: ما آماده حمله زمینی نیستیم. حماس تاسیسات زیرزمینی ایجاد کرده و منتظر ورود ماست. در شرایطی که نیروهای ما آموزش ندیده‌اند، حمله زمینی ممنوع است. فلسطینی ‌ها فرار نمی‌کنند و منتظر نیروهای ما هستند.
رسانه‌ های عبری: میان نتانیاهو و ارتش، بحران اعتماد وجود دارد. او از ارتش، عصبانی و خشمگین است. تصمیم‌ گیری برای حمله زمینی سخت شده است.
گزارش معاریو از دیدار سرلشکر ذخیره اسحاق بریک با نتانیاهو: به نخست ‌وزیر توصیه کردم در مورد حمله زمینی صبور باشد، چون ارتش آماده نیست و متحمل خسارات سنگین خواهد شد. نیروهای زیادی در باتلاق گیر می ‌کنند.
یدیعوت آحارونوت: دست کم سه وزیر کابینه، برای مجبور کردن نتانیاهو به قبول مسئولیت شکست امنیتی، به استعفا از منصب خود فکر می کنند.
مئیر جاودانفر، روزنامه نگار صهیونیست: نتانیاهو اکنون اختلافات گسترده‌ای با گالانت  با وزیر دفاع دارد؛ این واقعا نگران کننده است. اعتمادی در بین کادر سیاسی و نظامی دولت وجود ندارد. نتانیاهو  چطور می‌تواند بحران‌ جنگ و سیاست را در اسرائیل ادامه دهد؟!
معاریو به نقل از مقامات ارشد اسرائیل: نتانیاهو به کسی اعتماد ندارد. او خود را در میدان جنگ، تنها می بیند و قبل از تصمیم گیری چندین بار همه چیز را بررسی می کند. او به رهبران سیستم امنیتی اعتماد ندارد، زیرا برخی از آنها را خود منصوب نکرده است.
۴) بر اساس مجموعه این عوامل، تحلیلگران عبری و غربی، کمترین کورسوی امیدی نمی بینند:
روزنامه هاآرتص: حمله زمینی به غزه، یک تله مرگ است.
ژنرال دان حالوتس، رئیس اسبق ستاد ارتش اسرائیل: برای اینکه هزینه سنگینی نپردازیم، باید عاقلانه رفتار کنیم. غزه ثابت کرده که حمله زمینی و در افتادن با آن، بازی و تفریح نیست.
توماس فریدمن، نیویورک‌تایمز: اشتباه حمله به غزه و تفکر «یک بار برای همیشه»، می‌تواند شکست تاکتیکی تحقیرآمیز اسرائیل را به دنبال داشته باشد و به یک بحران استراتژیک تبدیل شود. این می تواند اسرائیل را در غزه به دام بیندازد و اقتصاد و موقعیت خارجی اش را در هم بشکند.
۵) هیاهوی گسترده برخی مقامات غربی در تهدید اعضای جبهه مقاومت را باید در متن این تصویر واقعی از احساس ترس و درماندگی دید. آنها می خواهند این واقعیت بزرگ، یعنی شکست اسرائیل در فاز دوم جنگ را با هیاهو پنهان کنند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.