علی خضریان:
طرح بازگشت همزمان به تعهدات «برجام رویکرد انتخاباتی دارد

0 ۱۶۷

علی خضریان با اشاره به برخی حواشی در زمینه بازگشت به برجام، گفت: طی روزهای گذشته ایده بازگشت همزمان به تعهدات «برجام در حالی از سوی دولت مطرح شده است که تاکنون حرف قطعی در سیاست خارجی ایران، برداشتن کامل تحریم ها از طرف ناقض برجام یعنی آمریکا و راستی آزمایی آن توسط ایران و سپس بازگشت ایران به محدودیت های برجامی بوده است. ضمن اینکه همه اینها جدای از مسئله خسارت و پرداخت عدم النفع به ایران در سال های اخیر بوده است.

وی توضیح داد: در طرح بازگشت جز به جز به برجام که آقای روحانی مطرح کرده است درست در مقابل برداشتن همه تحریم ها قرار دارد و به نظر می رسد بیشتر برای ایجاد کانالی جهت گفت گوهای بیشتر باشد. ضمن اینکه در طرح بازگشت همزمان به برجام نیز راه را برای راستی آزمایی رفع تحریم ها خواهد بست و بار دیگر گزیده شدن از یک سوراخ را نشان می دهد. چرا که اقدامات ایران عملیاتی است و به سرعت با نابودی اورانیوم های غنی شده و جمع آوری سانتریفیوژها انجام خواهد شد، اما اقدامات دولت آمریکا رفع مانع فروش نفت، انجام تراکنش مالی و استقبال کشورها نیازمند زمان است و فرصت خاصی برای راستی آزمایی می طلبد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می رسد چنین طرح های عجولانه ای توسط دولت بیش از اینکه منافع ملی کشور را تامین کند، دارای رویکرد انتخاباتی است تا بتوانند با دستاوردسازی نمایشی جان تازه ای به جریان شکست خورده غرب گرا در داخل کشور بدهند.

این نماینده مجلس بیان کرد: ضمن اینکه مماشات جویی دولتمردان درحالی است که «جو بایدن» تاکنون ذره ای از سیاست های فشار حداکثری ترامپ کوتاه نیامده و با اینکه در ایام انتخابات برخی سیاست های ترامپ را شماتت کرده اما در عمل رفتار ایالات متحده را اصلاح نکرده و در صدد جبران برنیامده است. حتی در آخرین مورد نیز وزیر خارجه آمریکا به شرط گذاری برای ایران این بار به خاطر منابع ارزی بلوکه کشورمان در کره پرداخت و با اشاره به موضوع اموال بلوکه ایران در کره جنوبی مدعی شد تا زمانی که ایران به توافق هسته ای بازنگردد، این پول ها آزاد نمی شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود در مجلس گفت: در مجموع این نگرانی وجود دارد که مماشات جویی و پیشنهادات پی در پی دولت خارج از تصمیمات قطعی ایران به آمریکا در برابر مواضع محکم و ضدایرانی تیم بایدن می تواند بار دیگر پیام ضعف و سستی و دست پاچگی صادر کند و در نهایت رویکرد کنونی هیات حاکمه آمریکا را مستحکم تر سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.