حجت الاسلام و المسلمین دکتر قاسم روانبخش:
علامه مصباح یزدی جهادگر عرصه جهاد تبیین

0 ۴۳۵

حجت الاسلام و المسلمین دکتر قاسم روانبخش در ابتدای سخنان خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون جهاد تبیین و ضرورت آن به ویژه برای طلاب حوزه های علمیه گفت: تبیین و روشنگری، جزو وظایف اولیه طلاب و روحانیون است.

وی با تقسیم جهاد تبیین به در دو عرصه کتبی و شفاهی به نمونه هایی ا ز موفقیت های طلاب و روحانیون در عرصه نگارش کتابهای اعتقادی اشاره کرد و افزود: از جمله نمونه های موفق می توان به مرحوم آیت الله سید مجتبی لاری اشاره کرد که با نگارش مجموعه کتابهای ده جلدی اعتقادی و ترجمه ان به بیش از سی زبان زنده دنیا توانست تا کشورهای آمریکایی و اروپایی نفوذ کند.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره)  با نقل سخنی از علامه مصباح یزدی گفتند: “مرحوم لاری، الگویی موفق برای طلبه ها در تبیین و دفاع از اسلام است”.

شاگرد برجسته علامه مصباح یزدی(ره) در ادامه به نمونه های دیگری از الگوهای جهاد تبیین و تبلیغ اسلام مانند شیخ زکزاکی و موفقیت وی در مسلمان و شیعه نمودن میلیونها انسان در نیجریه گفت: رمز چنین موفقیت هایی علم و اخلاص و نهراسیدن از سرزنش هاست.

دکتر روانبخش با نقل سخنی از علامه مصباح مبنی بر جهاد تبیین در بدترین و سخت ترین شرایط گفت: ایشان می فرمود  “در هیچ شرایطی تکلیف تبیین ساقط نیست و با توجه به سیره پیامبرانی مانند حضرت یوسف(ع) میتوان به دست آورد که حتی در بدترین شرایط مانند زندان که انسان تنها با یک یا چند نفر محدود ارتباط دارد، وظیفه تبلیغ و تبیین ساقط نیست؛ که اتفاقا سالها بعد همان افراد جزو کارگزاران دولت وی در مصر شدند”.

وی با اشاره به سیره عملی آیت الله مصباح در این خصوص که “ممکن است انسان با انجام واجبات به جهنم برود” گفت: این سخن درباره کسانی است که بین واجب و اجبتر، بدون رعایت اولویت ها، اوجب را رها کرده و به انجام واجبات اکتفا می کنند و قطعا باید روز قیامت نسبت به واجب تر ها پاسخگو باشند. از همین رو علامه مصباح به جای ورود به عرصه فقه و اصول و نوشتن رساله، به مباحث اصلی و مبنایی پرداخت که محصول عمر وی در طرح ولایت تجلی یافته و آثاری مانند آموزش عقاید هنوز موجب گره گشایی های فکری و اعتقادی است.

حجت الاسلام روانبخش با اشاره به توصیه آیت الله مصباح و الهام از آیات شریفه قرآن گفت: از دیدگاه آیت الله مصباح یکی از مهمترین ویژگی مبلغ دین و جهادگر عرصه تبیین صبر است، وگرنه همچون حضرت یونس(ع) به دلیل بی صبری و غضب علیه مردم، مشمول عذاب خواهیم شد.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در پایان طلاب و روحانیون را به مطالعه آثار ایشان سفارش کرد و افزود: “به لطف خدا اندیشه و راه علامه مصباح همچون علامه طباطبایی و شهید مطهری پر برکت و تمام ناشدنی دانست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.