سیدمحمود نبویان:
چرا یکسری مسؤولان ما می ترسند؟/ یکی از اینها می گفت ترامپ و پمپئو گفته اند که ۲۴ ساعت بعد از شروع غنی سازی بیست درصد به ایران حمله خواهند کرد!

0 ۱۹۹

حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به نزدیک شدن به تاریخ خروج از پروتکل الحاقی از سوی ایران گفت: آنچه که در مصوبه مجلس در باره اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها دغدغه نمایندگان بوده است، برداشته شدن تحریم ها بود. هدف اصلی این است که تحریم ها باید برداشته شود.

وی افزود: البته باید به این موضوع توجه داشته باشیم که مشکلات مردم همگی ناشی از تحریم ها نیست، حداقل این است که ۷۰ درصد مشکلات مردم به خاطر ناکارآمدی و فساد مسؤولان کشور است. اختلاف هایی که وجود دارد، مشکلات گرانی و مشکلاتی که باعث فشار لحظه ای به مردم می شود. عدم نظارت، مشکل مسکن، مشکلات مواد غذایی مردم به یکباره قند و روغن در بازار کم توزیع می شود. برق قطع می شود و… همگی مشکلاتی هستند که به نحوه عملکرد مسؤولان بازمی گردد و تحریم ها ۲۰ الی ۳۰ درصد نقش در مشکلات کشور داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: اگرچه نقش تحریم ها در مشکلات کشور ۳۰ درصد است اما همین ۳۰ درصد هم باید حل شود و نباید ما شاهد همین مقدار هم باشیم.

نبویان خاطرنشان کرد: در بحث مذاکره با کشورهای غربی و به طور خاص آمریکا، آقای روحانی و آقای ظریف از سال ۸۲ این کار را آغاز کردند و در سال ۹۲ با ژنو و در سال ۹۴ با برجام آقای روحانی و آقای ظریف این مذاکرات را ختم کردند. یعنی مذاکرات با آمریکا و غرب در باب هسته ای با این آقای روحانی و آقای ظریف آغاز و با آقای روحانی و آقای ظریف به پایان رسید.

وی افزود: ادعای آقای روحانی و آقای ظریف این بود که ما فقط زبان دنیا را بلدیم و کس دیگری بلد نیست. کسی تجربه مذاکره ندارد و فقط ما بلد هستیم مشکلات مردم را حل کنیم و همان طور که گفتم شروع کننده و تمام کننده مذاکره با غرب و به طور خاص آمریکا این آقایان بودند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: در سال ۹۴ برجام به تصویب رسید و بنا شد تحریم ها برداشته شود، اما مسأله اینجاست که تحریم ها علیه ایران ۴ دسته است. تحریم به بهانه هسته ای، تحریم به بهانه موشکی، به بهانه حقوق بشر و به خاطر مسائل منطقه ای و به خاطر شهید حاج قاسم سلیمانی و این سردار بزرگ را به عنوان تروریست معرفی کرده بودند و می گفتند شما چون تروریست هستید تحریم می شوید.

نبویان خاطرنشان کرد: جالب اینجاست که در حوزه حقوق بشر، عربستان این همه بلا بر سر یمن می آورد و مدارس و بیمارستان های آنها را بمباران می کند و با این همه جنایت مسؤول کمیته حقوق بشر سازمان ملل می شود، اما ملت ایران که حقوق بشر را رعایت می کند به خاطر حقوق بشر تحریم می شود.

وی افزود: حالا در برجام آقای ظریف و آقای روحانی متأسفانه تعهد دادند که ۷۵ درصد تحریم ها بماند و بعد بحث فقط بر سر ۲۵ درصد تحریم ها یعنی تحریم های مربوط به مسائل هسته ای بود و فقط بنا شد تحریم های مربوط به مسائل هسته ای برداشته شود و آقای ظریف تعهد داد و امضا کرد که ۷۵ درصد تحریم ها بماند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: نکته بعدی اینجاست که تحریم های هسته ای شامل ۴ قسم می شود. این ۴ بخش عبارت است از آموزش، تجارت، انرژی (صادرات نفت و گاز و فرآورده های نفتی) و مهم تر از همه تحریم های بانکی. در مذاکرات ژنو بنا شد این ۴ قسم که از زیرمجموعه تحریم های مربوط به مسائل هسته ای بود برداشته شود.

نبویان خاطرنشان کرد: پس از مذاکرات ژنو دو سال آقای ظریف و آقای روحانی مذاکره کردند، در سال ۹۴ آمریکا اعلام کرد که از ۴ قسم تحریمی که در بالا به آن اشاره شد، دو قسم را برمی دارد. یعنی ۱۲.۵ درصد تحریم ها که مربوط به مسائل هسته ای هم هست باقی می ماند. آقای ظریف در ماجرای برجام تعهد داد که ۸۷.۵ درصد تحریم ها باقی بماند و طبق این توافق بنا شد که ۱۲.۵ درصد تحریم ها برداشته شود که این ۱۲.۵ درصد شامل تحریم های بانکی و تحریم های نفتی می شود.

وی افزود: آمریکا پس از این مجددا شرط جدیدی گذاشت و عنوان کرد که من همین دو قسمت از تحریم ها را هم به شرطی برمی دارم که اول ایران تعهدات هسته ای خود در برجام را انجام دهد. به عنوان مثال ایران رآکتور اراک را بتن ریزی و نابود کند، در سایت فردو را ببندد و… که باز هم آقای ظریف پذیرفت و این کار را انجام دادند و اول ما به تعهداتمان عمل کردیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: آمریکا دوباره شرط جدیدی گذاشت و گفت که ما به شما اعتماد نداریم که تعهدات تان را اجرایی کرده اید. آژانس بین المللی انرژی اتمی باید تأیید و راستی آزمایی کند و آقای ظریف هم این شرط را پذیرفت و آژانس هم آمد و تأیید کرد.

نبویان خاطرنشان کرد: بعد نوبت طرف مقابل شد که ۱۲.۵ درصد تحریم هایی که پذیرفته بودند را بردارند. در برجام واژه ای وجود دارد به نام روز اجرا که این روز اجرا ۲۷ دی ماه ۹۴ بود. قرار بر این بود که اوباما که معاون وی بایدن بود که امروز رئیس جمهور آمریکاست تحریم ها را بردارد و ما امروز در اسفند ۹۹ هستیم؛ یعنی بیش از ۵ سال از روز اجرا می گذرد.

*دموکرات ها تحریم ها را برداشتند یا چند برابر کردند؟

وی ادامه داد: من از آقای روحانی و آقای ظریف سؤال می کنم که از ۲۷ دی ۹۴ اوباما و بایدنِ دمکرات تحریم ها را برداشتند یا چند برابر کردند؟ این مسائل ربطی فقط به ترامپ مربوط نمی شود. بایدن و اوباما که بر سر کار بودند و آقای ظریف با آنها پیمان بست و ما با وجود این همه خسارت هسته ای که پذیرفتیم آنها مطلقا تحریم ها را برنداشتند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: آقای روحانی و آقای ظریف دیدند که ۵ سال است ملت ایران تعهدات یکطرفه انجام می دهند و غربی ها نه تنها تعهداتشان را انجام نمی دهند بلکه طلبکارتر شده اند و تحریم ها را بیشتر کردند و حدود یک سال و نیم پیش دولت برخی از تعهدات خودش را در قالب برجام کاهش داد و غنی سازی را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۰۱ افزایش دادند. پیش از آن بنا بود که ۳۰۰ کیلو ذخیره اورانیوم ۳.۵ تا ۵ درصد ما باشد که این میزان به ۲ هزار کیلو افزایش یافت، اما واقعیت اینجاست که این میزان کاهش تعهدات چه مشکلی را برای آمریکا پیش می آورد.

نبویان خاطرنشان کرد: مجلسی که برآمده از رأی مردم است، دید که منافع مردم یکطرفه دارد نابود می شود و طرف مقابل در توافق به تعهداتش عمل نمی کند. به همین خاطر مجلس طرحی را در راستای دفاع از حقوق ملت و برای برداشته شدن تحریم ها ارائه کرد و آن طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بود.

وی افزود: در این طرح آنچه که بسیار مهم بود یکی رساندن غنی سازی اورانیوم به ۲۰ درصد و دوم خروج از پروتکل الحاقی بود. یکی از مصارف اورانیوم با غنای ۲۰ درصد برای ملت ما این است که امروز ما حدود یک میلیون بیمار سرطانی داریم که از رادیو داروهای که در رآکتور تحقیقاتی تهران تولید می شود و سوخت این رآکتور اورانیوم ۲۰ درصد است، استفاده می کنند و در واقع یک میلیون بیمار سرطانی ما نیازمند سوخت ۲۰ درصد هستند. بحث رادیو داروها یک بحث پزشکی است و غرب اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را به ما نمی دهد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: طبق مصوبه مجلس از ۳ اسفند زمان اجرای پروتکل الحاقی در کشور به پایان می رسد که به خاطر برخی از نکات حقوقی گفتند زمان آغاز خروج از پروتکل الحاقی به ۵ اسفند تغییر کند و طبق این مصوبه دولت ایران موظف است اگر تحریم ها تا ۵ اسفند برداشته نشود، ایران از پروتکل الحاقی را اجرا نکند.

نبویان خاطرنشان کرد: اگر غربی ها به تعهداتشان عمل نکنند ما التزامی نداریم که به ملت مان آسیب برسانیم و در یک جاده یکطرفه ما به تعهداتمان عمل کنیم و غربی ها به تعهداتشان عمل نکنند.

وی افزود: پروتکل الحاقی بسیار برای غرب مهم است و اگر ما آن را اجرا نکنیم، بزرگ ترین نگرانی برای غرب رقم می خورد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: ما در ۵ اسفند پروتکل الحاقی را اجرا نخواهیم کرد و بنای خروج از NPT را نداریم. از این گذشته خروج از پروتکل الحاقی به معنای خروج از برجام هم نیست. ما نمی خواهیم از برجام خارج شویم.

نبویان خاطرنشان کرد: این خروج از پروتکل الحاقی در قالب برجام است و در مواد ۳۶ و ۳۷ آن این موضوع تصریح شده، در ماده ۳۷ برجام آمده که «ایران بیان داشته است چنانچه تحریم ها جزئاً یا کلاً مجدداً اعمال شود، ایران این امر را به منزله زمینه ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این بند قلمداد خواهد نمود.»

وی افزود: ما طبق بند ۳۷ برجام می خواهیم اجرای برخی از بندهای برجام را می خواهیم کاهش دهیم. اشکال این کار چیست؟ ما طبق برجام عمل می کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: در بند ۳۶ برجام آمده «چنانچه که طرف شاکی معتقد باشد که موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی است آن طرف می تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات خود وفق برجام قلمداد کند.»

نبویان خاطرنشان کرد: همچنین در بند ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ که پشتوانه برجام است آمده «این بیانیه ایران را مورد توجه قرار می دهد که چنانچه مفاد قطعنامه های پیشین در راستای بند ۱۲ همین قطعنامه کلاً یا جزئاً اعمال شوند و تحریم ها بازگردد، ایران آن را به عنوان مبنایی برای توقف اجرای تعهدات خود وفق برجام تلقی خواهد کرد.»

وی افزود: تمام کارهای ما در بحث خروج از تعهدات برجام در راستای همین توافقنامه است و همین که ایران طبق قطعنامه ۲۲۳۱ این کارها را انجام می دهد، خروج از پروتکل الحاقی هم برای ما مهم است و هم برای غرب، اجرای پروتکل الحاقی یعنی دسترسی بازرسان آژانس به مراکز نظامی ما و شخصیت ها و دانشمندان ما نیز باید در دسترس بازرسان آژانس باشند همچون شهید فخری زاده.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: طبق پروتکل الحاقی باید بازرسی ها سرزده باشد به عنوان مثال بازرس آژانس می رود در نطنز و بعد زنگ می زند به آقای صالحی که من آمده ام به ایران و می خواهم نطنز را ببینم. بعضا برای این بازرسان روادید نامحدود در نظر گرفته شده و این بازرسان می توانند با هر ویزا و روادیدی و بدون خبر وبه صورت سرزده می توانند به کشور بیایند.

نبویان خاطرنشان کرد: بازرسان آژانس هم از مراکز نظامی و هم از مراکز دانشگاهی ما بازدید داشته و هم دانشمندان ما را به نوعی مورد بازجویی قرار داده اند.

وی افزود: همان طور که گفتم خروج ایران از پروتکل الحاقی برای غرب هم بسیار مهم است. تاکنون بیش از ۱۰ کشور به ایران از جمله آلمان پیغام داده اند که ایران از پروتکل الحاقی خارج نشود. آلمان عنوان کرده که ایران غنی سازی ۲۰ درصد را داشته باشد اما از پروتکل الحاقی خارج نشود.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: غربی ها تاکنون می گفتند علاوه بر برجام باید در حوزه موشکی هم با ما مذاکره کنید و ایران نباید موشک داشته باشد و در سطح منطقه نیز نباید نفوذ داشته باشد، اما پس از این که مجلس تصویب کرد که ایران از پروتکل الحاقی خارج شود ملت ایران است که دست برتر را دارد و امروز غربی ها می گویند انجام غنی سازی ۲۰ درصد هم برای ایران اشکالی ندارد و ایران از پروتکل الحاقی خارج نشود.

نبویان خاطرنشان کرد: تقاضای این کشورها از ایران و همین طور سفر رئیس سازمان آژانس بین المللی اتمی ایران نتیجه فعال عمل کردن ماست که دشمن را وادار به عقب نشینی کرده است. آقای روحانی و آقای ظریف فریب پیغام و پسغام های غربی ها را نخورند، به حرف غربی ها نمی شود اعتماد کرد.

* اهانت یکی از مسؤولان دستگاه دیپلماسی به رئیس قوه مقننه

وی افزود: چرا برخی از مسؤولان دیپلماسی کشور در جلساتی که مقامات عالی رتبه کشور حضور دارند، به برخی مسؤولان توهین می کنند. این که یکی از مسؤولان دیپلماسی کشور به برخی از مقامات کشور و از جمله رئیس قوه مقننه توهین کند و بعد جلسه را ترک کند و در جلسات شورای عالی امنیت ملی شرکت نکند رفتار درستی نیست. چرا این کارها را انجام می دهد، از حقوق ملت دفاع کند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: با تحریم های علیه ملت ایران ظالمانه است و باید برداشته شود و این مسؤولان باید از حقوق مردم دفاع کنند، چرا این افراد حرف های غربی ها را می زنند و در دفاع از غربی ها این کارها را انجام می دهند؟

نبویان خاطرنشان کرد: مسؤولان ما نه فریب وعده های غربی ها را بخورند و نه از تهدیدهای آنها بترسند. چرا یکی از مسؤولان کشور دو ماه قبل که ایران غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کرد می گفت ترامپ و پمپئو گفته اند که اگر ایران غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کند ۲۴ ساعت بعد به ایران حمله خواهد کرد. من نمی دانم چرا یکسری مسؤولان ما می ترسند؟ ما الان غنی سازی ۲۰ درصد را شروع کرده ایم، آیا آمریکا به ما حمله کرده است؟ چرا قدرت ملت ایران را باور ندارید؟ چرا اینقدر می ترسید؟

وی افزود: این چه وضعیتی است که یکسری مسؤولان یک روز می گویند امضای جان کری تضمین است و یک روز می گویند امضای بایدن تضمین است، از سوی دیگر این گروه از مسؤولان چرا با یک تشر غرب می ترسند؟ رهبر معظم انقلاب فرمودند نه مذاکره خواهد شد و نه جنگ، چرا این مسؤولان توان ملت ایران را باور ندارند؟

* وضع اقتصادی مردم بد و وضع اقتصادی دولت بسیار خوب است

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، اظهار داشت: وضع اقتصادی ملت ایران بسیار خراب است و ۷۰ درصد آن زیر سر مسئولانی است که از غربی ها می ترسند و به آنها اعتماد می کنند و اختلاس هایی هم که مشاهده می شود و در اینجا مجال توضیح بیشتر در مورد آن نیست.

* درآمدهای چند صد میلیون دلاری از فروش بنزین برای دولت

نبویان خاطرنشان کرد: واقعیت این است که در مقابل این وضع بد اقتصادی مردم، وضع دولت بسیار خوب است. امروز فروش نفت ما روزانه حدود یکی میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است و علاوه بر این ما ماهانه صدها میلیون دلار فروش بنزین به کشورهای همسایه داریم که ارز آن هم به کشور وارد می شود و هیچ مشکلی برای انتقال ارز حاصل از فروش بنزین به کشور نداریم. امروز وضعیت منابع ارزی کشور بسیار خوب است و وضع دولت در شرایط فعلی بسیار خوب است. دولت هم از نظر ریالی وضعش بسیار خوب است و هم از نظر ارزی. در حوزه ریالی از بورس می گیرد و یا از جاهای دیگر می گیرد و وضع ارزی دولت هم فوق العاده خوب است.

وی افزود: ما همان طور که گفتم روزی یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت می فروشیم و فروش محصولات پتروشیمی ما هم وضعیت فوق العاده خوبی دارد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: تنها در یک مورد و در یک ماه ۱۰ میلیون دلار محصولات پتروشیمی فقط به یکی از کشورها صادر شده و ارزهای حاصل نیز همه به کشور بازگشته است.

نبویان خاطرنشان کرد: درآمد ارزی دولت در شرایط فعلی سه برابر شده و وقتی وضع دولت از نظر ریالی و ارزی تا به این حد خوب است مشکل کجاست؟ مشکل مدیریت است.

وی افزود: معاون وزیر نفت در کمیسیون اصل نود از آمار بالای صادرات بنزین به صورت ماهانه صحبت می کرد و ارز حاصل از این فروش بنزین.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: من آقای روحانی و آقای ظریف را توجه می دهم از سال ۸۲ تا سال ۸۴ به غرب اعتماد کردید و فریب خوردید، جمله ای که شخص آقای روحانی به کار می برد این است که پس از ۲۰ ماه تعلیق همه فعالیت های هسته ای ایران پیشنهاد ی که اروپا به ایران داد چیزی شبیه کاپیتولاسیون بود.

نبویان خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تا ۹۴ بار دیگر اعتماد کردید و گفتید که امضای جان کری و بایدن و اوبامای دمکرات تضمین است و تحریم ها برداشته می شود. آیا این کار انجام شد؟ آقای روحانی! آقای ظریف! از شما تقاضا داریم که دیگر برای بار سوم فریب نخورید. چند بار فریب خوردن؟ شما فریب می خورید، اما خسارتش را ملت ایران می دهد.

وی افزود: آقای ظریف! شما با نمایندگان مجلس داد و بیداد می کردید، اما با جان کری لبخند می زنید. این که درست نیست. آیا به لبخند شما پاسخی دادند؟ تحریم ها برداشته شد؟ یا نه. آقای ظریف! شما تعهد دادید که ۸۷.۵ درصد تحریم ها باقی بماند و تنها ۱۲.۵ درصد آن برداشته شود که آن را هم نتوانستید بردارید.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: مشکل ما همان طور که گفتم مشکل سوءمدیریت است و نه تحریم ها. باید بگویم نه امضای جان کری تضمین است و نه امضای بایدن، چون هم جان کری و هم بایدن مجموعه دولت اوباما بودند. جان کری وزیر خارجه و بایدنمعاون اوباما بودند و اینها تعهد داده بودند که تحریم های بانکی برداشته می شود. این بایدن همان بایدن است و اگر تعهدی هم بدهد قابل اعتماد نخواهد بود.

نبویان خاطرنشان کرد: تنها راه این است که غربی ها در مقام عمل تحریم ها را بردارند و ما هم در مقام عمل تعهدات خودمان را انجام خواهیم داد و همگان بدانند که وعده ها و امضاهای آمریکا قابل اعتماد نیست. رفع تحریم های بانکی یعنی این که دلار و یورو به ایران بیاید نه این که برود به ژنو و در آنجا بماند.

* آزادسازی دارایی ها موضوعی جدا از برداشتن تحریم هاست

وی افزود: نکته دیگر هم اینجاست که آزادسازی پول ها موضوعی غیر از برداشتن تحریم هاست. ممکن است آمریکا بگوید دارایی های بلوکه شده ایران در یک ک شور آزاد شود، این ربطی به لغو تحریم بانکی ندارد. تحریم بانکی باید برداشته شود نه این که در یک جا دارایی های ما آزاد شود. این که یک کشور طلبمان را بدهد به معنای برداشته شدن تحریم های بانکی نیست، ما باید هر وقت که بخواهیم با هر کشوری که بخواهیم ارتباط مالی برقرار کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.