در میزگرد «جوان انقلابی و حل مشکلات کشور» مطرح شد؛
سفره های مردم چیزی از برجام ندید/ مراقب جوانگرایی تقلبی باشیم

0 ۱۵۸

ناکارآمدی دولت، راه حل مشکلات اقتصادی، انتخابات آینده مجلس، روند خصوصی سازها و مسائل و مشکلات اقتصادی از مهمترین مباحثی بود که در این میزگرد مورد بررسی و بحث حاضران قرار گرفت که در ادامه مشروح آن آمده است.

* قائدشرف: دولت روحانی در بازی با رسانه ها کارآمد بود/ باید مراقب آفت جوانگرایی تقلبی باشیم

محمدحسین قائدشرف عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در این میزگرد با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: ما امروز قرار است درباره عملکرد دولت صحبت کنیم، اما اگر عملکردی باشد! متاسفانه ما با دولتی مواجه هستیم که عملکرد خاصی ندارد و به همین دلیل هم می بینیم که بازار، فرهنگ و حتی سیاست خارجی ما رها شده و در تمام عرصه ها با یک رهاشدگی مواجه هستیم.

دبیر سابق اتحادیه دفتر تحکیم وحدت ادامه داد: اگر قرار باشد اتفاقات امروز را بررسی کنیم باید به عقب برگردیم. به زمانی که دولت روحانی سر کار آمد. برخی معتقدند دولت روحانی در طول ۶ سال گذشته تغییر کرده، ولی باید بگوییم این دولت هیچ تغییری نکرده و همان دولت است، با همان افراد.

قائدشرف یادآور شد: دولت روحانی و افرادی که پشت سر روحانی بودند، در دولت احمدی نژاد مناصب و جایگاه هایی که سال ها در دست داشتند را از دست دادند و از دولت احمدی نژاد بعد از اینکه دوباره سر کار آمدند با ولعی روبرو شدند و آن هم ولع برای بازپس گیری جایگاهی بود که در گذشته داشتند.

وی با بیان طرح این سوال که چگونه می توان کار نکرد و کارنامه داشت؟ افزود: دولت روحانی به این سوال اینگونه پاسخ داد که بخشی از مشکلات ناشی از ناکارآمدی است که اگر بخواهیم آنها را حل کنیم باید کار کنیم.

عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان اضافه کرد: هر کارشناس منصفی هم مسائل را بررسی می کرد می توانست پی ببرد که بخش عمده ای از مشکلات به دلیل ناکارآمدی در کشور است. اما دولت مردان سعی کردند بگویند بخش عمده مشکلات ناشی از فشارهای بیرونی است و وقتی این مسئله را در افکار عمومی بولد کردند، این مسئله پیش آمد که ما برای حل مشکلات نیاز نیست در داخل کاری کنیم و باید حل مشکلات را از بیرون پیگیری کنیم.

قائدشرف تاکید کرد: دولت برای حل مشکل همه تخم مرغ ها در سبد برجام گذاشته شد و این باعث شد مشکلاتی ایجاد شود که ما الان با آن روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه مشکلات امروز کشور ناشی از ناکارآمدی است، گفت: گویا مسئولان دولت هم علاقه ای به حل مشکلات ندارند، همین مسئله هم باعث ایجاد وضعیت فعلی برای مردم و کشور شده است. حوزه های مختلف عملا رها شده اند و چیزی که باعث شده این ناکارآمدی بیشتر به چشم بیاید این است که هر مجموعه یکسری رویه های غلطی دارد که با تغییر مدیران هم ادامه پیدا می کند.

دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت تصریح کرد: الان اتفاقی که رخ داده این است که حتی رویه های سابق هم پابرجا نیستند که بتوانند شریان های حیاتی دولت را زنده نگه دارند و این اتفاقی است که الان برای دولت رخ داده است.

عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان اضافه کرد: بحث دیگری که در ناکارآمدی دولت باید به آن توجه کنیم این است که دولت هم اکنون وارد دو سال آخر عمر خود شده و وقتی که چنین اتفاقی رخ می دهد، آن اندک انگیزه هایی هم که برای برخی نیروها برای اینکه بخواهند کارآمدی خودشان را اثبات کنند وجود داشت هم از بین می رود. به خصوص اگر ایدئولوژی پشت آن دولت هم طروی نباشد که باورهایی را در آن دولت ایجاد کند که برای خدمت به خلق در هر شرایط و موقعیتی باید کار کرد.

قائدشرف اظهار داشت: مسئله دیگر اینکه آیا اساسا دولتی که آرمان ها و افکار لیبرال دارد می تواند در نظام جمهوری اسلامی خوب عمل کند؟ این هم یک سوال جدی است که باید به آن جواب داد. ما امروز با دولتی طرف هستیم که خودش را متکی به ژنرال هایی می داند که احساس می کند سابقه این ژنرال ها می تواند راهگشا باشد.

وی گفت: یک موضوع که نباید آن را نادیده گرفت این است که دولت روحانی در بازی با رسانه ها کارآمد بوده است و اگر بخواهیم یک نقطه کارآمد برای دولت نام ببریم آن هم بازی دادن رسانه ها است.

وی ادامه داد: آقای روحانی فهم خوبی از رسانه ها داشت و متاسفانه از این فهم خوب را در راه غلطی استفاده کرد و به حاشیه سازی در رسانه ها پرداخت، یعنی هر زمان قرار بود مسئله مهمی طرح شود ما با یک حاشیه سازی رسانه ای همراه بودیم که هم از سمت دولت حمایت می شد و هم تیم رسانه ای منتسب به دولت با همه توان پای کار می آمدند و فریب رسانه ای مورد نیاز را می دادند.

دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت یادآور شد: البته همانقدر که رسانه های دولتی در این بازی خوب عمل می کردند، متاسفانه سایر رسانه های انقلابی بسیار بد در این رابطه عمل کردند. البته قطعا جبهه ای که دارد در مقابل عملکرد نامناسب روشنگری می کند، موفقیت هایی هم داشته است که به نظر می رسد این روشنگری خیلی هم به داد ما نرسیده است و بیشتر مرور زمان به ما کمک کرده است.

قائد شرف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتشار بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: یکی از کارهایی که ما باید انجام دهیم این است که اجزای بیانیه را به خوبی بشناسیم و علاوه بر اینکه بیانیه را معرفی کنیم، کم کم باید جهت گیری و حرکت مان را به سمت اهداف بیانیه تغییر بدهیم.

وی ادامه داد: در کشور ما باید انقلاب علمی رخ دهد و در این راه ما باید ببینیم چه کاری باید صورت گیرد. ما باید تعریف خودمان از جوانگرایی را با تعریف مقام معظم رهبری یکسان کنیم. جوانگرایی مدنظر رهبر انقلاب به این معنا نیست که افراد ۲۵ ساله ۳۰ ساله، ۳۵ ساله کار را در دست بگیرند، حضرت آقا تعریفی از جوانگرایی دارند که حتی در برخی پست ها یک فرد ۵۰ ساله هم جوان تلقی می شود. باید ویژگی های جوان مومن انقلابی موردنظر رهبر انقلاب را موردتوجه قرار دهیم.

دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت اظهار داشت : ما باید مراقب آفت جوانگرایی تقلبی باشیم. اگر ما به این مسئله دچار شویم، کشور با بحران مواجه خواهد شد. جوانگرایی تقلبی ابعاد و مولفه هایی دارد و جریاناتی هم آن را دنبال می کنند.

قائد شرف اضافه کرد: اصلی ترین کاری که باید در کوتاه مدت صورت بگیرد، حفظ کشور در مسیر مقاومتش است. ما به سمت بازنشسته کردن دولت پیش از موعد نمی رویم، آنچه اهمیت دارد این است که دولت بتواند خط قرمزخا، اصول ها و چارچوب ها را برای ادامه مسیرش حفظ کند. باید این را برای خودمان جا بیندازیم که قرار است ۲ سال دیگر با همین دولت جلو برویم و بعد مسائل را برای دو سال آینده اولویت بندی کنیم که به نظر من هم اعتقاد دارند، اصلی ترین مسئله ما در این مدت مسئله اقتصاد است.

دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت یادآور شد: در مسئله اقتصاد باید یک به یک ارکان را با سهمیه سازی، یا تقویت یا پشتیبانی کنیم. ۳ حوزه نظارت، تصمیم سازی و اجرا همه مهم است که در حوزه اقتصاد شناسایی شود و متناسب با آن برنامه ریزی شود، مثل کاری که قرار است در بودجه ریزی صورت گیرد و متناسب با جنگ اقتصادی بودجه ریزی شود.

وی افزود: جنبش دانشجویی لازم است اولویت این مسئله را یادآوری کند، مولفه های موردنیاز برای این بودجه ریزی را یادآور شود و در گام سوم آنچه درست می داند را مطالبه گری کند.

قائدشرف افزود: به نظر بنده مسیری که ما می رویم ۲ مسیر را در تقابل با نظام قرار خواهد داد، یا شورش اجتماعی خواهد شد یا باج فرهنگی که باید جلوی این ۲ راه کاذب هم گرفته شود.

وی تاکید کرد: اتفاق بعدی که باید برای آن برنامه ریزی شود این است که طی ۲ سال آینده این طرح ریزی شود که جنبش دانشجویی و جوانان می توانند نقش اساسی داشته باشند. ایجاد یک حرکت سیاسی منسجم که بتواند ما را در انتهای این ۲ سال به یک دولت جوان، پرشور و پرتحرکت انقلابی برساند.

وی تصریح کرد: دولت آقای روحانی در کشور باید تبیین تاریخی شود. یعنی نباید دوباره این اتفاق رخ دهد که افکار عمومی و حافظه علمی و تاریخی ما آنچه در این مدت بر کشور گذشته را فراموش کند.

* منتظمی: مسئولان برای حل مشکلات برنامه ندارند/ خودروسازی ها همچون مارهایی بر شانه دولت اند

متین منتظمی دبیرکل اسبق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و فعال رسانه ای در میزگرد « جوان انقلابی و راه حل مشکلات کشور» که در این خبرگزاری برگزار شد، گفت: امروز مردم با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو هستند و متاسفانه آنقدر درباره این مسئله گفته شده و از سوی مسئولان هیچ اقدامی صورت نگرفته که همه خسته شده ایم.

وی ادامه داد: دلیل ایجاد چنین مشکلاتی در کشور این است که دولت ما یک دولت سیاسی است و مسلما دولت سیاسی هم برای هر کاری یک راه حل سیاسی اتخاذ می کند، این گونه دولت مجبور می شود مانند یک حزب عمل کند، در حزب هم اشتباهات لاپوشانی می شود و سعی می کنند موارد اصلی را نادیده بگیرند و مسائل کوچک و کم اهمیت را هم بزرگ کنند.

منتظمی یادآور شد: دولت روحانی یک دولت خسته و پیر است و از یک دولت خسته و پیر نمی توان انتظار پویایی، نشاط و فعالیت داشت.

این فعال رسانه ای در ادامه با اشاره به واردات بی رویه به کشور تصریح کرد: ما الان می بینیم دولت کالاهایی را وارد می کند که اکثر آنها در داخل تولید می شود یا اینکه می توان آنها را در داخل تولید کرد.

وی در ادامه با اشاره به ناکارآمدی دولت در حوزه های مختلف یادآور شد: متاسفانه دولت برای حل مشکلات برنامه ای ندارد و فقط دنبال مُسکن است آن هم برای دردهایی که بیشتر آنها با ناکارآمدی خود دولت ایجاد شده است.

دبیرکل اسبق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان افزود: اقتصاد امروز دچار مشکل شده و چون کار دلالی به کار تولیدی و صنعتی می ارزد کسانی که به دنبال کار تولیدی و صنعتی بودند به دلیل مشکلاتی که ایجاد شده درب کارگاه خود را می بندند و به دنبال دلالی می روند.

وی تاکید کرد: دولت یک زمان همه وقت و عمر خود را صرف برجامی کرد که هیچ نتیجه ای نداشت و فقط وقت کشور و مردم را گرفت و در نهایت مشکلات بیشتری را هم ایجاد کرد، حال امروز دولت برای اینکه بتواند تورم را کنترل کند، به سیاست های مُسکنی روی آورده است، به همین دلیل پول را از کشور خارج می برد و برایش مهم نیست چه چیزی وارد می کند.

منتظمی در ادامه با اشاره به درخواست دولت برای دریافت مجوز واردات ۴۰۰۰ واگن، تصریح کرد: این گونه واردات کمرشکن است و باعث می شود مشکلاتی برای صنایع کشور ایجاد شود. از طرفی همین لوله های نفتی که ما در اصفهان تولیدکننده آن هستیم را دولت وارد می کند! این مسئله بارها در مجلس و همچنین توسط جنبش دانشجویی مطرح شده ولی کسی پاسخگو نیست. یا اینکه ایران یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان صافی های دیالیز است، ولی با این حال می بینیم این کالا نیز وارد می شود.

وی در بخش دیگری با اشاره به مشکلات صنایع خودروسازی هم تاکید کرد: خودروسازی را می توان به مارهای ضحاک بر دوش دولت تعبیر کرد، دولت برای اینکه این مارها خودش را نزند مجبور است از زندگی مردم بزند و به شکم این مارها بریزد!

دبیرکل اسبق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه خودروسازان عملا خون مردم را در شیشه کرده اند و به مردم ظلم می کنند، اظهار داشت: با یک تدبیر کوچک می توان مشکلات این حوزه را برطرف کرد اما چون دولت ما تدبیری ندارد، می بینیم که این مشکلات ایجاد می شود و مردم روزبه روز با مشکلات بیشتری در این حوزه روبرو می شوند.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب برای حضور جوانان نخبه و انقلابی در مسئولیت های اجرایی، گفت: ما در ابتدای انقلاب نسلی را داشتیم که برای انقلاب تلاش و جانفشانی کرد و به خوبی هم توانست میدان را اداره کند، بعد از آن به دولت کارگزاران و اصلاحات رسیدیم که در آن افراد و مسئولان بیشتر بر اساس پارتی بازی و آشنامحوری روی کار آمدند و این نسل هم باعث ایجاد اتفاقات کنونی ما شد. بعد از این جریان نسلی در جامعه و دانشگاه به وجود آمد که بیشتر مانند نسل اول انقلاب است و تلاش دارد برای مشکلات راه حل پیدا کند.

منتظمی در ادامه با اشاره به چند راه حل برای برون رفت از مشکلات اقتصادی، خاطرنشان کرد: ما باید برای حل مشکلات، دانش بنیان کردن اقتصاد را در اولویت قرار دهیم، از طرفی هم از عامه جامعه بخواهیم در اقتصاد مشارکت کنند.

وی یادآور شد: دولت امروز نمی خواهد از یکسری صنایع دل بکند و مردم را در اقتصاد مشارکت دهد و از آنجایی هم که خودش نمی تواند این صنایع را مدیریت کند مشکلاتی برای این صنایع ایجاد شده است.

این فعال رسانه ای افزود: دانشگاه ها هم باید نسبت به حل مسائل اقتصادی ورود کنند. البته گاهی دیده می شود یک دانشگاه درباره مثلاً خودروسازی یک طرح بسیار خوب داده ولی توسط خودروساز پذیرفته نمی شود. به این دلیل که می بینید اگر بخواهد بپذیرد رانت ها ، ماموریت های خارجی و… برایش از بین می رود! همین مسائل است باعث ناامیدی و یأس دانشجو، استاد و دانشگاهیان می شود.

منتظمی یادآور شد: متأسفانه بنده سازمانی شبه دولتی را می شناسم که فقط حق جلسه ای که در طول یکسال گرفته اند یک میلیارد و نیم بوده است، آن هم در سطح یک استان. مسلما وقتی باب مفاسد اقتصادی باز باشد، باب نفوذ هم باز می شود. الان اگر ما به بحث خصوصی سازی نقد داریم هم به خاطر مفاسدی است که وجود دارد.

دبیرکل اسبق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان خاطرنشان کرد: ما نیازمند دومین انقلاب در عرصه دانشگاه هستیم. تا دانشگاه بتواند به اقتصاد ما، به صنعت ما و به علم ما کمک کند تا ان شاءالله بتوانیم با دانش ها درآمدزایی کنیم.

وی گفت: خیلی از مشکلات ما در صورت اجرای درست خصوصی سازی و قانون درست حل خواهد شد ولی متأسفانه رانت هایی که وجود دارد این اجازه را نمی دهد.

این فعال رسانه ای در ادامه با اشاره به اهمیت پیگیری بحث جوانگرایی گفت: ما نباید برای جوان گرایی اقدامی عجولانه کنیم، اقدام عجولانه ما و اینکه چون می بینیم فلان جوان ۲ بار خوب حرف زده پس باید وارد مجلس شود، اسمش جوان گرایی نیست.

وی افزود: جوان گرایی مدنظر ما این نیست که هر جوانی وارد عرصه مدیریت نشود سیستم جوان گرایی ما باید بر اساس یکسری چارچوب ها باشد در غیر این صورت در آینده به مشکل خواهیم خورد. با این حال به اعتقاد ما آینده قطعا به دست دولت، جوانان مؤمن و انقلابی خواهد افتاد.

* عبدی: سفره های مردم چیزی از برجام ندید/ برای حل مشکلات باید به جوانان میدان داد

علی عبدی فعال سیاسی و عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در این میزگرد با اشاره به عملکرد نامناسب دولت گفت: دولت یازدهم و دوازدهم، دولت هایی سلبی هستند و اساس عملکرد و گفتمانشان بر اساس نفی دیگران برقرار شده تا اثبات عملکرد خودشان.

وی افزود: سال ۹۲ دوستان ما در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل از آقای روحانی دعوت کردند تا دیدگاه های وی را در مورد انتخابات بدانند، نکته جالب اینکه در آن زمان آقای روحانی می گفت من کاندیدای نمایشی هستم، قرار نیست رای بیاورم و تنها برای این حضور پیدا کردم تا صحنه را پرشور کنم. یعنی هیچ برنامه ای برای حضور در میدان نداشت!

عبدی تاکید کرد: این مسئله مشابه همان چیزی بود که در انتخابات دوم خرداد مشاهده شد. زمانی که آقای خاتمی در انتخابات ثبت نام کرد و هیچ برنامه ای برای انتخابات و اداره کشور نداشت. آقای روحانی هم همین طور بود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: مسلما دولتی که برنامه ای برای اداره کشور نداشته باشد، بعد از اینکه آرای مردم را هم کسب می کند، به یک دولت سهامی عام تبدیل می شود و هر تکه از آن را یک حزب، مجموعه یا گروهی قدرتمند می کَند و نتیجه تبدیل شدن یک دولت مرکزی به دولت سهامی عام می شود.

عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل تاکید کرد: نتیجه چنین چیزی این است که می بینیم وزرای دولت علیه هم مصاحبه می کنند، مشاورین رئیس جمهور علیه افراد اجرایی و دست اندرکار در دولت مصاحبه می کنند و در حوزه اجرایی نیز نمی توان یک روند منظم در اداره کشور را مشاهده کرد که نتیجه می شود اینکه شاهد عملکردهای نادرستی از مسئولان می شویم.

عبدی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد دولت امروز به حدی از اشباع ناکارآمدی در عملکرد خودش رسیده که تمامی دستگاه های اجرایی کشور به یک حالت ناتوانی رسیده اند و منتظرند ببینند چه فضای دوقطبی و کاذبی را می توانند در کشور ایجاد کنند که به واسطه آن موضوعات اصلی را به حاشیه ببرند. مانند همین مسئله اقتصاد که سعی می کنند با ایجاد حواشی از پاسخگویی درباره آن فرار کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه جمهوری اسلامی امروز علنا دارای یک دولت مرکزی نیست و اگر یک دولت مرکزی برای اداره کشور وجود داشت، بسیاری از مشکلات حل می شد.

عبدی گفت: عملکرد فاجعه بار دولت در ۶ سال گذشته و در کنار آن متاسفانه عملکرد دستگاه های نظارتی و دستگاه بزرگی مثل مجلس که وظیفه نظارت بر عملکرد وزرا را دارند، باعث شده که در میان مردم این تلقی ایجاد شود که مسئولان کشور در دوره مسئولیت خودشان فقط به دنبال این باشند که جیبشان را پر کنند و در پایان دوره هم کاری به این نداشته باشد که وضعیت مردم بهتر شده یا بدتر.

وی ادامه داد: اخیرا وضعیت وزارت نفت را مشاهده کردید که وزیر همیشه نفت چه عملکردی داشت. دیدید که وضعیت صادرات نفت را به چه وضعیت فاجعه باری رسانده اند، در صورتی که ما در اوج تحریم هایی که سال های گذشته داشتیم نفت را به راحتی صادر می کردیم، ولی بعد از اینکه این آقایان روی کار آمدند و با نفوذی هایی که در وزارت نفت وجود داشت، می بینیم که چنین اتفاقاتی در بحث صادرات نفت رخ می دهد و یا اینکه می شنویم که در دفتر وزیر دستگاه کارت خوان بانکی پیدا می شود و بعد آن را گردن یک نیروی خدماتی می اندازند و می گویند برای او بوده است!

عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان با اشاره به تخلفات فرزندان برخی از مسئولان گفت: هرچه بررسی می کنیم و وضعیت اقتصادی مدیران دولت و فرزندان آنها را می بینیم متوجه می شویم که افراد نادری در بین آنها سالم هستند.

این فعال سیاسی با اشاره به اتفاق رخ داده برای نجفی شهردار سابق تهران مطرح کرد: شما دیدید بعد از این جریان صحبت هایی که جریان اصلاح طلبی و برخی مسئولان دولتی علیه هم کردند چگونه بود و اینها باعث یاس و ناامیدی در میان مردم می شوند و با این روند و عملکرد هیچ زمان به آن مدینه فاضله ای که رهبر انقلاب ترسیم کردند و تشکیل دولت اسلامی نخواهیم رسید.

عبدی با اشاره به وظیفه مردم برای انتخاب دولت کارآمد تصریح کرد: دولت تدبیر و امید و همه مسائل کشور را به برجام گره زد، دولت می گفت اگر برجام حل شود، همه مسائل و مشکلات مردم حل خواهد شد!

وی اضافه کرد: با این حال بعد از اینکه برجام با این فضاحت از طرف های غربی نقض شد و امریکا از برجام خارج شد، رئیس جمهور ما بابت اتلاف وقت ملت و کشور نه تنها از مردم عذرخواهی نکرد بلکه با این هزینه گزافی که بابت این توافق داده شد وهیچ خروجی ای برای ما نداشت دوباره رئیس جمهور در نشستی گفته که یک عده مادرشوهر اجازه ندادند که مردم از مواهب برجام استفاده کنند!

عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان یادآور شد: خوب است آقای روحانی این مواهب برجام که می گوید را برای مردم بشمرد. البته به نظر می رسد برجام تنها مواهبی برای آقازاده های نوکیسه ای داشت که جیب خودشان را پر کردند ولی مردم در سفره های خود چیزی از برجام ندیدند.

وی با اشاره به حضور وزیر امور خارجه در سال های گذشته در دانشگاه تهران ادامه داد: آن زمان که وزیر خارجه احساس می کرد بزرگ ترین قرارداد قرن را دارند امضا می کنند وقتی به دانشگاه تهران آمد به وی گفتیم که این برجام نتیجه ای نخواهد داشت، ولی توجهی به این هشدارها نشد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: همانجا بنده به آقای ظریف به نمایندگی از اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفتم اگر آمریکا به ما حمله نمی کند به خاطر این است که از توانمندی های نظامی ایران خبر ندارد که آقای ظریف آن پاسخ عجیب را دارد و گفت آمریکا می تواند با یک کلید تمام توانمندی های نظامی ما را نابود کند.

وی اظهار داشت : خوشبختانه انهدام پهپاد آمریکایی موجب شد این آقایان مقداری عزت نفس پیدا کنند. مسلما جوانان ما توانمندی های بسیار بالایی دارند که می توان از این توانمندی در عرصه های مختلف استفاده کرد. البته حلقه مدیران پیر و خسته ای که در مدیریت کشور چنبره زده اند و اجازه حضور جوانان را نمی دهد.

عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بی ثمر بودن برجام تصریح کرد: آنهایی که ادعا می کردند سلاطین مذاکره هستند خفت بارترین و ضعیف ترین قرارداد را امضا کردند و امروز می بینیم که طرف های مقابل چگونه رفتار می کنند.

عبدی با اشاره به اهمیت جوانگرایی ادامه داد: به نظر بنده همانطور که رهبر معظم در بیانیه گام دوم مطرح کردند، بحث لزوم جوانگرایی آن هم جوانگرایی انقلابی در کشور بسیار مهم است. دولت الان به ظاهر به دنبال جوانگرایی رفته، ولی یک شومن امنیتی را در صدر یک وزارتخانه گذاشته و شوی جوانگرایی می دهد.

وی گفت: جوانگرایی به معنای استفاده از نیروی با توان، با همت و با کوشش جوان است، اینکه به جای افراد شارلاتان پیر، افرادی شارلاتان دیگری که سن کمتری دارند را روی کار آوریم، جوانگرایی نیست. مطمئنا منظور رهبر انقلاب هم از جوانگرایی چنین چیزی نیست.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: امروز کشور یک راه حل بیشتر ندارد و اگر می خواهیم مشکلات کشور در حوزه اقتصاد ما رفع فساد در دستگاه های اجرایی و… حل شود، تنها راه اطمینان به نیروی جوان و جوانگرایی متخصصانه در کشور است.

وی یادآور شد: هر جایی در کشور دستاوردی را می بینیم، حتما بخش عمده ای از نیروی پای کار، جوانان بوده اند. اگر می خواهیم مشکلات اقتصادی، معیشتی و مشکلات دیگر کشور حل شود، باید به این جوانان میدان داده شود.

عبدی تاکید کرد: به نظر من باید یک نهضت تشکر به خاطر خدمات ۴۰ ساله مدیران پیر راه بیفتد و از آنها تقدیر شود و از آنها خواهش شود تا از مسئولیت های خود کنار بروند، وگرنه جمعیت پرقدرت جوانگرایی مانند یک سیل جریان پیر و ناتوان را در خود حل خواهد کرد.

این فعال سیاسی گفت: معضلی که امروز جوانگرایی را تهدید می کند، جایگزین شدن برخی آقازاده های ریش دار و یقه دیپلمات به تن است؛ یعنی آقازاده هایی که قرار است همان شرایط را برای کشور ایجاد کنند که پدرانشان بر انقلاب حاکم کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی لیست ها که درباره انتخابات مجلس مطرح می شود، گفت: این مسئله برای این است که جنبش دانشجویی قدرت خودش را باور ندارد. وظیفه جنبش دانشجویی این است که جوان های انقلابی، متخصص و مومن را معرفی کند.

عبدی تصریح کرد: باید نوع نگاه جریان حزب اللهی نسبت به دولت جوان حزب اللهی آسیب شناسی شود. تا زمانی که مسئولانی در کشور وجود دارند که حدود ۳۰ شغل در کشور دارند و جای ۳۰ نفر را اشغال کردند، مشکل خواهیم داشت در حالی که به جای این می شد ۳۰ جوان را وارد عرصه کرد و جوانان در این مسئولیت ها برای مسئولیت های مهم تر پرورش پیدا کنند.

وی افزود: ما الان در تشکل های دانشجویی افراد بااستعداد، توانمند و متخصص فراوانی داریم ولی نمی توان انتظار داشت مردم به اینها که هیچ مسئولیتی نداشته اند به یکباره اعتماد کنند.

عبدی افزود: یکی از مطالبات اصلی ما برای تشکیل دولت جوان حزب اللهی صرفا نباید این باشد که رئیس جمهور جوان باشد. باید تلاش کرد تا در دولت های آینده و مجلس آینده جوانان نقش برجسته ای داشته باشند.

این فعال سیاسی یادآور شد: جریان جوان هم باید نقش خودش را باور کند. متاسفانه امروز خودباوری آنچنان که باید در جنبش دانشجویی ما وجود ندارد و فقط دنبال این است که فلان چهره سیاسی را به دانشگاه دعوت کند. در صورتی که همین بسترسازی یک امتیاز مهم برای جریانات سیاسی است.

وی گفت: جریان دانشجویی و جوان باید از حالت انفعال به یک حالت پرجنب و جوش و تهاجمی دربیایند و اینها باید تایید کنند که چه کسانی صلاحیت حضور در عرصه انتخابات و صلاحیت اداره کشور را دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.