عضو شورای مرکزی جبهه پایداری:
«INSTEX» تله اروپایی هاست/ مبادا صنعت غذا و دارو «زمین گیر» شوند

0 ۱۲۲

محمّد سلیمانی، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی و نماینده سابق تهران با اشاره به راه اندازی کانال مالی اروپایی ها در ارتباط با ایران موسوم به INSTEX گفت: اولین گام این است که وزارت خارجه متن انگلیسی و ترجمه آنچه اروپایی ها تدارک دیده اند یا توافق شده است را در اختیار عموم مردم قرار دهند تا همه متوجه بشوند که محتوای INSTEX چیست و اینطور نباشد که بر اساس گفته ها و شنیده ها قضاوت شود و داستان برجام تکرار نشود. خارجی ها که دارد؛ ایرانی ها هم داشته باشند.

وی، سخنان ظریف مبنی بر عدم اعتماد به آمریکا و اروپا را یادآور شد و گفت: بر اساس سخن خود آقای ظریف، نباید باز اساس را بر اعتماد با این کشورها قرار دهیم و بگوییم امضای کری تضمین است.

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه به نظر می رسد INSTEX یک تله است، اظهار داشت: اروپایی ها می خواهند پول ایران به اروپا برود و در اختیار یک شرکت خاص قرار گیرد. خب این نفع زیادی برای اروپایی ها دارد؛ چرا که منابع پولی و مالی ایران در اختیار آنها قرار می گیرد و آن ها حتی اگر یک روز با تأخیر آن را در قالب غذا و دارو پرداخت کنند، سود فراوانی عایدشان می شود.

سلیمانی ادامه داد: سؤالی که جواب داده نشده و آقای ظریف دارد از کنار آن عبور می کند و باید خیلی صریح به آن جواب بدهد این است که آیا قرار است بر اساس INSTEX با مجوز اروپایی ها خرید کنیم یا نه. اگر قرار است با مجوز اروپایی ها خرید کنیم، چه خریدهایی می توانیم بکنیم؟

وی با بیان اینکه که گفته شده فقط خرید دارویی و غذایی می توانیم داشته باشیم، تصریح کرد: این یک فاجعه است؛ چرا ما باید نیازهای غذایی مان را از اروپا بخریم؟ اروپا که خودش از کشورهای دیگر خرید می کند. چرا ما باید نیازهای خود را حداقل سه چهار برابر گران تر بخریم ؛ آن هم کالاهای بنجل.

وزیر اسبق ارتباطات، پیشرفت های چشم گیر کشور در دو صنعت داروسازی و غذایی را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر نگاه کنید، می بینید که داروهای ساخت ایران با قیمت بسیار ارزان در اختیار مردم قرار می گیرد و داروهای مشابه خارجی آن ها گاها بیست برابر گران تر است؛ از یک قرص ساده فشار خون گرفته تا یک پماد سوختگی. صنعت غذایی ایران هم جزء افتخارات انقلاب و نظام است که هم از نظر بسته بندی و کیفیت و هم تنوع، در منطقه بی نظیر است.

سلیمانی افزود: در میان این همه صنعتی که زمین گیر شده اند، دو صنعت دارویی و غذایی مثل خورشید می درخشند و کارشان را جلو می برند. نکند INSTEX توطئه ای است تا این دو صنعت را هم زمین بزنند؛ این جای تأمل دارد و وزارت خارجه باید این را شفاف توضیح دهد که ما مگر چقدر در سال نیاز داریم دارو به کشور وارد کنیم و تمام پول نفت را صرف دارو و غذا بکنیم؛ این با عقل جور در نمی آید و با نیاز ما نیز همخوانی ندارد.

کنترل سازوکار موسوم به INSTEX، نکته دیگری است که مورد توجه عضو شورای مرکزی جبهه پایداری قرار گرفته است. به اعتقاد سلیمانی، اگر قرار است INSTEX مثل شیر آب در دست اروپایی ها باشد تا هر وقت خواستند آن را ببندند و چکه چکه آب را در اختیار ما قرار بدهند، این از تحریم هم بدتر است؛ چرا که هم تحقیر است و هم تحریم و ذلّت.

نماینده سابق تهران با بیان اینکه ابهام در INSTEX بسیار زیاد است و تبعات فراوانی برای ایران دارد، گفت: پیشنهاد ما این است که وزارت خارجه عجله نکند و متن را بگیرد و در اختیار مردم و مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و نخبگان کشور قرار دهد تا همه بفهمیم که قرار است در چه جریانی قدم بگذاریم؛ آیا قرار است وارد جریانی بشویم که انتهای آن بن بست است و راه بازگشت هم نخواهیم داشت؟ چون خودمان آن را پذیرفته ایم و امضا کرده ایم.

سلیمانی ادامه داد: خواهش ما این است که آقایان دوباره نگویند امضای کری تضمین است و همان مصیبتی که با آن گستردگی در برجام صورت گرفت و اقتصاد ما را زمین گیر کرد، تکرار شود.

وی با بیان اینکه درباره شرط و شروط INSTEX هم حرف های ضد و نقیضی گفته می شود، اظهار داشت: باید شفاف گفته شود که این شرط ها چیست؛ شرط های سنگینی که هر کدام از آن ها می تواند اقتصاد کشور را از هم بپاشد. خب این شرط ها را به مردم بگویید تا مردم بدانند وضعیت چیست؛ مخفیانه نروند چیزی را امضاء کنند و روی دست کشور بگذارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.