علی خضریان:
پیشنهادات آمریکایی ها در مذاکرات در شرایط حداکثری به برجام هم نمی رسد

0 ۵۰۲

علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس طی یادداشتی با اشاره به مذاکرات وین عنوان کرد که آنچه طبق گفته های آقای رئیس جمهور در مذاکرات پیشنهاداتی که از سوی آمریکایی مطرح شده در شرایط حداکثری به برجام هم نمی رسد.

متن کامل یادداشت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره مذاکرات وین به شرح زیر است:

با توجه به اظهارات جناب حسن روحانی و مسیأولان وزارت امور خارجه پیرامون پیشنهادات طرف آمریکایی در مذاکرات وین ، آنچه تاکنون به دست آمده در شرایط حداکثری به برجام هم نمی رسد؛ لذا جدای از عدم رضایت اجتماعی برای تنازل از حداقل های گذشته، دارای ۳ اشکال اساسی است.

۱- در صورت عدم رفع کلیه تحریم ها که به درستی رهبر انقلاب نیز بر آن تاکید داشتند، دولت عملا با رسمیت بخشی به ساختار تحریم ، آمریکایی ها را محق دانسته تا در موضوعات دیگر مجددا تحریم هایی را علیه ایران وضع کنند و هیچ ضمانتی برای عدم بازگشت تحریم های توافق شده با عناوین دیگر نیست.

۲- در صورت رفع تحریم ها به صورت بخشی، اقتصاد ایران عملا به دو بخش سفید و سیاه تقسیم می شود که در نهایت بخشی از داخل کشور ناچار می شود برای عدم تحریم ، علیه بخش دیگر فعال شود؛ این موضوع جدای از ایجاد ظرفیت خودتحریمی ، زمینه کسب اطلاعات برای افزایش تحریم ها را فراهم می کند.

۳- بخشی از توانمندی های هسته ای ایران که در قانون راهبردی رفع تحریم ها مجددا احیا شده است، به دلیل زیاده خواهی طرف آمریکایی مجددا از میان برداشته خواهد شد؛ این درحالی است که حفظ ساختار هسته ای در شرایطی که بدعهدی طرف مقابل به دفعات اثبات شده، حداقل عقلانیت سیاسی است.

آنچه مسلم است هرگونه توافقی که بخواهد صورت پذیرد ضمن اینکه نباید منجر به تعهدات جدید در حوزه هسته ای و غیرهسته ای شود، می بایست نتیجه عملی و قابل راستی آزمایی آن لغو کلیه تحریم ها جهت انتفاع اقتصادی ایران از سوی طرف مقابل باشد. لذا در مجلس تنها از چنین توافقی پشتیبانی می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.