رئیس دستگاه قضا:
برخی که سال ها در نظام مسئولیت داشتند، بعد از ۴۰ سال ژست منتقد به خود گرفته اند

0 ۱۹۸

آیت الله سید ابراهیم رییسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه، با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و حوزه های علمیه، بر ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی و صیانت از سلامت جانی دانش آموزان و کادر آموزشی و پژوهشگران کشور تأکید کرد.

صیانت از اندیشه نسل جوان در گرو اجرای منویات رهبری است
رییس قوه قضاییه همچنین لزوم صیانت از فکر و اندیشه دانش آموزان و دانشجویان را متذکر شد و گفت: صیانت از فکر و اندیشه دانش آموزان و دانشجویان و خردمندی و خردورزی نسل جوان و نوجوان ما در گرو اجرای منویات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین نظام آموزشی کشور است.

نقش تربیت نیروی مؤمن و انقلابی در کاهش آسیب های اجتماعی
آیت الله رییسی با اشاره به نقش دستگاه های فرهنگی و آموزشی در تربیت نیرو های فرهیخته و متعهد، خاطر نشان کرد: تعلیم و تربیت به هنگام از مهم ترین عناصر در پیشگیری از وقوع جرم است و اگر فکر و اندیشه فرزندان این مرز و بوم بر اساس آموزه های انقلابی و فرهنگ دینی پرورش یابد، شاهد کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم بود.

طرح جامع برای نهادینه کردن برگزاری دادگاه های اقتصادی
رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از مقام معظم رهبری به خاطر موافقت ایشان با پیشنهاد دستگاه قضایی برای تداوم برگزاری دادگاه های ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی، از ارائه طرحی جامع برای نهادینه و نظام مند کردن روند برگزاری این دادگاه ها سخن گفت.

می خواهیم هم بیت المال حفظ شود؛ هم دادگاه ها عادلانه باشد
آیت الله رییسی با تأکید بر تداوم دادگاه های مفسدان اقتصادی در عین حال گفت: به دنبال آن هستیم با ارائه طرحی جامع به مجلس این فرایند را از موضوعی استثنائی و اضطراری به رویه ای مستمر و اقدامی نهادینه در دستگاه قضا تبدیل کنیم تا هم حقوق بیت المال حفظ شود، هم برخورد با مفسدان به صورت قانونمند، سریع، دقیق و عادلانه پیگیری شود.

نباید اجازه داد کسی فرصت ارتکاب فساد اقتصادی پیدا کند
رئیس قوه قضاییه با بیان این که به هیچ عنوان نباید به مفسدان اقتصادی مجال داده شود، از بین بردن زمینه های فساد را علاوه بر برخورد با مفسدان و برگزاری دادگاه های ویژه، در گرو اصلاح ساختار های فسادزا دانست و از دولت و مجلس خواست که اصلاحات مورد نظر مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی را با جدیت دنبال کنند.

باید ساختار های اقتصادی فسادزا را اصلاح کنیم
آیت الله رییسی اصلاح نظام بانکی و پولی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام گمرکی و واردات و صادرات را از مهم ترین و ضروری ترین اصلاحات در حوزه اقتصادی دانست که به کاهش جرایم و پرونده های قضایی منجر خواهد شد.

اهانت به مقدسات و عادی سازی روابط با صهیونیست ها سناریوی حساب شده است
رییس قوه قضاییه در ادامه سخنانش با ابراز تأسف از اهانت به مقدسات در برخی کشور های اروپایی همزمان با عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی و محکومیت این اقدامات موهن گفت: جسارت به قرآن کریم و اهانت به پیامبر عظیم الشأن اسلام در اروپا و برقراری رابطه بین یک کشور به ظاهر اسلامی با صهیونیست ها سناریویی حساب شده است که در یک اتاق فکر طراحی شده اند.

می خواهند به اقتدار نظام اسلامی در منطقه آسیب بزنند
آیت الله رییسی افزود: همه این اقدامات یک منشاء دارد که می خواهند اقتدار اسلام در دنیا و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه را دچار آسیب کنند؛ غافل از این که چنین اقدامات خباثت باری موجب افزایش نفرت عموم ملت های آزاده از عاملان و حامیان این کار ها خواهد شد.

جسارت به قرآن و پیامبر اعظم توهین به کل بشریت است
رئیس قوه قضاییه گفت: اهانت به قرآن کریم اهانت به همه کُتب آسمانی و جسارت به وجود مقدس پیامبر اعظم (ص) اهانت به همه انبیاء عظام و توهین به انسان و کل بشریت است که هرگز قابل قبول نیست.

مدنیت انسان امروز محصول تلاش های مصلحانه پیامبران الهی است
آیت الله رییسی با انتقاد شدید از سکوت مجامع بین المللی و مدعیان حقوق بشر در برابر این اهانت ها، تأکید کرد: هر مدنیتی که برای بشر امروز وجود دارد، در پرتو آموزه ها و تلاش های مصلحانه انبیاء الهی است که اگر آن را از انسان معاصر بگیرند، چیزی برای او باقی نمی ماند.

دشمن دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دنیای اسلام است
رییس قوه قضاییه از مسئولان حکومت هایی که زیر چتر آن ها به مقدسات و ارزش ها توهین می شود خواست که با این نوع اقدامات برخورد کنند و مسئولیت کشور های اسلامی را در این زمینه مضاعف دانست و گفت: طراحان این سناریو دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دل ملت های مسلمان هستند.

برای امیدآفرینی در جامعه نباید به بیرون مرز ها چشم دوخت
آیت الله رییسی ایجاد امید در جامعه را از مهم ترین مسئولیت های همه کارگزاران نظام دانست و افزود: دشمن به دنبال ناامید کردن مردم است، اما هر یک از مسئولان وظیفه دارند که با عمل صالح و خدمتگزاری خالصانه، مانع رسیدن دشمن به این هدف شوم شوند.

رییس قوه قضاییه این نکته را هم متذکر شد که ایجاد امید در جامعه و افزایش سرمایه های اجتماعی با حرف و سخن امکانپذیر نیست و نیازمند اقدام و عمل و اتکا به ظرفیت های داخلی است و هر گونه چشم دوختن به دیگران و پیوند دادن گشایش در امور به نتیجه انتخابات دیگر کشور ها خطایی راهبردی است.

بازنگری و اصلاح مصوبه ستاد کرونا درباره قرارداد های اجاره
در این نشست، حجت الاسلام صادقی رئیس مرکز توسعه شورا های حل اختلاف با اشاره به مصوبه ستاد ملّی مبارزه با کرونا درباره سقف افزایش قرارداد های اجاره، گفت: این مصوبه با ابلاغ معاون اول قوه قضاییه در دستور کار قرار گرفته و بازرسی های صورت گرفته نشان می دهد که از ۱۲ هزار پرونده متشکله در این زمینه، تعداد بسیار اندکی بر خلاف مصوبه مورد رسیدگی قرار گرفته اند.

وی افزود: از آنجا که اجرای مصوبه ستاد ملّی کرونا بر اساس شرایط خاص کشور در دستور کار قرار گرفته بود، برای گذر از شرایط اضطراری، رسیدگی به این دست پرونده ها نیازمند قانون است که باید با اصلاحات جدی در مصوبه در دستور کار قرار گیرد؛ چرا که به عنوان مثال نیاز مالکان در مصوبه مذکور در نظر گرفته نشده و در حالی که مصوبه ناظر بر قشر آسیب پذیر بوده، ۷۰ درصد دعاوی مطرح شده در تهران مربوط به مناطق یک و دو بوده است.

رییس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش تصریح کرد: تأسی به سیره رهبر معظم انقلاب از لحاظ تصریح معظم له، عمل به مصوبات این ستاد است، اما در مواردی شاهد برخی تصمیمات هستیم که موجب تضعیف ستاد ملّی مبارزه با کرونا می شود.

وصول ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات معوقه دولت توسط سازمان بازرسی
حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز با اشاره به پیگیری های این سازمان برای کمک به دولت در وصول مالیات معوق، از وصول ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات بنگاه ها و شرکت های بزرگ در ماه های اخیر و واریز آن به حساب سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات نظارتی و پیشگیرانه این سازمان در شهرداری های استان تهران، از ورود سازمان بازرسی به یکی از قرارداد های این شهرداری ها خبر داد که با تجدید کارشناسی موجب دریافت ۲۴۰ میلیارد تومان سهم شهرداری در قرارداد مذکور شده است.

مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها نیز در گزارشی از اجرای طرح غربالگری حقوقی قضایی زندانیان سراسر کشور، گفت: پیرو دستور رئیس دستگاه قضایی مبنی بر بررسی وضعیت حقوقی و قضایی تک تک زندانیان، این فرایند با سرعت در دستور کار قرار گرفته که در بررسی ها و همچنین برخی سرکشی های استانی به مواردی همچون انتظار چند ساله برای اجرای حکم و یا حکم حبس برای جرایم بسیار خُرد روبه رو شدیم که بر اساس قانون کاهش مجازات حبس، قابل گذشت و یا اِعمال مجازات جایگزین بوده است.

آیت الله رییسی در واکنش به گزارش رییس سازمان زندان ها، با تقدیر از اجرای طرح غربالگری حقوقی قضایی زندانیان و تأکید بر تداوم آن تصریح کرد: لازم است وضعیت زندانیان تمام زندان های کشور یک دوره به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد و روشن شود اگر شخصی سال ها در زندان مانده است، بر چه مبنای قانونی بوده که اگر دلیلی بر حضور وجود ندارد، آزاد شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.