علامه مصباح یزدی:
فهم صحیح و خودسازی، دو عامل مهم برای انجام وظیفه الهی و عدم انحراف است/ اطاعت از ولی فقیه مانند اطاعت از ائمه معصومین واجب است/ هدف ولی فقیه، جلب رضای الهی است و خداوند نیز او را به حال خود وا نمی گذارد

0 ۳۷۳

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از کارکنان ناجا با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن همه پیامبران الهی، مورد استهزاء و تمسخر مردم قرار گرفتند؛ حتی گاهی قرآن تعابیری که استهزاء کنندگان درباره پبامبران به کار می بردند را نیز آورده است. معمولا عده کمی به پیامبران ایمان می آوردند. هم چنین به جز چند نفر از انبیا هیچ کدام به حکومت نرسیدند و قدرت چندانی در جامعه نداشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی، ایشان ادامه داد: هر چند انتظار می رفت که با گذشتن چند نسل از همان اندک کسانی که ایمان آورده اند، تعداد مؤمنان زیادتر شود، اما باز هم تاریخ ثابت کرده است که کم کم این ایمان به فراموشی سپرده می شود یا افراد طبق تحلیل های نابه جا و عوامل دیگر، از دین منحرف می شوند؛ حتی اسلام نیز از این قاعده مستثنی نبود؛ هنوز مدت زیادی از وفات پیامبرصلی الله علیه وآله نگذشته بود که عده ای دچار انحراف شدند.

وی با طرح این سؤال که راز انحراف انسان ها چیست، گفت: چهل سال پیش نهضتی که یکی از فرزندان صالح پیامبر صلی الله علیه وآله در ایران شروع کرده بود، به پیروزی رسید و کاری کرد، کارستان؛ او با اخلاص برای خدا گام برداشت و خداوند نیز با همراهی یاران مخلص و فداکار، او را یاری کرد و توانستند طاغوت را بیرون و نظام اسلامی را تشکیل دهند؛ اما سؤال این است، آیا ما مصون از انحراف هستیم یا ممکن است به بیراهه برویم؟

وی با اشاره به این که هیچ فرد و هیچ قومی از انحراف، مصون نیست، اظهار داشت: حتی گاهی انحراف به اسم دین صورت می گیرد؛ همان گونه که به نام دین، فرزندان رسول خدا را به شهادت رساندند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این که یکی از عوامل انحراف، جهل است، اظهار داشت: در بسیاری از موارد انسان به خاطر نشناختن حق، به بیراهه می رود؛ اما افرادی نیز هستند که حق را شناخته و در عین حال، منحرف شده اند. هوای نفس عامل دیگر انحراف است؛ کسی که به دنبال هوای نفس است، وقتی می بیند که پایبندی به حق، سبب به خطر افتادن منافع و خواسته هایش می شود، از آن رویگردان می شود.

وی با اشاره به داستان بلعم باعورا اظهار داشت: خداوند درباره بلعم باعورا تعبیری را به کار می برد که فقط درباره پیامبران به کار می رود، می فرماید: ما به او آیات خود را دادیم، اما همین فرد کارش به جایی رسید که قرآن او را تشبیه به سگ می کند. هوای نفس باعث شد که از مقام یک مستجاب الدعوه به حدی سقوط کند که خداوند او را به سگ تشبیه کند. تشبیهی که در هیچ جای دیگر قرآن سابقه ندارد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به انگیزه امام(ره) و انگیزه کسانی که امام(ره) را یاری و همراهی کردند، اظهار داشت: قطعا هم انگیزه امام(ره) و هم انگیزه کسانی که در این مسیر سختی ها و شکنجه ها را تحمل کردند، انگیزه دینی بود.

وی امام (ره) را احیا کننده نظریه ولایت فقیه دانست و افزود: پیش از امام(ره) دین تنها در نماز و روزه خلاصه شده بود و هر چند مسئله ولایت فقیه در دین وجود داشت، اما مطرح نمی شد. نتیجه قیام امام(ره) و تبعیت از ولایت فقیه این شد که امروز بزرگ ترین قدرت های عالم ایران را رقیب خود می دانند و در منطقه از ایران شکست می خورند.

وی با اشاره به لزوم اطاعت از ولی فقیه اظهار داشت: همان گونه که بعد از پیامبرصلی الله علیه وآله، اطاعت از ائمه علیهم السلام واجب است، زمانی که امام معصوم علیه السلام غائب است نیز ولی فقیه واجبالاطاعه است. اما آیا همه ما و همه مسئولان، این امر را باور دارند و طبق آن عمل می کنند؟!

آیت الله مصباح با اشاره به معنای ولایت فقیه گفت: اطاعت از ولی فقیه مانند اطاعت از ائمه معصومین علیهم السلام، واجب است؛ هر چند که ولی فقیه معصوم نیست و ممکن است بین هزاران تصمیم، اشتباهی نیز بکند. همان گونه که به حکم عقل اطاعت از فرمانده واجب است، اطاعت از ولی فقیه نیز واجب است؛ سربازان باید از فرمانده اطاعت کنند؛ بله، ممکن است فرمانده نیز تصمیمی اشتباه بگیرد، اما این مسئله دلیل بر ترک اطاعت از فرمانده نیست؛ وگرنه تفرقه ایجاد می شود و قدرتی باقی نمی ماند. البته فرق فرمانده و ولی فقیه این است که هدف ولی فقیه، جلب رضای الهی است و طبیعتا خداوند نیز او را به حال خود وا نمی گذارد، ولی حتی اگر این ویژگی نیز نبود، باز هم اطاعت از او به اندازه یک فرمانده لازم بود.

وی ادامه داد: این بیان بسیار ساده ای از ولایت فقیه است؛ البته خود امام(ره) و برخی بزرگان سال ها برای تبیین این مسئله کار کرده اند. بزرگانی چون آیت الله مؤمن(ره) که هر کسی او را می شناسد، به خوبی می داند که اصلا به دنبال هوای نفس نبود و یک زندگی ساده طلبگی داشت، سال ها بحث علمی ولایت فقیه را مطرح می کرد.

آیت الله مصباح یزدی با تأکید بر لزوم مقابله با دو عامل انحراف یعنی جهل و هوای نفس ادامه داد: باید باورهایمان را تصحیح کرده و بر اساس استدلال صحیح آن ها را بپذیریم و نه صرفا بر اساس تقلید؛ اما کسانی بوده اند که عالم بوده و حتی کتاب هایی نوشته اند، اما هوای نفس آن ها را از مسیر حق، منحرف کرده است؛ بنابراین افزون بر رفع جهل، باید به دنبال خودسازی باشیم و بنا را بر این بگذاریم که هرچه را فهمیدیم عمل کنیم. فهم صحیح و خودسازی دو عامل مهم برای انجام وظیفه الهی و عدم انحراف است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به لزوم تقویت روحیه اطاعت برای مقابله با هوای نفس اظهار داشت: سعی کنیم برنامه عملی ثابتی – ولو اندک و کوچک – به صورت مستمر داشته باشیم و آن را تکرار کنیم و باز سعی کنیم این برنامه عملی به هیچ قیمتی ترک نشود.

وی با اشاره به ضرورت تکرار و تمرین در مقابله با هوای نفس گفت: فلسفه تکرار روزانه برخی عبادات مانند نماز هم همین است که سبب می شود تا روح انقیاد و اطاعت در انسان تقویت شود. تکرار عبادت سبب تقویت روح بندگی و تثبیت آن در قلب می شود.

گفتنی است این دیدار ۲۵ فروردین ماه سالجاری در سالن همایش های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.