رحیم پور ازغدی در جمع دانشجویان:
رئیس جمهور انتقادپذیر نیست، عصبانی می شود و توهین می کند

0 ۳۸۴

حسن رحیم پورازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه تهران درباره بررسی عملکرد ۴۰ ساله شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تاکنون بیش از ۱۵ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی چه در حوزه رسانه ها، چه حوزه دانشگاه و چه حوزه آموزشی به ایده و طرح من به ثمر رسیده است.

رحیم پورازغدی در مورد اهداف تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: در ابتدای انقلاب شبهاتی را درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردند اما امام همان ابتدا با شبهات برخورد کردند و پاسخ آن را دادند. امروز هم دهه پنجم انقلاب آغاز شده و یکسری هنوز دارند همان حرف های دهه ۶۰ را می زنند که ما ضد علم و ضد دانشگاه هستیم.

وی در ادامه با اشاره به رخ دادن انقلاب فرهنگی در سال ۵۹ تصریح کرد: این موضوع که موجب تعطیلی دانشگاه ها شد، هم ضرورت سلبی و هم ضرورت ایجادی داشت که ضرورت سلبی آن جریاناتی بود که در مرز ها فعالیت می کردند درگیری های زیادی ایجاد کرده و موجب کشته شدن تعداد زیادی از مردم شده بودند.

وی ضمن اشاره به عملکردش در شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گفت: در این دوران با تمام دولت ها چالش داشتم و مثل برخی بله قربان گو نبودم.

وی با بیان اینکه در شورای عالی انقلاب فرهنگی همه شخصیت ها علمی هستند، اما دیدگاه ها یکدست نیست و اختلاف نظر های خیلی زیادی هم وجود دارد، ادامه داد: نحوه تصمیم گیری به صورت کاملا دموکراتیک و رای گیری انجام می شود؛ برای همین مصوبات گاهی متناقض است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: ما جلسات خیلی کمی را برگزار کرده ایم و کمترین مصوبات را نسبت به سال های قبل داشته ایم و این نقدی که در این دوره ریاست جمهوری بر عملکرد شورا وارد است.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنیم، این است که مصوبات به دفتر رییس جمهور برای امضا می رود، اما دیگر بیرون نمی آید و ابلاغ و اجرا نمی شود.

رحیم پورازغدی تاکید کرد: نکته جالب اینجاست که در همان موضوعات، مصوباتی که مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست و از کشور های غربی آمده است، با سرعت بسیاری دستور اجرایی داده می شود و دولت برای آن بودجه قرار می دهد تا اجرا شود؛ بعد هم مثل داستان سند ۲۰۳۰ می گویند ما پی نوشت به شورای عالی انقلاب فرهنگی کرده بودیم.

رحیم پورازغدی درباره مطرح شدن سند ۲۰۳۰ و دستور اجرای آن توسط دولت هم یادآور شد: مساله سند ۲۰۳۰ بدون اینکه به شورای عالی انقلاب فرهنگی بیاید، محکم تر از مصوبات مجلس با بودجه مخصوص دستور اجرایش داده شد، اما مصوبات شورا ابلاغ نمی شود و در بسیاری از این موارد اجرایی نمی شود.

وی در بخش دیگری هم ادامه داد: البته مصوبات بسیار خوبی هم در شورا تصویب و اجرایی شده است که در ۳۰ سال اخیر آثار و برکاتش را می بینیم.

وی تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی جای بحث و گفتگو است، ولی جای دستور دادن نیست؛ برای مثال در مورد اینکه ارز به یکباره در بازار ریختن ما هر چه مخالفت کردیم، گفتند دستور صریح رییس جمهور است و هیچ نظر کارشناسانه ای در آن دخیل نشده بود. سوال اینجاست که آیا ایشان کارشناس مسائل اقتصادی است و حالا که این وضعیت اقتصادی رخ داده است و ما با نصف شدن سرمایه مردم با قدرت خرید مردم روبرو هستیم، هیچ کسی مسئولیت این تصمیم را برعهده نمی گیرد.

رحیم پورازغدی گفت: از دیگر دلایل سلبی آن تعداد محدود اساتیدی بود که خط فکری انحرافی داشتند، یکی دیگر از جنبه های سلبی این موضوع استاد های فراماسونری، کمونیستی و آن هایی که فساد اخلاقی داشتند در دانشگاه تدریس می کردند که می بایستی غربالگری شده و از دانشگاه بیرون می رفتند برخی از این فراماسونر ها جاسوس آمریکا بودند که اسناد آن در لانه جاسوسی نیز کشف شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه رئیس جمهور انتقادپذیر نیست، گفت: ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم به رئیس دولت اصلاحات و هم به آقای احمدی نژاد انتقاد می کردیم و آن ها گوش می دادند، اما آقای روحانی وقتی در جلسه صحبت ها برخلاف میلشان باشد، عصبانی می شود و توهین می کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اتفاقات اوایل انقلاب افزود: امام(ره) می گفت برخی توهم زدند که ما می گویم فیزیک غیراسلامی است و باید اسلامی اش کنیم؛ در حالی که این درست نیست بلکه حساب علوم انسانی از این ها سواست و علوم انسانی باید اسلامی شود.

عضو عالی شورای انقلاب فرهنگی افزود: امام می گفت: دانشگاه وابسته که قبله اش واشنگتن و لندن است نمی خواهیم و به درد ما نمی خورد آن ها دانشگاه استعماری برای ما ساختند و دانشگاه ما باید مستقل باشد. از نظر امام خمینی (ره) دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که مشکلات مردم را حل کند این دانشگاه ها تا پیش از انقلاب کدام مشکلات مردم را حل می کرد و امروز نیز باید به این نکته توجه کنیم که دانشگاه ها چقدر مشکلات مردم را حل می کنند. از نظر امام خمینی دانشگاهی که معلوم نباشد کدام مشکلات جامعه اش را حل می کند دانشگاه معتبری نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در دانشگاه های ما ده ها هزار استاد و دانشجو در صف اعتکاف قرار می گیرند این یعنی این که دانشگاه ما دانشگاهی است که به انسان سازی می پردازد و در فعالیت های جهادی چند دهه هزار دانشجو هر سال به ارود های جهادی می روند که چنین چیزی در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

رحیم پورازغدی همچنین با اشاره به دستاوردهای قابل توجه علمی کشور گفت: نباید این را نادیده بگیریم که امروز ما جزو ۱۰ کشور اول در تولید علم در دنیا قرار داریم و در تولید علم و تکنولوژی از بسیاری کشور ها جلوتر و پیشتازتر هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات بودجه تصریح کرد: ۹۰ درصد بودجه کشور امروز صرف حقوق کارمندان دولت می شود و نزدیک به ۴ میلیون خانواده که این حقوق را می گیرند، بیشترین بخش بودجه کشور را استفاده می کنند. این سوال مطرح است که چرا کل بودجه کشور برای سرپا نگه داشتن تشکیلات اداری دولت صرف می شود؟ ما به یک انقلاب بزرگ اداری به روش علمی و اسلامی و انقلابی نیاز داریم و وظیفه این امر بر عهده خروجی دانشگاه ها است.

رحیم پورازغدی با اشاره به ایرادات حوزه مدیریتی کشور اظهار داشت: در حوزه مدیریتی باید بگویند ظرفیت هایشان چقدر است و توانشان چقدر است و خودشان اظهار کنند که مشکلاتشان چه چیز هایی است و بگویند قول می دهیم مشکلات را حل کنیم؛ نه اینکه ده ها هزار طلبه در فقر در حوزه درس بخوانند و نتوانند مشکلات را حل کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پس یک گوشه از کار را تعلیم ما برمی گردد به حل همین مشکلات مثلا دانشجویی که ماهواره به فضا می فرستد نمی تواند یک موتور جت بسازد؟ تا وقتی که چشمانمان به غرب است که یک لیوان آب دستمان بدهد هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم بلکه باید متکی به نیرو های خودمان باشیم که در دانشگاههایمان تعلیم دیده اند.

وی اظهار داشت: امروز به سطحی رسیده ایم که وظایف تازه تری برای شورای عالی انقلاب فرهنگی تعریف می شود و یکی از آن ها این است که کمیت ها را به کیفیت تبدیل کنیم و مساله تربیت انسانی اسلامی در فرهنگ فراموش نشود؛ چرا که تعهد اگر نباشد تخصص به هیچ دردی نمی خورد. ما امروز می بایستی نیرو های متعهد تربیت کنیم.

رحیم پورازغدی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با وجود اینکه روسای قوا باید در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشته باشند تا کل حاکمیت در جریان این موضوع باشد، هیچ کدام از آن ها در جلسات شرکت نمی کنند.

وی تاکید کرد: رییس جمهور هم عملا بسیاری از جلسات را تعطیل می کند که این خلاف قانون است و جزو نقد هایی است که ما به ایشان داریم. در حال حاضر در ماه اسفند هستیم و نهایتا شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی دو جلسه دیگر را پیش رو داشته باشد.

رحیم پورازغدی در پاسخ به سوالی درباره اتفاقات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: شنیده ام رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی نام چند نفر را برده و گفته این ها دیگر نباید به شورا بیایند و شاید یکی دو ماه دیگر نیز این جلسات تشکیل نشود؛ اما من خود از صحت و سقم این اخبار مطمئن نیستم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.