علی خضریان:
FATF برای آمریکا بخشی از ابزار راهبردی تحریم است/ کاسبان تحریم از تحریم و FATF هیولا می سازند

0 ۴۱۳

علی خضریان درخصوص تمدید مهلت بررسی لوایح الحاق به کنوانسیون های پالرمو و تامین مالی تروریسم در مجمع تشخیص مصلحت نظام و اقدام مجلس در این موضوع گفت: در این چند وقت گذشته مشاهده می شود که بحث FATF بسیار داغ شده، دولت به شدت پیگیر این مسئله است که لوایح الحاق به کنوانسیون های پالرمو و تامین مالی تروریسم را به تصویب برساند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: موج شدیدی علیه اعضای مخالف در مجمع تشخیص مصلحت نظام شروع شده، از آنجایی که این مسئله برای امنیت اقتصادی کشور بسیار مهم است، طبیعتا کمیسیون اصل ۹۰ نیز به این موضوع که مرتبط با امنیت اقتصادی است ورود می کند. البته قبل از اینکه دولت از رهبر معظم انقلاب مجوز تمدید مهلت بررسی بگیرد، کمیسیون اصل ۹۰ پیگیری خودش را در این رابطه از دستگاه های دولتی مسئول اجرای FATF شروع کرده بود. در نظر داریم که نظرات و مستندات تمام بدنه کارشناسی دولت در این رابطه را جمع بندی کرده و به یک نتیجه گیری کارشناسی برسیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود بیان کرد: بررسی هایی انجام شده که بیشتر ناظر به اسناد خارجی و به طور مشخص وزارت خزانه داری آمریکا بوده است. طبق بررسی هایی که بر اساس این اسناد انجام شده است به این ادراک رسیدیم که FATF برای آمریکا و سیاست تحریمی آمریکا بسیار اهمیت دارد.

این نماینده مجلس توضیح داد: مقامات آمریکایی چه در دولت اوباما و چه در دولت ترامپ، پیگیر بوده اند که ایران استانداردهای مدنظر FATF را پیاده سازی کند. این پیگیری ها در شرایطی صورت گرفته که آمریکا پیچیده ترین و پیشرفته ترین تحریم های مالی و بانکی خودش را علیه ایران پیاده کرده است و حتی این تحریم ها را در برجام برنداشته است. همه این مسائل باعث می شود که به شدت نسبت به این استانداردها بدبین باشیم.

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ تصریح کرد: به نظر بنده آمریکا از تحریم علیه ایران دست بر نخواهد داشت، چرا که در ادراک آمریکایی ها این تثبیت شده است که تحریم علیه ایران تاثیر دارد. به همین دلیل نظر ما این است که اجرای استانداردهای FATF باعث بهبود روابط بانکی نخواهد شد، همچنان که اجرای ۳۹ بند از ۴۱ بند برنامه اقدام باعث نشده است که وضعیت تعاملات بانکی بهبود یابد.

وی اظهار داشت: بعضی ها فکر می کنند تحریم از سوی آمریکا یک اقدام تاکتیکی و موقت است و این FATF است که یک مسئله بلندمدت و راهبردی است. اما این فکر و تلقی اشتباه است. تحریم برای سیاست خارجه آمریکا یک ابزار راهبردی و FATF نیز بخشی از این ابزار است.

خضریان درخصوص تاثیر FATF در فروش نفت ایران گفت: بنابر گزارش هایی اکنون بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز می فروشیم. این در شرایطی است که به گفته مشاور امنیت ملی ترامپ، دیگر اقدام تحریمی برای اعمال علیه ایران باقی نمانده است. یعنی در شرایطی که در بدترین حالت تحریمی قرار داریم بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز می فروشیم و البته در فهرست کشورهای اقدام مقابله ای FATF هم قرار داریم. این به مسئله به چه معناست؟ به این معنا که اولا اثرات تحریم ها و فشارها تا حدود زیادی به مدیریت داخل کشور بر می گردد. دوم اینکه این همه سر و صدا در رابطه با عواقب قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، دروغ و شانتاژ سیاسی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: قبل از اینکه ایران در فهرست به اصطلاح سیاه FATF در اسفندماه سال گذشته برگردد، تبلیغات می کردند که بورس و تجارت خارجی قفل می شود، قیمت ارز سر به فلک می شود. اما در ۲ اسفندماه مشاهده کردیم که همه اینها دروغ بود، شانتاژ بود، تحریف واقعیت بود. طبق آماری که رئیس بانک مرکزی ارائه داده اند، رشد اقتصادی ما در نیمه ی اول سال هم بخش نفتی و هم بخش غیرنفتی مثبت شده است. این خبر خیلی مهمی است. باوجود اینکه فشار تحریمی و فشار به اصطلاح FATF به انتهای خود رسیده ، رشد اقتصادی ما مثبت شده است. جریان هایی که از تحریم و FATF می خواهند هیولا بسازند، کاسب تحریم هستند. کاسب واقعی تحریم همان ها هستند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود در پایان تاکید کرد: همان هایی که می گفتند با برجام موانع تجارت خارجی برداشته می شود، آبِ خوردن درست می شود، مشکل بیکاری حل می شود، آلودگی زیست محیطی برداشته می شود، اکنون می گویند اگر آمریکا به برجام برگردد، بدون FATF نمی توانیم تبادلات بانکی را انجام بدهیم. این تناقض از کجا می آید؟!! اگر برجام تحریم ها را برداشته است، این FATF از کجا آمده؟!! پس اگر برجام محدودیت ها و تحریم ها را برنداشته است، از کجا معلوم تعامل با FATF بتواند موانع را بر دارد؟!

رئیس کمیته سیاسی، امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تاکید کرد: آقایان پیش تر مدعی بودند با فرو ریختن تحریم های سازمان ملل، ساختار تحریم ها دچار فروپاشی می شود. پس این FATF به عنوان یک نهاد بین الدولی با ۳۹ عضو از کجا آمده است؟! چگونه یک نهاد بین الدولی به اندازه سازمان ملل اثرگذار است؟ این سوالاتی است که دولتمردان باید پاسخ دهند. وگرنه این رویه ای که دولت طی می کند انداختن کشور از چاله به چاه عمیق است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.