حجت الاسلام رئیسی:
تداوم جریان انقلاب در گرو اجرای عدالت و مبارزه با فساد است

0 ۳۳۰

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تولیت آ ستان قدس رضوی ظهر امروز در اجتماع عظیم حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی که همزمان با سالگرد صدور منشور روحانیت امام راحل (ره) در حرم مطهر امام خمینی برگزار شد اظهار داشت: بیش از همه بخش ها روحانیت به بیانیه راهبردی، بصیرت آفرین، راهگشا و امیدبخش رهبری در صدور بیانیه گام دوم در چهل ساله دوم انقلاب راه را برای رهروان و دلدادگانگشودند.

وی ادامه داد: با نگاه به موفقیت های بسیار به برکت انقلاب اسلامی و آرمان های امام و هدایت های پیامبرانه امامین انقلاب گام اول با موفقیت طی شد و با نگاه به کاستی ها با بسیج تمام امکانات مادی و معنوی برای تحقق آرمان های بلند تلاش می کنیم.

تولیت آ ستان قدس رضوی بابیان اینکه نظام، دولت و جامعه اسلامی این راه را به عنوان مسیری که این فرآیند را به رسیدن به تمدن اسلامی طی می کند و در حال شکل گیری است باید باز نگاهی شود که چه پیشرفت هایی داشته و در کجاها دچار مشکلات بودیم، گفت: این ابتکار عمل حوزه که با حضور خود در کنار حرم امام یک همفکری و هم اندیشی انجام دادند قابل تقدیر است ولی باید گام های جدی و عملی بیشتر از گذشته طی شود.

مبدأ انقلاب حوزه بود/ شهدا، ایثارگران و جانبازان روشنفکران حقیقی جامعه هستند

رئیسی خاطرنشان کرد: مبدأ انقلاب حوزه بوده است که مرجعی عالی قدر که مورد تأیید مردم قرار گرفت به عنوان پرچم دار انقلاب از قم برخاست و این انقلاب را به سراسر کشور سرایت داد که امروز به برکت این انقلاب اسلامی مردم و کشورهای مسلمان بیدار شدند و می خواهند هویت بازیافته خود را که همان اسلام زندگی ساز، جامعه ساز و تمدن ساز را دنبال کنند و می خواهند در یک کلام مسلمان زندگی کنند.

وی تصریح کرد: افراد روشنفکری که به سمت جامعه غربی هدایت می کنند، در جامعه کم نیستند، روشنفکر کسی است که جامعه را بشناسد، نیاز جامعه را درک کند و آماده خطر کردن باشد. شهدا، ایثارگران و جانبازان روشنفکران حقیقی جامعه هستند و شما طلاب و روحانیون روشنفکرانی هستید که آمادگی دارید در این مسیر ایفای نقش کنید. حوزه به عنوان پیشتاز و به عنوان روشنفکرانی که بیش از همه رصد می کنند و هشدار می دهند.

تولیت آ ستان قدس رضوی با اشاره به اینکه ما حوزه انقلابی را که در ارتباط با حفظ ارزش های انقلاب اسلامی و گسترش فرهنگ دین و اداره جامعه بر اساس فقه دارای چند مشخصه و ویژگی بارز می دانیم، اظهار داشت: برخورداری از فقه کامل به معنای فقه در عقاید و باورها، اخلاق کریمه و فاضله، احکام بایدها و نبایدها اجرا شود و فقیه به کسی می گوییم که فقه در جان و خشت او نشسته باشد و امام راحل به عنوان کسی است که فقه در جان و سرشت او به خوبی نشسته بود و همه فعل وانفعال او برخوردار از فقه و فقاهت بود.

حجت الاسلام رئیسی افزود: تهذیب و اخلاق امر بسیار مهمی برای حوزه ها بشمار می رود که باید بیش از همه موردتوجه قرار گیرد. آگاهی سیاسی، روزآمد بودن و به هنگام بودن به اطلاعات لازم از اوضاع واحوال خود جامعه و منطق داشتن را شامل می شود یکی دیگر از ویژگی هایی که موردنیاز اساسی حوزه و روحانیون است. در همین حوزه انقلابی باید با تفکر مقابل حوزه به طورجدی مبارزه کرد و در مقابل تحجر و التقاط باید ایستاد.

وی سومین ویژگی حوزه انقلابی را زمان و موقعیت شناسی دانست و خاطرنشان کرد: امام و رهبری زمان شناس بودند و رهبری در سمت گیری نشان داد جامعه، دشمن و زمان را به خوبی می شناسم و امام راحل چه با ایستادگی در مقابل ستم شاهی و چه حفظ انقلاب در این چهار دهه توسط رهبر معظم انقلاب نشانگر زمان شناسی دقیق آن ها که برای یک طلبه فاضل و روحانی باید الگو قرار گیرد.

عده ای می خواهند طاغوت و طاغوتیان را تطهیر کنند/ روحانیت در تبیین اقتصاد مقاومتی توصیه جدی داشته باشند

تولیت آ ستان قدس رضوی بابیان اینکه ایجاد امید و زدودن هرگونه یاس و ناامیدی وظیفه مهم روحانیت است، افزود: عده ای می خواهند طاغوت و طاغوتیان و نظام ستم شاهی را تطهیر کنند که باید جنایت نظام شاهنشاهی توسط علما برای مردم تبیین شود و اقداماتی که باعث عقب ماندگی کشور شد در آن زمان برای مردم اشاره شود و بابیان خدمات انقلاب اسلامی در طول این چهل سال امید به جامعه تزریق شود.

رئیسی گام بعدی و مهم ورود حوزه ها را فضای علم، پژوهش و تحقیق دانست و تشریح کرد: در حوزه های مختلف در آغاز دهه پنجم انقلاب باید کار جدی صورت گیرد و معنویت و اخلاق باید فضای جامعه را در برگیرد. ارزش های جامعه را برجسته تر کند. ایمان، امید، ابتکار و خلاقیت باید در کشور گسترش یابد.

وی بابیان اینکه مسئله اقتصاد در بیانیه رهبری جایگاه ویژه ای داشت، تأکید کرد: کمترین درآمد و دریافتی امروز برای طلاب و روحانیون است و معیشت مردم و زندگی آن ها دغدغه جدی روحانیت است که از جنس مردم هستند و با مردم زندگی می کنند و روحانیت باید در اقتصاد مقاومتی توصیه جدی داشته باشند و توسعه ارزش های اخلاقی مثل فرهنگ قناعت و عدم اسراف را در برنامه های خود قرار دهند.

تولیت آ ستان قدس رضوی با اشاره به اینکه دل دادن به بیگانگان گره از کار هیچ کسی نگشوده است اضافه کرد: مشکلات این جامعه با هدایت های رهبری تنها به دست مردم و جوانان گره گشایی می شود.

تداوم جریان انقلاب در اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ اساس روابط خارجی مصالح کشور است

رئیسی عدالت و مبارزه با فساد را از ویژگی های بارز انقلاب اسلامی نام برد و افزود: تداوم جریان انقلاب و ارزش های آن در اجرای عدالت و مبارزه با فساد است وزندگی اشرافی سازگاری با تفکر انقلابی اسلامی ندارد.

وی با اشاره به اینکه استقلال و آزادی یکی دیگر از موارد مهم تأکید رهبری در گام دوم انقلاب بود اشاره کرد دستاوردهای نظام برای مردم در طول سال باید بیان شود و تنها به ایام دهه فجر محدود نشود.

تولیت آ ستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه در مقابل دشمن نباید کوتاه آ مد اظهار داشت: ما از اول انقلاب اسلامی برای اینکه عضو هر کنوانسیون بشویم مطابق مصالح کشور هیچ ابایی نداریم؛ در یک جهان با مردم زندگی می کنیم و عضویت ما در کنوانسیون ها بعد از بررسی مصالح ملی مانعی ندارد. اساس مبانی روابط خارجی مصالح کشور است لیکن باید مراقب بود.

رئیسی که دشمن با جنگ هشت ساله و جنگ نرم کاری نتوانست بکند امروز تلفیقی از جنگ سخت و نرم را پیش گرفته است تا با فشار بر ملت بدون لشکرکشی ما را در انزوا قرار دهد و باید دولتمردان مراقب استقلال و مصالح کشور باشند. روحانیون هم وظیفه دارند مبانی استکبارستیزی را برای مردم تبیین کنند.

اجتماع عظیم حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی به مناسبت سوم اسفندماه سالگرد صدور منشور روحانیت حضرت امام خمینی(ره) در حرم امام راحل(ره) برگزار شد که روحانیون و طلاب حوزه علمیه استان تهران با اهدای تاج گل، قرائت فاتحه، زیارتنامه و آیاتی از قرآن کریم و ادای احترام به مقام شامخ معمار کبیر انقلاب تجدید بیعت کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.