چرا این جسد متعفن را دفن نمی کنید؟

0 ۳۶۲

حسین شریعتمداری: لغو تحریم ها هدف اصلی مذاکرات بوده است و آقای روحانی با همین باور در روز ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ که خبر نهایی شدن توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی روی خروجی بسیاری از خبرگزاری های داخلی و خارجی قرار گرفته بود، در یک پیام تلویزیونی خطاب به مردم اعلام کرد: «امروز به مردم شریف ایران اعلام می کنم که طبق این توافق، در روز اجرای توافق نهایی، تمامی تحریم ها، حتی تحریم های تسلیحاتی، موشکی و اشاعه ای هم به صورتی که در قطعنامه بوده لغو خواهد شد. تمام تحریم های مالی، تمام تحریم های بانکی، تمام تحریم های اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق».

شنبه ۲۶ دی ماه سال ۱۳۹۴ آقای ظریف که برای اعلام آغاز روز اجرای برجام به وین رفته بود در بدو ورود به فرودگاه گفت: «همه تحریم های ظالمانه ای که به خاطر موضوع هسته ای ایران اعمال شده است، انشاء الله امروز لغو خواهد شد و کنار گذاشته خواهد شد و این یک روز بسیار خوبی برای مردم ایران است.» ª.

آقای سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: «در روز اجرای توافق، تحریم های اقتصادی و مالی علیه ما همگی رفع خواهد شد، یعنی روزی که توافق اجرا شود همان روز اعلام خواهد شد که همه تحریم های اقتصادی و مالی در همه حوزه هایی که در چارچوب هسته ای علیه ما وضع شده است، لغو خواهد شد».

براساس اظهارات صریح مقامات رسمی کشورمان، از رئیس جمهور تا وزیر خارجه و معاون ایشان، اولاً؛ منظور و مقصود اصلی از مذاکرات هسته ای «لغو تحریم ها» بوده است و نه حتی تعلیق آن ها و ثانیاً؛ لغو همه تحریم ها بخشی از متن برجام بوده است و ثالثاً؛ لغو همه تحریم ها بایستی در همان اولین روز اجرایی شدن برجام صورت می پذیرفته؛ بنابراین ادعا های بعدی آقایان که هدف برجام اقتصادی و لغو تحریم ها نبوده است، سخنی خلاف و- با عرض پوزش- کذب محض است!

و اما، نه فقط هیچیک از وعده های رسماً اعلام شده دولت درباره لغو تحریم ها عملی نشده بلکه ده ها تحریم دیگر نیز به تحریم های قبلی اضافه شده است! اکنون سوال این است که وقتی هیچیک از آنچه حریف در برجام، متعهد شده بود تحقق نیافته است، از برجام غیر از یک «جسد متعفن»! چه باقی مانده است؟! و چرا دولت محترم این جسد متعفن را دفن نمی کند که هر روز عفونت جدیدی نظیر FATF و CFT و SPV و پالرمو و اخیراً INSTEX، در فضای سیاسی و اقتصادی کشور منتشر نشود؟!

اروپایی ها اعلام کرده اند که به برجام متعهد می مانند و از ایران نیز خواسته اند از برجام خارج نشود! اما به این سوال پاسخ نمی دهند که کدام برجام مورد نظرشان است؟! دیروز کشور های آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه مشترکی که به مناسبت راه کار جدید خود «اینستکس» صادر شده است، آورده اند: «فرانسه، آلمان و بریتانیا براساس تعهد قاطعانه و تلاش های پیگیر خود برای حفظ برجام که شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را در قطعنامه ۲۲۳۱ خود تأیید کرده است، تشکیل «سازوکار حمایت از معاملات تجاری» یا اینستکس ساس (INSTEX SAS) را اعلام می کنند که یک ابزار انتقالی ویژه با هدف تسهیل تجارت مشروع بین عاملان اقتصادی اروپا و ایران است». در این بیانیه به «تلاش پیگیر اروپا برای حفظ برجام» اشاره شده است، ولی این پرسش ها را بی پاسخ گذاشته اند که اگر لغو تحریم ها بخشی از متن برجام است و شما نیز خود را متعهد به اجرای برجام می دانید چرا با لغو تحریم ها به تعهدات خود عمل نمی کنید و ده ها شرط و شروط جانبی جدید هم به آن افزوده اید؟! و اگر آنگونه که در بیانیه آورده اید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را تضمین برجام می دانید -که چنین نیز هست- چرا علیه آمریکا که با خروج از برجام این قطعنامه را نقض کرده است اقدامی نمی کنید؟! و اساساً از کدام برجام سخن می گوئید؟!

درباره SPV پیش از این بررسی مستندی داشته و نشان داده ایم که SPV همان طرح حقارت آمیز «نفت در مقابل غذا و دارو» است و موضوع آن بار ها از برجام ذلت بارتر است. در این نکته دقت کنید.

SPV کانال ویژه مالی اروپا برای تسهیل تجارت با ایران است! که اکنون با چند درجه تنزل به INSTEX SAS تبدیل شده است. بر این اساس ضمن آنکه اروپا خرید نفت از ایران را در تحریم نگاه می دارد (نقض آشکار برجام)، ایران هم حق دسترسی به ارز حاصل از فروش نفت خود به کشور های دیگر نظیر هند و ژاپن و کره جنوبی را ندارد! بلکه ارز حاصل از فروش نفت ایران باید از کشور های خریدار به بانک های اروپایی منتقل شود! خب، تا اینجا یک قلم درشت به نفع اروپاست که پول نفت ما را در اختیار دارد و از سود آن استفاده می کند! بعد چه؟ … ایران می تواند از کشور های اروپایی کالا خریداری کند.

این هم یک قدم بزرگ دیگر به نفع اروپاست که بازار کالای وارداتی ایران را در اختیار می گیرد! اما، آیا ایران می تواند هر کالایی که نیاز داشت را از اروپا خریداری کند؟ SPV و طرح اخیراً اعلام شده آن یعنی INSTEX SAS چنین اجازه ای نمی دهد! بلکه ایران در مقابل ارز حاصل از فروش نفت خود فقط به فقط می تواند از کشور های اروپایی مواد غذایی و دارویی بخرد؛ و نتیجه آنکه، ایران به تدریج تمام کارخانه ها و مراکز تولید دارو و مواد غذایی خود را که نقش برجسته ای در اقتصاد کشور و اشتغالزایی دارند، تعطیل کند. این هم امتیاز دیگری برای اروپاست. در این پروژه رابطه اقتصادی ایران با سایر کشور ها قطع شده و منحصراً در اختیار اروپا قرار می گیرد و این نیز امتیاز دیگری است که قرار است به اروپا بدهیم!

تا اینجا مشخص می شود که ایران با پذیرش SPV و طرح تنزل یافته آن یعنی INSTEX SAS دستکم ۵ امتیاز ویژه به اروپا تقدیم می کند و در مقابل، به دست خود، ذلت و تحقیر و نابودی اقتصادی خود را رقم می زند!

صبر کنید! ماجرا هنوز تمام نشده است، اجرای SPV و INSTEX SAS علاوه بر نتایج فاجعه باری که به آن اشاره شد، شرط و شروط دیگری هم دارد. باید بدون فوت وقت، FATF و CFT و پالرمو را هم بپذیریم. یعنی چه؟! به عنوان نمونه – و فقط یک نمونه- باید براساس CFT که موضوع آن مقابله با تأمین مالی تروریسم است، بودجه نیروی قدس، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، وزارت دفاع و… را قطع کنیم! چرا که این مراکز از نظر آمریکا و متحدانش «تروریست» هستند! یعنی ایران اسلامی و مردم این مرز و بوم را دست بسته تحویل دشمن و تروریست های تحت امر آن ها بدهیم! داعش که یادتان هست؟!

و در خاتمه، این سوال با دولت محترم و حامیان دیگر کنوانسیون های یاد شده در میان است که کجای آنچه در این وجیزه آمده است را غیرواقعی می دانند؟! و اگر چنین تصوری دارند چرا به جای حضور یکطرفه در صدا و سیما و یا مجامع دیگر، حاضر نیستند در یک گفت وگوی دوجانبه با حضور دیگر کارشناسان شرکت کرده و مستندات و دلایل نظر خود را برای آگاهی عموم مردم بیان فرمایند؟! و چنانچه موارد یاد شده را واقعی می دانند، چرا جسد متعفن برجام را دفن نمی کنند تا مردم از خطر عفونی میکروب های برخاسته از آن نظیر FATF و CFT و SPV و پالرمو و اخیراً INSTEX در امان باشند و مانند ۵ سال و چند ماه گذشته، معیشت و حرمت آنان از نتیجه های فاجعه بار برجام و کنوانسیون های پیرامونی آن در رنج و آسیب نباشند؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.