دکتر محمد سلیمانی:
مصوبات مجلس در مقابل کاخ سفید باید جنبه بازدارندگی داشته باشد/ ضرورت تحریم کالاهای آمریکا

0 ۱۹۵

محمّد سلیمانی، نماینده سابق تهران در مجلس و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با اشاره به گلایه رهبر معظّم انقلاب از مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم تصویب طرح های مقابله ای در ارتباط با خباثت های آمریکا گفت: کنگره آمریکا در سال های اخیر علیه ملت ها خصوصاً ملّت ایران مصوبات مختلفی داشته؛ هم در زمینه تحریم و هم محدود کردن فعالیت های ایران.

وی با بیان اینکه می توان اقدامات متقابلی را در زمینه خباثت آمریکایی ها انجام داد، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی که شأن قانون گذاری دارد می تواند وارد شود و به نمایندگی از ملّت ایران اقداماتی را در رابطه با لشکرکشی های آمریکا به غرب آسیا و سایر نقاط جهان انجام دهد.

سلیمانی ادامه داد: مجلس می تواند مصوباتی را در این مورد تصویب کند و مطمئناً شورای نگهبان هم همراهی می کند و تبدیل به قانون می شود.

وی افزود: اگر مجلس مصوبه ای را در رابطه با لشکرکشی های آمریکا تصویب کند، هم جنبه بازدارنده دارد و هم اینکه کشورهای دیگر را در این حوزه تحریک و فعّال می کند. مجلس می تواند قوانینی را تصویب و وزارت خارجه را مسئول یک سری از فعالیت ها در سطح بین الملل علیه فعالیت هایی که آمریکا انجام می دهد کند.

سلیمانی، تحریم کالاهای آمریکا را یکی دیگر از اقدامات دانست و گفت: همانطور که آن ها ما را تحریم می کنند ما هم باید در زمینه هایی تحریم علیه آمریکا را انجام دهیم. آمریکا با کشورهایی که با ایران همکاری می کنند برخورد می کند؛ ایران هم می تواند در ارتباط با کشورهایی که گوش به فرمان آمریکا هستند و دستورات این کشور را بی چون و چرا اجرا می کنند، قوانینی را وضع کند و محدودیت هایی را برای آن کشورها در زمینه های سیاسی اقتصادی و فرهنگی و نیز تبادلات و ارتباطاتی که با آن ها دارد ایجاد کند.

عضو شواری مرکزی جبهه پایداری ادامه داد: می توان با وضع یک سری قوانین، دست قوه قضائیه را برای اقدامات حقوقی علیه آمریکا در سطح بین الملل در مواردی که مقررات بین المللی توسط آمریکا نقض می شود باز کند تا ایران در این عرصه پیشتاز بشود.

سلیمانی با بیان اینکه آمریکایی ها هم در داخل آمریکا و هم در کشورهای دیگر، حقوق مردم را نقض می کنند، گفت: اتفاقات عجیبی رخ می دهد و هیچ فریادرسی هم وجود ندارد. ایران می تواند در این زمینه وارد شود.

وی ادامه داد: هم رئیس مجلس هم هیئت رئیسه مجلس در این زمینه ها سستی کرده و مقداری تعلل داشته اند.

سلیمانی با بیان اینکه نباید با این مسائل برخورد سیاسی و جناحی انجام داد، تصریح کرد: همواره باید منافع ملّی را مدنظر قرار دهیم.

وی، مشکل اصلی در ارتباط با عدم تصویب طرح های مقابله ای با آمریکا را هیأت رئیسه مجلس دانست و گفت: هیأت رئیسه اگر در رابطه با طرح ها مقداری پیش قدم بشود و مانع ایجاد نکند خیلی اتفاقات می تواند مطلوب می تواند رخ دهد. هیأت رئیسه مجلس باید تحولی را در نگرش خود نسبت به مسائل بین المللی ایجاد کند و فعّال تر شود و باید موانع را از سر راه نمایندگان بردارد. هیأت رئیسه نباید در برابر این نوع اقدامات نمایندگان مانع ایجاد کند.

سلیمانی، انفعال مجلس در مقابل دولت را مورد اشاره قرار داد و گفت: مجلس دهم در مقابل قوّه مجریه، دست بسته عمل می کند و این استقلال مجلس مقداری خدشه دار شده و یک دلیل دیگر اینکه چرا مجلس طرح های مقابله ای با دولت آمریکا تصویب نمی کند، همین موضوع است. علاوه بر این، قوه مجریه هم نمی خواهد اقداماتی را انجام دهد و با یک سری بهانه ها، مانع از فعالیت های اینچنینی می شود. اگر مجلس استقلال خودش را به دست بیاورد وضع بهتر می شود.

وی، مشکلات درونی مجلس و انفعال فراکسیون های داخلی مجلس را یکی دیگر از موانع تصویب طرح های ضد آمریکایی دانست و گفت: فراکسیون ها باید فعال باشند و نمایندگان را توجیه کنند و طرح های جدیدی را بیاورند و پیگیری بکنند تا به نتیجه برسد.

نماینده سابق تهران، یکی دیگر از موانع را روزمرگی مجلس دانست و گفت: مجلس مصوبه ای را تصویب می کند و در حالی که هنوز یکی دوماه از تصویب آن نگذشته، به آن اصلاحیه می زند و این اصلاحیه ها وقت مجلس را تلف می کند. حالا چه کسانی پشت این داستان ها هستند مقداری نگران کننده است و مجلس را مشغول حواشی ای کرد ه اند که به نظر می رسد تصویب طرح ها و لوایح، بدون کار کارشناسی و دقّت کافی تصویب می شود و در اجرا مشکل ایجاد می شود و باز اصلاحیه می خورد.

وی با بیان اینکه گفته می شود هشتاد درصد فعالیت های مجلس در رابطه با اصلاح قوانینی است که خودش به تصویب رسانده، گفت: اگر این موضوع صحت داشته باشد فاجعه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.