سیدمحمود نبویان:
لایحه بودجه ۱۴۰۰ کاملا غیرواقعی و غیرکارشناسی است/ نوبخت در صحن مجلس با آه و ناله می گوید نمی توانیم نفت بفروشیم

0 ۱۹۷

لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ روز چهارشنبه دوازدهم آذرماه از سوی دولت به مجلس تقدیم شد و نمایندگان کار بررسی این لایحه را در مجلس شروع کردند از همان ابتدا نمایندگان اعلام کردند که لایحه بودجه دارای ایرادات و چالش های زیادی است که از جمله مهمترین آن می توان به کسری ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی و عدم شفافیت در بخش های قابل توجهی از لایحه بودجه اشاره کرد.افزایش ۵۰ درصدی هزینه ها از دیگر مسائلی بود که مورد ایراد نمایندگان قرار داشت در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق بخشی از ایرادات آن رفع شد و با ایجاد شفافیت و حذف بخشی از موارد، اعضای کمیسیون توانستند منابعی را به بودجه اضافه کنند.

از جمله اقداماتی که در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق انجام شد، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خرید کالاهای اساسی بود که البته منابع این بخش به یارانه ها تخصیص یافت که حدود صد و شش هزار میلیارد تومان بود در نهایت پس از انجام بررسی ها در کمیسیون تلفیق لایحه برای رای گیری به صحن علنی مجلس ارسال شد اما نمایندگان در جلسه علنی مجلس کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را رد کردند.

حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران شمیرانات ری و اسلامشهر و پردیس و نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در این گفت وگو ضمن تشریح ایرادات و اشکالات لایحه بودجه به بیان دلیل رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در صحنه علنی مجلس پرداخته است که مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در جلسه علنی دیروز مجلس گفت: لایحه دولت دارای ایرادات زیادی بود و اگرچه کمیسیون تلفیق بخشی از آن را اصلاح کرد اما دیدیم که دولت صراحتا با این اصلاحات مخالفت کرد و ما هم با کلیات آن مخالفت کردیم تا آقایان دولتی بروند و خودشان اصلاحات در بودجه را انجام دهند.

* جای خالی منافع مردم در لایحه دولت
وی افزود: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کاملا از سر بی دقتی و به دور از کار کارشناسی تدوین شده و مواردی که منافع مردم در آن لحاظ شده باشد را به ندرت در آن می توان یافت و متأسفانه مسائل غیرکارشناسی در این بودجه به فراوانی مشاهده می شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: در بخش پرداخت حقوق و مزایا در لایحه بودجه سال آینده ۶۳۷ هزار میلیارد تومان دیده شده که این میزان در بودجه سال ۹۹ به میزان ۴۳۷ هزار میلیارد تومان بود و می توان گفت که هزینه های دولت در بودجه ۱۴۰۰ بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در لایحه بودجه آمده که حقوق ها ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد، نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که چرا عدالت در این افزایش حقو ق ها رعایت نمی شود. به این ترتیب که کسی که حداقل حقوق را دریافت می کند ۲۵ درصد افزایش حقوق دارد و کسی هم که حقوق نجومی دارد حقوقش ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند. در شرایط اقتصادی کنونی به کسانی که حقوق ۵۰ میلیونی می گیرند فشار نمی آید، بلکه فشار به کسانی می اید که حقوق ۴-۳ میلیونی دریافت می کنند.نبویان خاطرنشان کرد: این افزایش بیش از ۵۰ درصدی هزینه ها در حالی است که درآمد در بودجه سال آینده حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و این به آن معناست که ما ۵۰ درصد کسری تراز عملیاتی در لایحه بودجه ای داریم که دولت خود آن را ارائه کرده است.

* دولت با افتخار می گوید از ۸۰ میلیون ایرانی ۶۰ میلیون نفر نیازمند یارانه اند
نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: هنر دولت این است که با این برنامه ریزی های غلط با افتخار اعلام می کند که از ۸۰ میلیون ایرانی ۶۰ میلیون نفر یارانه معیشتی دریافت می کنند و در واقع نیازمند محسوب می شوند.

نبویان خاطرنشان کرد: پس یکی از ایرادات مسأله عدم رعایت عدالت در افزایش حقوق هاست، چرا حقوق ها پلکانی افزایش پیدا نمی کند؟ اولا که حقوق های نجومی حذف شوند و دوم این که افرادی که حقوق های بالا دریافت می کنند افزایش حقوق اندکی داشته باشند.

* اذعان مسئولان سازمان برنامه به تورم زا بودن بودجه
وی افزود: ما در کمیسیون اصل نود مسؤولان سازمان برنامه و بودجه را دعوت کردیم و خود این آقایان پیش بینی شان این بود که ما در سال آینده با تورم ۳۵ درصدی مواجه خواهیم بود و این به آن معناست که حقوقها ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند و هزینه ها ۳۵ درصد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: نکته بعدی اینجاست که این افزایش ۲۵ درصدی حقوق تنها شامل کارمندان دولت می شود. من از سازمان اداری و استخدامی آمار کارمندان دولت را گرفته ام، تعداد این کارمندان حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. خب، مابقی که در بودجه افزایش حقوقی برای آنها در نظر گرفته نشده باید چه کار کنند؟

نبویان خاطرنشان کرد: کارگران ما که سر چهارراه می ایستند، آنهایی که کارمند نیستند و… چه فکری برایشان شده، اینها مشکل بودجه اند.

* دولت ناله می کند که نمی تواند نفت بفروشد اما روی فروش ۲.۳ میلیون بشکه حساب می کند
وی افزود: در لایحه بودجه سال آینده ۱۹۹ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی پیش بینی شده که این میزان معادل فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز است.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: آقای نوبخت در صحن مجلس با آه و ناله عنوان کرد که «ما تحت فشاریم و نمی توانیم نفت بفروشیم». خب وقتی نمی توانید نفت بفروشید پس چرا فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه ای نفت را برای سال آینده در نظر گرفته اید؟

نبویان خاطرنشان کرد: من با یکی از مسؤولان مهم سازمان برنامه و بودجه که معمولا بودجه را او می نویسد سؤال کردم که آیا فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را شما در بودجه آورده اید، که او در پاسخ به من گفت که «به ما ربطی ندارد، این بخش را وزیر نفت به ما داده است و ما آن را در بودجه ذکر کرده ایم».

وی افزود: همان طور که گفتم حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین هزینه ۶۳۷ هزار میلیارد تومای از محل درآمدهای نفتی پیش بینی شده، دولت همچنین پیش بینی کرده که ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز از محل پیش فروش نفت درآمد تأمین کند که منابع درآمدی دولت در این صورت از بخش نفت ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می شود و همچنین دولت گفت که ۷۵ هزار میلیارد تومان هم از سهم صندوق توسعه ملی نخواهیم داد.

نبویان خاطرنشان کرد: دولت در لایحه این گونه پیش بینی کرده که اگر نتواند نفت بفروشد اوراق بفروشد. درواقع می توان گفت اوراق فروشی شده کار دولت.نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: جمع این منابع درآمدی نزدیک به ۳۴۵ هزار میلیارد تومان است که ۶۳۷ هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه ای را، تصمیم گرفتند این مقدار را از بخش نفت به ترتیبی که شرح داده شد تأمین کنند و این نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد اعتبارات هزینه ای ما از محل نفت است.

وی افزود: فروش اوراق درواقع آینده فروشی است و دولت بعد که وارد کار می شود وارث اصل و بدهی های سود این اوراق خواهد بود.

* فروش اوراق آینده فروشی است
نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: ما قبلا خام فروشی داشتیم و الان آینده فروشی داریم. دولت آقای روحانی در آینده فروشی سرآمد همه دولت هاست.

نبویان خاطرنشان کرد: طبق آماری که از سازمان بازرسی مرکز پژوهش ها، دیوان محاسبات و… اخذ شده، در سال ۹۲ دولت به طور قانونی اجازه داشته تا ۱۰.۴ درصد اوراق بفروشد اما دولت اقدام به فروش ۴۱.۷ درصد اوراق کرد. اوراق فروشی یعنی بنشین و دست روی دست بگذار، جیب مردم را خالی کن، بعد هم دولت آینده آن را پرداخت کند.

وی افزود: در سال ۹۳ بنا بود تا دولت ۹ درصد اوراق بفروشد که دولت ۵۶ درصد اوراق فروخت. در سال ۹۸ دولت مجاز بود تا ۳۹ درصد اوراق بفروشد اما دولت ۳۳۲ درصد اوراق در این سال اوراق فروخته است.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: این اوراق فروشی یعنی دولت آینده وارث یک سرزمین سوخته ای می شود که باید اصل و سود این اوراق را پرداخت کند.

نبویان خاطرنشان کرد: دولت ها متأسفانه بدون آنکه کار جدی و کارشناسی داشته باشند، رویه شان این بود که نفت بفروشند و پول آن را مصرف کنند. مقام معظم رهبری حدود ۲۰ سال قبل ضمن انتقاد به این رویه عنوان کردند که باید صندوقی به صندوق توسعه ملی تشکیل شود و دولت در سال اولی که این صندوق تشکیل شد و رهبر معظم انقلاب دستور دادند موظف شد تا ۲۰ درصد از درآمدهای نفت را به صندوق توسعه ملی واریز کند.

وی افزود: سهم صندوق توسعه ملی در سال اول ۲۰ درصد بود و این سهم باید هر سال ۲ درصد افزایش پیدا کند و هر سال باید سرمایه فروشی کمتر و توجه به صنعت بیشتر می شد.

* دولت ۱۸ درصد سهم صندوق توسعه را از آن خود می داند
نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: طبق این برنامه امسال سهم صندوق توسعه ملی باید ۳۸ درصد باشد. دولت عنوان کرده که من این سهم ۳۸ درصدی را پرداخت نمی کنم، ۱۸ درصد آن را می خورم و ۲۰ درصد آن را واریز می کنم.

نبویان خاطرنشان کرد: نکته جالب اینجاست که دولت تازه اعلام کرده که علاوه بر همه اینها ۲۸۰۰ میلیون یورو نیز از صندوق توسعه ملی دریافت می کنم و این یعنی خالی کردن همه سرمایه های ملت.

*بودجه غیر واقعی با بخش های کپی شده
وی افزود: لایحه بودجه ۱۴۰۰ کاملا غیرواقعی و غیرکارشناسی است و حتی بعضی از بخش های آن کپی، پیست بود و مواردی در لایحه بودجه سال قبل بوده که آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم کپی، پیست کرده و آورده اند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: سند ۲۰۳۰ که در آن آموزش های جنسی به کودکان ما دیده می شود در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای آن ردیف اعتباری در نظر گرفته شده، من نسبت به این موضوع اعتراض کردم، جوابی که به من دادند این بود که «آقا اشتباه شده، ما اصلاً توجه نداشتیم این کپی، پیست شده، قبلا بود و ما آن را اینجا آوردیم». بودجه را دولت این طوری می نویسد، با کپی، پیست می نویسد. کار کارشناسی در آن مشاهده نمی شود.

نبویان خاطرنشان کرد: اگر هزینه ها در بودجه بالا می رود، درآمدها چقدر است؟ چرا مالیات هایی که پنهان است تلاشی برای وصول آن انجام نمی شود؟ چه مقدار فرار مالیاتی داریم؟ متأسفانه دولت به دنبال این مسائل نمی رود. ما انواع صنف ها را داریم که فرار مالیاتی دارند.

* ارز ۴ نرخی در بودجه دولت
وی افزود: در لایحه بودجه ۴ قیمت برای دلار در نظر گرفته شده، یک نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی، یک نرخ ارز ۱۷ هزار و ۱۵۰ تومانی، یک نرخ ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی و یک نرخ هم بازار آزاد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: طبق گزارش دیوان محاسبات درگزارش تفریغ بودجه عنوان کرده که کمتر از ۵۰ درصد نهاده های دامی در اختیار تولیدکنندگان رسیده و بیش از ۵۰ درصد این نهاده ها در بازار آزاد فروخته شده و این نشان می دهد که اصلاً نظارتی در کار نیست. طبق گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ دیوان محاسبات باید به زحمت مواردی را پیدا کرد که دولت آنجا مطابق قانون رفتار کرده باشد.

نبویان خاطرنشان کرد: نکته بعدی غیرواقعی بودن آمار و ارقام در بودجه است، به عنوان مثال حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دولت در بودجه برای بخش های دیگری به نام هدفمندی یارانه ها و موارد دیگر در نظر گرفته، اما آن را در ارقام اولیه نیاورده، من نمی دانم دولت چرا با منافع مردم بازی می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.