عضو شورای مرکزی جبهه پایداری:
برجام اقتصاد را نابود کرد؛ FATF امنیت را نابود می کند/ شرکت های اروپایی به خاطر تحریم های ثانویه از ایران رفتند نه FATF/ کم یاب شدن «پوشک» و «گوشت» چه ربطی به FATF دارد؟

0 ۱۵۳

حجّت الاسلام سیّد محمود نبویان، نماینده سابق تهران در گفت وگو با فارس، تمدید ۴ ماهه مهلت FATF به ایران را بسیار معنادار دانست و در مقدمه گفت وگو گفت: آمریکا، اسرائیل و سایرینی که دشمن مستقیم ایران هستند، عضو FATF هستند و همواره به دنبال این هستند که بهانه دست شان بیاید و ما را تحریم کنند.

تمدید ۴ ماهه مهلت ایران برای پیوستن به FATF معنادار است

وی ادامه داد: نکته بعد این است که مهلتی که قبلاً به ما داده بودند تا لوایح مرتبط با FATF را تصویب کنیم، چند روز قبل به پایان رسید. من از دوستانی که می گویند اگر به FATF نپیوندیم، منجر به تحریم های جدید می شود، این سوال را می پرسم که حال که مهلت ما تمام شد، چرا دشمنان ایران از این بهانه استفاده نکردند و ایران را تحریم نکردند؟

نبویان با بیان اینکه از خرداد ۹۵ که دولت روحانی پیوستن به FATF را امضاء کرده ، مدام به ایران مهلت می دهند و چندماه چندماه فرصت ایران را تمدید می کنند، تصریح کرد: سوال این است که مگر آن ها به دنبال تحریم ما نیستند؟! پس چرا برای هفتمین یا هشتمین بار، مجدداً مهلت پیوستن ایران را تمدید کردند و چرا بهانه نگرفتند تا ایران را تحریم کنند؟

با FATF نه تحریمی می آید و نه تحریمی می رود

نماینده سابق مجلس در پاسخ گفت: جواب این است که اصلاً با FATF نه تحریمی می آید و نه تحریمی می رود. ملّت ایران توجه کنند؛ طبق خود بیانیه FATF، اگر ایران به تمام تعهداتش عمل کند، مطلقا تحریمی برداشته نمی شود.

نبویان با بیان اینکه در برجام، حداقل روی کاغذ نوشته بودند که تحریم ها برداشته می شود، اما عمل نکردند، تصریح کرد: در FATF حتی روی کاغذ هم بحث تحریم مطرح نیست؛ متن بیانیه است که؛ اگر ایران تمام تعهداتش را انجام دهد، FATF گام های بعدی را در نظر خواهد گرفت. هیچ جا نیامده که تحریم را برمی داریم.

وی در همین زمینه یادآور شد: از آقای ظریف پرسیدند که آیا با پیوستن به FATF تحریم ها برداشته می شود؟ گفت که معلوم نیست؛ تضمین نمی دهیم.

شرکت های اروپایی به خاطر تحریم های ثانویه از ایران رفتند نه FATF

نبویان تصریح کرد: یک بانک مهم اروپایی که با ما رابطه ندارند را بیاورید که بهانه اش این باشد که چون ایران، همه خواسته های FATF را برآورده نکرده، ما با آن همکاری نمی کنیم. شرکت های اروپایی مثل «شل» و «پژو» و از ایران رفته اند؛ اما هیچ کدام این استدلال را نیاورده اند که چون ایران CFT را قبول نکرده، ما رفته ایم.

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه علت عدم همکاری بانک ها و شرکت های بزرگ با ایران، تحریم های ثانویه آمریکاست، افزود: این بانک ها از تحریم های آمریکا می ترسند و هیچ ربطی به FATF ندارد.

نبویان با طرح این سوال که آمریکا و اروپایی ها از بهانه FATF به دنبال چه چیزی هستند، گفت: اقتدار ملت ایران سه چیز بود؛ نخست بحث هسته ای که با برجام خدشه دار شد، سپس قدرت منطقه ای ایران و بعد امنیت ایران که قرار است با FATF از بین بروند.

FATF امنیت ایران را نشانه رفته است؛ در بیانیه FATF اسم حاج قاسم به عنوان تروریست آمده

وی خاطرنشان کرد: زمستان ۹۴ قانون مبارز با تروریسم را در مجلس مصوب کردیم و در تبصره ۲ ماده ۱ آوردیم که مردمی که دارند برای استقلال خودشان و ضد اشغالگری می جنگند، تروریست نیستند؛ از جمله مردم فلسطین، مردم لبنان، مردم سوریه، عراق و یمن.

نبویان ادامه داد: غربی ها صریحاً گفتند آنچه تصویب کرده اید به درد ما نمی خورد و بروید تعریف تان را از تروریست عوض کنید. اتفاقاً این سری هم که تمدید کردند، باز همین را خواستند. خب ما اگر تعریف مان را عوض کنیم، چه کسی تروریست می شود؟ حماس و فلسطین و جهاد و سایر ملت های مقاوم منطقه. بعد چه کسی مدافع تروریست است؟ ملت ایران و حاج قاسم سلیمانی.

وی با بیان اینکه اسم حاج قاسم سلیمانی در قطع نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده است، گفت: همچنین ده ها بار اسم وی در لیست SDN آمریکا آمده و گفته شده که این فرد تحت تحریم ما است؛ چون مدافع تروریست ها است.

نماینده سابق مجلس ادامه داد: دولت ما برای تامین نظر غربی ها لایحه ای به مجلس داد و مجلس هم متأسفانه تصویب کرد. حالا «مجمع» باید حواسش جمع باشد. در بیانیه عمومی FATF آمده که ایران حامی تروریست است و اسم حاج قاسم را هم آورده است. بعد آقایان رفتند تعهد داده اند که اموال اینها مصادره شود و قانوناً مصوب شود که این ها مجرم هستند.

برجام اقتصاد را نابود کرد؛ FATF امنیت را نابود می کند

نبویان گفت: بر اساس FATF اگر دادگاهی در آمریکا، آلمان، انگلیس یا هر کشوری دیگر، حاج قاسم را محکوم نکرد، به نفع ما تمام می شود؛ امّا اگر محکوم کرد، ایران باید نهایت همکاری قضایی را با دادگا های آنها داشته باشد. آن ها گفته اند که اگر دادگاهی حاج قاسم را مجرم اعلام کرد، باید او را تحویل دهید؛ آقایان هم تعهد داده اند و پذیرفته اند.

وی با بیان اینکه غربی ها از FATF اصلاً به دنبال تحریم نیستند، تصریح کرد: آن ها به دنبال زدنِ منطقه و امنیت ما هستند. ممکن است کسانی بگویند که ما حاج قاسم را تحویل نمی دهیم؛ اما او و مدافعان حرم را به خاک خودمان برمی گردانیم و در همین جا از آن ها محافظت می کنیم.

نبویان ادامه داد: اگر حاج قاسم و مدافعان امنیت را به خاک خودمان برگردانیم، معنایش این است که به جای اینکه با تروریست ها در عراق و سوریه مبارزه کنیم، باید در اهواز و تهران و در مجلس و سیستان و بلوچستان و در چابهار با آن ها بجنگیم؛ یعنی ناامن کردن کل کشور.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برجام نابودکننده اقتصاد شده، تصریح کرد: FATF هم قرار است به نابودی امنیت بیانجامد. بنابراین فلسفه تمدید مهلت ایران روشن شد؛ بدین نحو که اصلاً بحث تحریم مطرح نیست و امنیت ما را نشانه رفته است.

حامیان FATF تبعات امنیتی آن را نیز بپذیرند

نبویان تصریح کرد: دولتی ها، مجلسی ها و سایر آقایانی که موافق تصویب لوایح مرتبط با FATF هستند باید هزینه امنیتی که بعداً خواهیم پرداخت را به عهده بگیرند. مردم بدانند که پیوستن ما به FATF تحریمی را برنخواهد داشت و مملکت را به سمت ناامنی پیش خواهند برد. افرادی که دفاع می کنند باید پاسخگوی این موضوع در افکار عمومی هم باشند.

نماینده سابق مجلس در پاسخ به این ادعا که چین و روسیه هم همکاری با ایران را منوط به پیوستن به FATF دانسته اند، گفت: اولاً معلوم نیست که افرادی که این ادعا را مطرح می کنند راست بگویند. ثانیاً عین همین توجیهات را در مجلس نسبت به برجام مطرح می کردند؛ اینکه اگر برجام تصویب نشود وضع ما بدتر می شود، نمی توان نفت را فروخت و…

نبویان ادامه داد: نکته بعد اینکه چین و روسیه برای ما تعیین تکلیف نمی کنند. موقعیت ما با چین و روسیه فرق می کند. ما تبدیل به گروه ویژه شده ایم و گزارشگر حقوق بشر برای ما می آید؛ ما تحت تحریم ها هستیم.

مگر چین و روسیه در سال های اخیر با ما مشکلی داشته اند؟!

وی با بیان اینکه حتی اگر چین و روسیه هم چنین چیزی گفته باشند، راه حل خودش را دارد، گفت: راه حل این است که قانون داخلی اش را تصویب کنیم. مقام معظّم رهبری هم همین را گفتند و درست هم همین است. ضمن اینکه ما در ارتباط با پولشویی و مبارزه با تروریسم قانون داخلی تصویب کرده ایم.

نبویان با تأکید بر اهمیت استقلال کشور گفت: سازمان منافقین که ۱۷ هزار مردم ما را به شهادت رساندند، می شوند ضد تروریست نام می گیرند و دیپلمات های ما به خاطر اینکه به این ها چپ نگاه کرده ند احضار می شوند و دستگیر می شوند.

وی ادامه داد: آیا پنج ماه یا یکسال و یا پنج سال پیش، چین و روسیه با ما مشکلی داشتند؟ یکسال پیش که رئیس جمهور چین به کشور ما آمد، چرا قراردادهای زیادی را با او امضاء نکردیم؟ روس ها چند بار گفته اند ما اقلام کشاورزی را نیاز داریم؛چون اروپا ما را تحریم کرده است؟

راه حل اقتصاد خروج دلار از گردونه است نه پیوستن به FATF

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه راه حل مشکلات کشور، برجام و پیوستن به FATF نیست، تصریح کرد: راه حل این است که وقتی مشکل ما دلار است، چرا روحانی و ظریف، کشور را از گردونه دلار خارج نمی کنند؟ چین اعلام کرده که حاضر هستم رابطه دوجانبه پولی داشته باشیم. آقایان بگویند چرا با چین رابطه نداریم؟ اصلاً ما دلار را برای چه می خواهیم؟ مشکل ما در تحریم این است که متکی به دلار هستیم.

نبویان خاطرنشان کرد: کشور چین با ۳۰ کشور رابطه دو جانبه پولی دارد.

کم یاب شدن «پوشک» و «گوشت» چه ربطی به FATF دارد؟!
وی، جلوگیری از واردات بی رویه را یک راه حل دیگر در ارتباط با مشکلات دانست و گفت: وقتی مدیریت درستی ندارید و یک زمان پوشک کم یاب می شود و یک وقت دیگر گوشت، چرا مشکلات را به موضوعاتی چون FATF مرتبط می کنید?

نماینده سابق مجلس، خروج گوسفندهای ماده از کشور را مایه تاسف دانست و گفت: با این وضع، یکی دو سال دیگر ملّت ایران تمام گوشت مورد نیاز خود را باید وارد کند.

نبویان با اشاره به ناکارآمدی های دولت گفت: این دولت یا نمی خواهد و یا نمی تواند؛ درواقع دولت، اصلاً این کاره نیست و متأسفانه آقای روحانی و وزرا نمی توانند کشور را اداره کنند. باید به آن ها گفت که اگر شما خراب نکنید و دست سوءاستفاده کنندگان را کوتاه کنید، این مشکلات پیش نمی آید.

وی ادامه داد: آیا این وضع گرانی و صف گوشت، در شأن ملّت ایران است؟ شما می گویید چند برابر گوشت وارد کرده ایم، گوشت ها کجاست؟ دولت این وسط چکاره است؟ شما دلارها را گرفته اید تقسیم کرده اید؛ ۱۸ میلیارد دلار را ظرف یکماه بانک مرکزی هدر داد. محاکمه آقای عراقچی چه شد؟اینها چه ربطی به تحریم دارد؟ سکه ها را به کسانی داده اید؟ آقای روحانی اینها را حل کند و کارخانه های تعطیل شده را راه بیاندازد؛ بنابراین مشکل در درون کشور است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.