هادی بیگی نژاد:
زنگنه متهم است که چرا سطح روابط نفتی و گازی با کشورهای دیگر را کاهش داده

0 ۱۴۵

هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره اختلاف نظر ایران و ترکمنستان در گازبها و شکایت طرفین به دادگاه بین المللی اظهار داشت: طی سال های گذشته که بدهی گازی ایران به ترکمنستان به وجود آمده بود که مربوط به دولت فعلی و دولت های پیش از آن بوده است.

اصرار دولت ترکمنستان بر پرداخت رقمی خاص
وی افزود: ما بر همین اساس مبلغی را به دلیل واردات گاز از ترکمنستان به آن کشور بدهکار بودیم ولی ما چند اعتراض در این باره داشتیم که اولاً این گاز کیفیت مناسب را نداشته و ثانیاً مبلغی که از سوی طرف ترکمنستانی به جمهوری اسلامی ایران اعلام شده بیشتر از بدهی ما به آنها بوده است و عملاً ما این مبلغ را بدهکار نبوده ایم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: دولت ترکمنستان ادله مسئولان ایرانی را قبول نداشت و اصرار به پرداخت رقمی که آنها به عنوان بدهی خود تلقی می کردند، داشتند.

تحریم بانکی امکان پرداخت بدهی را ایجاد نکرد
بیگی نژاد گفت: مسئولان جمهوری اسلامی به ترکمن ها اعلام کردند به دلیل شرایط تحریم بانکی قابلیت پرداخت این بدهی را نداریم و آنها تهاتر کالا را پیشنهاد دادند و گفتند که مقداری از این بدهی با این روش تسویه خواهد شد و مابقی آن هم از طریق خدمات مهندسی تسویه شود. در حالی که ما همچنان مصر بودیم که این مقداری بدهی که طرف ترکمنی اعلام کرده نادرست است.

وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر ما به طرف ترکمنی اعلام کرده بودیم که به دلیل کیفیت پایین گاز صادراتی در صورت شکایت جمهوری اسلامی دادگاه حق را به ما خواهد داد و به همین دلیل تمایل ایران شکایت از طریق دادگاه های بین المللی و حل و فصل موضوع بوده است.

کیفیت گاز ترکمنستان به ایران پایین بود
عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: مسئولان ترکمنی در مرحله اول به تعیین تکلیف این موضوع از طریق دادگاه موافق نبودند و اصرار داشتند که باید قضیه به همین منوال پیگیری شود ولی ایران هم به دلیل اختلاف رقم بدهی به ترکمنستان و کیفیت گاز وارداتی راضی به عدم شکایت به دادگاه های بین المللی نبود.

بیگی نژاد خاطرنشان کرد: ترکمنی ها به این نتیجه رسیدند که اگر پرونده ایران به دادگاه برده شود پیروز میدان آنها خواهند بود و همین کار را هم انجام دادند و در این به پیشنهادات ایران هم توجهی نکردند.

نماینده مردم ملایر در مجلس گفت: وقتی پرونده ایران به دادگاه ارجاع شد جمهوری اسلامی محکوم به آن شد که جمهوری اسلامی باید بدهی اش را به طرف ترکمنی پرداخت کند و جریمه خاصی هم در این باره در نظر گرفته نشد و برهمین اساس حدود ۱.۵ میلیارد دلار باید به ترکمنستان پرداخت شود.

در پرونده گازی در دادگاه متحمل باخت و شکستی نشده ایم
وی افزود: ما در پرونده گازی شکایت کرده به دادگاه بین المللی متحمل باخت و شکستی نشده ایم چرا که چون بدهی به ترکمنستان داشتیم و براساس حکم دادگاه باید این بدهی را بپردازیم و می توان با طرف ترکمنستانی درباره نحوه پرداخت و عدم توانایی بانک ها در شرایط فعلی تحریم تهاتر و صادرات خدمات فنی مهندسی مذاکره کرد.

بیگی نژاد عنوان کرد: چند نکته در این باره وجود دارد؛ بعد از برجام ایران اعلام کرد که ما می توانیم مبادلات بانکی را به صورت عادی انجام دهیم که سند این گفته از سوی رئیس جمهور و مسئولان دولت آقای روحانی وجود دارد و بر همین اساس طرف ترکمنی اعلام کرده وقتی مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به این موضوع اذعان کرده اند چرا این بدهی پرداخت نمی شود.

مسئولین ایرانی با طرف ترکمنی برخوردهای بدی داشتند
وی افزود: با برخوردهای بدی که مسئولین ایران با طرف ترکمنستانی در طول سال های گذشته انجام داده است سطح روابط اقتصادی ما با آنها کاهش یافته است و این سطح روابط برای یک کشور همسایه ای که مرز زمینی زیادی به آنها داریم و می توانستیم مقادیر زیادی از مشکلات مان را با همراهی آن انجام دهیم ناخرسند است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: در سال ۹۳ مبادلات ایران با ترکمنستان بالای یک میلیارد دلار بود اما اکنون این میزان به حدود ۳۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده که کاهش این میزان از مبادلات تجاری به ضرر کشور تمام شد و با آنکه در دادگاه گازی چیزی را از دست ندادیم و محکوم به پرداخت بدهی مان به طرف ترکمنستانی شدیم و در صورت تأخیر در پرداخت سالیانه باید حدود ۵ درصد جریمه هم به آنها بدهیم.

همکاری اقتصادی با ترکمنستان را در سال های اخیر از دست دادیم
بیگی نژاد ادامه داد: متأسفانه در طول سال های اخیر یک همسایه به نام ترکمنستان را که می توانست همکاری های اقتصادی با ایران داشته باشد را از دست دادیم و می توانستیم از طریق همدلی با آنها تحریم ها را دور بزنیم اما جایگاه مان را در این کشور به دشمنان مان دادیم.

وی خاطرنشان کرد: ما می توانستیم فعالیت های فنی مهندسی مان را با ترکمنستی ها با بدهی گازی مان تهاتر کنیم و این امکان برای صادرات کالاها و محصولات کشاورزی و غیر کشاورزی ایرانی به منظور تسویه بدهی گازی با طرف ترکمنی وجود داشت که با اینکه کار می توانستیم ضمن رونق بخشیدن به تولید داخل وظایف مان را نسبت به طرف ترکمنی ایفا کنیم.

در کاهش سطح روابط ملی مان با ترکمنستان بازنده شدیم
نماینده مردم ملایر در مجلس گفت: ما در مناقشه گازی بازنده نشدیم ولی در کاهش سطح روابط ملی مان با ترکمنستان بازنده بزرگی شدیم که این کار ماحصل سیاست اشتباه دولت فعلی است.

بیگی نژاد تصریح کرد: زنگنه وزیر نفت هم اکنون متهم است که چرا سطح روابط نفتی و گازی ایران را با کشورهای دیگر کاهش داده است و چرا کار را به جایی رسانده که سطح روابط تجاری و اقتصادی مان را کاهش داده است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: اگر وزیر نفت آن تکریمی را که برای شرکت توتال داشت برای ترکمن ها انجام می داد وضعیتمان در قبال ترکمنستان فرق می کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.