رهبر انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه، نخبگان و پژوهشگران:
درباره ی مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمی کنیم/ مذاکره تاکتیک آمریکا برای تکمیل فشار به ایران است/ روز قدس امسال از هرسال مهم تر است

0 ۱۶۸

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیداری ۳ ساعته با هزاران نفر از استادان و اعضای هیئتهای علمی دانشگاه ها با تمجید از پیشرفتهای حقیقی دانشگاه ها و مراکز علمی، پیشرفت پُرشتاب و جهش علمی را برای رسیدن ایران اسلامی به اوج، ضروری خواندند و با اشاره به هوشیاری ایران در مقابل فریب آمریکا برای پیشبرد «تاکتیک مذاکره در سایه ی راهبرد فشار» تأکید کردند: روز قدس امسال از هر سال مهم تر است چراکه آمریکا و برخی دنباله هایش با «معامله ی قرن» به دنبال به فراموشی سپردن مسئله ی فلسطین در جهان هستند که البته ناکام خواهند ماند.

رهبر انقلاب اسلامی، روز قدس امسال را از هر سال دیگر مهم تر دانستند و گفتند: دلیل این اهمیت مضاعف، اقدامات خیانت بار آمریکا و دنباله های آن در منطقه، برای جا انداختن معامله ی قرن است.

حضرت آیت الله خامنه ای تفاوت شرایط کنونی قضیه ی فلسطین را با گذشته، در ادبیات و لحن صریح آمریکا و دنباله هایش برای حذف موضوع فلسطین دانستند و افزودند: بنابراین راه پیمایی روز قدس که دفاع از فلسطین به وسیله ی حضور مردمی است، امسال مهم تر است.

ایشان تأکید کردند: دفاع از فلسطین یک مسئله ی صرفاً اسلامی نیست بلکه وجدانی و انسانی هم هست و البته برای مسلمانان وجه شرعی و دینی هم دارد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان با اشاره به جایگاه برجسته و ممتاز اساتید، دانشمندان، متخصصان و کارشناسان، سخنان شماری از اساتید و محققان در این دیدار را واقعاً قابل استفاده و خوب خواندند و گفتند: حرکت علمی و پیشرفتهای دانشگاه ها در دهه های اخیر به معنی واقعی کلمه چشمگیر و برجسته است اما جریانی با سرمنشأ خارجی و با امتداد داخلی سعی دارد با بی ارزش نشان دادن و یا کوچک شمردن حرکت علمی کشور و پیشرفتهای به دست آمده، مردم و جوانان را ناامید کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر سازمان یافته بودن این جریان افزودند: یک نمونه از این جریان، «پروژه ی ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد برای ایران» است که هدف آن، زیر سؤال بردن پیشرفتهای علمی و دانشگاهی است و متأسفانه عده ای هم در داخل در حرکتی مرکب از خباثت و خیانت با آنها هم صدایی میکنند.

رهبر انقلاب اسلامی با استناد به گزارشهای مراکز رتبه بندی بین المللی درخصوص ارتقای جایگاه دانشگاه های کشور، خاطرنشان کردند: ایران اکنون ۱۴ میلیون دانش آموخته ی دانشگاهی دارد و بیش از پنج درصد از جمعیت کشور دانشجو هستند که این آمارها نشان دهنده ی پیشرفت در دانشگاه ها است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به برخی اقدامات و تبلیغاتِ جریانی که به دنبال کم سواد نشان دادن نخبگان و اساتید ایرانی است، گفتند: اگر دانشگاه ها و محققان و اساتید ما کم عمق هستند، پس پیشرفتهای خیره کننده در نانو، علوم هسته ای و غنی سازی بیست درصد، و سلول های بنیادی را چه کسانی انجام داده اند؟

ایشان افزودند: پیشرفتهای علمی کشور به گونه ای است که افراد بظاهر غیرسیاسی ولی با باطن سیاسی نیز مجبور به اعتراف به این پیشرفتها شده اند.

رهبر انقلاب اسلامی، خاطرنشان کردند: این پیشرفتها در دانشگاه هایی به دست آمده است که مبنا و اساس ایجاد آنها برای وابسته کردن کشور بود اما اکنون همین دانشگاه ها، با طی مسیر ناهموار و عبور از مزاحمتهای گوناگون در مسیر خود، پرچم استقلال و پیشرفت علمی را به اهتزاز درآورده اند.

ایشان با تأکید بر اینکه ما به این حد از پیشرفت علمی به هیچ وجه راضی نیستیم و تا رسیدن به نقطه ی مطلوب و شایسته فاصله ی زیادی داریم، گفتند: باید در گام دوم به نقطه ی اوج برسیم.

رهبر انقلاب اسلامی جبران عقب ماندگی تاریخی کشور از لحاظ علمی را نیازمند حرکت جهشی دانستند و خاطرنشان کردند: البته این حرکت، پُررنج و پُرزحمت است اما در نهایت شیرین است.

حضرت آیت الله خامنه ای تمجید از دانشگاه ها و پیشرفتهای علمی را به معنای نادیده گرفتن مشکلات، عیبها و نقایص در دانشگاه ها ندانستند و افزودند: در محیط های دانشگاهی در زمینه های علمی، فرهنگی، تربیتی و نحوه ی مدیریتها مشکلاتی وجود دارد که از جمله ی آنها «کیفیت تحصیل در برخی رشته ها» و «برخی مدارک تحصیلی» است که عمق علمی در آنها لحاظ نشده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه به وظیفه ی مهم دانشگاه ها در قبال جامعه یعنی «مواجهه با مسائل اجتماعی و تلاش برای یافتن راه حل های آن» پرداختند و گفتند: دانشگاه نباید از مسائل مردم و جامعه منفک و منزوی باشد، بنابراین اساتید و جامعه ی دانشگاهیان با ایجاد سازوکار مناسب بکوشند دانشگاه را درگیر مسائل اجتماعی کنند، البته دستگاه های مختلف نیز وظیفه دارند از دانشگاه ها کمک و راهنمایی بخواهند.

مسئله ی «آسیب های اجتماعی» نمونه ای بود که رهبر انقلاب اسلامی، دانشگاهیان را به نقش آفرینی برای یافتن راه حل آن دعوت کردند.

ایشان جدا شدن اساتید از مسائل مردم و جامعه را موجب گرفتار شدن جامعه ی دانشگاهی به آسیب های مشابه محیط های روشنفکری دانستند و افزودند: جریان روشنفکریِ نشئت گرفته از غرب از ابتدای شکل گیری در کنار مردم نبود بلکه با نشستن در برج عاج، از بالا به مردم و مسائل آنان نگاه میکرد و اهل خطر و اقدام نیز نبود؛ همچنان که در جریان انقلاب عظیم اسلامی، روشنفکران یا در صفوف آخر بودند و یا تا آخر کار نیز به مردم ملحق نشدند.

حضرت آیت الله خامنه ای، شرط اساسی برای پیشرفت علمی کشور را وجود «امید» برشمردند و با هشدار درخصوص وجود جریانی در داخل و خارج که با اخبار دروغ و تحلیل های مغرضانه به دنبال دمیدن روح ناامیدی و انکار دستاوردهای پُرافتخار علمیِ ایران است، افزودند: «جریان یأس آفرین» به دنبال آن است که دانشجویان نخبه را بی انگیزه یا ترغیب به خروج از کشور کند و استادان را نیز که میانداران مسائل دانشگاه هستند، از پیشرفت علمی مأیوس کند.

ایشان پیشرفتهای علمی ایران را موجب نگرانی قدرتهای استعمارگر و سلطه گر دانستند و گفتند: شتاب پیشرفت علمی کشور، ادعای ما نیست بلکه مراکز علم سنجی دنیا اعلام کردند که شتاب پیشرفت علمی ایران ۱۳ برابر متوسط دنیا است و در برخی علوم، ایران در رتبه های برتر جهانی قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، با تأکید بر ضرورت آگاهی دانشگاهیان از موفقیتهای عظیم علمی کشور، افزودند: گشت وگذار علمی و دیدن پیشرفتهای علمی کشور باید در برنامه ی اساتید و دانشجویان قرار بگیرد تا با آگاهی از این توانایی ها و چگونگی دستیابی به آنها، امید ایجاد شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، اساتید دانشگاه ها را به دمیدن روح امید در دانشجویان توصیه ی مؤکد کردند و گفتند: دشمن و جریانی در داخل به دنبال ایجاد یأس است. در مقابل این جریان خائن و خبیث، بایستید و امید ایجاد کنید.

رهبر انقلاب، «علم نافع» را ضرورتی جدی خواندند و تأکید کردند: به علمی نیاز داریم که بتواند مشکلات کشور را حل کند و با شناسایی نقاط کور بخشهای مختلف، برای مواجهه با آنها راه حل علمی ارائه کند.

ایشان با اشاره به بیماری های مزمن اقتصادی از جمله «بهره وری پایین»، «اسراف بسیار خسارت بار در مصرف انرژی»، «نفتی بودن و دولتی بودن اقتصاد»، «مشکلات نظام مالیاتی» و «ساختار بودجه» افزودند: دانشگاه ها در پرتو علم نافع و ایجاد سازوکار مناسب، به تأمل در راه حل های این گونه مشکلات بپردازند.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: «جستجوی راه های علمی برای شکستن تحریمها» و «تحقق رونق تولید» از دیگر مسائلی است که استادان دانشگاه ها باید با اراده ی محکم به آنها ورود کنند.

ایشان با ابراز خرسندی از اقدام وزارت صنعت در اعلام فهرست مشکلات و نیازهای این بخش، خاطرنشان کردند: اکنون نوبت وزارت علوم و دانشگاه ها است که برای حل این مسائل وارد میدان شوند.

رهبر انقلاب اسلامی، تحقیقات عمیق و بلندمدت را بُعد دیگری از علم نافع خواندند و افزودند: استادان دانشگاه ها و دانشمندان در کنار یافتن راه حل های علمیِ مشکلات موجود، به تحقیقات عمیق و بنیانی نیز اقدام کنند، چراکه این گونه پژوهشها، بستر پیشرفت درازمدت کشور را فراهم میکند و باید به دانشمندان، این فرصت و اجازه را داد که در کارهای علمی بلندپروازی کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه، «پرداختن به علوم پایه» را بسیار مهم برشمردند و گفتند: این گونه رشته ها چون دستاورد عینی و نقد ندارند، در میان دانشجویان با استقبال مناسب روبه رو نیستند که وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش باید به گونه ای برنامه ریزی و اقدام کنند که گرایش به علوم پایه در میان جوانان بهتر و گرم تر شود.

ایشان با انتقاد از «کاهش بودجه های علمی و فرهنگی» در هنگام مواجه شدن دولتها با مشکلات مالی تأکید کردند: لازم است در علوم بنیادی و پایه، سرمایه گذاری مستمر و حرکت پیش دستانه داشته باشیم و راه دستیابی به حقایق کشف نشده در عالم را زمینه سازی و طی کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی، «ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها» را ضروری خواندند و خطاب به «وزارت علوم، بهداشت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه های مدیریتی مرتبط» تأکید کردند: با تعیین معیارها و مزیتهای لازم، دانشگاه ها را رتبه بندی ارزیابی کنید تا علاوه بر ارتقای کیفی دانشگاه ها، رقابت مثبتی میان آنها شکل بگیرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شمار زیاد اساتید انقلابی و متدین در دانشگاه ها افزودند: این اساتید باید در داخل دانشگاه ها جریان سازی کنند.

ایشان با انتقاد از فضای فرهنگی شماری از دانشگاه ها که موجب تغییر رفتار و فرهنگ دانشجویان میشود، گفتند: استادان متدین و انقلابی کاری کنند که جریان فکری و فرهنگی آنها به جریان رایج دانشگاه ها تبدیل شود.

رهبر انقلاب افزودند: البته این جریان سازی ربطی به امکانات امنیتی و انتظامی و این گونه مسائل ندارد، بلکه کاری فرهنگی، فکری و انسانی است.

ایشان در همین زمینه، پاسخگویی به سؤالات دانشجویان را قدمی مؤثر خواندند و افزودند: بهترین کسانی که میتوانند به سؤالات مطرح در ذهن دانشجویان پاسخهای مستدل بدهند، اساتید انقلابی و متدین هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم «مقابله با ارتجاع، التقاط و انحراف در دانشگاه ها» گفتند: امروز در برخی دانشگاه ها جریان چپ مارکسیستی هم ابراز وجود میکند، آن هم درحالی که مظاهر اصلی این جریان یعنی شوروی سابق «در زیر بار و فشار حقایق عالم» فروریخته و از بین رفته است.

ایشان افزودند: البته این جریان، زیاد جدی نیست و از عمق حرفها و مواضعش معلوم است که همان چپ آمریکایی است یعنی ظاهری چپ دارد و باطنی غربی و آمریکایی.

رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از فعالیتهای کم فرهنگی در دانشگاه ها خاطرنشان کردند: هدف دانشگاه صرفاً علم آموزی نیست، بلکه ساختن انسانی والا و مجهز به سلاح علم است، بنابراین باید همراه با علم، «اخلاق و سبک زندگی» نیز به دانشجو ارائه شود و دانشگاه ها به محل تربیت جوانان «مؤمن، انقلابی،َ پاک دامن، دلبسته به کشور و مستعد خدمت به مردم» تبدیل شوند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به جنجال رسانه های خارجی درباره ی مذاکره گفتند: مقصود آنها از اینکه میگویند ایران باید به میز مذاکره بازگردد، مذاکره با آمریکا است زیرا ما با دیگر کشورها مشکلی نداریم و با اروپایی ها و دیگران مذاکره میکنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه مسئله ی اصلی در مذاکرات، تعیین موضوع مذاکره است، افزودند: ما در مورد هر موضوعی مذاکره نمیکنیم و «موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب» همچون توان دفاعی کشور نمیتوانند موضوع مذاکره باشند.

ایشان با اشاره به اینکه مذاکره به معنای معامله و کوتاه آمدن در برخی موارد است، خاطرنشان کردند: موضوعاتی همچون مسائل دفاعی، قابل مذاکره نیست. مذاکره در این مسائل دو کلمه خواهد بود: طرف مقابل میگوید ما این موارد را خواستاریم و ما هم میگوییم «نه» و تمام میشود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید مجدد بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مطلقاً با آمریکا مذاکره نخواهد کرد، گفتند: همان طور که قبلاً هم گفته شده، مذاکره نکردن با آمریکا به این علت است که اولاً هیچ فایده ای ندارد و ثانیاً ضرر هم دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای به تبیین رفتار آمریکایی ها برای رسیدن به مقاصد زورگویانه ی خود در قبال دولتها و کشور پرداختند و افزودند: آمریکایی ها معمولاً برای رسیدن به اهداف خود یک راهبرد دارند و یک تاکتیک. راهبرد آنها «فشار» با هدف خسته کردن طرف مقابل است و سپس از «مذاکره» به عنوان مکمل فشار استفاده میکنند تا به خواسته ی خود برسند.

ایشان تأکید کردند: این مذاکره در واقع مذاکره نیست بلکه وسیله ای برای چیدن محصول فشارها است و نشستن پشت میز مذاکره با آمریکایی ها یعنی نقد کردن همان مواردی که با فشار، زمینه ی تحقق آن را فراهم کرده اند.

رهبر انقلاب اسلامی تنها راه مقابله با این ترفند را استفاده از اهرمهای فشار در مقابل آمریکایی ها دانستند و افزودند: اگر از اهرمها و ابزارهای فشار بدرستی استفاده شود، فشار آمریکایی ها یا کم و یا متوقف خواهد شد، اما اگر فریب «دعوت به مذاکره» ی آمریکایی ها خورده شود و از اهرمهای فشار استفاده نشود، نتیجه، لغزیدن و باخت قطعی است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقابل فشارهای آمریکا، ابزارهای فشار لازم را در اختیار دارد، گفتند: این ابزارها برخلاف آنچه که آنها تبلیغ میکنند، نظامی نیست البته اگر زمانی لازم باشد، آن ابزارها نیز وجود دارد.

ایشان یک نمونه از اهرمهای فشار جمهوری اسلامی را بیانیه ی اخیر شورای عالی امنیت ملی کشور برای کاهش برخی تعهدات هسته ای ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی، تصمیم درستی بود زیرا اگر از اهرم فشار بموقع استفاده نشود، طرف مقابل چون میداند با هزینه و ضرری مواجه نمیشود، موضوع را بدون هیچ عجله ای ادامه خواهد داد اما اگر از ابزار فشار استفاده شود، به فکر خواهد افتاد تا کاری انجام دهد.

رهبر انقلاب اسلامی توانایی های علمی و فناوری کشور در زمینه ی هسته ای را یکی از اهرمهای مؤثر فشار دانستند و تأکید کردند: با وجود توانایی های بالای علمی در زمینه ی هسته ای، ما مطلقاً به دنبال سلاح هسته ای نیستیم زیرا بر مبنای فقهی، دینی و شرعی، سلاحهای کشتار جمعی اعم از هسته ای و شیمیایی را حرام میدانیم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ما حتی تولید سلاح کشتار جمعی را صرفاً با هدف انبار کردن نیز کاری غلط، غیرمنطقی و غیرعقلایی میدانیم زیرا خرج و هزینه ی فراوانی به کشور تحمیل میشود اما استفاده ای هم نمیشود.

ایشان خاطرنشان کردند: بنابراین ما از لحاظ مبنایی با تولید سلاح کشتار جمعی مخالفیم اما به غنی سازی هسته ای نیازمندیم زیرا آن را نیاز آینده ی کشور میدانیم و اگر امروز توانایی های خود را در این زمینه افزایش ندهیم، ده سال دیگر باید از صفر شروع کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی، اهرمهای فشار جمهوری اسلامی را ابزارهایی برای متوقف کردن طرف مقابل دانستند و گفتند: خوشبختانه امروز همه ی مسئولین کشور اعم از مسئولان اجرایی و دیپلماسی و سیاسی بر موضوع عدم مذاکره با آمریکا متفق هستند و مذاکره با آمریکایی ها مطلقاً توصیه نمیشود.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دولت قبلی آمریکا نیز رفتارش با دولت فعلی تفاوت جوهری نداشت، البته ظاهرش فرق میکرد اما باطنشان یکی بود.

ایشان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی قطعاً فریب ترفند آمریکایی ها را در زمینه ی مذاکره نخواهد خورد، افزودند: اهرم فشاری که فعلاً استفاده شده است، مصوبه ی اخیر شورای عالی امنیت ملی است اما همیشه در این حد متوقف نخواهیم ماند و در برهه ی بعدی، اگر لازم باشد، از اهرمهای فشار دیگری استفاده خواهیم کرد.

در ابتدای این دیدار ۱۰ نفر از اساتید و اعضای هیئت های علمی، حدود دو ساعت به بیان مطالب و دغدغه های خود پرداختند. آقایان:
– دکتر رسول جلیلی، دانشیار دانشکده ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف
– دکتر محمدرضا حسنی آهنگر، دکترای مهندسی کامپیوتر و دانشیار دانشگاه امام حسین (ع)
– دکتر سعید مرید، دکترای مدیریت منابع آب و استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس
– دکتر علی عبدالعالی، دکترای مهندسی برق و مخابرات و دانشیار دانشگاه علم و صنعت
– حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری، دکترای علوم و قرآن و دانشیار دانشگاه تهران
– دکتر نجفقلی حبیبی، دکترای فلسفه و حکمت اسلامی و دانشیار دانشگاه تهران
– دکتر محمدرضا مجیدی، دکترای علوم سیاسی و دانشیار دانشگاه تهران
– دکتر امیرعلی حمیدیه، فوق تخصص خون و سرطان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
و خانمها:
– دکتر سهیلا صادقی فسایی، دکترای جامعه شناسی و دانشیار دانشگاه تهران
– دکتر مریم بختیاری، دکترای روان شناسی بالینی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
در سخنان خود بر این محورها تأکید کردند:
– ضرورت تولید قدرت ملی و اتخاذ راهکارهای عملیاتی برای تأمین استقلال کشور در اینترنت
– لزوم رصد علمی و فناورانه ی فضای مجازی و بومی سازی این فناوری در کشور
– انتقاد از بی مهری به شورای عالی فضای مجازی و ضرورت تشکیل جلسات این شورا به صورت هفتگی
– اهمیت دستیابی به الگوی انقلابی و بومی برای مدیریت دانشگاه
– انتقاد از مقاله محوری بدون توجه به نیازهای کشور در دانشگاه
– لزوم هدایت رساله ها و پایان نامه های دانشگاهی برای حل مشکلات کشور
– ضرورت توجه به اقدامات نرم و ملزومات فنی و اجتماعی برای اصلاح الگوی مصرف
– انتقاد از تبدیل دانشگاه به جولانگاه نزاعهای سیاسی و برخی بی توجهی ها به شایستگی های علمی و اخلاقی مدیران در انتصابها
– انتقاد از یکسان نبودن فرصتها در جذب متقاضیان هیئت علمی
– ضرورت نظارت بر طرحهای پژوهشی و چگونگی هزینه کرد بودجه ی آن
– انتقاد از عدم ارزیابی حرفه ای و دقیق از توانایی های اساتید
– انتقاد از سوء مدیریت فرهنگی در دانشگاه ها و بی تفاوتی مسئولان نسبت به دغدغه های فرهنگی
– ضرورت توجه دانشگاه به مسائل واقعی کشور و راه اندازی زیست بوم های خلاق
– لزوم توجه به سرمایه های عظیم بالقوه و بالفعل فرهنگی کشور
– اهمیت تأمین رفاه اجتماعی زنان به منظور حفظ شأن و ایفای نقش مادری و همسری در خانواده
– تأکید بر اینکه هدف برنامه ریزی های اقتصادی باید کاهش فاصله ی طبقاتی باشد و زندگی مسئولان باید الگویی از ساده زیستی و پرهیز از تجملات باشد
– لزوم افزایش بودجه ی پژوهشی به نسبت افزایش تولید ناخالص ملی
– اهمیت آزاداندیشی و انتقاد از برداشت سلیقه ای از اسلامی شدن دانشگاه ها
– توجه به همه ی ظرفیتها در جهت حفظ منافع ملی و اجماع ملی برای آینده ی ایران
– تأکید بر بسیج همه ی اراده ها و توانایی های تخصصی ایرانیان برای تحقق گام دوم انقلاب
– ضرورت پرهیز از انفعال و خلق فرصتهای نو در عرصه ی بین الملل و یارگیری مناسب برای مقابله با نظام سلطه
– لزوم تعریف سیاست آسیایی قوی با تأکید بر همسایگان
– اهمیت پرهیز از خام فروشی علم و لزوم تبدیل آن به فناوری و محصول
– لزوم حاکمیت مدیریت جهادی در دانشگاه ها و حمایت از نخبگان جوان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.