هشدار دکتر صمصامی به مجلس در خصوص افزایش قیمت دلار:
مجلس در دام حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی نیافتد/ به تبعات سنگین این تصمیم که آورده ای هم نخواهد داشت فکر کرده اید؟

0 ۴۲۸

موضوع حذف دلار ۴۲۰۰ و تک نرخی شدن ارز که دولت روحانی از سال گذشته حذف دلار ۴۲۰۰ در حدود ۲۰ قلم کالا را کلید زد و امسال هم همین سیاست را در پیش گرفت، الان در مجلس هم مطرح است ولی کارشناسان درباره تبعات حذف دلار ۴۲۰۰ و سیاست غلط دولت و طرح مجلس انتقادهای فراوانی دارند.

مشروح گفتگو با حسین صمصامی به شرح زیر است:

* تکه شدن بودجه از سال ۸۹ شروع شد

خدمت حضرتعالی سلام و خیرمقدم عرض می کنم. آقای دکتر، موضوعی که میخواهیم راجع به آن گفتگو کنیم مسئلۀ بودجه، و بخصوص چگونگی تعیین نرخ ارز در بودجه است. اگر موافق باشید برای شروع راجع به بحث واقعی کردن اعداد منابع و مصارف بودجه این سؤال را مطرح کنیم که به نظر می رسد در برخی موارد بودجۀ کشور واقعی نیست و ردیف های مختلفی وجود دارد که سهم بزرگی از بودجه در آن وجود دارد مثلاً بند هـ از تبصرۀ ۴، که دو میلیارد و هشتصد میلیون یورو از صندوق توسعۀ ملی برداشت شده یا بند واو از تبصرۀ ۱ که ۹۰ همت (هزار میلیارد تومان) برای صندوقهای بازنشستگی در نظر گرفته، درحالی که در مصارف بودجه نیامده، و حتی تبصرۀ ۱۴ که ماهیت بودجۀ عمومی دارد ولی ذیل شرکت های دولتی آمده حالا برخی از نمایندگان می خواهند این بودجه با این شرایط را اصطلاحاً واقعی کنند. نظر شما دراینباره چیست؟

حسین صمصامی: عرض سلام دارم خدمت جنابعالی و همکارانتان در خبرگزاری تسنیم، و خداقوّت می گویم، انشاءالله که موفق و مؤید باشید.

ببینید، بحث «تکه شدن ارقام بودجه» در لایحه و قانون بودجه، سابقۀ طولانی دارد. یک بخش های مهمی از این مسئله هم برمی گردد به سال های بعد از ۸۸ و ۸۹ که در این زمان رقم مربوط به هدفمندی یارانه ها فکر می کنم درتبصرهای بودجه سال ۹۰ بند ۴۶ و در سال ۹۱ بند ۴۴ (چیزی حدود ۶۶ همت ) در یکی از تبصره های بودجه آمده بود، و عملاً در واقع در ارقام مربوط به درآمدهای عمومی دولت محاسبه نشد. پس این اشکال مهم از اینجا شروع شد.

در بحث صندوق توسعۀ ملی هم تقریباً در همین دوره این موضوع مطرح می شود و البته در دورۀ سال ۹۲ به بعد هم به این مشکل دامن زده شد. یک اشکالی باب و مرسوم شد و دولت بعدی که آمد این مشکلات را افزایش داد، مثلاً آن بند واو تبصره، که در موضوع بازنشستگی آمده، و بندهای دیگر به همین ترتیب اضافه شد. بنابراین این نکته متأسفانه وجود دارد.

به هرحال «تبصرۀ ۱۴»، یعنی قانون هدفمندی یارانه ها، در بودجه به همین شکل آمد. بحث این بود که در بودجۀ عمومی دولت نیاید، با این استدلال که اگر در بودجۀ عمومی دولت بیاید، دولت صرف هزینه های دیگر می کند و به آن جایی که باید، اصابت نمی کند. با این استدلال درآمد و هزینه های هدفمندی را جدا کردند؛ به این شکل که این ارقام گرچه در قانون بودجه می آید و مصوب می شود و میزان آن ثبت می شود، اما رقمش در بودجه های عمومی داده نمی شود. به هرحال عرضم این است که به اصطلاح «تکه شدن بودجه» وجود دارد و هرکدام از موارد هم با استدلالی همراه بوده است.

* کسانی که در دولت های گذشته بانی عدم شفافیت بودند، امروز دم از بودجه شفاف می زنند

البته خیلی جالب است که می بینیم متأسفانه برخی افرادی که خودشان در آن زمان در دولتی بودند که به تکه شدن بودجه کمک کردند و خودشان این موضوع را باب کردند و مدافع سرسخت آن بودند، الآن در پست مجلس نشسته اند و طلبکارانه اعتراض دارند که این بودجه چند تکّه شده است! وقتی آدم ها در سیاستگذاری، منافع جامعه و نگاه کارشناسی را درنظر نگیرند و با نگاه به اقتضائات سیاسی و خطّی جایگاه شان یک زمانی مدافع و یک زمانی مخالف یک سیاست باشند که درست نیست! موارد هم یکی دو تا نیست، همین آقایان بحث های دیگری هم مطرح می کنند، مثلاً اینکه «بودجه باید شفاف باشد». قطعاً باید شفاف باشد، اما یکی نیست از این آقایان بپرسد چرا غیرشفاف شده؟ همین دوستان در دولت دهم به دنبال این بودند که تا آن جایی که ممکن است بودجه لاغر بشود، اگر خاطرتان باشد وقتی بودجه را تقدیم مجلس کردند یکی از افتخاراتشان این بود که بودجه چقدر لاغر شده است؛ خب، وقتی لاغر می شود، خیلی از مواد و تبصره ها و ارقام جزئی، خیلی دقیق مشخص نمی شود. حالا همان دوستان الآن بحث عدم شفافیت را مطرح می کنند، در حالی که خودشان یا ایجادکنندۀ این شرایط بوده اند یا تشدیدکنندۀ آن.

به هر صورت این نکات جزو اشکالات اساسی بودجه است و تغییر و تحوّل اساسی در بودجه ضروری است، اما این تغییر و تحول اساسی باید توسط افراد شجاع و بصیر صورت بگیرد و نمی تواند توسط این افراد انجام شود.

در طول سالیان بعد از انقلاب، بارها شاهد سیاست چندنرخی یا تک نرخی کردن قیمت ارز بوده ایم. در دهۀ اخیر یک بار در شروع تحریم ها در سال ۹۱ سیاست چندنرخی کردن قیمت ارز را داشتیم که بعد باز تک نرخی شد و یکبار هم در سال ۹۷؛ و هم اکنون شاهد آن هستیم که عده ای در مجلس و دولت باز به دنبال تک نرخی کردن ارز هستند. چرا این سیکل مدام در کشور در حال تکرار شدن است؟ چرا بعد از این همه سال هنوز کشور نتوانسته به یک رژیم ثابت در نرخ ارز برسد؟

صمصامی: بحث ارز و نرخ ارز را ما مفصل در همین خبرگزاری شما طی چندین جلسه با شرکت یک جمع فرهیخته ای که تمامشان جزو صاحبنظران یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی بودند، بحث کردیم. ابعاد مختلف این مسئله را شکافتیم و مبانی اش را توضیح دادیم که اصلاً نگاه نحله ها و گروه های مختلف کارشناسی در حوزۀ «نرخ برابری ارز» (یعنی به زبان ساده ریال در برابر دلار چقدر باشد؟ تک نرخی باشد؟ چند نرخی باشد؟ چه اقتضائاتی دارد؟ چه چالش هایی دارد؟ و الخ) از چه آبشخوری است و از کجا می آید و درست و غلط هر یک را هم گفتیم و مفصل نقد کردیم. این سلسله جلسات منجر شد به انتشار کتاب خوب «جعبه سیاه تضعیف ریال» که زحمت زیادی رویش کشیده شد و به مقدمۀ دکتر پرویز داوودی و تقریظ زیبای دکتر حسن سبحانی هم مزیّن است.

* چرا تشدید تحریم بعد از هدفمندی یارانه ها کلید خورد؟/چند نرخی ارز از سال ۹۰ شروع شد

من به مناسبت این دعوایی که الآن بین مجلس و دولت در جریان است، خلاصه ای از مباحث آن کتاب را که اینجا مفید است مطرح می کنم تا مسیری که باید برویم روشن بشود. چند کلیدواژه هست که این ها را خوب است مردم و کارشناسان بدانند، خصوصاً نماینده های محترم و همچنین کارشناسان ارشد اقتصادی دولت که برای یک سند بسیار بسیار مهم و اساسی که روی معیشت مردم اثرگذار است، تصمیم می گیرند.

یک کلیدواژه «یکسان سازی نرخ ارز» است. ببینید، تقریباً تا سال ۹۰ ما نرخ ارز یکسان داشتیم، یعنی در کانال ۸۰۰ تومان بود، تا سال ۸۷ که من وزارت اقتصاد را تحویل دادم، نرخ ارز حدود ۹۲۰ تومان بود، بنابراین نرخ تقریباً یکسانی برای ارز طی چند سال در اقتصاد ما حاکم بود، اما وقتی که به اصطلاح هدفمندی یارانه ها در سال ۸۸ اجرا شد اشکالات متعددی ایجاد شد. در اثر بروز این اشکالات بعد از هدفمندی یارانه ها، یعنی دی ماه ۹۰ ما تحریم شدیم. این خودش جای بحث دارد که چطور بعد از هدفمندی یارانه ها که ادعا شده بود اقتصاد ما را قوی تر می کند، ما تحریم می شویم. چرا قبلش تحریم نشدیم؟

باید خوب توجه کنیم، که با هدفمندی یارانه ها و با ضربه و شوکی که به اقتصاد وارد شد، عملاً شرایط را برای تحریم در اقتصاد هموار کردیم. اقتصاد ما با هدفمندی زخمی شد، و بعد از آن طرف غربی تلاش کرد زخم این اقتصاد را عمیق تر کند. بعدتر ما شاهد بودیم که نرخ ارز در بازار باز یک نرخ دیگر تعیین شد و تا حدود سه هزار و بعد هم چهار هزار تومان رسید. در کنارش دولت هم یک نرخ ۱۲۲۰ تومان اعلام کرد. از آنجا دوباره ما چندنرخی ارز را داشتیم. می شود گفت چند نرخی ارز به سبک سال های اخیر از سال ۱۳۹۰ شروع می شود. از آن زمان یک نرخ بازار آزاد و یک نرخ بازار رسمی داشتیم و بعد هم نرخ های متعدد دیگر. به عبارت بهتر ما شاهد یک یلگی در اقتصاد بودیم و تقریباً می شود گفت ما سیاست ارزی درستی نداشته ایم که مبنای کارشناسی داشته باشد. در آن سال شاهد بودیم که نرخ ارز در بازار به شدت، یعنی تا بیش از ۴ هزار تومان، هم افزایش پیدا کرد؛ ضمن اینکه اگر شما متغیرهای کلان اقتصادی را ببینید رشد اقتصادی ما در سال ۹۱ رشد تقریباً بی سابقۀ منفی یعنی ۶.۸درصد را دارد؛ سرمایه گذاری هم رقم بی سابقۀ ۲۳درصد منفی را ثبت کرده که بعد از سال ۶۷ چنین رقمی نداشتیم، از سوی دیگر رشد بالای تورم در سال های ۹۱ و ۹۲ را شاهد هستیم. یک بی تدبیری بزرگ در عرصۀ اقتصاد اتفاق افتاد و متأسفانه تیم اقتصادی دولت نتوانست این مسئله را جمع کند.

شما باید یا منابع ارزی به اندازۀ کافی داشته باشید، مثل سال های دهۀ ۸۰ که در اقتصاد ارز تزریق کنید و بتوانید یک نرخ را در اقتصاد نگه دارید. برای این منظور باید ارز به اندازۀ کافی در اقتصاد تزریق کنید، یعنی در واقع یک طوری منطق «بازار آزاد ارز» را بپذیرید (البته در خصوص منطق بازار آزاد صحبت می کنم که در شرایط تحریم و محدودیت اقتصادی چه مسائل و مشکلاتی ایجاد می کند) یا اینکه نه؛ منابع ارزی شما به اندازۀ کافی نیست. ناچارید در این شرایط به این تن بدهید که دولت یک نرخی را تعیین کند.

* به هم ریختگی سیاست ارزی سال ۹۲ در سال ۹۷ هم تکرار شد

درسال ۹۰ و۹۱ اصلاً سیاست ارزی مشخصی نداشتیم، حاصل این شد که ما آن وقت یک به هم ریختگی بخصوص در بخش ارزی شاهد هستیم. دولت خودش یک نرخ ۱۲۲۰ تعیین کرده بود، از آن طرف نرخ بازار آزاد هم در حال افزایش بود. واقعاً هیچ مشخص نبود که سیاست ارزی دولت چه بود. این مسئله ادامه پیدا کرد و تقریباً شبیه آن در سال ۹۷ هم در دولت حاضر اتفاق افتاد. در سال ۹۶ و۹۷ ما شاهد همین بی تدبیری و عدم اتخاذ سیاست ارزی درست و هرج و مرج در سیاست ارزی بوده ایم.

از طرفی منابع ارزی ما الآن محدود است، لذا شما نمی توانید به بازار آزاد ارز تزریق کنید، بنابراین دو نرخی و بحث رانت پیش می آید. اینکه ریشۀ ایجاد رانت ارزی به کجا برمی گردد را در واقع باید در سال ۹۰ و ۹۱ و عدم تدبیر دولت در ارتباط با این موضوع جستجو کنیم. و جالب است همان آدم هایی که درسال ۹۱ و ۹۰ مسئولیت اقتصاد را داشتند الآن همان ها در مجلس فعلی نقدهایی که به خودشان وارد است را به دولت وارد می کنند! اگر شما واقعاً احاطه دارید و می توانید اقتصاد را درست کنید که خب وقتی کار دست شما بود درست می کردید. این چیزهایی که می گویید به خودتان وارد است. می گویید سیاست ارزی دولت به هم ریختگی دارد یا دولت سیاست ارزی درستی ندارد؛ خب، شما هم نداشتید و شما هم اقتصاد را یله و رها کرده بودید.

البته من در ادامه تبیین می کنم که این شرایط راهکار عملی دارد و توضیح می دهم که دولت برای خروج از این شرایط چه کارهایی باید انجام بدهد.

* بانک مرکزی درک درستی از بازار ارز ندارد
همان اتفاقاتی که در سال ۹۰ و ۹۱ افتاد، بعد از یک دوره ای در سال ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ هم رخ می دهد. تقریباً هر تصمیمی که روی نرخ های گوناگون گرفته ایم شرایط ما را بدتر کرده است. چرا؟ این اعوجاج ها و تصمیمات متناقض روز به روز که هر روز شرایط را بدتر کرده نشان می دهد سیاستگذار ما ساختار ارز و بازار ارز را خوب نشناخته است. باید خوب بشناسد تا بتواند درست نرخ گذاری کند، مدل طراحی کند، برایش نهاد درست کند، کنترل کند، با اقتضائاتش برخورد درست داشته باشد، چالش هایش را مدیریت کند و از فرصت هایش بهره مند شود. اصلاً آیا در اقتصاد ایران می توانیم «بازار»ی به نام «بازار ارز» داشته باشیم و مکانیزمنرخ ارزرا به آن ساختار بسپاریم؟ الآن یکی از اشتباه های مهلک و استراتژیک بانک مرکزی این است که درک درستی از مفهوم پایۀ «بازار ارز» ندارد؛ به خاطر همین است که تمام تعییننرخ ارز را به بازار ارز محول کرده است. اصلاً نمی داند این به اصطلاح بازار ارز چه ویژگی هایی دارد! آیا واقعاً بر طبق مفهوم «بازار» یک طرف عرضه و یک طرف تقاضای آزاد وجود دارد؟ آیا تحلیل درستی دارد از اینکه عرضه کنندگان بازار آزاد چه کسانی هستند؟

* عرضه و تقاضای ارز در بازار دست کیست؟

می شود بفرمایید چه کسانی هستند؟

صمصامی: بله، اولاً روی ریل سامانۀ نیما، تمام عرضه کننده ها و صادرکنندگان غیرنفتی باید ارز حاصله را به کشور برگردانند و در سامانۀ نیما ارائه کنند. خب، یک بخشی از این عرضه کنندگان در سامانه ارائه نمی کنند و می برند در بازار آزاد به نرخ بالاتر می فروشند. البته بعد از کلی درهم ریختگی طی سال های ۹۷ تا ۹۹، که از این کانال اتفاق افتاد، الآن تازه دولت ادعا می کند در ماه های اخیر وضعیت بهتر شده، که امیدواریم اینطور باشد و گذشت زمان مثل تجربه های قبلی چیز دیگری را نشان ندهد. قبلتر، در سال ۹۰ و ۹۱ می شود گفت دولت هیچ تدبیری برای این قصه نداشت؛ مسئله اصلاً رها شده بود. در سال ۹۶ و ۹۷ دولت اقداماتی انجام داد، منتها این اقدامات ضدونقیض بود و به نتیجه نرسید. صادرکننده ارز حاصل از صادرات را در بازار آزاد عرضه می کرد.

عرضه کنندگان بعدی در بازار آزاد قاچاقچیان هستند. افرادی که ارز حاصل از صادرات قاچاق را در بازار آزاد عرضه می کنند.

سوم، افرادی که ارز برای سوداگری خریده اند و در خانه نگه داشته اند تا افزایش داشته باشد و بدون فعالیت مولد سود کنند.

عرضه کنندۀ چهارم خود بانک مرکزی به نیابت از دولت، یا در مواقعی اصلاً خود دولت است. واقعیتش در ادوار مختلف دولت هم بدش نمی آمده دلارهایش را در بازار آزاد با نرخ های بالاتر بفروشد!

ببینید، این ها عرضه کنندگان بازار آزاد هستند. کدامش مشروع است؟ کدامش قانونی است؟ کدامش در راستای منافع مردم است؟ کدامش در یک اقتصاد سالم و شفاف رقم می خورد؟ کدامش اقتصاد را ضعیف نمی کند و گزک دست دشمن نمی دهد تا ما را تحریم کند؟! پس طرف عرضه در این «بازار کذایی ارز» که سالم نیست.

برویم سراغ طرف تقاضا در این بازار. تقاضاکنندگان بازار ارز چه کسانی هستند؟ طرف تقاضای ارز در بازار آزاد ۶ دسته هستند. ببینیم این ها قانونی هست یا نه.

یک سری از افراد هستند که ارز مورد نیازشان از کانال مراجع رسمی تأمین نمی شود. البته اخیراً گفته اند که دیگر تمام تولیدکنندگان و کسانی که واقعاً تقاضای مشروع ارزی دارند، می توانند از سامانۀ نیما ارزمورد نیازشان را تأمین کنند، ولی خب، سال های اخیر یک چنین چیزی نبود؛ مثلاً تولیدکننده می خواست مواد اولیه وارد کند، به اندازۀ کافی ارز داده نمی شد؛ پس مجبور بود به بازار آزاد بیایند و ارز بخرد که خط تولیدش نخوابد.

دوم، قاچاقچی های واردکنندۀ کالا هستند. این ها برای خرید و ورود کالای قاچاق نیاز به ارز دارند، اما چون نمی توانند از سامانۀ نیما تهیه کنند، مجبورند از بازار آزاد تهیه کنند. این بخش تقاضا هم که تکلیفش معلوم است.

سوم، فرار سرمایه است. کسانی هستند که می خواهند خانه و سرمایه شان را بفروشند و به کشورهای دیگر منتقل کنند، ترکیه و دبی و گرجستان و الخ. خب این ها نیاز به ارز دارند، چون مجبورند خانه و زندگی شان را بفروشند و تبدیل به ارز کنند و خارج شوند. کشورهای سر و سامان دار از فرار سرمایه جلوگیری می کنند و حضور این ها هم به این شکل در بازار مشروع نیست.

چهارم، سفته بازها هستند. با نوسان گیری، ارز می خرند و می فروشند و منفعت می برند. تکلیف این ها هم معلوم است.

پنجم، یک سری افراد متقاضی ارز مسافرتی هستند؛ کسانی که می خواهند خارج بشوند و اغلب هم برای نیازهای غیرضروری مثل سفر تفریحی و خوشگذرانی و غیره، این ها جزو نیازهای غیرضروری است.

و ششم، یک سری تقاضاهای سازمان یافته از سوی دشمنان خارجی ایران. افرادی در کشورمان هستند که به عمد از بازار ارز خرید می کنند تا قیمت ارز بالا برود.

می بینید؟ تکلیف هر ۶ گروه در طرف تقاضا هم مشخص است.

* بازار ارز ایران فاسد و جعلی است
این نمای روشنی از ترکیب به اصطلاح «بازار آزاد ارز» ماست. حالا دوستانی که طرفدار این نظریه هستند که مثل کشورهای پیشرفته نرخ ارز باید به «بازار آزاد» سپرده شود، دقت می کنند که در این کشورها، ساختار از بنیان فرق می کند و هیچیک از این نیازهای کاذب و مخرّب در بازار ارز آنها بروز و ظهور ندارد؟!

در سال ۹۰ موکول کردن نرخ ارز به چنین ساختاری موجب شد نرخ ارز جهش کند. در سال های ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ هم اقتصاد ما و منابع ارزی محدود کشور ما در چنین ساختار ارزی ای گرفتار شده بود. از یک طرف منابع ارزی محدود شد، و از طرف دیگر مصارف ارزی به خاطر اینکه کار را به بازار فاسد و بیمار ارز موکول کردیم، افزایش پیدا کرد. اقبال بدون کنترل این گروه های غیرقانونی و فاسد و فسادزا، بصورت روزافزون و تزایدی باعث می شودنرخ ارزدر این بازار جعلی هر روز بالا برود. چرا باید کار را به این بازار محول کنیم؟!

* مجلس در دام یکسان سازی ارز نیفتد
با در نظر گرفتن این تصویر از بازار ارز به نظر شما بزرگترین اشتباه بانک مرکزی چه بوده است؟ به رسمیت شناختن، و بلکه رهبر قرار دادن این بازار کثیف! چه در جهش سال های ۹۰ و ۹۱ و چه در سال های ۹۶ تا ۹۸ دقیقاً همین اشکال مبنایی در رفتار دولتمردان و سیاستگذاران ارزی ما وجود دارد. بانک مرکزی با قبول کردن مکانیزم معیوب بازار ارز آزاد ایران و تأثیر گرفتن و انفعال از نرخ این بازار، و سرایت دادن آن به نرخ نیمایی مدعی است که می خواهد « نرخ ارزرا یکسان کند ». الآن مجلس هم در همین دام افتاده است، که توضیح می دهم. این بحث یکسان سازینرخ ارزکه مطرح می کنند، در واقع افزایشنرخ ارزتحت تأثیر این بازار فاسد و غیرقانونیِ کنترل نشده است!

سال ۹۷ تحت عنوان یکسان سازی نرخ ارز یک سیاستی اجرا شد، و نرخ ۴۲۰۰ اعلام شد که اگر آن پکیج که پکیج اطلاعیۀ شمارۀ یک بانک مرکزی در ۲۱ فروردین ۹۷ بود، به درستی اجرا می شد شاهد این ازهم گسیختگی در نرخ ارز و به تبع آن کل اقتصاد ایران نبودیم. آن اطلاعیه اجرا نشد. نرخ ۴۲۰۰ تومان، براساس مدل های ریاضی که ما داریم، نرخ بسیار معقول و منطقی بود، اما اصلاً صدرش به ذیلش نمی آمد، یعنی در نحوۀ اجرای آن نرخ معقول اصلاً این را در نظر نگرفتند که در این شرایط جنگ اقتصادی چقدر باید جدیت داشت و اصولاً اول باید آن بازار فاسد تحت کنترل قرار بگیرد تا بخش های دیگر را به فساد نکشد و تخریب نکند.

به هرحال جنگ اقتصادی یکی از واقعیت های اقتصاد ایران است، و الآن دیگر کسی نیست که این را قبول نداشته باشد. بله، یک زمانی مسخره می کردند، اما الآن یکی از واقعیت های مسلّم و مهم در عرصۀ اقتصاد ما جنگ اقتصادی است. یکی از محل های ورود و نفوذ بسیار اساسی دشمن همین بازار ارز فاسد است تا کلیدی ترین متغیرهای اساسی اقتصاد ما و اصولاً هر اقتصاد دیگر، یعنی نرخ ارز و قدرت پول ملی را منهدم کند. دقت کنید این را من نمی گویم که برخی بخواهند موضع بگیرند، خوشبختانه کتاب های طراحان تحریم ایران این ها را مدل کرده و بیان نموده است. بسیاری از اقتصاددان های سرشناس در دنیا هم به این موضوع مهم و روشن اذعان دارند.

خب، در این شرایطی که ما در جنگ ارزی هستیم، و محدودیت شدید منابع ارزی داریم، مکانیزم «بازار آزاد ارز» برای این کشور عمل می کند؟ آیا باید اجازه بدهیم قاچاقچی و دلال و دشمن و دیگران که برشمردم، برای کل اقتصاد ما تعیین تکلیف کند؟ و بخش های مولد، منفعل و تابع و متأثر از این گروه ها باشند؟ آیا در شرایطی که ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، همینطور بدون دلیل و کورکورانه باید سهمیه بگذاریم و به هر فرد ۲۲۰۰ دلار بدهیم؟

در شرایط جنگ ارزی که منابع مان محدود است، و بازار در سلطۀ سفته باز و دلال و ارز مسافری و فرار سرمایه قرار دارد، ما بیاییم این را مبنای تعیین نرخ ارز قرار بدهیم؟ و بعد براساس آن بیاییم کالاهای اساسی مان را قیمت گذاری کنیم؟ بعد مثل عزیزان مجلس دلار مورد نیاز مایحتاج مردم را به بهانۀ حذف رانت با آن قیمت تنظیم کنیم؟ خب، این اشتباه است، این اشتباه محض است!

* بازار ارز محل نفوذ دشمن است، مجلس عنان نرخ ارز را به بازار ارز نسپارد
متأسفانه بانک مرکزی و دولت در این ورطه افتاده و نمایندگان محترم مجلس هم اصلاً به این ریشه ها و بنیان های مهم توجه ندارند (البته این فقط یک وجه از اشتباه عزیزان است، که توضیح خواهم داد). اصلاً توجه ندارند که این بازار که شما رهبر قرار دادی، محل نفوذ دشمن در عرصۀ اقتصادی است. عنان ارز کشور را نمی شود دست او داد. این بازار آزاد محل نفوذ دشمن برای خراب کردن و بدتر کردن وضعیت معیشتی مردم است.

یک کمی روشن تر بگویم، ببینید چه اتفاقی می افتد. الآن عامل اصلی افزایش تورم در شرایط موجود افزایش نرخ ارز است. حالا این بازار یک نرخی را به نام «نرخ بازار» تعیین کرده است، که الآن بالای ۲۰هزار تومان است، بانک مرکزی به تبعیت از آن آمده نرخ نیمایی را با آن تقریباً تثبیت کرده و به آن می رساند، اسمش را هم می گذارد «یکسان سازی نرخ ارز». این از این.

یک بخش ارز به نام ۴۲۰۰ تومان می ماند. این را چه کنیم؟ دوستان مجلس می گویند فاصلۀ این ارز ۴۲۰۰ تا نرخ نیمایی و بازار آزاد محل رانت است، این رانت را باید از بین ببریم! این ارز چه مصارفی دارد؟ ارزی است که قرار بوده به کالاهای اساسی بدهیم، تا مثلاً برنج و روغن و خوراک دام بشود، که البته اگر شما دقیق بررسی کنید مکن است بخشی از آن اصابت نکرده باشد و البته بخش قابل توجه­ای از آن نیز اصابت کرده است. در سال گذشته و امسال که ارز ۴۲۰۰ تومانی برخی از کالاهای اساسی همانند برنج، شکرو غیره حذف شد ما شاهد افزایش شدید قیمت این کالاها بودیم. حالا مجلس محترم با این استدالال که اصابت نکرده و محل رانت است می خواهند حذفش کنند.

خب، برادران! این را بروید دقیق بررسی کنید ببینید چقدر اصابت کرده و چقدر نکرده است. اگر اصابت نکرده مکانیزمش را اصلاح کنید، نه این که حذفش کنید. حذفش بار به مراتب بیشتری بر گردۀ قشر ضعیف خواهد گذاشت.

* حذف دلار ۴۲۰۰ و جایگزینی با ۱۷۵۰۰، نرخ بازار آزاد را تثبیت نمی کند

چرا فکر می کنید حذف این ۴۲۰۰ شرایط را بدتر می کند؟

صمصامی: نرخ ارز همیشه یک متغیر کلیدی است و بر همۀ اقتصاد اثر می گذارد. آیا نرخ ۲۴ هزار تومان نرخ منطقی و معقول است؟ پاسخ این است که نه خیر! غلط است! این نرخ، نرخی است که مناسب اقتصاد ما نیست، مناسب معیشت اکثریت مردم نیست، مناسب رشد اقتصادی و سرمایه گذاری نیست. مثلاً اگر ما آمارهای اقتصادی را نگاه کنیم، می بینیم در سال هایی که نرخ ارز به شدت افزایش پیدا کرده، رشد اقتصادی ما را به شدت تحت تأثیر قرار داده و موجب کاهش آن شده است؛ سال ۹۸-۹۷ رشد اقتصادی ۴.۹ درصد منفی، سرمایه گذاری۶.۵ درصد منفی، به همین ترتیب رشد سرمایه گذاری ما در سال ۹۷، ۱۲.۳درصد منفی و در سال ۹۸، ۵.۹درصد منفی بوده؛ تورم در سال ۹۷-۹۸ به ترتیب ۳۱ و ۴۱ درصد بوده است. بنابراین نشان می دهد که متغیر نرخ ارز یک متغیر بسیار کلیدی است.

در شرایط موجود این سیاست ارزی که ما داریم دنبال می کنیم یک سیاست ارزی اشتباه است. بعضی از نماینده ها دادشان بلند شده که آقا دولت سیاست ارزی ندارد؛ اولاً که اتفاقاً دولت در سال ۹۰-۹۱ سیاست ارزی نداشت. الآن بالاخره یک تلاش هایی می شود، ولو معتقدم دقیق نیست و شرایط را لحاظ نکرده و لذا نتیجه اش مطلوب و درست نیست.

باید دید آیا سیاست ارزی دولت عملاً تبعیت از بازار آزاد است؟ یعنی اینکه سیاست ارزی دولت این است که به قاچاقچی و فرار سرمایه و سفته باز و دشمن اجازه بدهد که برای واردات کالاهای اساسی تعیین تکلیف کند؟ آیا به خاطر اینکه نمی خواهد یا نمی تواند خوب نظارت کند، باید نرخ کالاهای اساسی را با نرخ بازار آزاد مقایسه کنیم و همسان کنیم؟ آیا اصلاً چنین چیزی ممکن است؟ یعنی اگر نرخ ۴۲۰۰ را بالا ببری، نرخ بازار آزاد تحریک نمی شود و بالا نمی رود و باز در دور نمی افتی؟ آیا همین رقم ۱۷۵۰۰ که خیلی می شنویم همین رانت را در یک سطح بالاتر صورت بندی نمی کند و شکل نمی دهد؟ آیا باز فاصلۀ دلار آزاد با دلار دولتی حفظ نخواهد شد؟ فکر تبعات سنگین این تصمیم، که آورده ای هم نخواهد داشت و رانت را از بین نخواهد برد را کرده اید؟

* واردکنندگان با دلار ۴۲۰۰ که مشخصند، چرا مانع رانتخواری آنها نمی شوید؟
استدلال های غلطی می آورند. می گویند به این خاطر داریم نرخ را بالا می بریم که با حفظ این شرایط رانت ایجاد می شود، یعنی اختلاف بین ۴۲۰۰ با بازار آزاد رانت ایجاد می کند. خب، صغری کبرایتان درست نیست، اگر رانت ایجاد می کند جلویش را بگیرید، نه اینکه با یک تصمیم غلط دیگر شرایط را بدتر کنید!

می گویند ما ارز را به کالاهای اساسی می دهیم، ولی یا کالاهای اساسی وارد نمی کنند، یا وارد می کنند اما با نرخ مصوب به دست مصرف کننده نمی رسد. آقا چه کسانی وارد می کنند؟ این که مشخص است! واردکنندۀ عمدۀ کالاهای اساسی مثل برنج، شکر، نهادۀ دام و غیره مگر چند تا داریم؟ چند هزار تا و حتی هزار تا که نیستند؛ شما نگاه کنید چندتا محدود هستند که انحصار کالاهای اساسی را دارند. این ها در کنترل دولت هستند. مگر دولت به این ها مجوز نمی دهد؟ مگر دولت نمی تواند نظارت کند روی این ها؟ خیلی کار سختی است؟ خیلی کار شاقّی است؟

این بزرگترین خطای استراتژیک دولت در سیاستگذاری ارزی است.

از یک زاویۀ دیگر بحث کنیم. اصلاً علم اقتصاد یک پیامی برای ما دارد، که متأسفانه بسیاری از اقتصادخوانده های ایران توجهی به آن نمی کنند. علم اقتصاد می گوید “در شرایطی که بازار شکست می خورد ضرورت دارد دولت وارد بشود”. اصلاً ایجاد پدیدۀ «اقتصاد کلان مدرن» که با بحران ۱۹۳۰ در آمریکا و کشورهای غربی همراه بود، همین پیام را داشت. «جان مینارد کینز» با نوشتن کتاب «نظریۀ عمومی اشتغال، بهره و پول» برخلاف کلاسیک ها که معتقد بودند «دست نامرئی ای در بازار خودبه خود تعادل ایجاد می کند»، گفت اینجا و در این شرایط بازار شکست خورده. راه برون رفت را هم دخالت دستی قوی از خارج مکانیزم بازار تعریف کرد، یعنی گفت دولت باید دخالت و قیمت گذاری دستوری کند، تا شرایط بحران بر طرف شود.

* دولت در سال ۹۸، ۲۱۲ هزار میلیارد از جیب مردم برداشت، به جیب افراد خاص ریخت
حالا دوستان مدام می گویند «اقتصاد و تعیین نرخ ارز دستوری نمی شود»! اصلاً اقتصاد کلان مدرن با اقتصاد دستوری رقم خورده و ایجاد شده است! در غرب هم بعد از اینکه اقتصاد کشورهای غربی از رکود خارج می شوند و در دهۀ ۱۹۵۰ به بعد وارد دوران طلایی اقتصاد سرمایه داری می شویم، کم کم دخالت های دولت از بین می رود. البته باز هر جایی اقتصاد با بحران مواجه می شود، مثل بحران ۲۰۰۸، دولت دخالت می کند. حالا در اقتصاد ما، چطور به سوداگر و عامل غیرقانونی اجازه بدهیم شرایط بازار به این مهمی و استراتژیکی را برای ما تعیین تکلیف کند؟ این اشتباه بزرگی است.

در مورد رانت واقعی افزایش نرخ ارز من یک حساب سرانگشتی دارم. براساس آمار گمرک، در سال ۹۸ صادرات غیرنفتی ما با میعانات گازی، ۴۱ میلیارد دلار بوده است؛ در همین سال، بانک مرکزی صادرات غیرنفتی بدون میعانات گازی را ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. میعانات گازی را کنار می گذارم، پس فقط صادرات غیرنفتی حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

در سال ۹۸ بر اساس مدلی که در کتاب «جعبه سیاه تضعیف ریال» به تفصیل آورده ام، (هدفگذاری این مدل این است که تورم کنترل و را به صفر نزدیک کند) نرخ ارز مناسب در اقتصاد ایران حدود ۴۳۰۰ تومان به دست آمد. درحالی که متوسط نرخ ارز نیمایی ۱۱۳۸۸ تومان بوده است. این اختلاف ارز که معادل ۷۰۸۸ تومان است در مقدار ۳۰میلیارد دلار معادل ۲۱۲.۶ هزار میلیارد تومان پولی است که با افزایشقیمت ارزاز جیب مردم خارج شده و به دلالان و صادرکننده غیرنفتی منتقل شده است. این مبلغ در ۳ ماهه اول سال جاری با توجه به نرخ ارز مناسب ۵۳۰۰ تومان و نرخ نیمایی حدود ۱۴۰۰۰ تومان، ۴۳.۵ هزار میلیارد تومان بوده است. این رانت که به قیمت فقیرتر شدن قشر زیادی از مردم تمام شده است جعبه سیاه حمایت از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به بهانه از بین بردن رانت است. البته بسیاری از مدافعان حذف ارز ۴۲۰۰ ناآگاهانه در این دام گرفتار شده ­اند. متاسفانه این را هیچ کس در اقتصاد نمی بیند. این حجم وسیع منابع، اسمش فساد یا رانت نیست؟! این چیزی است که سیاستگذاری و عدم کنترل دولت ایجاد کرده است.

«بازار ارز» در ایران به اصطلاح اقتصادی دچار شکست شده، و نمی تواند نرخ مناسب تعیین کند و به دشمن و قاچاقچی و دلّال و سفته باز و فرار سرمایه اجازه داده که برای ما کشف قیمت کند! دولت بجای نظریه بافی برای رها کردن بازار، باید برای کنترل اوضاع ورود کند، بازار را در اختیار بگیرد و موارد غیرقانونی را حذف کند، با یک مکانیزم درستی نرخ ارز مناسب را در اقتصاد محاسبه کند، و شرایط را طوری فراهم کند که بازار در آینده بتواند نقش های درست خودش را به عهده بگیرد و بازی کند.

در سال های دهۀ ۱۳۸۰ هم بازار با کنترل و هدایت کلی دولت تعیین کنندۀ نرخ بود؛ اما دقت کنیم که شرایط متفاوت بود، به این ترتیب که چون درآمد ارزی کافی بود، دولت در شرایطی که نرخ بالا می رفت، ارز تزریق می کرد. در شرایط موجود هم نه با مکانیزم دهۀ ۱۳۸۰ بلکه با روش مناسب شرایط و محدودیت های امروز باید دولت حتماً این بازار آزاد جعلی و فاسد را جمع کند، دولت باید این بازار را غیرقانونی اعلام کند، اینکه صرافی ها به هرکسی ۲۲۰۰ دلار بدهد را باید جمع کند، باید بر زنجیرۀ تأمین ارز تا واردات مواد اولیه و تا تولید و توزیعِ افرادی که مجاز به استفاده از ارز هستند هم انضباط شدید حاکم کند. چه معنی دارد که با هدف کنترل قیمت مرغ، ارز ۴۲۰۰ تخصیص بدهی که طرف نهاده وارد کند، بعد نهاده را به مرغدار ندهد و در بازار سیاه به قیمت آزاد بفروشد، و این بلاهای اخیر قیمت مرغ به وجود بیاید؟ چرا اینقدر منفعل؟ مگر شما به همین ها مجوز نمی دهید؟ چرا انضباط حکمفرما نمی کنید؟ منافع چه کسانی اقتضا می کند که شرایط همینطور بماند؟

* اگر دنبال یکسان سازی هستند، چرا نرخ مبنا را بازار آزاد گرفتند؟
الآن آقایان می گویند یک نرخ ۴۲۰۰ داریم ویک نرخ بازار آزاد؛ این رانت است؛ همه هم چسبیده اند که این ۴۲۰۰ را حذف کنند، چرا نرخ ۲۴ هزار تومانی را حذف نمی کنید؟! آن نرخ را حذف کنید و نرخ را ۵۳۰۰تومان نگه دارید. چرا برای یکسان سازی آن را حذف نمی کنید؟ مسیرش را هم ما به شما نشان می دهیم. مبانی اش روشن است، روش هایش روشن است. چرا بیراهه می روید؟

من اعتقاد دارم حتماً باید نرخ یکسان شود؛ بازار آزاد باید جمع شود؛ غیرقانونی اعلام شود؛ یک نرخ فقط داشته باشیم؛ و آن نرخی باشد که در روش های علمی اقتصاد به دست بیاید. آن نرخ معقول چیست؟ بیایید بر اساس مدل های اقتصادی قوی محاسبه کنیم. آن نرخ قطعاً بالای ۵هزار تومان و زیر ۶هزار تومان است. ما مبانی این را در حد یک کتاب به تفصیل توضیح داده ایم، دیگر چه باید بکنیم برای شما؟ بنابراین شما یک نرخ درست تعیین کنید، و بر اجزای این بازار شکست خورده هم انضباط حاکم کنید؛ دیگر رانتی ندارید.

* اشتباه احمدی نژاد را تکرار نکنیم
به صورت موردی و مشخص، نظر شما دربارۀ افزایشنرخ ارزکالاهای اساسی در بودجۀ ۱۴۰۰ چیست؟ موافقان معتقدند دولت می تواند درآمدهای خود را از این محل تا ۲۰۰ همت افزایش دهد و آن را در قالب یارانۀ نقدی به مردم بازگرداند. ضمن اینکه رانت ها و فسادهای به وجود آمده از محل ارز ترجیحی نیز از میان خواهد رفت. نظر شما در این باره چیست؟

صمصامی: دو تا نکته هست. یکی اینکه ما بازار آزاد را رسمیت بدهیم، چون توانایی حذف آن را نداریم، که عرض شد. دوم اگر دولت و نماینده های محترم مجلس در بودجهنرخ ارزکالاهای اساسی را حتی به صورت حسابداری ۱۷۵۰۰ تومان تعیین کنند، این کار یک آلارمی و هشداری به بازار می دهد؛ به بازار می گوید دولت رفت بالای ۱۷ هزارتومان؛ با این شرایط قطعاً نرخ بازار آزاد شما می رود بالای ۳۰ هزار تومان، شک نکنید! بازیگران بازار خیلی هوشمند هستند، الآن قشنگ دارند رصد می کنند؛ بخش خصوصی و بازیگران اقتصادی که در این بازار بازی می کنند، هر روز مجلس را رصد می کنند، صحبت های نمایندگان را رصد می کنند، برنامه های دولت را رصد می کنند، این ها آماده هستند ببینند برخورد دولت و مجلس در مورد نرخ ارز بودجه چگونه است.

البته دولت می تواند از محل افزایش نرخ ارز کالاهای اساسی ۲۰۰ همت پول به دست بیاورد. چرا ۲۰۰ همت؟ بیشتر هم می تواند! ۵۰۰ همت هم می تواند؛ می تواند نرخ را خیلی بالاتر از این هم بگیرد و به دست بیاورد. دولت می تواند این کار را انجام بدهد، اما باید توجه کند که آثارش چیست. با این کاری که انجام می دهد عملاً قیمت ها را افزایش می دهد، ما الآن تورم ۳۰ تا ۴۰درصد داریم، با این تصمیم غلط قطعاً تورم بالاتر می رود و ممکن است دیگر متوقف نشود.

این همان اشتباه بزرگی است که در دولت نهم انجام شد. سال ۸۸ هدفمندی یارانه ها اجرا شد. همان زمان خاطرم هست به آقای احمدی نژاد می گفتیم حواستان باشد با این مقدار افزایش، شما ۲۴ همت بیشتر نمی توانید به دست بیاورید، اما افزایش قیمت حامل های انرژی یک موجی از تورم ایجاد می کند، و این تورم به نفع قشر ثروتمند جامعه و به ضرر قشر فقیر جامعه خواهد بود. این (اشاره به نامه) نامۀ ۲۴ صفحه ای من هست که به آقای احمدی نژاد دادم و در این نامه فرایندی که بعدتر اتفاق افتاد را توضیح دادم. شما ۵۰ تومان در جیب فرد می گذارید ولی از آن طرف ۲۰۰ تومان از جیبش درمی آورید، در نهایت به ضررش تمام می شود. شما خودتان نگاه کنید، الآن که این سیاست اجرا شد و به مردم پول نقد دادیم و زمینه ساز تورم هم شدیم، اگر از مردم سؤال کنید می گویند ما این یارانه را نمی خواهیم، شما زحمت بکشید قیمت ها را به قبل از هدفمندی برگردانید. این چیزی است که بارها و بارها من از مردم شنیدم. شما با این کار سر مردم کلاه می گذارید، نه اینکه به آنها مبالغ کمکی پرداخت کنید.

ضمن اینکه توجه کنید اثر افزایش نرخ ارز در اقتصاد بیشتر از حامل های انرژی است. اثرپذیری اقتصاد از افزایش نرخ ارز از حامل های انرژی خیلی بیشتر است.

اگر دولت یک چنین فکری دارد، اشتباه بزرگی مرتکب خواهد شد. آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. ما مگر همین مکانیزم را با هدفمندی یارانه ها تجربه نکردیم؟ مگر قرار نشد که پولش را بگیریم و به مردم بدهیم؟ چه اتفاقی افتاد؟ در کوتاه مدت بد نبود؛ به نفع اقشار فقیر بود؛ اما وقتی قیمت ها شروع به افزایش کرد، چه شرایط بدی پیش آمد! چه کسانی بیشترین ضرر را متحمل شدند؟ مردم فقیر! چه کسانی بیشترین نفع را بردند؟ ثروتمندان! آن هایی که ثروتمند بودند ثروتمندتر شدند و فقیرها فقیرتر. شما شاخص «ضریب جینی» را نگاه کنید ببینید که شکاف طبقاتی بدتر شده. تازه، این شاخص ضریب جینیِ اعلامی، ضریب ثروت نیست، ضریب هزینه است؛ اگر شاخص ضریب جینی را در مورد ثروت نگاه کنید به مراتب بدتر شده است. این اتفاقی بود که افتاد. چرا ما باید چنین کاری را تکرار کنیم؟

بنابراین من توصیه می کنم به دولت و مجلس محترم اصلاً وارد این فضاها نشوند. بحث معیشت مردم است، بحث اوضاع اقتصادی مردم است. مجلس محترم باید مراقبت کند همان آدم هایی که قبلاً در هدفمندی امتحان شان را پس دادند و ناکارآیی شان اثبات شده، حالا هم دارند همین خط را پیش می برند که آقا نرخ را بالا ببرید و نقدی به مردم پرداخت کنید. مجلس باید از افرادی که توانمندی بیشتری دارند و فکر ناب تری دارند استفاده کند.

این تصمیم چیزی است که هدف دشمن را تأمین می کند. دشمن به دنبال این است که از طریق ارز ضربۀ دیگری بزند. مجلس و دولت در پازل دشمن بازی نکنند. دولت و مجلس باید دست به دست همدیگر بدهند نرخ را پایین بیاورند. همه جای دنیا این کار را می کنند. در شرایط بحران آزادترین اقتصاد دنیا، دولتی می شود. این اصلاً پیام علم اقتصاد است. باید به کسانی که می گویند نگاه ما دستوری است، بگویم که مفهوم دستوری را نفهمیده اند.

مرکز پژوهش های مجلس در بخشی از گزارش خود آورده است که درآمدهای نفتی دولت در هفت ماهۀ سال جاری کمتر از دو میلیارد دلار بوده، اما دولت در این بازه ۷ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی داده است. مابه التفاوت این دو رقم را از صندوق توسعۀ ملی و ذخایر بانک مرکزی برداشته، که بخش زیادی از آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به افزایش پایه پولی منجر شده است. نظر شما در این باره چیست؟ آیا زمانی که درآمدهای دلاری دولت کمتر از تخصیص ارز ترجیحی آن باشد، تأمین ارز ترجیحی با مشکل روبه رو نخواهد شد؟

صمصامی: اولاً به نظرم می آید این گزارۀ درستی نباشد. حداقلش این است که با آمارهای بانک مرکزی شما اگر پایه پولی را نگاه کنید، خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی را نگاه کنید، این گزارش را تأیید نمی کند. چون اگر واقعاً چنین چیزی باشد، باید بدهی دولت به بانک مرکزی بابت این مابه التفاوت افزایش پیدا کند و بدهی دولت به بانک مرکزی حساب بشود. من ندیدم این موضوع را و این موضوع لازم است که باز بشود. نکتۀ جالب توجه این است که بانک مرکزی خودش این را قبول ندارد! نمی دانم از کجا این قصه را درآوردند! من این را اصلاً تأیید نمی کنم.

و نکته دوم اینکه اگر فرض کنیم که این گزاره درست باشد، راه حلش چیست؟ چرا ما اجازه دادیم که نرخ در بازار نرخ ۲۲ هزار تومانی باشد؟ چرا بازار آزاد را به رسمیت شناختید که بعد بگویید که مابه التفاوت را دولت باید فلان کند!

اولا من مفهوم ارز ترجیحی را اصلا قبول ندارم یعنی چه ارز ترجیحی و اتفاقا به نظرم ۲۰ هزار و ۲۴ هزار تومان ارز ترجیحی است ارز ترجیحی برای صادرکننده است صادرکننده غیرنفتی کسی که می خواهد منافعش را افزایش بدهد ما آمدیم به نفع آن افراد ترجیحا دلار را ۲۴ تومان کردیم دلار ۴۲۰۰ تومانی ترجیحی نیست دلار ۲۴ هزار تومانی ترجیحی است.

آقای دکتر، خیلی ممنون از مباحث مفیدی که مطرح شد. ممکن است یک جمع بندی داشته باشیم؟

صمصامی: مجلس الآن در یک شرایط بسیار بسیار حساس و مهمی قرار گرفته است. بخصوص اینکه رهبر معظم انقلاب، این مجلس را به نام مجلس انقلابی نامگذاری کرده اند؛ ولی از نگاه کارشناسی، در مورد این مسئلۀ خاص، مسیری که مجلس الآن می رود به نظر من مسیر اشتباهی است. اگر این مجلس به همین صورت بخواهد ادامه بدهد، و حتی اگر در حد حسابداری که در اقتصاد مهم و اثرگذار است، بخواهد نرخ ۱۷۵۰۰ تومانی را جایگزین ۴۲۰۰ کند، یک تورم بزرگی به جامعه تحمیل کرده که به اسم مجلس انقلابی تمام خواهد شد. این مجلس انقلابی بعدها باید پاسخگوی مردم باشد. تک تک نماینده های منتخب وقتی زیر بودجه را امضا می کنند باید این تضمین را بدهند که این بودجه تورمی نیست. باید کارشناسی کرده باشند و مطمئن باشند و رگ گردن شان را بگذارند. آیا حاضرند این کار را بکنند؟ متأسفانه بعدها خواهیم دید که مطابق رویۀ معمول هیچکس مسئولیت نمی پذیرد؛ الآن مسئول اتفاقاتی که درسال ۹۰ و ۹۱ اتفاق افتاد چه کسی است؟یا شما نگاه کنید اختلاس بزرگ سه هزار میلیاردی را؛ آقای خاوری که معلوم الحال بود و به دستور خود آقای رئیس جمهور از بانک سپه برکنار شد اما آمد مدیرعامل بانک ملی شد، و بعد آن اختلاس را پیش آورد؛ الآن کسانی که روی آقای خاوری مهر تأیید زدند و مدیرعامل بانک ملی کردند کجا هستند؟ اینها رگ گردن گذاشته بودند؟ این ها الآن هم در این موضوع دخیلند، رگ گردن می گذارند؟ همانهایی که در اقتصاد سوءسابقۀ اجرایی دارند و آن اتفاقات سال ۹۰ و ۹۱ رقم زدند، آن اختلاس ها را باعث شدند، آنها باید پاسخگوی مردم باشند، ولی الآن در همین بحث ارز مدعی هم هستند. ما متأسفانه سیستم مان اینطوری نیست وحساب کشی نداریم. مجلس محترم هم باید مراقب باشد که این افراد به اسم انقلابی در مجلس نفوذ نکنند و در این تصمیمات مهم کشور مجلس را به اشتباه نیندازند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.