بیانیه جبهه پایداری انقلاب اسلامی پیرامون شفافیت آراء نمایندگان مجلس:
بیان شفاف آراء و مواضع مهم ترین رویکردی است که انقلاب اسلامی بدان عامل است

0 ۱۳۰

جبهه پایداری انقلاب اسلامی پیرامون موضوع شفافیت آراء نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیانیه ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل می باشد:

انقلاب اسلامی و نهضت بزرگ مردم ایران در بهت و ناباوری نظام سلطه و قدرت های مسلط زمان، بالنده و پویا تهدید ها را پشت سر گذاشت و در فراز و فرود حوادث با وحدت کلمه و انسجام مثال زدنی با رهبری امام خمینی(ره) تغییر نظام سیاسی را با سرنگونی نظام ستمشاهی به جمهوری اسلامی بدل کرد.

نظام مردم سالاری دینی نیز با رای قاطع ۹۸ درصدی مردم استقلال و آزادی را در سایه جمهوریت نظام مستقر کرد. قانون اساسی بر آمده از کلام وحی و سنت نبوی در ساختاری عقلانی و کارآمد، نظام حقوقی مستحکم و پایداری را بر محوریت ولایت مطلقه فقیه استوار کرد.

در این میان مسئولین می باید در حفظ و ارتقای استقلال، آزادی، عدالت، امنیت و گشایش عرصه اقتصاد مقاومتی و درون پایه متعهد بیابند. و یکی از ارکان اصلی حفظ این میراث حضور همیشگی مردم برای مراقبت از میراث گرانبهای امام راحل(ره) و دستاوردهای عظیم خون شهداست.

لذا با توجه به ضرورت نظارت همیشگی مردم بر مسئولین در نظام جمهوری اسلامی، شفافیت از ابزارهای مهم نظارت اجتماعی است و سرچشمه این دستور از اسلام است که مسئول در نظام دینی، عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد.

بر همین اساس است که امیرالمؤمنین(علیه السلام) به فرماندار خود -مالک اشتر- چنین دستور می دهد که «هرگاه رعیّت گمان ستمی بر تو ببرد آشکارا عذرت را به آنان ارائه کن، و به اظهار عذر، گمان های آنان را از خود بگردان.» این دستور عام و فراگیر است که حضرت در جایی دیگر قیدی برای آن بیان می کنند و در نامه به امیران سپاه خود می گویند که «حق شما بر من این است که امری را از شما پنهان ندارم مگر مواردی که مربوط به اسرار جنگ است.»

در همین راستا بیان شفاف آراء و مواضع مهم ترین رویکردی است که انقلاب اسلامی بدان عامل است و مسئولان باید مواضع خود را همچون امامین انقلاب شفاف با مردم در میان بگذارند. بر همین اساس است که شفافیت آرای نمایندگان مجلس اهمیت و موضوعیت پیدا می کند.

جبهه پایداری انقلاب اسلامی که از طراحان و پیگیری کنندگان طرح شفافیت از مجلس دهم تاکنون بوده است، ضمن ابراز تاسف و گلایه نسبت به از دست رفتن فرصت کم نظیر پیش آمده در مجلس یازدهم برای تصویب این طرح مهم که به دلیل عدم همراهی لازم تعدادی از نمایندگان مجلس با این موضوع و حتی ثبت نام و سخنرانی در جایگاه مخالفت با این طرح، برخلاف ادعاهای گذشته شان رقم خورد، همچنان پیگیری و به ثمر نشاندن این مهم را وظیفه خود دانسته و جهت طرح مجدد این موضوع و تلاش برای انجام رای گیری مجدد به صورت قیام و قعود را از وظایف نمایندگان انقلابی مجلس یازدهم می داند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.